اندازۀ ​​متوسط آلت تناسلی: چه سایزی طبیعی است؟

متوسط اندازه آلت تناسلی، کوچک تر از آن است که فکر می کنید.

فهرست محتوا:

خوب یا بد، اندازه آلت تناسلی می تواند تا حد زیادی بر اعتماد به نفس فرد در رابطه جنسی تأثیر بگذارد. با این وصف، اغلب بین اینکه فرد دارای آلت تناسلی چطور خود را می بیند و شریک بالقوه اش چه دیدی نسبت به او دارد، ناهماهنگی هایی دیده می شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فرد فکر می کند آلت تناسلی او «خیلی کوچک» است.

بر اساس مطالعه ای که در مجله روانشناسی سلامت منتشر شده است، حدود 68 درصد از مردان مورد بررسی گفتند که در مورد اندازه آلت تناسلی خود نگران اند. نگرانی ها عمدتاً ناشی از انتظارات غیرواقع بینانه در رسانه ها – و به طور کلی جامعه – در مورد اندازۀ متوسط یک آلت تناسلی بود. این یک مشکل قابل بررسی است.

برخی افراد نسبت به اندازه آلت تناسلی خود احساس خجالت دارند و می خواهند بدانند چه اندازه ای طبیعی است. اندازه متوسط ​​احتمالاً کوچکتر از آن چیزی است که شما فکر می کنید.

در حالی که اندازه آلت تناسلی معمولا مستقیماً بر عملکرد جنسی تأثیر نمی گذارد، می تواند خطر مشکلات جنسی را افزایش دهد. مطالعات نشان داده است افرادی که فکر می‌کنند آلت تناسلی‌ کوچکی دارند، بیشتر در معرض اعتماد به نفس پایین، اختلال اضطراب عملکرد، مشکلات رابطه‌ای و اختلال نعوظ هستند. آنها همچنین کمتر به دیگران، از جمله پزشکان اجازه می دهند که به آلت تناسلی شان نگاه کنند.

هدف این مقاله این است که با ذکر جزئیات اندازه متوسط ​​آلت تناسلی، عوامل اثرگذار بر اندازه آن و اینکه آیا اندازه آلت تناسلی واقعا برای شریک زندگی و سلامت جنسی شما مهم است یا خیر، ذهنیت های اشتباه در این زمینه را اصلاح کند.

جهت مشاوره با سکس تراپیست کلیک کنید

اندازه متوسط ​​آلت تناسلی چقدر است؟

از نظر آماری، متوسط ​​طول آلت تناسلی در حالت نعوظ 6 اینچ (15.24 سانتی متر) است، در حالی که متوسط دور آن 5 اینچ است. آلت تناسلی شل (در حالت غیر نعوظ) به طور میانگین ​​3.6 اینچ (9.14 سانتی متر) طول دارد و دور آن تقریباً یکسان است.

می توانید آلت تناسلی خود را با خط کش یا متر نواری اندازه گیری کنید. در اینجا چند نکته برای اطمینان از اندازه گیری دقیق وجود دارد:

  • هنگامی که آلت تناسلی در حالت نعوظ است، از نوک آلت تناسلی تا استخوان شرمگاهی اندازه گیری کنید و خط کش را در سمت بالای آلت تناسلی قرار دهید.
  • برای اندازه گیری دور، نوار اندازه گیری را دور وسط آلت بپیچید.

اندازه آلت تناسلیاندازۀ آلت تناسلی در حالت نعوظ و غیر نعوظ چقدر تفاوت دارد؟

یکی دیگر از باورهای رایج این است که برخی از آلت های تناسلی می توانند در طول نعوظ بیشتر از سایرین رشد کنند. این نشان می دهد که سایز آلت تناسلی در حالت غیرنعوظ با اندازه آن در حالت نعوظ ارتباط چندانی ندارد. این مطلب تا حد زیادی درست است.

مطالعه ای در سال 2018 در مجله بین المللی تحقیقات ناتوانی جنسی دو گروه را مورد بررسی قرار داد: گروهی که آلت تناسلی آنها از حالت غیر نعوظ تا نعوظ کمتر از 1.5 اینچ و گروهی که بیش از 1.5 اینچ رشد می کرد.

آنان پی بردند که آلت های تناسلی ای که در حالت غیر نعوظ، کوچکتر بودند نسبت به آلت های بزرگ تر در همین حالت، در طول نعوظ بیشتر رشد می کردند. (میانگین طول آلت تناسلی همۀ افراد نمونه در حالت نعوظ حدود 6 اینچ بود).

