چگونه کودکان پرخطر را درحاليکه ممکنه در دوران جواني تهديدي برای ديگران باشند شناسایی کنیم

نکات مهم درباره کودکان پرخطر :

 – ویژگی های ضد اجتماعی ممکنه در ريسک فاکتورها يا عوامل خطر در کودکان پرخطر نقش داشته باشد.

 – ویژگی های سادیستی در کودکان پرخطر خردسال ممکن است به عنوان پرچم قرمز و هشداري برای پیش بینی رفتارهاي ناسازگارانه باشد.

 – تکانشگری می تواند خطر اعمال ضد اجتماعی کودک را افزایش دهد.

وقتی درباره افراد خطرناک بحث می کنیم، به ندرت کودکان پرخطر خردسال را تصور می کنیم.

با این حال برخی از محققان ویژگی های خطرناکی را در کودکان خردسال مشاهده کرده اند که به عنوان یک موضوع عملی، همه باید در نظر بگیرند.

به عنوان کسي که زماني شغلش دادستان بوده سال‌ها در دادگاه اطفال کار کردم، جایی که پرونده‌ها گهگاه شامل مظنونین 8 ساله می‌شد که برخی از آنها درگیر خشونت‌های جدی بودند. کودکان پرخطر کم سن و سال در سراسر جهان وجود دارند.

طبق گزارش‌های خبری، جوان‌ترین قاتل زنجیره‌ای جهان که گفته می‌شه سه نفر را کشته است،  تنها ۷ سال داشت.

(شواهد ديگر) يک دختريازده ساله در ژاپن قبل از اینکه با خونسردی به کلاس درس خود بازگردد،  همسال خود را در مدرسه با کاتر برش زد و آن را کشت. والدین، مجریان قانون و متخصصان سلامت روان سال‌هاست که با این موارد مواجه شده‌اند.

بنابراين کودکان بسیار کوچک هم می‌توانند خطرناک باشند ( DSM-Vو گزارش‌هایی از مراکز پزشکی وجود دارد که انواع اختلالات شخصیت را که اغلب مشاهده می‌کنند، توصیف می‌کند.) محققان به دنبال شناسایی این موضوع بوده‌اند که چگونه می‌توان کودکان خردسالی را که خطر آسیب به دیگران را تهدید می‌کنند شناسایی کرد.

پل تیفین و کارول کاپلان در مقاله‌ای با عنوان «کودکان خطرناک: ارزیابی و مدیریت ریسک» عوامل خطری را که توسط جوانان به نمایش گذاشته شده است، بررسی کردند.  در بحث تلاقی بین ویژگی‌های شخصیتی و ارزیابی خطر در کودکان  تیفین و کاپلان خاطرنشان می‌کنند که ویژگی‌های ضد اجتماعی را می‌توان از طریق مصاحبه یا از اطرافیان کودک شناسایی کرد.

 به طور خاص، آنها خاطرنشان می کنند که ویژگی های سادیستی در کودکان پرخطر گاهی اوقات از طریق رفتارهاي قبلی، مانند ظلم به سایر کودکان یا حیوانات، آشکار می شود. آنها اشاره می کنند که ظلم به حیوانات به طور خاص با پیش آگهی ضعیف در اختلال سلوک همراه است.

تیفین و کاپلان همچنین مشاهده کردند که ویژگی های تکانشی می تواند خطر رفتارهاي ضد اجتماعی کودک را افزایش دهد و توضیح می دهند که چنین کودکانی بدون فکر کردن به عواقب آن عمل می کنند.

کودکان پرخطررسیدگی و مدیریت پرخاشگری در کودکان پرخطر خردسال :

متخصصان و محققان ارزیابی تهدید و خطر همچنان  تاکيد بر بهبود ابزارهای ارزیابی خطر برای شناسایی جوانان بالقوه خشن تمرکز می کنند در حالی که پزشکان و والدين پیشنهادات عملی  تري را ارائه می کنند.

مدل سازی رفتاری :

بچه ها به حرف هاي ما گوش ميدن ولي اون چيزي که تعيين ميکنه ما بعنوان والدين چه کاري بايد انجام بديم که براي کودکانمان بهتر باشه مدل سازي رفتاري تعيين ميکنه.

ابراز آرامش و خونسردي و روش هاي ساختارمند رفتاري به همراه خنثي سازي اضطراب و تشويش يکي از راه هايي ست که  براي مواجهه با تعارض مي توانند مورد الگو قرار بگيرند.

بطورمشابه روشي که بزرگسالان اختلاف نظر را حل می کنند خيلي ميتونه مهم باشه.

 گفتگوی آرام ما را بسیار دورتر از طغیان های عاطفی یا اتهامات می برد.

صحبت کردن در زمان مناسب

بسیاری از والدین حتی با کودکان بسیار کوچک هم می توانند به کمک مهارت هاي ارتباطي شان ارتباط موثر برقرارکنند اما مانند اختلافات بزرگسالان زمان بسياراهميت دارد

موثرترین ارتباط زمانی اتفاق می‌افتد که افراد در شرايط هيجاني نباشند و نکته مهم اينه که در برابرانگیزه ي تلاش برای متقاعد کردن افراد در زمان هاي بحراني مقاومت کنید.

ایجاد یک محیط مسالمت آمیز و آرام برای انجام يک گفت و گوی سازنده بسيار مهمه که  بینش والدین را در مورد مسائلی که فرزندانشان با آن ها مواجه هستند به ارمغان بیاورد.

به رفتارهای خوب پاداش دهید.

این انگیزه آشکار اغلب زمانی فراموش می شود که والدین به طور قابل توجهي بر کاهش آسیب های فوری ناشی از فوران های انفجاری خشم کودک تمرکز می کنند. پاداش دادن به رفتار مثبت یک روش هدفمند و استراتژیک برای ایجاد تعادل بین انگیزه و آموزش است.

با متخصصان در ارتباط باشيد

 اگر کودکی رفتار خطرناک نامناسب سن از خود نشان دهد، والدین باید از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرند. مشاوره کودک یا متخصصان مراقبت های بهداشتی که به طور ويژه در برخورد با کودکان پرخطر تجربه دارند، می توانند خدمات و توصیه هایی را ارائه دهند که به طور منحصر به فرد برای رسیدگی به برخی از مشکلات موجود در چنین مسائلی طراحی شده است.

 خوشبختانه والدینی که با این مشکلات روبرو هستند تنها نیستند ، کمک برای کار در جهت ایجاد روابط خانوادگی سالم، ایمن و دوست داشتنی همواره در دسترس است.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات روانشناسی کودک به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]