This website requires JavaScript.
 • خانه
 • درمانگران‌ما
 • همکاری با ما
 • مقالات
 • خدمات
 • اختلالات
 • سوالات متداول
 • درباره ما
 • تماس با ما
logo

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج نوعی از زوج درمانی است که به شما و شریک عاطفی‌تان کمک می‌کند تا برای ازدواج آماده شوید. هدف این نوع مشاوره قبل از ازدواج یاری رساندن به شما و شریک عاطفی‌تان در زمینه به بحث گذاشتن مسایل حیاتی، از مسایل مالی گرفته تا فرزندان است تا اطمینان حاصل شود که هر دو در سطح مشابهی هستید. همچنین از این طریق می‌توانید از حوزه های احتمالی تعارض آگاه شوید و به ابزارهایی برای حل و فصل موفقیت‌آمیز آنها مجهز شوید. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند تا پایه محکمی برای ازدواج خود بنا کنید. دکتر سابرینا رومانوف، روانشناس دارای پروانه که در زمینه روابط تخصص دارد، می‌گوید: مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌کند که یک طرح اولیه از زندگی مشترک خود خلق کنند.»

qouteبرای استفاده از مشاوره های خوب کارشناسان و درمانگران مجموعه سها کلینیک می توانید بر روی لینک زیر کلیک کرده و به صورت آنلاین روز مورد نظر خود را انتخاب و درخواست رزرو مشاوره قبل از ازدواج بدهید.

رزرو نوبت آنلاین

و یا به صورت تلفنی نوبت خود را رزرو کنید.

021-88005573

انواع مشاوره قبل از ازدواج

بر طبق رومانوف، انواع مختلفی از زوج درمانی وجود دارد و بسیاری از آنها به صورت کلی در کار با زوجین در هر مرحله‌ای از رابطه به کار برده می‌شوند؛ از جمله مشاوره قبل از ازدواج. رومانوف می‌گوید: بسیاری از متخصصین از رویکرد تلفیقی در زوج درمانی استفاده می‌کنند که بنا به نیازهای منحصر مراجعان، ترکیبی از روان درمانی‌های گوناگون را شامل می‌شود. انواعی از روان‌درمانی که در مشاوره قبل از ازدواج به کار گرفته می‌شوند شامل موارد زیر است:

روش گاتمن در مشاوره قبل از ازدواج

روش گاتمن که توسط دکتران جان و جولی گاتمن توسعه یافته، اجرای یک ارزیابی دقیق از هر دو شریک عاطفی و سپس استفاده از یک چهارچوب درمانی برای برطرف کردن تعارضات را دربردارد. هدف این نوع از روان درمانی و توسط کلینیک روانشناسی ارتقای کیفیت دوستی بین شما و شریک عاطفی‌تان، افزایش صمیمیت و مجهز ساختن شما به مهارت‌های حل مسیله است تا بتوانید رابطه قوی‌تری را بنا کنید.

روان درمانی متمرکز بر هیجان (EFT)

روان درمانی یا مشاوره روانشناسی متمرکز بر هیجان، توسط دکترها سو جانسون و لس گرینبرگ توسعه یافته و نوعی درمان کوتاه مدت به شمار می رود. هدف این شیوه، بهبود دلبستگی و پیوند عاطفی میان شما و شریک عاطفی­تان است و شما را به سوی تعامل بهتر و رابطه ای قوی تر سوق خواهد داد.

زوج درمانی روان پویشی

زوج درمانی روان پویشی، مسائل زیربنایی را که محرک چرخۀ تعامل هستند بررسی می کند. شناسایی و برطرف سازی عواملی همچون امید به صمیمیت، عشق و قدردانی و ترس از رهاشدن و عدم تایید می توانند به شما و شریک عاطفی­تان کمک کنند تا یکدیگر را بهتر درک کنید و بپذیرید.

فنون مشاوره پیش از ازدواج

در مراحل ابتدایی مشاوره قبل از ازدواج احتمالاً شما و شریک عاطفی تان به صورت انفرادی و دونفره مورد ارزیابی قرار می گیرید. در طول دورۀ مشاوره پیش از ازدواج ، هردوی شما به بیان تجارب و رویدادهای زندگی خود تشویق خواهید شد که به روشن شدن انتظارات و انگیزه های شما در یک رابطه کمک می کند.رامانوف می گوید: مشاوره قبل از ازدواج همچنین شامل بحث در مورد جنبه های بااهمیت یک ازدواج از جمله “برنامه های مالی، نقش ها در ازدواج، فرایندهای تصمیم گیری، روابط خانوادگی، احتمال وجود فرزندان در آینده و تمایل شما به نحوۀ تربیت آنها می شود”.