در نهایت، اندازه آلت تناسلی در حالت غیر نعوظ، پیش بینی کنندۀ خوبی برای اندازه آن در حالت نعوظ نیست. علاوه بر این، اندازه آلت تناسلی ساکن نیست و می تواند با تغییرات دما تفاوت یابد. وقتی آلت تناسلی در حالت غیر نعوظ در معرض سرما قرار می گیرد، برای حفظ گرما، اندازه آن کوچک می شود. سن بالاتر نیز می تواند به کاهش اندازه آلت تناسلی بیانجامد.

چه عواملی بر اندازه آلت تناسلی تاثیر می گذارد؟

احتمالاً به جز ژنتیک، عوامل زیادی در اندازه آلت تناسلی نقش نداشته باشد. رشد آلت تناسلی تا حد زیادی تحت تأثیر افزایش تستوسترون در دوران بلوغ (معمولاً 10 تا 14 سالگی) است. آلت تناسلی ممکن است تا زمانی که فرد به حدود 21.6 سال برسد، به رشد خود ادامه دهد. پس از آن، این اندازه تقریباً ثابت می شود.

علیرغم آنچه که ممکن است شنیده باشید، اندازه پا، اندازه بینی، قد و وزن یک فرد ارتباط چندانی با اندازه آلت تناسلی او ندارد. با این وصف، قد و وزن یک فرد ممکن است تصور نادرستی از اندازه واقعی آلت تناسلی وی ایجاد کند.

یک مطالعه در سال 2013 در استرالیا نشان داد که افراد تصور می کنند مردان قد بلندتر با آلت تناسلی با اندازه متوسط ​​نسبت به مردان کوتاه قد با همان اندازه آلت تناسلی، آلت کوچکتری داشته باشند. همین امر هنگام مقایسه مردان دارای اضافه وزن با مردانی که لاغر بودند مشاهده شد.

نژاد و قومیت در اندازه آلت تناسلی نقش دارند، اما این ارتباط مستقیم نیست. به طور کلی، تفاوت میانگین طول آلت تناسلی بین مردان سیاه پوست، لاتین، آسیایی و سفیدپوست چندان قابل توجه نیست.

آیا اندازه آلت تناسلی قابل تغییر است؟

رژیم غذایی، قرص ها و ورزش به هیچ وجه بر اندازه آلت تناسلی تأثیر نمی گذارد. همین امر در مورد دستگاه‌های «بزرگ‌کننده آلت تناسلی» مانند پمپ‌های آلت تناسلی نیز صدق می‌کند، که در افزایش طول آلت تناسلی کار چندانی انجام می‌دهند. این دستگاه ها ممکن است در صورت استفاده بیش از حد با ایجاد بافت های التیامی، دور آلت را افزایش دهند، اما همچنین می توانند باعث بی حسی دائمی شوند.

یکی از مواردی که می تواند اندازه آلت تناسلی را تغییر دهد، جراحی است. برخی از روش‌ها، مانند پروستاتکتومی رادیکال (برداشتن پروستات)، می‌تواند آلت تناسلی را کوتاه کند. برای رفع این مشکل، جراحی V-Y ممکن است با بریدن رباطی که آن را به استخوان لگن متصل می‌کند، برای افزایش طول آلت تناسلی استفاده شود. (با این وجود، پلاستی V-Y می‌تواند آلت تناسلی را بی‌ثبات کند و در حین نعوظ باعث چرخش ناخوشایند آن شود.)

یکی دیگر از بیماری های رایج که می تواند اندازه آلت تناسلی را کاهش دهد، بیماری پیرونی (PD) است. PD معمولاً مردان مسن را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث می شود آلت تناسلی به طور غیر طبیعی انحنا پیدا کند. بافت التیامی که احتمالاً در محل انحنا ایجاد می شود، می تواند طول آلت تناسلی را تا نیم اینچ کاهش دهد.

تجرد طولانی مدت نیز ممکن است باعث کوچک شدن سایز آلت تناسلی شود.

اندازه آلت تناسلیاندازه آلت تناسلی چقدر برای یک شریک جنسی مهم است؟

بسیاری از افراد فکر می کنند «اندازه مهم است» و اگر احساس کوتاهی آلت داشته باشند، دچار استرس می شوند. آنها همچنین ممکن است بر این باور باشند که اگر آلت تناسلی بزرگ‌تری داشته باشند برای شریک جنسیشان جذاب‌تر خواهند بود (یا مردانه‌تر به نظر می‌رسند). این موضوع تا حد زیادی نادرست است.

طبق مطالعه‌ای در سال 2015، زنانی که عکس‌هایی از آلت های تناسلی در حالت نعوظ به آنها نشان داده شد، سایز 6.4 اینچی را برای شریک جنسی یک شبه ترجیح می‌دادند. برای یک شریک طولانی مدت، ترجیح کمی کمتر از این مقدار بود: 6.3 اینچ.

