چطور انحرافات جنسی یا فتیش جنسی را مدیریت کنیم؟

نحوۀ کنترل چالش انگیزترین امیال. انحرافات جنسی یا فتیش جنسی می توانند همزمان آسیب رسان و لذتبخش باشند.

نکات کلیدی

 • نابهنجاری های جنسی و فتیش ها می توانند همزمان آسیب رسان و لذتبخش باشند.
 • این موارد تا زمانی که در زندگی افراد مزاحمت ایجاد نکنند، اختلال روانی محسوب نمی شوند.
 • آنها خاصیتی اعتیادآمیز دارند و بنابراین درمانشان دشوار است.

واژۀ پارافیلیا (نابهنجاری جنسی) از لغت یونانی پارا به معنی کنار و فیلیا به معنای دوست یا عشق تشکیل می شود. از این نظر، این مفهوم به عشقی «فراتر از نرمال» اشاره دارد. نابهنجاری های جنسی به طور خاص به عنوان تخیلات یا رفتارهای جنسی مکرر و شدیدی تعریف می شود که شامل انسان ها یا اشیای بی جان هستند. بر اساس کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، یک نابهنجاری جنسی، تا زمانی که به آسیب غیرقابل مدیریت یا صدمه به خود یا دیگران منجر نشود، اختلال روانی محسوب نمی شود، در غیر این صورت می توان آن را یک اختلال در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید: معرفی سکس تراپی

در حمایت از این نظریه، خیلی از افراد دچار نابهنجاری های جنسی هستند که از آنها به شیوه ای سازنده در جهت ارتقای زندگی جنسی خود استفاده می کنند (برای مثال مردی که فتیش کفش دارد (با کفش تحریک جنسی می­ شود)، ترجیح می دهد همسرش در زمان سکس کفش پاشنه بلند بپوشد). اما سایر افراد به نابهنجاری های جنسی ای دچارند که به نقض غیراخلاقی مرزها منجر می شود (برای مثال، نابهنجاری جنسی ای که در آن فرد علاقه به عورت نمایی در مکان عمومی دارد).

8 نابهنجاری جنسی که در ادامه نام می بریم، توسط DSM-5 رایج ترین نابهنجاری ها در نظر گرفته شده اند:

 1. عورت نمایی – نمایش دادن اندام تناسلی خود به افرادی که انتظار آن را ندارند
 2. فتیشیسم یا یادگار پرستی – علاقه به اشیاء بی جان (مانند پوشک، کفش، جوراب ساق بلند)
 3. مالش دوستی – مالش دادن افرادی که موافق آن نیستند
 4. مازوخیسم یا آزارخواهی – تمایل به رنج یا تحقیر خود
 5. پدوفیلی یا بچه دوستی – تمایل به کودکان زیر سن بلوغ
 6. سادیسم جنسی یا آزارگری – ایجاد درد یا تحقیر در دیگران
 7. مبدل پوشی – پوشیدن لباس های جنس مخالف
 8. نظاره گری – تماشای افراد ناآگاه برهنه یا مشغول فعالیت های جنسی

انحرافات جنسیدسترسی در انحرافات جنسی یا فتیش جنسی

درمانگر جنسی می داند که هنگام درمان یک نابهنجاری جنسی مشکل ساز، اینترنت همیشه دوست آنها نیست. در واقع، این رسانه، دسترسی افراد را به پارافیلیای انتخابی خود آسان تر از همیشه می سازد. برای مثال، اگر شما فتیش سیگار کشیدن دارید یا ترجیح می‌دهید شما یا شریک زندگی‌تان در حین فعالیت جنسی سیگار بکشید، می‌توانید با یک کلیک ساده افراد دیگری را پیدا کنید که تمایلی مشابه شما دارند. و مهم نیست حساسیت جنسی شما از چه نوع باشد، زیرا در هر حال این شانس را دارید که سازمانی را در اینترنت برای حمایت از گرایش خود پیدا کنید. در حالی که این نوع دسترسی می تواند برای کسانی که احساس انزوا یا خجالت می کنند مفید باشد (خواه نابهنجاری آنها بی ضرر باشد خواه مشکل ساز)، می تواند به عنوان یک سیستم تغذیه برای کسانی به کار رود که از آن برای حمایت از یک اجبار خطرناک استفاده می کنند.

