کاهش میل جنسی

افراد معمولاً در درجه اشتهای جنسی متفاوت هستند. هیچ استاندارد واحدی برای میل جنسی وجود ندارد و میل نه تنها از فردی به فرد دیگر، بلکه برای همان فرد در طول یک رابطه متفاوت است. یکی از شایع‌ترین شکایات جنسی در بین زوج‌ها، نابرابری در میل جنسی است. کاهش میل جنسی ممکن است به دلایل مختلفی باشد که بسیاری از آنها روانی و بین فردی هستند. اما این لزوما آن را به یک اختلال تبدیل نمی کند. این بیماری تنها زمانی به یک بیماری قابل تشخیص تبدیل می شود که کیفیت زندگی فرد را کاهش دهد و ناراحتی ایجاد کند، یا زمانی که نابرابری در میل جنسی شرکا ایجاد می شود و به یک موضوع اختلاف حل نشده در رابطه تبدیل می شود. از دست دادن میل جنسی هم می تواند ناشی از مشکلات رابطه باشد و هم باعث ایجاد آنها شود. سوء استفاده جنسی در دوران کودکی نیز ممکن است میل جنسی را در مراحل بعدی زندگی مهار کند.

میل جنسی پایین چیست؟

 آنچه میل جنسی “کم” (یا کم فعال) را تشکیل می دهد نسبی است شرکایی که از میزان میل جنسی تجربه شده در اوایل یک رابطه به عنوان معیاری برای مقایسه استفاده می کنند، ممکن است کاهش میل و فعالیت جنسی را که اغلب با شراکت های طولانی مدت همراه است، به عنوان یک مشکل برچسب گذاری کنند. علاوه بر این، فردی که میل جنسی پایینی را تجربه می کند که نسبت به یک شریک مشکل ساز است، ممکن است تفاوتی در میل با یک شریک دیگر نداشته باشد. آنچه به عنوان میل جنسی پایین یکی از طرفین تعیین می شود ممکن است به طور دقیق تری منعکس کننده میل جنسی بیش فعال در شریک دیگر باشد. میل جنسی و پاسخگویی به طور معمول بین زن و مرد متفاوت است، و فرضیات در مورد هم ارزی جنسی ممکن است به اشتباه وجود اختلال میل کم‌فعال را نشان دهد.

بیشتر بخوانید: رضایت جنسی

چه چیزی باعث کاهش میل جنسی می شود؟

بزرگترین علت روانی میل جنسی کم‌فعال ممکن است افسردگی باشد. خستگی نیز وجود دارد و یک سبک زندگی بسیار پر استرس می تواند بر میل جنسی تأثیر بگذارد. افرادی که مشکلات تصویر بدنی دارند نیز ممکن است کمبود میل جنسی را تجربه کنند. کاهش میل جنسی یک عارضه جانبی ثابت و رایج درمان با داروهای ضد افسردگی است.

کاهش میل جنسیعلائم کاهش میل جنسی چیست؟

از دست دادن میل جنسی معمولاً به صورت عدم پاسخگویی به درخواست های شریک جنسی برای فعالیت جنسی ظاهر می شود. علائم کاهش میل جنسی نیز ممکن است شامل اختلال برانگیختگی جنسی، اختلال نعوظ، اضطراب بازدارنده عملکرد جنسی، سطح پایین علاقه جنسی، عدم تمایل مکرر و عدم وجود خیالات جنسی باشد.

درمان میل جنسی پایین موج شکن رسانه / شاتر استوک ابتدا باید علل فیزیکی کاهش میل جنسی مانند تغییرات هورمون های غدد درون ریز را رد کرد. در اغلب موارد، علل کاهش میل جنسی با آزمایش های پزشکی یا آزمایشگاهی مشخص نمی شود. گاهی اوقات، بهترین درمان برای کاهش میل جنسی در هر یک از طرفین، مشاوره برای حل تعارضات آشکار، رنجش های پنهان، جنگ قدرت، یا سایر موانع بین فردی برای علاقه شهوانی است. از آنجایی که افسردگی یکی از علل مکرر کاهش میل در مردان و زنان است، درمان افسردگی راه مهم دیگری برای حل مشکلات میل است. درمان‌های روان‌شناختی، مانند درمان شناختی-رفتاری، نه تنها ممکن است در تسکین افسردگی مؤثرتر از دارودرمانی باشند، بلکه مانند بسیاری از داروهای روان‌گردان، با میل جنسی تداخلی ندارند.

