درک بهتر حملات پانیک می تواند به شما در غلبه بر آنها کمک کند.

نکات کلیدی

 • حملات پانیک در بین شمار مردم بسیار رایج است.
 • افرادی که حملات پانیک مکرر دارند ممکن است به طور ناخواسته کارهایی انجام دهند که چرخه اضطراب و وحشت را ادامه می دهد.
 • ایجاد تغییرات در افکار و رفتارهای خود می تواند به شما در غلبه بر حملات پانیک کمک کند.

اگر دچار حملات پانیک مکرر می شوید، به احتمال زیاد هرگز نمی خواهید حمله دیگری را تجربه کنید! در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید به طور کامل از شر آنها خلاص شوید، پرداختن به اینکه چرا به داشتن آنها ادامه می دهید می تواند کمک کننده باشد.حملات پانیک بسیار رایج است و بیش از یک چهارم افراد حداقل یکبار در طول زندگی خود دچار آن می شوند. افرادی که حملات مکرر دارند اغلب به طور ناخواسته وارد چرخه پانیک می شوند.

در اینجا دلایل رایجی وجود دارد که چرا ممکن است به حملات پانیک ادامه دهید و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید.

 1. افکار آشوب ناک دارید.

بسیاری از مردم در طول حملات خود افکار ترسناکی دارند و معمولاً اینگونه تصور میکنند که دچار حمله قلبی، سکته مغزی یا در حال “دیوانه شدن” هستند. برخی از افراد می ترسند که کنترل خود را از دست بدهند یا در طول حمله پانیک بیهوش شوند. دیگران می ترسند که یک حمله هرگز پایان نگیرد.

وقتی افکار ترسناکی در مورد حملات پانیک دارید، شما را حساس و مواظب نگه می دارد و احتمال وقوع حملات را افزایش می دهد. علاوه بر این، این افکار ترسناک در هنگام حمله می تواند باعث اضطراب بیشتر شود و آنها را حتی تشدید کند.

بیشتر بخوانید : حمله پانیک یا فقط یک احساس وحشت؟

دلایل اصلی حملات پانیک

در مورد افکار آشوبناک چه باید کرد:

 • به خود یادآوری کنید که حمله پانیک یک گونه واکنش اضطرابی است. شرایط شما یک وضعیت اورژانس پزشکی نیست و نشانه روان پریشی نیز نیست. افراد در طول حمله پانیک هوشیاری خود را از دست نمی دهند و بیهوش نمی شوند، حتی اگر این حسیات بسیار شبیه به هم باشند. (غش کردن به خاطر کاهش سریع فشار خون پیش می‌آید، در حالی که هراس و حمله پانیک باعث افزایش فشار خون میشود). حملات پانیک موعت هستند و نمی توانند برای همیشه ادامه یابند.
 • در طول حمله، به خود یادآوری کنید که واکنش اضطرابی است و به زودی برطرف خواهد شد. به خودتان دفعات قبلی‌ را که دچار حمله پانیک شده‌اید یادآوری کنید و اینکه بدون اینکه بمیرید، کنترل خود را از دست بدهید یا اینکه همیشگی باشد، توانستید از آن‌ها عبور کنید.
 • اگر نگرانی پزشکی دارید با پزشک خود صحبت کنید. مطمئن شوید که به آنها می گویید که مستعد حملات پانیک هستید. هنگامی که هرگونه مشکل پزشکی رد شد توسط پزشک، دفعه بعد که مضطرب شدید این را به خود یادآوری کنید .
 1. شما بیش از حد به حس و حالات بدن خود توجه می کنید.

افراد مبتلا به حملات پانیک از علائم اضطراب مانند ضربان قلب، تنگی نفس یا سرگیجه می ترسند. آنها همچنین تمایل دارند که بسیار مواظب باشند یا نسبت به احساسات بدنشان بیش از حد آگاه باشند. متأسفانه، ترس و آگاهی بیش از حد از علائم بدن به چرخه هراس وارد می شود.

مشکلاتی که مربوط به توجه و آگاهی بیش از حد به حس و حالات بدن هست:

 • ممکن است متوجه علائم جزئی مانند افزایش جزئی ضربان قلب شوید.
 • تشخیص یک احساس ترس می تواند باعث اضطراب شود و باعث تشدید علائم و شروع علائم دیگر شود. نکته بعدی که می دانید این است که در میان یک حمله پانیک تمام عیار هستید.
 • همچنین، هنگامی که به بدن خود توجه زیادی داشته باشید، علائم بیشتری را متوجه خواهید شد و شما را مستعد حملات پانیک می کند.
 • شما همچنین به خود این پیام را می دهید: “من باید بدنم را تحت نظر داشته باشم زیرا به طور بالقوه مشکلی در من وجود دارد.”
 • بنابراین، این نظارت بر بدن چرخه وحشت را زنده نگه می دارد.

