چه چیزی باعث حملات پانیک می شود؟

شناسایی محرک های پانیک‌تان برای غلبه بر حملات پانیک مهم است.

نکات کلیدی

  • حمله پانیک می تواند ترسناک باشد زمانی که شما ندانید علت آن چیست.
  • شما می توانید محرک های منحصر به فرد خود (حسیات فیزیکی، افکار و احساسات) را با بررسی الگوها با حملات پانیک خود شناسایی کنید.
  • دانستن محرک های خود می تواند به شما کمک کند تا استراتژی هایی برای غلبه بر حملات پانیک داشته باشید.

در خانه نشسته اید و در حال تماشای یک فیلم پر هیجان هستید. ناگهان قلب شما شروع به تپیدن می کند. احساس می کنید نمی توانید نفس بکشید، صورتتان داغ می شود و انگشتانتان شروع به گزگز کردن می کنند. شما قبلاً این احساسات را داشته اید و ذهن شما به یک فکر آشنا برمی گردد:

سکته قلبی دارم می کنم و دارم می میرم!

با این حال، شما هنوز زنده هستید و در حال خواندن این مقاله هستید. پس به نظر میرسد که فقط این یک حمله پانیک دیگر بوده است.

حملات پانیک می تواند ترسناک باشد، به خصوص زمانی که غیرمنتظره باشد. فرض کنید قبل از امتحان یا قبل از سخنرانی یا وقتی می بینید که چراغ های پلیس در ماشین پشت سرتان چشمک می زند دچار حمله پانیک شده اید. بدون حمله پانیک هم می تواند این وقایع ترسناک و بسیار ناراحت کننده باشد. با این حال، ترس می تواند بسیار شدت پیدا کند با وجود اینکه که حملات اینگونه جلوه میکنند که از ناکجاآباد سرچشمه گرفته اند.دانستن بیشتر در مورد محرک های خود می تواند به کاهش بخشی از اضطراب شما در طول حمله پانیک کمک کند و در نهایت منجر به غلبه بر آنها شود.

واکنش جنگ یا گریز

عکس‌العمل جنگ یا گریز واکنش بدن شما به خطر است. داشتن گونه‌ای واکنش اضطرابی سریع و قدرتمند می تواند مفید باشد. اگر در حال عبور از خیابان بودید، و موتورسیکلتی به سمت شما در حال حرکت بود، باید واکنش سریعی نشان دهید تا از مسیر آن خارج شوید.

دلایل اصلی حملات پانیک

با این حال، برخی از افراد در موقعیت‌هایی که نیازی به مضطرب شدن ندارند، مستعد واکنش شدید استرس‌آور هستند. وقتی هیچ عامل استرس زا بیرونی وجود ندارد، افراد به دنبال دلایل در واکنش های فیزیکی شان میگردند. اغلب فکر می کنند مشکلی از نظر جسمی (یا ذهنی) دارند.

چرا مردم دچار حملات پانیک می شوند؟

عوامل بیولوژیکی و ژنتیکی افراد بیشتری را مستعد تجربه حملات پانیک مکرر می کند. در اینجا به برخی دیگر از عوامل اشاره میکنیم:

احساسات:

حساسیت به اضطراب بالا: تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به حملات پانیک مکرر بیشتر به اضطراب حساسیت نشان میدهند (ترس از احساسات اضطرابی). آنها بیش از حد به بدن خود توجه می کنند تا مطمئن شوند همه چیز خوب است.

تجربه کردن تغییرات در حسیات بدن در طول روز طبیعی است و بیشتر مردم متوجه آن نمی شوند. با این حال، کسانی که حساسیت اضطرابی بالایی دارند می توانند علائم بی ضرر بدن را به اشتباه به عنوان خطرناک تعبیر کنند و باعث حمله پانیک شوند.

افکار:

 باورها در مورد خطر مشکلات جسمی و روانی: برخی افراد فکر می کنند که در معرض خطر جدی مشکلات جسمی یا روحی هستند. به عنوان مثال، شاید آنها سابقه بیماری جسمی در دوران کودکی داشته اند یا یکی از عزیزان خود را بر اثر حمله قلبی از دست داده اند. یا شاید یکی از بستگان آنها مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی است و نگران هستند که ممکن است در مقطعی به این اختلال شخصیتی مبتلا شوند. یا شاید یک بار بیهوش شده‌اند و بعد از بیهوش شدن ترس پیدا کرده‌اند.بنابراین، اگر شخصی براسا این دلایل احساس آسیب پذیری می کند، ممکن است علائم اضطراب یا هراس را به عنوان نشانه ای از حمله قلبی، «دیوانه شدن» یا غش کردن تعبیر کند. افراد مبتلا به این نوع ترس ها نیز امکان دارد سطوح بالایی از حساسیت اضطرابی دیده شود.

