اضطراب چیست؟

اضطراب هم حالت روحی و هم جسمی انتظارات منفی است، از نظر ذهنی با افزایش برانگیختگی و دلهره که به نگرانی آزاردهنده شکنجه می شود، و از نظر فیزیکی با فعال شدن ناخوشایند چندین سیستم بدن مشخص می شود – همه اینها برای تسهیل پاسخ به یک خطر ناشناخته، چه واقعی و چه خیالی.

 احساسات شناختی ترس در انتظار برخی از نتایج بد، و احساسات فیزیکی مانند بی قراری و ضربان قلب برای ناراحتی طراحی شده اند. منظور از اضطراب جلب توجه و تحریک شما برای ایجاد تغییرات لازم برای محافظت از چیزی است که به آن اهمیت می دهید. حملات گاه به گاه اضطراب طبیعی است و حتی می تواند سازنده باشد. اضطراب را می توان بهایی دانست که ما انسان ها برای داشتن توانایی تصور آینده می پردازیم.

وقتی اضطراب به یک اختلال تبدیل می شود اما اضطراب مداوم، فراگیر یا بیش از حد می تواند زندگی روزمره را مختل کند، چه در مدرسه، چه در محل کار، چه با دوستان – نشانه یک اختلال اضطرابی.

بیشتر بخوانید: اختلالات روانی چیست؟

تقریباً یک سوم بزرگسالان در ایالات متحده در مقطعی از زندگی خود با اضطراب خارج از کنترل دست و پنجه نرم می کنند. اضطراب اغلب با افسردگی همراه است و این دو علائم مشترک دارند و بسیاری از مسیرهای مغزی مشابهی را درگیر می کنند. زیست‌شناسی می‌تواند به آسیب‌پذیری در برابر اضطراب کمک کند، مانند تجربیات دوران کودکی مانند آسیب‌های اولیه و شیوه‌های فرزندپروری مانند محافظت بیش از حد. از بین بردن کامل اضطراب نه ممکن است و نه مطلوب، زیرا نقش مهمی در هوشیاری و زنده نگه داشتن ما دارد. درمان برای حفظ اضطراب در سطوح قابل کنترل انجام می شود. اضطراب را می توان با موفقیت با استفاده از درمان، دارو یا هر دو درمان کرد. اقدامات سبک زندگی مانند ورزش منظم و تنفس عمیق نیز در کنترل اضطراب بسیار مهم هستند.

اضطرابچرا اضطراب در حال افزایش است؟

 اضطراب در حال حاضر مشکل اصلی سلامت روان در سراسر جهان است و میزان بروز اضطراب به ویژه در بین جوانان همچنان در حال افزایش است. تعداد فزاینده ای از کودکان و نوجوانان مبتلا به این اختلال تشخیص داده می شوند. یکی از دلایلی که اغلب برای افزایش عمومی اضطراب ذکر می شود، بار عدم اطمینان در تقریباً هر حوزه از زندگی مدرن است، در پاسخ به مجموعه ای از تغییرات اقتصادی و فرهنگی. عدم اطمینان باعث اضطراب نمی شود، اما زمینه پرورش آن را فراهم می کند. دو عامل مهمی که در ایجاد اضطراب در میان جوانان نقش دارند، شیوه های فرزندپروری است که بیش از حد از کودکان محافظت می کند و افزایش رسانه های اجتماعی. فناوری فرصت‌های جدیدی را برای ارتباط افراد فراهم می‌کند، اما همچنین منجر به تجربیات جدیدی از مقایسه منفی اجتماعی و مسیرهای جدیدی برای طرد اجتماعی می‌شود.

چگونه علائم اضطراب را بشناسیم؟

 اضطراب نه تنها با حلقه‌های بی‌پایان نگرانی در ذهن، بلکه با ناراحتی شدید در بدن، از پرش و لرز عمومی گرفته تا صدای زنگ در گوش‌ها و تنگی نفس، خود را نشان می‌دهد. علائم بدنی اضطراب می تواند بسیار گمراه کننده باشد. آنها نه تنها اغلب به اشتباه به عنوان نشانه های حمله قلبی و عذاب قریب الوقوع – یکی از ویژگی های اصلی حملات پانیک – تعبیر می شوند، بلکه اغلب منجر به اودیسه هایی از تشخیص اشتباه پزشکی می شوند. ممکن است تصور شود که علائم جسمی ناشی از علل فیزیکی است و در جستجوی نادرست برای آنها، منبع واقعی مشکل می‌تواند کشف نشده و بدون توجه ادامه یابد.