بروز و علل انحرافات جنسی یا فتیش جنسی

با اینکه ظاهراً دلیل آن روشن نیست، مردان مبتلا به نابهنجاری های جنسی (3 تا 5 درصد) بیشتر از زنان (1 تا 6 درصد) هستند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مردان تمایل بیشتری به تکانشگری یا هیجان خواهی دارند، در حالی که برخی دیگر معتقدند مردان سطح تستوسترون بالاتری دارند و در نتیجه میل جنسی بیشتری را تجربه می کنند. من این توضیحات را محتمل اما محدود می دانم، زیرا آنها تأثیرات فرهنگی-اجتماعی را نادیده می گیرند. برای مثال، زنان در طول تاریخ به گونه ای تربیت شده اند که برای فعالیت جنسی همراه با روابط ارزش قائل اند. به بیان ساده، زنان از تقسیم یا جدا کردن رابطه جنسی از رابطه صمیمانه منصرف شده اند.

بیشتر بخوانید:ایمنی رابطه جنسی مقعدی

درمان انحرافات جنسی یا فتیش جنسی

اگر فردی با ناهنجاری جنسی مشکل‌ساز به مطبم مراجعه کند، ابتدا برای کمک به کشف منشأ ناهنجاری و ارتباط آن با علائم فعلی مراجع یک پیشینۀ جنسی گسترده از وی جمع آوری می کنم. این به مراجع اجازه می دهد تا به کنترل بیشتری بر رفتار خود دست یابد. برای مثال، مراجع مردی داشتم که نمی توانست از نظر جنسی فعالیت کند، مگر اینکه همسرش لباس خدمتکار فرانسوی می پوشید. در ابتدا همسرش بدش نمی آمد که اینگونه لباس بپوشد، اما به مرور احساس می کرد که تحت کنترل این روند درآمده. خانواده اصلی این مرد فاش کردند که مادرش فرانسوی بوده و اگرچه خدمتکار خانه نبود، به معاشقه با مردان علاقه داشت. مراجع ادعا کرد که لهجۀ فرانسوی مادرش به راحتی مردان را اغوا می کرد و او شاهد این تعاملات بوده است.

در مرحله‌ای از فرآیند درمانی، مراجعان باید بر سؤالات سختی تأمل کنند: آیا آنها می‌توانند با حقیقتِ مخرب بودن ناهنجاری جنسی در زندگی‌شان مواجه شوند؟ چقدر به درمان متعهد هستند؟ چقدر می خواهند بر ناهنجاری خود کنترل داشته باشند؟ برای بدست آوردن این کنترل آماده چه چیزهایی هستند؟ اگر مراجع به دستور دادگاه تحت درمان باشد، در این مورد هیچ حق انتخابی نخواهد داشت. اما بیشتر آنها اینگونه نیستند و بنابراین تصمیم دشواری بین نجات خود و خانواده شان و به خطر انداختن همه چیز به خاطر ادامه دادن به ناهنجاری جنسی خود بر دوش آنهاست.

انحرافات جنسیبا این حال، گاهی اوقات، تنها چیزی که در درمان مورد نیاز است، توافق یا مذاکره از سوی یک زوج در مورد نحوه استفاده از ناهنجاری جنسی در رابطه است. برای مثال، پس از اینکه زنی، همسرش را در حالی که پیراهن محبوب زن را پوشیده بود (یعنی مبدل پوشی) مشاهده کرد، با همراهی همسرش تصمیم گرفتند با هم لباس بخرند. زن و شوهر دیگری پس از مذاکره با یکدیگر تصمیم گرفتند هر چند وقت یکبار طبق ناهنجاری جنسی خود رابطه برقرار کنند.

من پی برده ام که روش‌های دیگری هم برای درمان ناهنجاری جنسی وجود دارد، و البته با گنجاندن عواملی همچون دارو در مدل درمانی خود مخالف نیستم. پژوهش ها نشان می‌دهد که دارو همراه با روان درمانی مداوم در درمان ناهنجاری جنسی مؤثرتر است. من چندین مورد داشته ام که در آنها مهارکننده های خاص بازجذب سروتونین (SSRIs) در مدیریت انواع رفتارهای جنسی وسواسی-اجباری موفق بوده اند. و بسیاری از پزشکان و مشاوره روانشناسی که پدوفیلی را درمان می کنند، دریافته اند که استفاده از آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین برای مهار تستوسترون، سودبخش است و عوارض جانبی محدودی دارد.

منبع

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/magnetic-partners/202208/managing-sexual-paraphilias-and-fetishes

بررسی توسط ابیگیل فگان – 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]