چیزهایی که احتمالاً دربارۀ ترنس یا نان­باینری­ نمی­دانید

ترنس ، نان­باینری (غیر از زن/مرد بودن) و همۀ تنوعات جنسیتی نه تنها بیمارگونه نیست، بلکه سالم و طبیعی است. متأسفانه جهل در سطح ملی و جهانی حکمرانی می کند. باورهای نادرست اما فراگیر همچون اینکه تنها جنسیت­های مشروع مرد و زن هستند، منجر به ایجاد رنج های غیرضروری گسترده می شود.

و چطور می­توانید به عنوان یک ارائه دهندۀ خدمات بهداشتی، به این افراد کمک کنید

 

نکات کلیدی

  • برداشت­های غلط در مورد ترنس بودن فراگیر است؛ اما خوب است بدانیم که این یک انتخاب یا بیماری نیست، بلکه یک هویت معتبر/طبیعی است که باید مورد حمایت و تجلیل قرار گیرد.
  • جمعیت ترنس، حتی بیشتر در فضای سیاسی امروز، بسیار آسیب پذیر است و ما می توانیم به کاهش نرخ بالای غیرعادی خودکشی آنها کمک کنیم.
  • ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می توانند با آگاهی بیشتر در مورد ترنس بودن و کمک به تسریع روند هر نامه ای که برای درمان آنها نیاز است، به آنان یاری برسانند.
  • ما می‌توانیم با استفادۀ بیشتر از زبان خنثی از نظر جنسیتی و کنار گذاشتن پیش­فرض‌­ها در مورد گرایش جنسی به افراد ترنس کمک کنیم.

ترنس یا نان باینری

ترنس ، نان­باینری (غیر از زن/مرد بودن) و همۀ تنوعات جنسیتی نه تنها بیمارگونه نیست، بلکه سالم و طبیعی است. متأسفانه جهل در سطح ملی و جهانی حکمرانی می کند. باورهای نادرست اما فراگیر همچون اینکه تنها جنسیت­‌های مشروع مرد و زن هستند، منجر به ایجاد رنج های غیرضروری گسترده می شود.

این به بخشی از وظیفۀ مدنی من تبدیل شده که از مراجعان LGBTQIAA+ (همجنس‌گرایان زن، همجنسگرایان مرد، دوجنس‌گرا، تراجنسیتی، خارج از جنسیت، کسانی که هنوز در مورد جنسیت خود ابهام دارند، بِیناجنسی، هیچ­‌جنس­گرا، آلی­یِز و دیگر هویت‌ها و گرایش‌های جنسی مهم که در اینجا گنجانده نشده‌اند) حمایت کنم تا آنها خدمات بهتری دریافت کنند و مورد محافظت و درک قرار گیرند.

دلیل دیگر حساسیت من به رنج دیگران این است که با اختلال گفتاری بزرگ شدم. در کودکی، بیشتر مردم نمی‌دانستند که لکنت من دست خودم نیست. همسالان و حتی بسیاری از معلمان و مربیان بارها به من گفته اند: «آهسته تر»، «فقط آرام باش و صحبت کن». بسیاری از مردم رنج من را درک نکردند و آنقدر در سکوت عذاب کشیدم تا اینکه یاد گرفتم چگونه با گفتار درمانی، درمان EMDR، تمرین و تقویت اعتماد به نفس‌م بر آن غلبه کنم. از زمانی که بر لکنتم مسلط شدم، امیدوار بودم تا کار خود به عنوان یک درمانگر تروما و روابط، رنج­های مشابه در دیگران را تسکین دهم و از آنها جلوگیری کنم.

ترنسحل مسئله ترنس یا نان باینری

بیشتر انسان ها با جنسیتی که زمان تولد به آنها اختصاص می‌­یابد، همسو هستند، به این معنی که جنس اختصاص یافته و کروموزوم های ژنتیکی شان با هویت جنسیتی آنها تطابق دارد. این بدان معناست که اگر مرد هستید، از درون احساس مذکر بودن می‌کنید و در ظاهر خود را با صفات مردانه نشان می‌دهید، این در مورد زن بودن نیز صدق می کند.

برای درک و همدلی با بسیاری از افراد غیر همسو با جنسیت خود، (که طبق آمارها احتمالاً یک نفر از هر 20 نفر را شامل می­‌شود)این را در نظر بگیرید: چه احساسی خواهید داشت اگر عموم مردم و بیشتر مؤسسات دولتی به طور منظم جنسیت و/یا گرایش جنسی­ای را به شما تحمیل کنند که احساس می‌کنید به درستی نشان نمی دهد واقعاً چه کسی هستید؟

شما مجبور نیستید مانند من عذاب بکشید تا به نفع جامعه LGBTQIAA+ تغییری ایجاد کنید، که تخمین زده می شود 10 درصد جمعیت جهان را تشکیل دهند. هرچند این فقط آماری است که از نظر امنیتی اعلام می شود؛ بنابراین در واقع احتمالاً این افراد 15 درصد یا بیشتر جمعیت را دربردارند. در حقیقت، همۀ ما طعم اندکی از تبعیض، برچسب نادرست، سوء تفاهم و بدرفتاری را چشیده ایم.