چگونه می توان کاهش میل جنسی در زنان را درمان کرد؟

 هیچ قرص جادویی برای بازگرداندن میل جنسی در زنان وجود ندارد و احتمالا وجود ندارد. شاید مؤثرترین راه، آموزش زنان و مردان در مورد چگونگی برانگیختگی زنان باشد. یکی از درمان‌های میل کم‌فعال در زنان که بسیار مؤثر است، از ذهن آگاهی برای پیوند احساسات بدنی برانگیختگی با برانگیختگی روانی استفاده می‌کند.

چگونه می توان کاهش میل جنسی در مردان را درمان کرد؟

در بین مردان، کاهش سطح تستوسترون می تواند به شدت بر میل جنسی تأثیر بگذارد و برای برخی از مردان، درمان با تستوسترون ممکن است به بازیابی میل کمک کند.

میل جنسی در مردان اکنون اعتقاد بر این است که میل جنسی در بین مردان بیشتر از زنان به صورت بیولوژیکی هدایت می شود. این خود به خودی است و به طور کلی اولین قدم به سمت احساسات و رفتار صمیمی در نظر گرفته می شود. از دست دادن میل جنسی و بازداری جنسی ممکن است در بین زنان شایع تر باشد – اما این مشکلات در بین مردان ناشناخته نیست. مردان اغلب در پاسخ به مصرف زیاد الکل کاهش میل جنسی را تجربه می کنند. اختلال نعوظ، اضطراب عملکرد، شرایط پزشکی، داروها و استرس همگی می توانند میل جنسی را کاهش دهند. در حالی که برخی از پزشکان گزارش می دهند که استفاده بیش از حد مردان از پورنوگرافی منجر به کاهش میل جنسی در یک رابطه می شود، برخی از مطالعات اثرات مختلط مثبت و منفی پورنوگرافی را بر روابط نشان می دهند و برخی دیگر هیچ تاثیر منفی را پیدا نمی کنند.

کاهش میل جنسیچگونه برانگیختگی فیزیکی بر میل جنسی مردان تأثیر می گذارد؟

مردان از نظر فیزیولوژیکی راحت تر از زنان برانگیخته می شوند و برای آنها میل به شدت با این برانگیختگی گره خورده است من نمی توانم روشن شوم.

 چه چیزی باعث می شود مردان علاقه خود را به رابطه جنسی از دست بدهند؟

 برخی از دلایل رایج کاهش علاقه مردان به رابطه جنسی عبارتند از: فقدان ارتباط عاطفی، طرد مکرر جنسی، استرس، احساس شرم و گناه در مورد تمایلات جنسی خود و مسائل مختلف سلامتی. میل جنسی پایین همچنین می تواند عارضه جانبی یک دارو یا نتیجه یک مشکل جنسی مانند انزال زودرس یا اختلال نعوظ باشد.

میل جنسی در زنان میل جنسی در زنان هم پیچیده تر و هم شکننده تر از مردان است. معمولاً متغیرتر است، و زنان ممکن است راحت‌تر خود را بسته به وضعیت هورمونی، احساسی که نسبت به خود و شریک زندگی‌شان دارند و سایر رویدادهای زندگی‌شان، راحت‌تر ببینند که از شیوه و تکنیک عشق‌بازی شریک زندگی‌شان چیزی نگویند. اما کارشناسان معتقدند که به طور کلی میل جنسی در بین زنان کمتر از مردان است، بنابراین کاهش بیشتر میل زنان به هر دلیلی ممکن است در روابط مشکل‌سازتر باشد. از آنجایی که تمایلات جنسی زنانه چند عاملی است و شامل ترکیبات مختلفی از عوامل روانی، جسمی و اجتماعی است، هیچ راه حل ساده ای برای درمان زنانی که تجربه جنسی ضعیف دارند وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: مزایای استفاده از مشاور زناشویی

