یک مهارت ارتباطی که هر زوجی باید داشته باشد

مهارت ارتباطی در مطالعات نشان می دهد که حساسیت یا پاسخگویی برای روابط و به­زیستی شخصی مفید است.

مفاهیم کلیدی پیرامون مهارت ارتباطی

  • زمانی که احساس درک شدن، تایید شدن و مورد توجه بودن داریم، پاسخگویی را تجربه می کنیم.
  • طبق مطالعات متعدد، وقتی دیگران را دارای حساسیت یا پاسخگویی ادراک می کنیم، این موضوع هم برای روابط و هم برای به­زیستی شخصی مان مفید است.
  • متأسفانه، به اشتراک گذاری درک، تأیید و مراقبت می تواند چالش انگیز باشد زیرا هر یک از ما درک متفاوتی از تعاملات اجتماعی داریم.

در دنیای علم روابط، تعداد فزاینده ای از مطالعات نشان می دهد که نوع خاصی از ارتباط بین دو فرد چقدر برای رضایت بخشی روابط و لحظات فردی ارتباط انسانی اهمیت دارد. محققان از این تجربه به عنوان پاسخگویی یا حساسیت یاد می کنند.

سناریوی زیر را که توسط یکی از شرکت‌کنندگان در مطالعه ای اخیر گفته شده، در نظر بگیرید:

در چند هفته گذشته به دلیل اضطرابم سختی های روانی و عاطفی زیادی را گذرانده ام… شب قبل [شوهرم] در حالی که از سر کار به خانه می رفت با من تماس گرفت و من فقط اشک ریختم و توضیح دادم که اکنون چقدر بیشتر از همیشه به او نیاز دارم. وقتی حرف می زدم او کاملاً گوش داد. احساسات من را تأیید کرد و بعد گفت که درکم می کند. او به من این احساس را داد که حس ام را دریافت کرده است. همین که می دانستم او احساسات من را می شنود باعث آرامش م شد…

هنگامی که احساس می کنید توسط شخص دیگری درک، تایید و مراقبت می شوید – به خصوص زمانی که مسئله ای شخصی و احساسی را فاش کرده اید – روانشناسان و مشاوره روانشناسی می گویند که این شخص را به عنوان پاسخگو یا حساس تجربه کرده اید.

مهارت ارتباطیدر مهارت ارتباطی ، پاسخگویی نتیجه بخش است

مطالعات متعدد نشان می دهد که رفتار پاسخگو با یکدیگر زندگی اجتماعی ما را سالم نگه می دارد. محققان پاسخگویی بین شرکای عاشقانه، هم اتاقی‌ها، غریبه‌ها، والدین و نوجوانان را مورد بررسی قرار داده‌اند و دریافته‌اند که تجربه درک، تأیید و مراقبت در بیشتر روابط، مزایای چشمگیری برای خود رابطه و دو فردی که آن را ایجاد می‌کنند، دارد.

پاسخگویی به ویژه به ما کمک می‌کند تا وقتی دیگران افکار، احساسات و تجربیات آسیب‌پذیری شان را با ما به اشتراک می‌گذارند، با ارائۀ درک، تأیید و مراقبت، اعتماد و صمیمیت را پرورش دهیم. حساسیت به آسیب پذیری یکدیگر باعث ایجاد فرهنگی مشترک بین دو نفر از امنیت عاطفی و گشوده بودن می شود. این موضوع برای روابط طولانی مدت با کیفیت و سلامت روان شخصی ضرورت دارد.

حتی جالب‌تر از آن، افرادی که احساس می‌کنند شریکان عاشقانه‌شان در یک رابطه به شدت پاسخگو هستند، سلامت جسمی طولانی‌مدت بهتری را تجربه می‌کنند. این احتمالاً به این دلیل است که یک همسرِ به طور کلی پاسخگو به ما کمک می کند تا استرس را مدیریت کنیم، در حالی که اگر او را به عنوان غیر حساس یا فاقد پاسخگویی درک کنیم، فشار بیشتری به مان وارد می شود. در طول یک رابطه دراز مدت، استرس مزمن می‌تواند بر بدن فرد تأثیر بگذارد – برای مثال، عدم پاسخ‌دهی ممکن است به خواب ضعیف‌تر بیانجامد.

با این حال، علیرغم نیت‌های خوبی که داریم، پاسخگو ظاهر شدن برای دیگری همیشه ساده نیست.

بیشتر بخوانید: وسواس رابطه‌ای

همه ارتباطات بین دو نفر باید از آستانه های متعدد عبور کنند: من در تلاشم برای پاسخگویی به شما، ابتدا باید افکار و احساساتم را در قالب عبارات کلامی یا فیزیکی درآورم. سپس، شما باید آن عبارات را بشنوید، ببینید یا احساس کنید و در نهایت، تفسیر خود را از معنای گفتۀ من انجام دهید. این روند به سرعت و اغلب به طور خودکار اتفاق می افتد، اما در هر مرحله، برخی از معانی اصلی مورد نظر من احتمالا گم شده یا اشتباه تعبیر می شود.

