چهار سبک فرزند پروری و تاثیرات آن

سبک فرزند پروری خود را کشف کنید: مستبد هستید، مقتدر، سهل گیر یا بی تفاوت؟ در ادامه درباره چهار سبک اصلی فرزند پروری، چرایی اهمیت آنها، نحوه تشخیص اینکه شما کدام یک را اجرا می کنید و در صورت نیاز چگونگی و زمان تطبیق رویکرد خود، بیشتر خواهید آموخت.

فهرست محتوا

 • سبک فرزند پروری مستبدانه
 • سبک فرزند پروری مقتدرانه
 • سبک فرزند پروری سهل گیر
 • سبک فرزند پروری بی تفاوت

سبک فرزند پروری شما می تواند هر چیزی را تحت تاثیر قرار دهد؛ از عزت نفس و سلامت جسمی گرفته تا نحوۀ ارتباط با دیگران. مهم است اطمینان کسب کنید که سبک فرزند پروری شما از رشد سالم کودکان حمایت می کند، زیرا روشی که از طریق آن با کودکان­تان تعامل می کنید و نحوۀ تربیت آنها بر باقی زندگی شان اثرگذار خواهد بود. پژوهشگران 4 سبک فرزند پروری اصلی را شناسایی کرده اند:

 • مستبد
 • مقتدر
 • سهل گیر
 • بی تفاوت

هر سبکی رویکرد متفاوتی برای تربیت کودکان دارد، دارای مزایا و معایب متفاوتی است و می‌توان آن را با ویژگی‌های مختلف شناسایی کرد. مردم اغلب می خواهند بدانند که سبک فرزند پروری شان از کدام نوع است و کدام سبک بهترین در نظر گرفته می شود. حقیقت این است که هیچ راه درستی برای والدگری وجود ندارد، اما شیوه کلی فرزند پروری که بیشتر متخصصان، از جمله آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کنند، رویکردی معتبر شناخته می شود.

بیشتر بخوانید: انتخاب بهترین روانشناسی کودک

فرزند پروری مستبدانه

جملات زیر را بخوانید و ببینید آیا هیچ یک از این جملات شبیه شما هستند یا نه؟

 • شما معتقدید که بچه ها باید به جای شنیده شدن، دیده شوند.
 • وقتی صحبت از قوانین می شود، شما معتقدید که «حرف، حرف من است» است.
 • احساسات فرزندتان را در نظر نمی گیرید.

اگر هر یک از جملات بالا در مورد شما صدق کند، ممکن است یک والد مستبد باشید. والدین مستبد معتقدند که بچه ها باید قوانین را بدون استثنا رعایت کنند.

فرزند پروریوالدین مستبد به این معروف هستند که وقتی کودک از دلایل پشت یک قانون می پرسد، می گویند: «چون من این را گفتم». آنها علاقه ای به مذاکره ندارند و تمرکزشان بر اطاعت است. آنان همچنین به بچه ها اجازه نمی دهند در چالش ها یا موانع حل مسئله درگیر شوند. در عوض، آنها قوانین را وضع می کنند و عواقب آن را بدون توجه کمی به نظر کودک اجرا می کنند.

والدین مستبد ممکن است به جای شیوه های انضباطی، از تنبیه استفاده کنند. بنابراین، به جای اینکه به کودک بیاموزند که چگونه انتخاب های بهتری داشته باشد، روی این تمرکز می کنند که بچه ها را برای اشتباهات­شان متاسف سازند. کودکانی که با والدین سخت‌گیر و مستبد بزرگ می‌شوند، بیشتر اوقات از قوانین پیروی می‌کنند. اما، اطاعت آنها گران تمام می شود.

فرزندان والدین مستبد مشکلات بیشتری را با عزت نفس تجربه می کنند، زیرا نظرات آنها ارزشمند تلقی نمی شود.

آنها همچنین ممکن است متخاصم یا تهاجمی شوند. به جای اینکه به این فکر کنند که چگونه کارها را در آینده بهتر انجام دهند، اغلب بر خشمی که نسبت به والدین یا خودشان (به دلیل برآورده نکردن انتظارات والدین) احساس می کنند، متمرکز می شوند. از آنجایی که والدین مستبد اغلب سختگیر هستند، فرزندان آنها ممکن است در تلاش برای اجتناب از تنبیه به دروغگوهای خوبی تبدیل شوند.