ارزیابی شما و شریک عاطفی­تان

در مشاوره پیش از ازدواج اغلب نیاز است که شما و شریک عاطفی تان به صورت جداگانه پرسشنامه هایی را تکمیل نمایید تا احساس شما نسبت به یکدیگر و انتظارات تان از رابطه مشخص شود. این پرسشنامه ها به مشاور کمک می کنند تا نقاط قوت، نقاط ضعف، حیطه های تفاهم و حوزه های احتمالی تعارض را شناسایی کنند.مشاور شما همچنین در طی جلسات مشاوره قبل از ازدواج ، پویایی بین شما دو نفر را مشاهده و ارزیابی می کند و از این بینش­ها برای هدایت دورۀ درمان استفاده می کند.

بیان تجربیات و رویدادهای زندگی

رومانوف می گوید: مشاوره قبل از ازدواج می تواند شامل شناسایی و کشف رویدادهای قابل توجه و تجارب اولیۀ کودکی باشد، که بر رابطه و نحوۀ ارتباط هر طرف با دیگری تاثیر می گذارد.برای مثال رومانوف توضیح می دهد که شرکای عاطفی اغلب یکدیگر را بر اساس دلایلی انتخاب می کنند که کاملاً آگاهانه نیست؛ تنها با پردازش بیشتر است که می توانند بفهمند جنبه هایی آشنا از شریک انتخابی آنها چقدر به تعارضات حل نشدۀ گذشته آنان ارتباط دارد.

بحث در مورد مسائل با اهمیت

مشاوره قبل از ازدواج فرصتی برای بحث در مورد ابعاد مهم ازدواج از جمله موارد زیر فراهم می کند:

 • مسائل مالی: پول می تواند یک موضوع استرس­زا و بحث برانگیز برای زوجین باشد، بنابراین تصمیم گیری پیشاپیش برای نحوۀ مدیریت دارایی ها می تواند به پیشگیری از مشکلات آتی کمک کند.
 • عقاید، ارزش ها و مذهب: به اشتراک گذاری باورها، ارزش ها و تمایلات مذهبی با شریک عاطفی خود می تواند درک بهتر و احترام متقابل را پرورش دهد. شما همچنین می توانید در مورد بازتاب این ابعاد در زندگی روزمرۀ خود صحبت کنید.
 • نقش ها در ازدواج: مهم است که در مورد نقش هایی که در زندگی زناشویی ایفای آن را از خود و شریک خود انتظار دارید بحث کنید تا جلوی تعارضات بعدی گرفته شود.
 • فعالیت ها و زمانی که به طور مشترک صرف می شود: شما و شریک عاطفی تان می توانید درمورد نحوۀ برنامه ریزی خود برای صرف زمانی مشترک و فعالیت هایی که دوست دارید با هم انجام دهید، بحث کنید.
 • فرزندان: گاهی زوج ها پس از ازدواج متوجه می شوند که در مورد تمایل به بچه دار شدن با هم توافق ندارند. تصمیم گیری پیشاپیش دربارۀ میل به بچه داشتن یا نداشتن و نحوۀ تربیت آنها حائز اهمیت است.
 • روابط خانودگی: مشاوره قبل از ازدواج فرصتی در اختیارتان می گذارد تا دربارۀ روابط­تان با خانوادۀ خود و همچنین نگرانی ها و دغدغه هایتان درمورد خانوادۀ شریک عاطفی­تان صادق باشید.

مشاوره قبل از ازدواج چه کمکی می کند؟

مشاوره پیش از ازدواج قادر است به شما و شریک عاطفی تان در آماده شدن برای زندگی زناشویی با یکدیگر کمک کند. در ادامه برخی جنبه هایی که مشاوره قبل از ازدواج می تواند با آنها به یاری شما بشتابد، ذکر شده اند.

qouteمشاوره پیش از ازدواج می تواند کمک کند تا باورهای مرکزی شناسایی شوند، انتظارات واقع گرایانه ای از زندگی زناشویی وضع شود، برای آینده برنامه ریزی صورت گیرد و راه هایی که در آن زندگی شما دو نفر ترکیب می شود، مشخص شوند.

دکتر سابرنا رومانوف

 • درک شریک عاطفی: مشاوره ازدواج در ایجاد درکی بهتر از شریک عاطفی تان موثر خواهد بود. به طور خاص، این مشاوره پیش از ازدواج می تواند کمک کند تا عقاید، ارزش ها، انتظارات، انگیزه ها، اولویت ها و عادات روزمرۀ او را بفهمید.
 • وضع کردن انتظارات واقع گرایانه: این نوع مشاوره قبل از ازدواج به شما اجازه می دهد تا دربارۀ ابعاد مهم زندگی زناشویی بحث کنید، بنابراین هر دوی شما متوجه می شوید که چه انتظاراتی باید داشته باشید. همچنین با کمک آن، شما قادر به شناسایی نقاط قوت و ضعف خود چه به صورت فردی و چه در زندگی مشترک، خواهید شد.
 • برنامه ریزی برای آینده: همانطور که شما و شریک عاطفی تان برای برنامه ریزی برای روز جشن خود با یک برنامه ریز مراسم ازدواج مشورت می کنید، مراجعه به یک مشاور قبل از ازدواج می تواند به شما در برنامه ریزی ازدواج و زندگی مشترک کمک کند.