چگونه برانگیختگی فیزیکی بر میل جنسی زنان تأثیر می گذارد؟

 در میان زنان، میل جنسی معمولاً بیشتر روانی و موقعیتی است که تحت تأثیر احساس آنها نسبت به بدن خود و همچنین کیفیت رابطه با شریک زندگی خود است. علاوه بر این، زنان اغلب تا زمانی که از طریق تناسلی برانگیخته نشده‌اند، میل را تجربه نمی‌کنند و برانگیختگی ممکن است به یک دوره طولانی پیش بازی نیاز داشته باشد.

چه چیزی باعث کاهش میل جنسی در زنان می شود؟

زنان ممکن است بر اساس عوامل مختلف کاهش علاقه به رابطه جنسی را تجربه کنند. برخی از رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از احساس ناراحتی به دلیل اختلاف میل در یک رابطه، عدم صرف زمان کافی برای “گرم کردن” جنسی، ندانستن یا نپرسیدن آنچه می‌خواهند، و مبارزه با این افسانه مضر که “دختران خوب انجام نمی‌دهند. سکس را دوست ندارم.

کاهش میل جنسیتأثیرات سن بر میل جنسی تصاویر کسب و کار میمون / شاتر استوک تغییرات فیزیکی که با پیری همراه است لزوماً به کاهش میل و عملکرد جنسی منجر نمی شود. سطح فعالیت جنسی حفظ شده در طول زمان متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد. اینها شامل سلامت جسمی و روانی، علاقه شخصی به فعالیت های جنسی، راحتی با تمایلات جنسی خود و وضعیت روابط صمیمی است. مشکلات مربوط به کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، و سایر تغییرات مرتبط با سن، و همچنین عوارض جانبی ناشی از بیماری‌های مزمن و برخی از داروهای رایج که بر عملکرد جنسی تأثیر می‌گذارند، رایج هستند. نگرش‌ها و افسانه‌های فرهنگی منفی همچنین می‌توانند در پیگیری فعالیت جنسی رضایت‌بخش در میان مردان و زنان مسن‌تر دخالت کنند. هنگامی که به درستی مورد توجه قرار گیرد، بسیاری از این مشکلات غیر قابل حل نیستند و اغلب با درمان ها و درمان های مناسب قابل حل هستند.

چگونه زوج های متعهد می توانند تمایل خود را در روابط طولانی مدت حفظ کنند؟

علاقه به رابطه جنسی به طور طبیعی با گذشت زمان کاهش می یابد. داشتن انتظارات معقول می تواند به زوج ها کمک کند تا این تفاوت ها را بهتر بررسی کنند. افزایش استقلال و گشودگی به تجربیات می تواند میل جنسی را افزایش دهد. پاسخگو بودن نیز یکی از مهم ترین راه حل ها است. زوج‌های برابری‌طلبی که به طور مساوی در رابطه مشارکت می‌کنند، نسبت به زوج‌هایی که یکی از طرفین به طور قابل‌توجهی کار بیشتری انجام می‌دهد، از نظر جنسی رضایت بیشتری دارند.

آیا زوج های مسن تر می توانند با وجود کاهش میل جنسی، رابطه جنسی رضایت بخشی داشته باشند؟

کاملا. نکته اصلی این است که آن را شخصی نگیرید. کاهش میل جنسی به طور طبیعی با افزایش سن افزایش می یابد، اما زوج ها می توانند تغییراتی را برای افزایش رضایت جنسی ایجاد کنند. آنها می توانند وقت بگذارند و از تجربه لمس بدن یکدیگر لذت ببرند. آنها می توانند تمرکز خود را بر مقاربت به عنوان تنها راه رسیدن به ارگاسم متوقف کنند و از طیف وسیع تری از فعالیت های جنسی قدردانی کنند.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره جنسی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

منبع: psychologytoday

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]