شرایط:

ترس از شرایطی که حملات پیشین رخ داده‌اند: برای کسانی که حملات پانیک را مکرر تجربه کرده‌اند، موقعیت های خاصی را به حملات پانیک مرتبط می‌دانند. به عنوان مثال، ممکن است شخصی در مسیر یک مصاحبه شغلی در اتوبان هنگام رانندگی، مضطرب شده باشد و سپس دچار حمله پانیک شود. در نتیجه، ممکن است رانندگی در بزرگراه را با حملات پانیک مرتبط کنند و نگران از دست دادن کنترل خودرو و باعث تصادف شود. این ترس ممکن است باعث شود که آنها به طور کلی از رانندگی در بزرگراه اجتناب کنند.

بیشتر بخوانید : ترس از مرگ و راه هایی برای مقابله با آن

چگونه محرک های خود را شناسایی کنیم؟

  1. به اولین حمله پانیک خود فکر کنید. کجا بودید؟ چه خبر بود؟ چه چیزهای استرس زایی در آن دوره از زندگی شما در حال وقوع بود؟ چه علائمی داشتی؟ چه تعبیری درباره حمله کردید – آیا فکر می‌کردید دارید می‌میرید، کنترل خود را دارید از دست می‌دهید، در شرف غش کردن هستید؟
  2. به حملات پانیک اخیر فکر کنید و همان سوالات بالا که در اولین حمله پانیک خود پرسیدید به کار ببرید. توجه کنید که آیا الگوهای مشترکی بین اولین حمله و حملات اخیر وجود دارد. همچنین، هر موقعیتی که در حال حاضر به دلیل ترس از حمله پانیک دیگر از آن اجتناب می کنید، یادداشت کنید.
  3. اکنون، محرک های خاص را از نظر احساسات، افکار مولد اضطراب و موقعیت ها یادداشت کنید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:
  • هر وقت متوجه تندی تپش قلبم می شوم یا می شنوم که کسی دچار حمله قلبی شده است، به این فکر می کنم که دچار حمله قلبی خواهم شد.
  • وقتی نمی توانم روی چیزی تمرکز کنم، نگران می شوم که دارم ذهنم را از دست میدهم، که باعث وحشت من می شود.
  • وقتی در موقعیتی قرار می‌گیرم که احساس می‌کنم نمی‌توانم فرار کنم، مانند روی صندلی دندانپزشکی یا در بین جمعیت، باعث ایجاد حمله پانیک در من می‌شود.

دلایل اصلی حملات پانیک

دانش خود را در مورد محرک ها بکار ببرید.

اکنون که محرک های خود را شناسایی کرده اید، در اینجا نحوه استفاده از این اطلاعات آمده است:

احساسات:

اگر متوجه احساسات ناخوشایندی در بدنتان شدید، حتی اگر ظاهراً از جای نامعلومی ناشی شوند، به خود یادآوری کنید که این طبیعی است. همچنین در چنین شرایطی به خود یادآوری کنید که به احتمال زیاد در لحظه به حسیات فیزیکی بسیار آگاه و حساس هستید زیرا در برابر حملات پانیک حس آسیب پذیر بودن دارید.

افکار:

مواقع دیگری را به خود یادآوری کنید که دچار هراس شده اید و نتیجه ترسناک شما رخ نداده است. برای مثال، اگر از مرگ در حین حمله پانیک می ترسید، از خود بپرسید چند بار این فکر را داشته اید و چند بار واقعاً مرده اید. حملات پانیک خطرناک نیستند، حتی اگر چنین احساسی داشته باشند. اگر دلواپس سلامتی‌تان هستید (مثلاً حملات قلبی)، با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید تا نگرانی های خود را کاهش دهید.

شرایط:

اگر در موقعیتی قرار می گیرید که با حملات پانیک مرتبط می شود، از قبل به خود یادآوری کنید که ممکن است مضطرب و احتمالاً وحشت زده شوید. با این حال، تمام حملات پانیک موقتی هستند و خطرناک نیستند و مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. اگر وسوسه شدید که از موقعیتی که با حملات پانیک مرتبط است دوری کنید، سعی کنید در برابر این خواسته مقاومت کنید. اجتناب فقط موقعیت ها را ترسناک تر می کند. با گفتن اینکه حملات پانیک خطرناک نیستند و هر حمله پانیک پایان می‌یابد، خود را در این چنین موقعیت‌هایی راهنمایی کنید.

در مجموع، حملات پانیک ترسناک و غیرقابل کنترل است. با این حال، هرچه بیشتر در مورد محرک های خاص خود بیاموزید، بیشتر احساس کنترل خواهید کرد که گام مهمی در غلبه بر حملات پانیک است.

 

مرکز مشاوره سها به عنوان یکی از بهترین کلینیک های روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره روانشناسی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

 

منبع : psychologytoday

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]