چگونه اضطراب را درمان کنیم؟

 اختلالات اضطرابی را اغلب می توان با روان درمانی، به تنهایی یا همراه با دارو و با تغییر شیوه زندگی با موفقیت درمان کرد. درمان شناختی رفتاری (CBT) که متناسب با اضطراب‌های خاص فرد است، یکی از مؤثرترین گزینه‌ها است. بیماران یاد می گیرند که الگوهای فکری تحریف شده ای را که ناراحتی زیادی ایجاد می کند به چالش بکشند. مواجهه درمانی، که در آن بیماران به طور ایمن و به تدریج در معرض ترس های خود قرار می گیرند تا دیگر از آنها اجتناب نکنند، بخشی ضروری از اکثر درمان های رفتاری برای اضطراب است. دارو اغلب برای کمک به بیماران برای کنترل علائم به اندازه کافی برای تمرکز بر گفتگو درمانی استفاده می شود. تغییرات سبک زندگی نقش مهمی در مدیریت طولانی مدت اضطراب دارد. ورزش، تنفس عمیق و برنامه های مدیتیشن همگی جنبه های بسیار خاصی از این اختلال را هدف قرار می دهند.

چه زمانی اضطراب یک بیماری است؟

 حملات گاه به گاه اضطراب کاملاً طبیعی است و یکی از هزینه های اجتناب ناپذیر زنده ماندن و زنده ماندن است. با این حال، گاهی اوقات نگرانی ها از کنترل خارج می شوند. آنها ممکن است بدون هیچ دلیل قابل تشخیصی به وجود بیایند، یا با موقعیت نامتناسب باشند، یا فراتر از حرکات برای حل هر مشکل احتمالی ادامه داشته باشند. یا نگرانی یا علائم جسمی شما را ترغیب می کند که از موقعیت هایی که ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شود اجتناب کنید. اضطراب زمانی به یک اختلال تبدیل می شود که فعالیت ذهنی زیادی را مصرف کند یا در فعالیت ها و عملکرد اختلال ایجاد کند.

اضطراببرای اطلاعات بیشتر به اضطراب:

 آیا این یک بیماری است؟

انواع اضطراب چیست؟

 اضطراب خود را به چند روش تشخیصی متمایز نشان می دهد. اختلال اضطراب فراگیر، که در آن نگرانی‌ها منعکس‌کننده هر یک از حوزه‌های اصلی زندگی – کار، عشق، پول، سلامتی هستند – در میان سالمندان شایع‌تر است. اختلال اضطراب اجتماعی که بیشتر بر ترس از ارزیابی منفی توسط دیگران متمرکز است، در میان بزرگسالان جوان در حال افزایش است

فوبیاها عموماً اشیا یا تجربیات خاصی را هدف قرار می دهند. گاهی اوقات اضطراب در یک انفجار ناگهانی و شدید به صحنه می‌پیچد و در عرض چند دقیقه به اوج وحشتناکی می‌رسد. حملات پانیک ممکن است به ظاهر تصادفی و غیرعادی رخ دهند، یا ممکن است با فرکانس ناتوان کننده رخ دهند. اضطراب در تمام اشکال آن قابل درمان است.

بیشتر بخوانید: انواع اختلالات شخصیت

چه چیزی باعث اضطراب می شود؟

علت واقعی اضطراب، داشتن انسان با ظرفیت تصور آینده است. در بلاتکلیفی زمین حاصل خیز پیدا می کند و این روزها عدم اطمینان زیادی در جهان وجود دارد. اضطراب از این جهت منحصر به فرد است که می تواند توسط رویدادهایی در دنیای واقعی ایجاد شود – ملاقات آینده دکتر، تعارض در رابطه، افزایش اجاره بها – یا می تواند کاملاً درونی ایجاد شود، از طریق افکار تهدیدهای واقعی یا خیالی (ندانستن چه زمانی باید بگویم). رئیس در یک جلسه با شما تماس می گیرد

بهترین درمان برای اضطراب چیست؟

خط اول درمان اضطراب نوعی درمان شناختی رفتاری است. درمان عملی و حال‌محور به افراد کمک می‌کند تا تحریف شناختی را که اضطراب بر آن‌ها تحمیل می‌کند تشخیص دهند، به آنها کمک می‌کند با ترس‌های خود به طور ایمن مقابله کنند و تکنیک‌هایی برای معکوس کردن واکنش‌پذیری ارائه می‌دهد. مانند تمام درمان ها، هدف بازگرداندن آرامش است. اما خیلی بیشتر انجام می دهد. این به افراد کمک می کند تا زمانی که نگرانی آنها را تهدید می کند کنترل خود را دوباره به دست آورند. ارزش افزوده درمان در حضور یک انسان واقعی است. ما به عنوان موجودات اجتماعی، سیستم های عصبی داریم که به شدت با تأثیر دیگران هماهنگ شده است. حضور یک فرد کمک کننده سیگنال قدرتمندی از ایمنی است که مستقیماً و عمیقاً با هشدارهای (اشتباه) تهدید که اختلال اضطراب را تعریف می کند مقابله می کند.