مزایای استفاده از مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره به منظور تجهیز شما و شریک عاطفی تان به ابزارهایی برای هدایت همراهانۀ زندگی مشترک طراحی شده است. این موارد برخی از مزایایی هستند که چنین مشاوره ای برایتان به ارمغان خواهد آورد:

 • یادگیری ارتباط سازنده: یک وجه اصلی مشاوره قبل از ازدواج ، ارتباط یا تعامل است، همانطور که رومانوف بیان می کند:”هر دو طرف می آموزند تا موضع خود را به طور شفاف و بدون حمله یا پرخاش به یکدیگر اظهار کنند”.
 • رشد مهارت های حل تعارض: مشاوره قبل از ازدواج همچنین به هر دوی شما مهارت های حل مسئله و حل تعارض را آموزش می دهد. رومانوف می گوید: “در آغاز ارتباط اغلب به تعارض می انجامد، اما به مرور زمان زوج ها قادر به داشتن بحث های سازنده و مفید می شوند.
 • تمرکز بر ابعاد مثبت: با کمک مشاوره قبل از ازدواج شما و شریک عاطفی­تان بیشتر بر ابعاد مثبت رابطه به جای موارد منفی متمرکز می شوید.
 • حذف رفتار ناکارآمد: مشاوره قبل از ازدواج می تواند در شناخت رفتارها و الگوهای ناسالم در رابطه و تصحیح آنها مفید واقع شود.
 • ایجاد فرایندهای تصمیم گیری: مشاوره قبل از ازدواج می تواند به هردوی شما در توسعۀ فرایندهای تصمیم گیری سالم و برابر کمک کند.
 • تسکین ترس های مرتبط با ازدواج: اگر شما یا شریک عاطفی­تان درمورد پیامدهای زندگی زناشویی نگران هستید، مشاوره قبل از ازدواج یاری­تان می کند تا دربارۀ مسائل مهم بحث کنید و تاحدی دراین باره به شما بصیرت می دهد.

اثربخشی مشاوره ازدواج

هدف مشاوره قبل از ازدواج ، تقویت رابطۀ میان شما و شریک عاطفی­تان است و شما را در ساخت پایه ای محکم برای زندگی زناشویی یاری می کند.یک مطالعه در سال 2012 دریافت که زوج هایی که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شرکت کرده بودند، سطوح بالاتری از رضایت زناشویی را گزارش می کردند.این نوع مشاوره قبل از ازدواج همچنین به هر دوی شما اجازه می دهد تا درمورد جنبه های اساسی رابطه پیش از اینکه تبدیل به مشکل شوند، تصمیم گیری کنید.

رومانوف می گوید: “زوج ها معمولاً بعد از اینکه با بحران مواجه می شوند و به تنگنای رابطه می رسند، به جستجوی روان درمانی می روند. این یعنی زوجین از قبل به دو قطب متضاد تبدیل شده اند و هر یک به صورت تدافعی موضع می گیرد، که این مسئله ارتباط و پیشرفت مؤثر را دشوارتر می کند.”

به گفتۀ رومانوف، درحالی که همچنین اگر در آینده در زندگی زناشویی خود به مشکل برخوردید، زوج درمانی می تواند برایتان مفید واقع شود، مشاوره پیش از ازدواج کمکتان می کند تا دربارۀ موضوعات مهم رابطه بدون تحت فشار قرار داشتن برای حل یک مشکل فوریتی، گفتگو کنید. این همکاری شما دو نفر را برای حل مسائل آسان تر می سازد.

ملاحظات

چنانچه شما در مشاوره قبل از ازدواج شرکت کردید، ممکن است دریابید که نیاز به جلسات مشاورۀ فردی با یک روان درمانگر دارید تا به مسائلی که در جلسات مشترک مواجه می شوید، بپردازید.

رومانوف می گوید: زوج درمانی اغلب از واکنش های شخصی غیرقابل انتظار و تجارب مدفون شده پرده برمی دارد. اغلب اوقات، زوجین تصمیم به آغاز جلسات فردی می گیرند تا فضای شخصی خود را برای پردازش مسائلی که از مخفیگاه بیرون آمده، داشته باشند.همچنین شایان ذکر است که در حالی که هدف مشاوره پیش از ازدواج تقویت پیوند بین شما و شریک زندگی تان است، می تواند شما را با اختلافات سازش ناپذیری با شخصیت و انتظارات یکدیگر نیز مواجه کند. برای مثال ممکن است عدم تمایل به فرزنددار شدن خط قرمز یکی از شما دو نفر باشد.