سایر مطالعات نشان داده اند که بین آنچه که شریک زن و مرد در مورد اندازه آلت تناسلی احساس می کنند، ارتباطی وجود ندارد. در مطالعه ای بر روی افراد دگرجنسگرا، 85 درصد از زنان از اندازه آلت تناسلی شریک زندگی خود راضی بودند، در حالی که 45 درصد از مردان فکر می کردند که آلت تناسلی آنها خیلی کوچک است.

چه زمانی آلت تناسلی «خیلی بزرگ» است؟

داشتن آلت تناسلی بزرگتر ممکن است همیشه چیز خوبی نباشد. در واقع، یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که در میان 75 زن مورد بررسی، از هر 15 زن، یک نفر رابطه خود را به دلیل «بسیار بزرگ بودن» آلت تناسلی شریک زندگی اش، ترک کرده است.

نگرانی های دیگری نیز وجود دارد. آلت تناسلی بزرگ – به ویژه آلت تناسلی ختنه نشده – با خطر بالاتر واژینوز باکتریال (BV)، نوعی عفونت واژن مرتبط است؛ تا حدی به این دلیل که افزایش اصطکاک در برابر دیواره واژن به بافت‌ها آسیب می‌زند و اجازه ورود باکتری‌های بیشتری را می‌دهد.

آلت تناسلی بزرگتر خطرات مشابهی را در رابطه مقعدی به دنبال دارد، از جمله افزایش خطر ابتلا به HIV.

خلاصه

نگرانی در مورد کوچک بودن اندازه آلت تناسلی در مردان، می‌تواند باعث بروز استرس و اختلال در عملکرد جنسی شود. مشکل این است که بسیاری از مردان فکر می کنند که «آلت تناسلی متوسط» بزرگتر از چیزی است که واقعاً هست.

در واقع، طول متوسط ​​آلت تناسلی مردانه 6 اینچ است. مطالعات نشان می دهد که زنان معمولاً آلت تناسلی با این اندازه را در مقایسه با آلت تناسلی بزرگ تر ترجیح دهند.

هنگامی که بلوغ مرد کامل می شود، اندازه آلت تناسلی تا حد زیادی ثبات می یابد. در حالی که برخی عوامل مانند جراحی یا بیماری پیرونی می توانند اندازه آلت تناسلی را کاهش دهند، موارد کمی وجود دارد که بتواند به طور موثر سایز آن را افزایش دهد.

سخن پایانی

مهم است به یاد داشته باشید که هیچ اندازۀ «طبیعی»­ای در مورد آلت تناسلی وجود ندارد. اگر نگران این هستید که اندازه آلت تناسلی تان نیازهای همسرتان را برآورده نکند، صحبت با یک پزشک یا درمانگر جنسی می تواند کمک تان کند تا دیدگاه بهتری به دست آورید.

در حالی که ممکن است بحث در مورد اندازه آلت تناسلی با همسرتان دشوار باشد، می توانید رویکرد متفاوتی در پیش بگیرید و از شریک زندگی خود بپرسید که از چه چیزی از نظر جنسی لذت می برد. سعی کنید بر صمیمیت و ارتباط تمرکز کنید، که بسیاری از زنان آن را به اندازه رابطه جنسی مهم می دانند.

اندازه آلت تناسلیسوالات رایج درباره آلت تناسلی

  • چه زمانی رشد آلت تناسلی متوقف می شود؟

رشد آلت تناسلی مرد معمولاً در سنین 18 تا 21.6 سالگی یعنی زمان تکمیل بلوغ، متوقف می شود.

  • چه عواملی بر اندازه آلت تناسلی تأثیر می گذارند؟

ژنتیک بیشترین نقش را در تعیین اندازه آلت تناسلی دارد. با این حال، عوامل دیگری از جمله هورمون هایی مانند تستوسترون در این امر نقش دارند. برخی از شرایط ژنتیکی مانند سندرم کلاین فلتر می تواند تولید تستوسترون را در پسران مختل کند.

  • آیا روش های بزرگ کردن آلت تناسلی جواب می دهد؟

شواهد کمی وجود دارد که دستگاه هایی مانند پمپ آلت تناسلی واقعاً جواب دهند. افزون بر این، استفاده نادرست از این محصولات می تواند باعث آسیب هایی شود که بر عملکرد و اندازه آلت تناسلی تأثیر می گذارد. همین امر در مورد تزریق چربی و جراحی‌هایی مانند V-Y پلاستی صدق می‌کند که ممکن است قطر یا طول آلت تناسلی را افزایش دهد، اما همچنین می‌تواند باعث تغییر شکل یا بی‌ثباتی آن شود.

 

منبع

https://www.verywellhealth.com/average-penis-size-5087604

نویسنده: اس. نیکول لین – بررسی تخصصی توسط: دکتر متیو وسنیتزر – 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]