بنابراین، این برای درک صادقانه و اهمیت دادن به شما کافی نیست. من باید با موفقیت این درک و مراقبت را منتقل کنم تا شما مرا به عنوان پاسخگو در نظر بگیرید. تنها در این صورت است که گشوده بودن، نزدیکی، اعتماد و راحتی بعد از آن را احساس می کنید. به همین دلیل است که مطالعات عموماً بر پاسخگویی درک شده تمرکز می‌کنند؛ یعنی اندازه‌گیری تجربه ذهنی افراد از میزان پاسخ‌دهی دیگران.

مهارت ارتباطینحوه درک ما از تعامل شخص دیگر با خودمان به چیزهای زیادی بستگی دارد، مانند احساسات ما در آن لحظه یا امیدهای ما به تعامل. اگر ما در حال تجربه طولانی مدت تنهایی باشیم، به احتمال زیاد نیات مراقبتی افراد را با شک و تردید تفسیر می کنیم، و این امر باعث می شود که تلاش های آنها برای پاسخگویی دشوارتر شود.

از آنجایی که هر یک از ما شخصیت و گذشته متفاوتی داریم، ترجیحات فردی مان برای آنچه با عنوان پاسخگویی درک می کنیم، متفاوت خواهد بود: برخی افراد وقتی محکم در آغوش گرفته می شوند، احساس می کنند که مورد توجه هستند. برخی دیگر ترجیح می دهند مراقبت با مقداری شوخ طبعی ارائه شود، و برخی قدردان زمانی هستند که طرف مقابل برای گفتگو با آنها می گذارد. ما همچنین در تمایل مان به نشان دادن مراقبت به دیگران متفاوت هستیم، بنابراین ممکن است بسته به اینکه با چه کسی در تعامل هستیم، پاسخگو بودن برای مان آسان تر یا چالش انگیزتر باشد.

نحوه نشان دادن پاسخگویی در مهارت ارتباطی

کارهایی هست که می‌توانیم انجام دهیم تا مطمئن شویم که درک، تایید و مراقبت ما به شخص دیگری منتقل می‌شود. برای مثال، مجموعه‌ای از مطالعات اخیر آنچه را که محققان گوش دادن با کیفیت بالا می‌نامند، بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه خوب گوش دادن به دیگران، پاسخ‌دهی درک شده را افزایش می‌دهد.

گوش دادن با کیفیت بالا ابتدا مستلزم توجه است که برای درک یک فرد حیاتی است. گوش دادن دقیق همچنین نشان‌دهنده تأیید احساسات است – اینکه شما به افکار و احساساتی که دیگران به اشتراک می‌گذارند احترام می‌گذارید (حتی اگر با آنها مخالف باشید). این کار زمانی در بهترین حالت است که حرف آنان را قطع نکنید، تماس چشمی داشته باشید، وضعیت بدن تان را با آنان هماهنگ سازید، و از سرتکان دادن و «اوهوم» گفتن استفاده کنید تا نشان دهید که همراه شان هستید.

تلاشی که برای درک یکدیگر انجام می دهیم نیز برای گوش دادن با کیفیت بالا اهمیت دارد. دیدن اینکه شخص دیگری انگیزه درک شما را دارد نشان می دهد که برای شما ارزش قائل است. پرسیدن سؤالات باز و بدون قضاوت و درخواست از آنها برای کمک به درک شما، نشان می‌دهد که به احساس دیده و شنیده شدن آنها اهمیت می‌دهید.

بیشتر بخوانید: حفظ سلامت روان

مهارت ارتباطیبرای مهارت ارتباطی تمرین کنید اما انتظار کمال نداشته باشید

نباید انتظار داشته باشیم که کاملاً پاسخگو باشیم یا پاسخگویی کامل را از دیگران دریافت کنیم. حتی اگر دو نفر به راحتی بتوانند درک متقابل، تأیید و مراقبت را منتقل کنند، باز هم در بیشتر مواقع برخی علامت ها را از دست می دهند.

ارتباط انسانی یک تمرین همیشه در حال تکامل است، نه یک معما با راه حلی کامل. آنچه مهم است، تلاش صادقانه ما برای نشان دادن مراقبتی هر روز به یکدیگر است تا فرهنگ مراقبتی مشترک و منحصر به فردی را در روابط مان خلق کنیم.

منبع

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/shared-existence/202209/the-relationship-skill-every-couple-must-keep-in-mind

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]