پرداختن به این تصور رایج غلط که درمان شناختی رفتاری فقط مربوط به تفکر مثبت است.

نکات کلیدی

  • رفتار درمانی شناختی درباره تفکر واقع بینانه است اما اغلب به اشتباه تنها به عنوان تفکر مثبت تعبیر می شود.
  • یکی از اهداف شناخت درمانی این است که اطمینان حاصل شود که فرد ارزیابی دقیقی از یک موقعیت دارد.
  • هدف دیگر شناخت درمانی این نیست که از حالت بیش از حد منفی به بیش از حد مثبت برسیم، بلکه جایی مناسب مابین قرار بگیریم.

من 14 سال است که یک درمانگر رفتار درمانی شناختی هستم و این رویکرد را ابزاری قدرتمند برای مقابله با اضطراب و افسردگی یافته ام. با این حال، افسانه ها یا باورهای غلط زیادی در مورد درمان شناختی رفتاری ، از جمله در میان متخصصان سلامت روان وجود دارد. یکی از رایج ترین و قابل درک ترین تصورات غلط این است که رفتار درمانی شناختی فقط مثبت اندیشی است.

ابتدا، بیایید اصطلاح درمان شناختی رفتاری را بررسی کنیم. این رویکرد در واقع دو نوع گسترده درمان است. جنبه شناختی آن به افکار، ادراکات، باورها و نگرش ها می پردازد. جنبه رفتاری بر اعمال یا کارهایی که افراد انجام می دهند متمرکز است. بنابراین، افسانه در مورد رفتار درمانی شناختی که فقط بر تفکر مثبت متمرکز است، در مورد جنبه شناخت درمانی است، نه بخش رفتاری.

بنابراین، اگر تفکر مثبت نباشد، شناخت درمانی چیست؟ من معمولا توضیح می دهم که شناخت درمانی مربوط به تفکر واقع بینانه تر است، نه تفکر خوشبینانه‌تر. افکار، باورها و نگرش های ما ادراکات ساده دو دسته ای از جهان نیستند. آنها مثبت یا منفی نیستند بلکه در یک طیف قرار می گیرند. من ممکن است یک فکر بسیار منفی داشته باشم، مانند “هیچ چیزی برای من پیش نمی‌رود.” یا می توانم یک فکر بیش از حد مثبت داشته باشم مانند “من یک فرد فوق العاده هستم و هرگز شکست نخواهم خورد.” یا می‌توانم به چیزی فکر کنم که بین این دو باشد ، مانند “من در بعضی چیزها خوب هستم، اما در بعضی چیزها خیلی خوب نیستم یا “من خیلی شکست می‌خورم، اما این طبیعی است، و هر بار از این شکست‌ها می‌توانم چیزی یاد می‌گیرم.” بنابراین هدف درمان شناختی رفتاری این نیست که از حالت خیلی منفی به بیش از حد مثبت برود، بلکه هدف قرار گرفتن در جایی در وسط است، هر کجا که با توجه به موقعیت معقول یا واقع بینانه باشد.

رفتار درمانی شناختی

بیشتر بخوانید : چگونه رفتار درمانی شناختی به مسائل عمیق‌تر می‌پردازد؟

تمایل به دور ماندن از تفکر مثبت شاید غیر منطقی به نظر برسد. اما دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. کمال گرایی ، فکر کردن به اینکه همه چیز باید کامل باشد، با افزایش افسردگی و اضطراب همراه است و بی شباهت به تفکر بیش از حد مثبت یا تفکر بیش از حد منفی نیست. تلاش برای داشتن دیدی بیش از حد مثبت نسبت به جهان در واقع می تواند احساس بدتری را در فرد ایجاد کند. بیش از حد مثبت اندیشی را نیز میتوان رد کردن. قبل از اینکه آشکار شود که داشتن یک باور بیش از حد مثبت غیر واقعی است، زمان یا تلاش زیادی لازم نیست.

بیشتر بخوانید : تفکر سالم و معرفی راه هایی برای رسیدن به آن

هدف درمان شناختی رفتاری این است که مطمئن شویم کسی ارزیابی دقیقی از موقعیت دارد. برخی موقعیت ها واقعاً وحشتناک هستند و یک باور منفی در مورد آنها منطقی است. برخی موقعیت ها واقعا خوب هستند، بنابراین یک فکر مثبت دقیق است. اما اگر موقعیتی منفی است، داشتن یک ارزیابی دقیق برای رفع مشکل مفید است. و اگر موقعیتی واقعا مثبت باشد، تشخیص آن و لذت بردن از لحظه می تواند مفید باشد.

برای دریافت خدمات سلامت روان ، همچون مشاوره روانشناسی آنلاین و یا حضوری ، درمان انواع اختلالات شخصیتی و … می توانید با مجموعه کلینیک روانشناسی سها تماس بگیرید و از مشاوره های خوب درمانگران استفاده کنید.

منبع : psychologytoday

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]