بیشتر بخوانید : دلایل اصلی حملات پانیک چیست؟

در مورد آگاهی بیش از حد بدن چه باید کرد:

 1. به خاطر داشته باشید که افرادی که حملات پانیک ندارند، تمایل زیادی به توجه به علائم بدن خود ندارند. آنها نیازی به اینگونه هوشیاری حس نمی کنند و در نتیجه مستعد حملات پانیک نیستند. هدف این است که از این طریق بیشتر شبیه آنها شوید.
 2. از زمانی که بدن خود را تحت نظر دارید آگاه باشید. به خود یادآوری کنید که برای حفظ امنیت خود نیازی به نظارت بر بدن خود ندارید و این کار حملات پانیک شما را تقویت می کند.
 3. توجه خود را از بدن خود به چیزی خارج از محیط اطراف خود متمرکز کنید. به عنوان مثال، می تواند توجه به یک تابلو نقاشی روی دیوار، توجه به جنس پارچه صندلی که روی آن نشسته‌اید، یا صدای کودکان در حال بازی در زمین بازی باشد. هر زمان که بیش از حد به احساسات درونی خود توجه می کنید، توجه خود را به خارج از بدن خود معطوف کنید.
 4. برخی از افراد از ساعت یا دستگاه دیگری برای نظارت بر ضربان قلب یا سایر حسیات فیزیکی خود استفاده می کنند. استفاده از فناوری برای نظارت بر بدن یا “ایمن نگه داشتن خود” ممکن است به طور ناخواسته حملات پانیک شما را تقویت کند. در نظر بگیرید که از آن برای این اهداف استفاده نکنید.
 1. به دلیل حملات از چیزها اجتناب می کنید.

افراد مبتلا به حملات پانیک اغلب سعی می کنند از موقعیت هایی که با حملات مرتبط هستند اجتناب کنند، مانند رفتن به رستوران، پرواز با هواپیما، یا رانندگی در بزرگراه. آنها همچنین ممکن است از چیزهایی مانند ورزش یا کافئین که باعث تغییر در فیزیولوژی بدن آنها شود اجتناب کنند.

اجتناب ممکن است به جلوگیری از حمله در کوتاه مدت کمک کند. با این حال، این یک استراتژی بلند مدت خوب نیست. اجتناب حملات شما را تقویت می کند و ترس شما را زنده نگه می دارد. دنیای شما می‌تواند شروع به کوچک‌تر شدن و کوچک‌تر شدن کند، که شما را در چرخه وحشت به دام می‌اندازد.

دلایل اصلی حملات پانیک

در مورد اجتناب چه باید کرد:

 1. یک برنامه قابل دسترس برای معرفی فعالیت های اجتناب شده ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر از رانندگی در بزرگراه می ترسید، به کم ترسناک ترین قسمت از کم ترسناک ترین آزادراه فکر کنید. برنامه ریزی یک جلسه برای مواجهه:
 • برای اولین بار با شخص دیگری در ماشین شروع کنید.
 • رانندگی در خروجی یک بزرگراه، بازگشت و دوباره رفتن به خروجی را تمرین کنید.
 • این روند را چندین بار تکرار کنید.
 • در جلسه تمرین بعدی، همان مسیر جاده را بدون کسی در ماشین برانید.
 • راه خود را تا انجام دو خروجی بزرگراه و غیره ادامه دهید.

بیشتر بخوانید : روانکاوی چیست؟

 1. اگر به انگیزه ای برای کاهش رفتار اجتنابی نیاز دارید، از به ارزش های خود رجوع کنید. برای مثال، فرض کنید در مورد رفتن به یک مهمانی مضطرب هستید زیرا می ترسید دچار حمله پانیک شوید. با این حال، اخیراً بسیار منزوی شده اید و می خواهید بیشتر با دیگران ارتباط برقرار کنید. اگر این فعالیت بتواند زندگی شما را غنی تر کند، ممکن است ارزش داشته باشد که ریسک یک حمله پانیک دیگر را قبول کنید!

برای دریافت خدمات سلامت روان ، همچون مشاوره روانشناسی آنلاین و یا حضوری ، درمان انواع اختلالات شخصیتی و … می توانید با مجموعه مرکز مشاوره سها تماس بگیرید و از مشاوره های خوب درمانگران استفاده کنید.

منبع : psychologytoday

سها کلینیک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]