مشاوره کودک تلفنی

فرزند پروری مقتدرانه

آیا هیچ یک از این جملات شبیه شما هستند؟

 • برای ایجاد و حفظ رابطه مثبت با فرزندتان تلاش زیادی می کنید.
 • دلایل پشت قوانین خود را توضیح می دهید.
 • شما محدودیت هایی تعیین می کنید، قوانین را اجرا می کنید و عواقبی را (در صورت عدم پیروی آنان از قوانین) ارائه می دهید، اما احساسات فرزندتان را در نظر می گیرید.

اگر این عبارات برای شما آشنا به نظر می رسند، ممکن است یک والد مقتدر باشید. والدین مقتدر قوانینی دارند و عواقبی را برای آنها در نظر می گیرند، اما به نظرات فرزندان خود نیز توجه می کنند. آنها احساسات فرزندان خود را تأیید می کنند و در عین حال روشن می کنند که در نهایت زمام امور دست بزرگسالان است. این رویکردی است که تحقیقات و کارشناسان روانشناسی کودک به عنوان سالم‌ترین و مؤثرترین سبک فرزند پروری از آن یاد می کنند.

والدین مقتدر وقت و انرژی خود را صرف پیشگیری از مشکلات رفتاری -قبل از شروع آنها- می کنند. آنها همچنین از راهبرد های انضباطی مثبت برای تقویت رفتار مطلوب مانند سیستم های تحسین و پاداش استفاده می کنند.

محققان دریافته‌اند کودکانی که والدین مقتدری دارند، به احتمال زیاد به بزرگسالانی مسئولیت‌پذیر تبدیل می‌شوند که در حمایت از خود و بیان نظرات و احساسات خود احساس راحتی دارند.

کودکانی که با نظم و انضباط مقتدرانه بزرگ می شوند، معمولاً شاد و موفق هستند. آنها همچنین به احتمال زیاد به تنهایی در تصمیم گیری صحیح و ارزیابی خطرات ایمنی عملکرد خوبی نشان می دهند.

فرزند پروریوالدین سهل گیر

آیا هیچ یک از این جملات شبیه شما هستند؟

 • شما قوانینی تعیین می کنید، اما به ندرت آنها را اجرا می کنید.
 • اغلب عواقب عدم پیروی از قوانین را بیان نمی کنید.
 • فکر می کنید فرزندتان با دخالت اندک از سوی شما بهترین عملکرد را خواهد داشت.

اگر این عبارات برای شما آشنا به نظر می رسند، ممکن است یک والد سهل گیر باشید. والدین سهل گیر، مهربان هستند. آنها اغلب تنها زمانی وارد عمل می شوند که یک مشکل جدی وجود داشته باشد.

آنها کاملا بخشنده اند و نگرش «بچه­‌ها بچگانه رفتار می کنند» را اتخاذ می کنند. وقتی آنها از پیامدهای عدم اجرای قوانین استفاده می کنند، ممکن است بر اجرای آنها مداومت نداشته باشند. اگر کودکی خواهش کند، ممکن است تسلیم شده و امتیازات را به وی پس دهند، یا اگر کودک قول دهد که بچۀ خوبی باشد، ممکن است به او اجازه دهند زودتر از موعد از اتاق خارج شود (زمانی که به دنبال رفتار نامطلوب به اتاق فرستاده شده بود).

والدین سهل‌گیر معمولاً بیشتر نقش دوست را بر عهده می‌گیرند تا والد. آنها اغلب فرزندان خود را تشویق می کنند تا در مورد مشکلاتشان با آنها صحبت کنند، اما معمولاً تلاش زیادی برای دورکردن بچه ها از انتخاب های نامناسب یا رفتار بد انجام نمی دهند.

کودکانی که با والدینی سهل‌گیر بزرگ می‌شوند، بیشتر از نظر تحصیلی دچار مشکل می‌شوند.

آنها ممکن است مشکلات رفتاری بیشتری از خود نشان دهند، زیرا درکی از اقتدار و قوانین ندارند. آنها اغلب عزت نفس پایینی دارند و ممکن است غم و اندوه زیادی را گزارش کنند.