اما جوامع ترنس، خارج از جنسیت و دارای تنوع جنسیتی با شغل، خانواده و روابط بین فردی­ای که دائماً در معرض خطر است، به نبردی سخت برای زندگی خود مشغول اند. آنها متحمل برچسب نادرست، تبعیض، خشونت و قضاوت مداوم می شوند. شاید پنهان­ترین بی عدالتی­ این باشد که مردم گرایش یا نوع جنسیت آنها را یک انتخاب فرض می کنند، در حالی که اینگونه نیست. جای تعجب نیست که جوانان LGBTQIAA+ نرخ خودکشی بالایی (بیش از 40%) دارند. ما باید این نرخ را پایین بیاوریم. افراد دارای تنوع جنسیتی لایق زندگی بهتری هستند و شما می توانید تفاوت ایجاد کنید.

در مورد خودتان فکر کنید، به خصوص اگر همسو-جنسیتی هستید (همانطور که در بالا تعریف کردم: وقتی هویت جنسی درونی و بیرونی شما با جنسیت تعیین شده شما در بدو تولد مطابقت دارد، که برای بیشتر ما همینطور است): آیا جنسیت شما یک انتخاب است؟ آیا انتخاب کردید که مرد یا زن شوید و احساس کنید که مرد یا زن هستید؟ به احتمال زیاد نه. ترنس ها و نان-باینری ها هم آن را انتخاب نکردند.

مشاوره جنسی آنلاین

سوالاتی پیرامون ترنس یا نان باینری

چند سؤال وجود دارد که اگر شما ارائه دهندۀ خدمات بهداشتی هستید، برای به چالش­کشیدن فرضیات خود و تقویت پذیرش افراد باید در مورد آنها فکر کنید:

  • آیا شما فرض می کنید که همه بیماران یا مراجعان تان همسو-جنسیتی هستند؟
  • به طور گسترده تر: آیا زوج ها را تک همسر فرض می کنید؟
  • اگر فردی در حال حاضر در یک رابطه دگرجنس گرا باشد، فرض می کنید که به طور کلی دگرجنس گرا است؟
  • آیا فرض می کنید مراجعی که با او صحبت می کنید دگرجنس گرا است؟ برای مثال، آیا شما دانسته یا ندانسته از یک مراجع زن پرسیده اید که آیا شوهر/دوست پسر دارد (به جای اینکه از لغت «شریک عاطفی» استفاده کنید)؟

باید در جهتی تلاش کنید که پاسخ تان به پرسش های بالا، «خیر» باشد. استفاده از زبان حمایتی و خنثی می تواند تفاوت بزرگی برای تقویت ایمنی جمعیت LGBTQIAA+ ایجاد کند.

ترنسنتیجه­ گیری

ضمایر «زن/مرد» که در همه جای دنیای ما حاضر است، به طور ناخواسته ترنس و نان باینری و سایر هویت های معتبر و طبیعی سالم را محو می کند. در حالی که تفاوت در جنسیت انسان فراتر از صرفاً «خانم‌ و آقا» یا «مرد و زن» است.

از آنجایی که یک ابزار اساسی برای تغییر، زبان ارائه دهندگان سلامت است، ما می توانیم با استفاده از زبانی فراگیر، محترمانه و توانمندساز به مراجعان کمک کنیم. این شامل استفاده از زبان اول شخص، یعنی نخست قرار دادن فرد و سپس بیان تشخیص او در ادامۀ جمله است؛ برای مثال: «فرد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوفرنی» به جای «یک آدم اسکیزوفرنی» یا «شخصی که با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می کند» به جای «شخص الکلی». همچنین می توانید در هنگام معرفی خود به مراجعان، جنسیت خود را صراحتاً بیان کنید. این می تواند به آنها کمک کند تا آزادانه جنسیت خود را به زبان آورند.

در پایان، نمی توانم به اندازه کافی بر این نظر جاودانۀ دکتر مارتین لوتر کینگ تأکید کنم که می گوید «زندگی ما آنجایی به پایان می­رسد که در مورد مسائل مهم سکوت کنیم.»

مشاوره روانشناسی تلفنی

منبع

https://www.psychologytoday.com/us/blog/relationship-and-trauma-insights/202207/what-you-may-not-know-about-being-trans-or-nonbinary

بررسی توسط ونسا لنکستر – 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]