رویکردهای طبیعی به اضطراب نیاز به درمان فعال دارد. در غیر این صورت زندگی را محدود می کند و به یک بیماری مزمن تبدیل می شود. اما این بدان معنا نیست که نیاز به نسخه یا مداخله پزشکی دارد. برخی از مؤثرترین راه‌ها برای کنترل اضطراب شامل تغییر سبک زندگی یا رفتار است. آرام کردن ذهن از طریق مدیتیشن یک تکنیک شرقی است که در فرهنگ های غربی مورد پسند قرار می گیرد. فعالیت منظم مانند دویدن یا پیاده روی به رها شدن تنش عضلانی که باعث ایجاد ناراحتی زیادی می شود کمک می کند. مغز را نیز تغییر می دهد. یکی از موثرترین اقدامات ممکن است تنفس عمیق (که دیافراگمی نیز نامیده می شود) باشد. تأثیر مستقیمی بر سیستم عصبی دارد و باعث ایجاد حالت آرامش و مهار احساس تهدید می شود.

اضطرابزیست شناسی اضطراب چیست؟

صرف نظر از اینکه تهدیدی که به آن واکنش نشان می‌دهید چقدر واقعی یا خیالی است، اضطراب یک حالت روحی و جسمی است. این توسط مجموعه ای از هورمون ها تنظیم شده است که تقریباً بر هر سیستم بدن شما تأثیر می گذارد، از توجه به متابولیسم انرژی. تحت تأثیر احساسات منفی، ذهن شما فعال می شود تا مراقب خطر باشد. افزایش برانگیختگی فیزیکی – تمام آن بی قراری و تنش عضلانی – بدن شما را آماده می کند تا به یک موقعیت نامطلوب واکنش نشان دهد. این اساساً با نیت خوب است، برای زنده نگه داشتن شما.

مشاوره روانشناسی آنلاین

چه چیزی افراد را در برابر اضطراب آسیب پذیر می کند؟

 هر کسی می تواند یک دوره اضطراب ناتوان کننده را تجربه کند. اما به نظر می‌رسد برخی افراد به اضطراب تمایل دارند: به دلیل ژن‌ها یا خلق و خوی، احتمالاً در نتیجه تجربه اولیه، احتمالاً از طریق فعالیت بیش از حد یا کم‌فعال برخی از ناحیه‌های مغز، موقعیت‌های خنثی را به‌عنوان تهدیدکننده تفسیر می‌کنند یا به موقعیت‌های تهدیدکننده واکنش بیش از حد نشان می‌دهند. استرس عامل اصلی اضطراب است و این دو شرایط از بسیاری جهات با هم همپوشانی دارند. استرس هم می تواند اضطراب را تحریک کند و هم پاسخی به آن باشد.

موارد وحشت زدگی حملات پانیک انفجارهای ناگهانی اضطراب حاد هستند که می توانند باعث شوند احساس کنید در شرف مرگ هستید – اما تهدید کننده زندگی نیستند. احساس اضطراب در بدن به شدت شدید می شود – تپش قلب، ضربان قلب، احساس مشکل در دریافت هوای کافی – و باعث تشدید اضطراب می شود و وحشت را تشدید می کند. حملات پانیک حتی در هنگام خواب نیز ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد و احساس از دست دادن کنترل، وحشت را تشدید می کند. به همان اندازه که چنین حملاتی وحشتناک و طاقت‌فرسا به نظر می‌رسند، با این وجود می‌توان آنها را کنترل کرد – حتی زمانی که در حال وقوع هستند

کودکان و اضطراب از هر هشت کودک، یک کودک ممکن است اضطراب قابل توجهی را تجربه کند. اولین نگرانی آنها جدایی از والدین است. اما آنها نگران چیزهای زیادی هستند، از آتش سوزی و بلایایی که نمی توانند کنترل کنند تا مشاجره بین والدینشان که ممکن است به معنای طلاق باشد. آنها نگران جهان بزرگتر نیز هستند، از جمله تروریست ها و اثرات تغییرات آب و هوایی. نگرانی های عادی زمانی مشکل ساز می شوند که با خواب، رفتن به مدرسه یا توجه در مدرسه یا درگیر شدن در فعالیت هایی با دیگران تداخل ایجاد کنند.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره روانشناسی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

ویدیوها

 

منبع: psychologytoday

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]