این کودکان همچنین در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی مانند چاقی هستند، زیرا والدین سهل‌گیر به سختی می توانند برای محدود کردن مصرف غذای ناسالم یا ترویج ورزش منظم یا عادات خواب سالم تلاش کنند. آنها حتی بیشتر احتمال دارد که کرم­زدگی­‌های دندانی داشته باشند، زیرا والدین سهل گیر اغلب عادت های خوبی مانند اطمینان از مسواک زدن کودک را اعمال نمی کنند.

بیشتر بخوانید: پدر و مادر شدن و احساسات

والدین بی تفاوت

آیا هیچ یک از جملات زیر برای تان آشنا به نظر می رسد؟

 • از فرزندتان در مورد مدرسه یا تکالیف سوالی نمی پرسید.
 • به ندرت می دانید فرزندتان کجا یا با چه کسی است.
 • زمان زیادی را با فرزندتان نمی گذرانید.

اگر این عبارات برای شما آشنا به نظر می رسند، ممکن است یک والد بی تفاوت باشید. والدینی که درگیر امور بچه ها نیستند، معمولاً آگاهی کمی از کارهایی که فرزندان­شان انجام می دهند دارند. معمولاً قوانین کمی در خانه­های آنها وجود دارد. این کودکان ممکن است راهنمایی، حمایت و توجه زیادی از سوی والدین خود دریافت نکنند.

والدین بی تفاوت، توقع دارند که بچه ها خودشان بزرگ شوند. آنها وقت و انرژی زیادی را به رفع نیازهای اولیه کودکان اختصاص نمی دهند. والدین بی تفاوت ممکن است غفلت ورزند اما این غفلت همیشه عمدی نیست. برای مثال، والدینی که مشکلات سلامت روانی یا سوء مصرف مواد دارند، ممکن است نتوانند به طور مداوم از نیازهای جسمی یا عاطفی کودک مراقبت کنند.

در مواقع دیگر، والدین بی تفاوت اطلاعاتی در مورد رشد کودک ندارند، یا ممکن است معتقد باشند که فرزندشان بدون نظارت آنها بهتر عمل خواهد کرد. و گاهی اوقات، آنها به سادگی درگیر مشکلات دیگری مانند کار، پرداخت قبوض و مدیریت خانه هستند و وقتی برای بچه ها ندارند.

کودکان والدین بی تفاوت، احتمالاً با مشکلات عزت نفس دست و پنجه نرم می کنند.

آنها معمولاً در مدرسه عملکرد ضعیفی نشان می دهند، مشکلات رفتاری مکرری دارند و کمتر شاد هستند.

فرزند پروریسخن پایانی

گاهی والدین فقط در یک دسته قرار نمی‌گیرند، بنابراین اگر زمان‌ها یا زمینه‌هایی وجود دارد که در آن تمایل به سهل‌انگاری یا بی تفاوتی دارید و مواقعی دیگر مقتدر هستید، ناامید نشوید. هنگام برقراری تعادل بین زندگی و فرزند پروری، ثبات داشتن سخت است. درگیر احساس گناه یا شرم والدگری نشوید. این کمکی به شما نمی کند.

با این حال، مطالعات روشن می کند که فرزند پروری مقتدرانه بهترین سبک فرزند پروری است. اما حتی اگر بیشتر با دیگر سبک‌های فرزند پروری همذات ­پنداری کردید، مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای تبدیل شدن به والدینی مقتدر انجام دهید.

با کوشش فداکارانه و تعهد به اینکه بهترین نسخۀ والدگری خود را نشان دهید، می توانید در عین حفظ رابطه مثبت با فرزندتان، قدرت خود را به شیوه ای سالم نمایان کنید. با این روش، با گذشت زمان، اجازه می دهید تا فرزندتان از مزایای سبک فرزند پروری مقتدرانه بهره مند شود.

مشاوره روانشناسی آنلاین سها کلینیک

منبع

https://www.verywellfamily.com/types-of-parenting-styles-1095045

نوشتۀ امی مورین – بررسی تخصصی توسط دکتر ان لوییس لوخارت – 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]