چگونه دانش‌آموز بهتری در زندگی شویم ( اهمیت فروتنی و تواضع در زندگی )

پذیرش اینکه چیزهای بیشتری نیاز هست که یادگیری بگیرید، فروتنی می‌طلبد.

نکات کلیدی

  • پرورش فضیلت فروتنی می‌تواند به شما کمک کند تا با روی گشوده‌تری به سمت فرصت‌های یادگیری حرکت کنید.
  • فروتنی می‌تواند ارزیابی دقیقی از نقاط قوت و زمینه‌هایی که نیاز بهبود دارند به شما ارائه دهد.
  • تحقیقات نشان می‌دهد که ما اغلب میزان تمایل دیگران به کمک را دست‌کم می‌گیریم.

به‌عنوان یک روان‌پزشک، من این امتیاز را دارم که شاهد خیلی چیزها باشم زیرا مردم از هر قشر و طبقه‌ای عمیق‌ترین افکار و احساسات خود را به من می‌سپارند. داستان زندگی آن‌ها آگاهی و دانش زیادی را در اختیار من قرار می‌دهد که در مقاله‌ها و کتاب‌های درسی یافت نمی‌شود.

جامعه دستاورد محور ما با زرق‌وبرق انباشت ثروت، شهرت و قدرت، زندگی مردم عادی را کمرنگ می‌کند. این جامعه دستاورد محور، ورزشکاران ستاره، کارآفرینان موفق و حرفه‌ای‌ها را با عنوان‌هایی در کنار نامشان چنان بالا می‌برد، گویی آن‌ها انسان‌های ناقصی نیستند که مانند بقیه ما کشمکش‌ها و دست‌وپا زدن‌ها را تجربه کنند.

6 نشانه خود فریبی و دروغ گفتن به خود

بااین‌حال، ما چیزهای زیادی برای یادگیری از افرادی داریم که در زندگی روزمره با آن‌ها روبرو می‌شویم. لغزش‌های آن‌ها اگرچه دردناک است، اما ما را به یاد مین‌هایی می‌اندازد که از دید آشکار پنهان شده‌اند. هزینه عدم توجه دقیق ، تکرار بی‌مورد همان اشتباهات است.

دستاوردهای آن‌ها همچنین چیزهایی را پشت سر می‌گذارد که می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند . مطالعه موفقیت آن‌ها می‌تواند طرحی برای دستیابی به اهداف موردنظرتان در اختیار شما قرار دهد.

به همین دلیل است که یادگیری مادام‌العمر مهم است. شما باید یک ناظر فعال باشید و از اطرافیان خود یاد بگیرید.

فروتنی فضیلت فروتنی و تواضع

چگونه می‌توانید دانش‌آموز بهتری در زندگی شوید؟ با پرورش فضیلت فروتنی شروع می‌شود. جامعه ما که اغلب با ضعیف یا مطیع بودن آن را اشتباه گرفته و این فضیلت را به تمسخر می‌گیرد. بااین‌حال، فروتنی می‌تواند شتاب‌دهنده‌ای برای رشد شخصی باشد.

فروتنی این است که بپذیریم شما انسانی ذاتاً شایسته هستید و از هیچ‌کس بهتر یا بدتر نیستید. هیچ مقدار ثروت، شهرت یا قدرتی وجود ندارد که شما را بالاتر از دیگران قرار دهد. همه ما انسان‌های فانی هستیم که در انتظار همان سرنوشت نهایی هستیم.

این فضیلت پادزهری برای خودشیفتگی است. افراد دارای اختلال شخصیت خودشیفته‌ که با احساس اغراق‌آمیز از خود و توانایی‌های خود شناخته می‌شوند، خود را سزاوار و مستحق می‌دانند. آن‌ها اغلب سریع دیگران را کنار می‌گذارند، که مانعی برای ایجاد روابط بین فردی سالم است. وقتی فکر می‌کنید که همه‌چیز را می‌دانید، کمتر حس می‌کنید که نیاز است دیدگاه دیگران را در نظر بگیرید، چه رسد به اینکه از آن‌ها یاد بگیرید.

درعین‌حال، فروتنی پادزهر شرم است. فروتنی توانایی‌ها یا مهارت‌های شما را انکار نمی‌کند. بااین‌حال، بر فرصت‌هایی برای رشد شخصی مانند نقاط کور و سوگیری‌ها تأکید می‌کند.