با این اوصاف، احتمالاً بهتر است که چنین مسائلی را پیش از ازدواج کشف کنید و در مورد آنها صحبت نمایید.

برای مشاوره ازدواج چطور شروع کنیم؟

مشاوره قبل از ازدواج نیازمند مشارکت هر دوی شما است، بنابراین لازم است هردوی شما نسبت به امتحان کردن این جلسات مایل باشید. اگر شریک عاطفی شما علاقه ای به این کار ندارد، برای او توضیح دهید که چرا مشاوره برایتان مهم است و امیدوارید که از این جلسات چه نتایجی کسب کنید.شما می توانید یک مشاور در زمینۀ مربوطه را با پرسش از دوستان، خانواده، همکاران، ارائه کنندگان بیمه یا مؤسسات مذهبی پیدا کنید.چنانچه به هر دلیلی با یک متخصص سلامت روان ملاقات می کنید، آنها نیز می توانند پیشنهاداتی ارائه کنند. سازمان های سلامت روان محلی و ایالتی نیز منابعی هستند که می توانید به آنها مراجعه کنید.لازم است برای جلسات مشاوره در زمان و مکانی برنامه ریزی کنید که هر دوی شما و شریک زندگی تان بتوانید در آن حضور یابید.

بهترین مرکز مشاوره ازدواج در تهران

کلینیک سها ، به عنوان یکی از برترین کلینیک ها و مراکز مشاوره در تهران می باشد که با دارا بودن درمانگران و مشاوران مجرب ، برترین خدمات مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره پیش از ازدواج را انجام می دهد. انتخاب یک مرکز مشاوره در تهران همیشه یکی از دغدغه های همشهریان عزیز بوده ، از همین رو ما در مجموعه سها کلینیک بستری را برای شما عزیزان فراهم کردیم تا بتوانید از بین درمانگران مختلف ، نفر مورد انتخابی خود را انتخاب و جلسه حضوری خود را با ایشون هماهنگ کرده و از مشاوره های ازدواج خوب سها کلینیک استفاده کنید.

سخنی از سایت مرجع (verywell)

مشاوره پیش از ازدواج فضایی بی طرف برای شما و شریک عاطفی تان فراهم می کند تا ابعاد مهم ازدواج خود را مورد بحث و برنامه ریزی قرار دهید. یک مشاور می تواند در سازنده و مفید پیش رفتن این مباحث شما را هدایت کند.علاوه بر این، مشاوره قبل از ازدواج شما را به ابزارهایی مفید برای برقراری ارتباط بهتر با یکدیگر و حل سازندۀ تعارضات تجهیز می کند.رومانوف می گوید: “یکی از مؤثرترین جنبه های مشاوره پیش از ازدواج ، فراهم نمودن فرصتی برای تقویت مهارت های ارتباطی با ارائۀ راهبردها، ابزارهای آموزشی و واکاوی تعارضات تکرار شونده در رابطه است.”

منابع

 1. Davoodvandi M, Navabi Nejad S, Farzad V. Examining the effectiveness of gottman couple therapy on improving marital adjustment and couples’ intimacy. Iran J Psychiatry. 2018;13(2):135-141.
 2. Nielsen AC. Psychodynamic couple therapy: A practical synthesis. J Marital Fam Ther. 2017;43(4):685-699. doi:10.1111/jmft.12236

دربارۀ نویسنده:

سانجانا گوپا

 • نویسنده
 • تخصص: سلامت روان، تناسب اندام، تغذیه، سلامت، تندرستی
 • تحصیلات: دانشگاه نیویورک
 • نویسنده و ویراستار در زمینۀ سلامت از سال 2014
 • مشارکت ویژه در Insider ، com و Times Internet
 • علاقه مند به حوزه سلامت و تندرستی

“تحقیق و نوشتن درباره سلامتی، نکات زیادی را در مورد خودم، بدنم و جهان پیرامون به من آموخت. امیدوارم فعالیت های من در مسیر سلامتی و تندرستی برای شما نیز مفید واقع شود. سانجانا گوپا”

تجارب:

او از سال 2014 نویسنده و ویراستار حوزۀ سلامت بوده است. وی برای بسترهایی مانند Insider ، Livestrong.com و Times Internet به طور گسترده به کار نوشتن پرداخته است. کار او موضوعات مختلف مرتبط با سلامت را شامل می شود، از جمله سلامت روان، تناسب اندام، تغذیه و سلامتی.

تحصیلات:

گوپا دارای مدرک کارشناسی ارشد روزنامه نگاری دیجیتال از دانشگاه نیویورک است. او همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه بمبئی است.

دانلود فایل اصلی نسخه PDF مشاوره ازدواج

منبع: verywellmind