انتخاب درمانگر اشتباه ؛ به ارزش درمان خود شک دارید؟ شاید مشکل درمانگر شما باشد

نکات مهم پیرامون انتخاب درمانگر :

افرادی که از درمانگر خود ابراز نارضایتی می کنند اغلب در انتخاب فردی عجله کرده اند یا ارجاع شخصی را دریافت نکرده اند.

کلینیک‌های بهداشت روان محلی، بیمارستان‌ها یا موسسات آموزشی می‌توانند مکان‌های خوبی برای جستجوی درمانگر باشند، زمانی که فرد بیمه ندارد.

یک درمانگر خوب با  خود مقابله می کند، به چالش می کشد و الهام می بخشد تا انتخاب های جدیدی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تفاوت روانپزشکی و مشاوره

انتخاب درمانگر اشتباه و پنج نشانه که درمان شما به جایی نمی رسد :

مورد اول :

 زماني که شما منتظر جلسات خود نیستید. هنگامی درمان بهترین نتیجه را دارد که در واقع جلسه شما نقطه اوج هفته شما است و زماني که شما مطب درمانگرتان را ترک می‌کنید و اينکارتان مبتني بر نگاهتان به درمانگر و روند جلسات مي باشد .

و زماني که احساس مي کنيد عملا  انگیزه تغییر نداريد. به طور طبیعی، گاهی اوقات جلسات ممکن است کند یا کسل کننده باشد. اما اگر در بيشتر موارد اين احساس کسلي و کندي وجود داشته  باشد حتما يک مشکلی وجود دارد.

درمان بايد  زمينه ي رشد  را براي مراجع  فراهم کند. حتی زمانی که دردناک است، باید قدرت بخش باشد. اگر خود را به طور مزمن بی حوصله می بینید، با درمانگر خود روبرو شوید، به او بگویید که می خواهید از جلسات خود بیشتر بهره ببرید. اگر چیزی تغییر نکرد، وسایل خود را جمع کنید و پول خود را در جای دیگری خرج کنید.

بیشتر بخوانید: تشخیص درمانگر

دوم :

  در روند درمان احساس چالش نمی کنید. بسیاری از بیماران از من شکایت می کنند که درمانگران سابق آنها بیش از حد منفعل بوده و هرگز به آن ها چیزی نگفتند و کمکي نگرفته اند. طبیعتاً، هر درمانگر در ابتدا بايد شنونده خوبی باشد  اما درمان فرآيندي فراتر از گوش دادن است. یک درمانگر خوب با شما مقابله می کند، شما را به چالش می کشد و شما را برای انتخاب های جدید هدايت مي کند. درمان باید شما را جسور کند. اگر درمانگر شما بیش از حد منفعل و بی پاسخ است، درمانگر خود را اشتباه انتخاب کرده ايد. درمان هرگز نباید احساس چرت زدن را به مراجع القا کند. اگر حوصله دارید و حالتان رو به بهبود است به احتمال زیاد درمانگر شما هم حوصله دارد و انتخاب درستي در درمانگرتان داشته ايد.

انتخاب درمانگرسوم :

شما با درمانگر خود دعوا نمی کنید( به اين معني که دچار چالش نمي شويد) درمانگری که همیشه با شما موافق است ممکن است  در ابتدا احساس خوبی  از اين موضوع داشته باشيد اما عملا پیشرفت چندانی  در روند درمان نخواهید دید.

درمانگران دوستان پولکي شما نیستند به اين معني که شما آنها را استخدام نمی کنید تا شما را تغيير دهند بلکه تغيير صرفا با خواست خودتان حاصل مي شود و اين اشتباهه که درمانگران منفعلانه به صحبت های شما گوش دهند. برای اینکه درمان به خوبی کار کند، شما و درمانگرتان باید هر از چند گاهی با هم برخورد کنید و در روند درمان به چالش کشيده شويد.

 رابطه بیمار/درمانگر زمانی بهترین نتیجه را دارد که طیف کاملی از احساسات را نسبت به درمانگر خود ابراز کنید: محبت، تحریک، تحسین، حتی نفرت. چنین رابطه پویا و فعالی نشانه  يک درمان خوب است.

چهارم :

 هیچ رشد و بهبودي در زندگی خود نمی بینید. اگر نتیجه را در زندگی روزمره خود نمی بینید، چرا به درمان ادامه دهید؟

 باید نوعی حرکت مثبت  و تغيير مثبت وجود داشته باشد  مانند روابط بهتر، اعتماد به نفس بیشتر، افسردگی کمتر یا اضطراب. اگر مطلقاً هیچ تغییر یا رشدی از درمان مشاهده نمی‌کنید، چیزی به‌طور جدی ناموفق است که باید با درمانگرتان حل شود.

پنجم :

   زماني که درمانگر شما الگوی مناسبی نباشد.

آیا درمانگر شما بیانگر و جذاب است یا کسل کننده و منفعل؟

درمانگران باید الگوهای خوبی برای بیماران خود باشند. حتی اگر درمانگر شما چیزی را فاش نکند، می توانید احساس کنید که آیا او آنچه را که موعظه می کندخودش انجام می دهد و به آن پايبند است یا خیر. اين حقيقت وجود دارد که بسیاری از درمانگران خودشان از افسردگی رنج می برنداگر آنها نتوانند خود را درمان کنند، چگونه می توانند شما را مي خواهند درمان کنند؟

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره روانشناسی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]