دانش و خرد متعارف، که ارزش خود را مشروط به دستیابی به موفقیت شخصی می‌کند، فروتنی اثر معکوس دارد. این یک یادآوری قدرتمند برای شما است که ارزش شخصی شما بخشی ذاتی از انسانیت شماست.

فروتنی با در امان قرار دادن شما از نوسانات جنون‌آمیز بین خودشیفتگی و شرم، فضای لازم را برای تأمل در خود ایجاد می‌کند. این‌یک ارزیابی صادقانه از نقاط قوت و ضعف شما ارائه می‌دهد. تأثیر مثبت آن بر خودآگاهی به شما اجازه می‌دهد تا به نقاط کوری رسیدگی کنید که مانند توده ابری قضاوت و تصمیم‌گیری کدر کرده است،.

دانش‌آموز زندگی به این معناست که اشتباهات را بشناسید، مسئولیت را بپذیرید و بابت آن‌ها عذرخواهی کنید. عذرخواهی باکیفیت بالا در ترمیم روابط مؤثر است.

فروتنی4 راه برای پرورش فروتنی

نیاز به تواضع هست تا دانشجوی زندگی بشی و بپذیری که چیزهای زیادی برای یادگیری داری. خبر خوب این است که می‌توان این فضیلت ضروری را توسعه داد. در اینجا چهار راه وجود دارد:

  1. بازخوردها را بپذیرید. فروتنی با گشاده بودن مقابل بازخورد ایجاد می‌شود. شما به دنبال درک و یادگیری از دیگران هستید. با دقت به حرف‌های دیگران گوش دهید، حتی اگر با همه‌چیزهایی که می‌شنوید موافق نباشید. حفظ ذهنیتی کنجکاوانه با مقداری خود شفقت ورزی می‌تواند به شما کمک کند تا برای دریافت بازخورد بی‌تعصب باشید.
  2. کمک بخواهید. افراد از پیش برنده و موفق در کمک گرفتن، مشکل ‌دارند. آن‌ها بیشتر به توانایی‌های خود برای حل یک مشکل تکیه می‌کنند تا اینکه بپذیرند که به کمک نیاز دارند. در نتیجه، اغلب خود را بیش‌ازحد مضمحل و پریشان می‌بینند.

کمک خواستن نشانه فروتنی است. اینکه از خودتان انتظار داشته باشید که همه‌چیز را به‌تنهایی کامل کنید، غیرواقعی است. همچنین دیگران را از فرصت احساس مفید کردن با مشارکت، محروم می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که ما میزان تمایل دیگران به کمک را دست‌کم می‌گیریم.

13 نکته که باید در ارتباط با یک فرد خودشیفته بدانید

  1. وقتی اشتباه می‌کنید بپذیرید. در حالت دفاعی قرار گرفتن بعد از اشتباه آسان است. بدتر از آن، ممکن است اشتباهات خود را طور دیگری با سرکوفت زدن به دیگران منعکس کنید، تاکتیکی که معمولاً توسط خودشیفته‌ها به کار می‌رود.

به یاد داشته باشید که هیچ‌کس کامل نیست. همه ما مرتکب اشتباهاتی شده‌ایم و به این اشتباهات ادامه خواهیم داد. اعتراف به اشتباه، نشانه شجاعت و درستکاری است که فقط شما را در نظر دیگران بالا می‌برد.

  1. دیگران را بشناسید. حقیقت این است که به‌تنهایی هیچ‌کس موفق نشده است. افراد متعددی را در نظر بگیرید که در این راه به شما کمک کرده‌اند. بدون لطف و راهنمایی اعضای خانواده، مربیان، معلمان و همکاران به اهداف شخصی خود نمی‌رسید.

قدری درنگ کنید و از آن‌ها تشکر کنید. مشارکت آن‌ها مسیر زندگی شما را تغییر داده است و همچنان نقش اساسی در موفقیت شما ایفا می‌کند.

به‌طور خلاصه، زندگی مملو از فرصت‌های یادگیری بی‌پایان است که می‌تواند به شما کمک کند نسخه بهتری از خودتان شوید. پرورش فضیلت تواضع و فروتنی می‌تواند به شما کمک کند تا دانش‌آموز زندگی شوید و از چنین فرصت‌هایی بهره ببرید.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره روانشناسی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

منبع: psychologytoday

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]