اختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید یکی از موارد گروهی از اختلالات است که خوشه A یا اختلالات شخصیتی غیرعادی نامیده می‌شوند. افراد دارای این اختلالات اغلب عجیب یا غیر طبیعی به نظر می آیند. افراد مبتلا به اختلال  اسکیزوئید همچنین گرایش به فاصله گرفتن، انزوا گزینی و بی تفاوتی نسبت به روابط اجتماعی دارند.

 

برای استفاده از مشاوره های خوب کارشناسان و درمانگران مجموعه سها کلینیک می توانید بر روی لینک زیر کلیک کرده و به صورت آنلاین روز مورد نظر خود را انتخاب و درخواست رزرو مشاوره بدهید.

و یا به صورت تلفنی نوبت خود را رزرو کنید.

021-88005573

رزرو نوبت آنلاین

اختلال شخصیت چیست؟

افراد مبتلا به اختلالات شخصیت، الگوهای دیرینه‌ای از افکار و اعمالی دارند که با هنجار و عرف جامعه متفاوت است. انعطاف ناپذیری شخصیت آنها می تواند باعث رنج گسترده و تداخل در بسیاری از حیطه های زندگی از جمله عملکرد اجتماعی و کاری آنها شود. همچنین افراد دچار اختلالات شخصیت عموماً مهارت های مقابله ای ضعیفی دارند و دشواری هایی را در شکل دهی روابط سالم تجربه می کنند.برخلاف افراد دارای اختلال اضطراب یا افسردگی که از مشکل خود با خبراند اما قادر به کنترل آن نیستند، افراد دچار اختلالات شخصیتی اغلب از مشکلات خود آگاهی ندارند و باور ندارند که چیزی تحت کنترل شان نیست. چون این افراد اغلب معتقدند که مشکلی ندارند، به دنبال درمان هم نمی روند.

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

اختلال شخصیت اسکیزوئید یکی از موارد گروهی از اختلالات است که خوشه A یا اختلالات شخصیتی غیرعادی نامیده می‌شوند. افراد دارای این اختلالات اغلب عجیب یا غیر طبیعی به نظر می آیند. افراد مبتلا به اختلال  اسکیزوئید همچنین گرایش به فاصله گرفتن، انزوا گزینی و بی تفاوتی نسبت به روابط اجتماعی دارند. به طور کلی آنها افراد تنهایی‌طلبی هستند که فعالیت های انفرادی را ترجیح می دهند و به ندرت احساسات قوی ابراز می کنند. هرچند نام این اختلال شبیه به اسکیزوفرنی به نظر می رسد و آنها ممکن است برخی نشانگان مشابه را مشترکاً نشان دهند، اما این اختلال مانند اسکیزوفرنی نیست. اگر چه افراد دارای اختلال اسکیزوئید گرایش به انتخاب شغل هایی دارند که اجازه دهد تا به تنهایی کار کنند -مانند افسر های امنیت شب، کار در کتابخانه یا کارمند آزمایشگاه- اما بسیاری از آنها قادراند عملکرد نسبتاً خوبی داشته باشند.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

افراد دچار اختلال شخصیت اسکیزوئید اغلب انزواطلب هستند و زندگی خود را بگونه ای سازمان می دهند تا از تماس با مردم اجتناب کنند. بسیاری از این افراد هیچگاه ازدواج نمی کنند یا ممکن است تا بزرگسالی به زندگی با والدین ادامه دهند. برخی ویژگی های رایج دیگری که افراد مبتلا نشان می‌دهند شامل موارد زیر است:

آنها خواهان روابط صمیمانه نیستند یا از آن لذت نمی برند، حتی اگر با اعضای خانواده باشد.

آنها مشاغل و فعالیت های انفرادی را انتخاب می کنند

فعالیتهای اندکی آنان را خرسند می کند از جمله رابطه جنسی

دوستان نزدیک ندارند، به جذب بستگان درجه یک

به سختی با دیگران ارتباط برقرار می کنند

به پاداش یا انتقاد بی اعتنا هستند

کناره گیراند و هیجان اندکی نشان می دهند

ممکن است خیالبافی کنند یا تخیلات شفافی درباره زندگی پیچیده درونی خود داشته باشد.

اختلال شخصیت اسکیزوئید چقدر در جامعه رایج است؟

ارزیابی دقیق شیوع این اختلال دشوار است زیرا افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید به ندرت به دنبال درمان می‌روند. این اختلال اغلب مردان را بیش از زنان درگیر می کند و این در بین افرادی که بستگان نزدیک مبتلا به اسکیزوفرنی داشته باشند، شایعتر است.اختلال اسکیزوئید معمولا در اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی آغاز می‌شود.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

علل اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

درباره علت اختلال شخصیت اسکیزوئید اطلاعات اندکی در دسترس است، اما به نظر می‌رسد هر دو عوامل ژنتیک و محیط در این مسئله نقش داشته باشند. بعضی از متخصصان سلامت روان فرض می‌کنند که دوران کودکی یاس‌آور که فاقد هرگونه گرما، صمیمیت و هیجان باشد در رشد این اختلال سهیم است. خطر بالای بروز اختلال اسکیزوئید در خانواده های اسکیزوفرنیک پیشنهاد می دهد که استعداد ژنتیکی برای این اختلال احتمالاً به ارث می رسد.

اختلال شخصیت اسکیزوئید چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر علائم این اختلال حاضر باشند، پزشک شروع به ارزیابی با گرفتن یک تاریخچه سلامتی کامل و احتمالاً اجرای یک معاینۀ جسمانی می کند. اگرچه هیچ آزمایشگاهی به طور خاص اختلالات شخصیت را تشخیص نمی دهد، اما پزشک ممکن است از آزمون های تشخیصی مختلف استفاده کند تا احتمال اینکه یک بیماری جسمی مسبب این علائم باشد را از بین ببرد.

چنانچه پزشک هیچ علت جسمانی‌ای برای علائم مشاهده نکرد، احتمالاً فرد را به یک روانپزشک یا روانشناس -متخصصان مراقبت سلامتی که به طور خاص در تشخیص و درمان بیماریهای روانی آموزش دیده‌اند- ارجاع می‌دهد. روانپزشکان و روانشناسان از ابزارهای ارزیابی و مصاحبه هایی که به طور ویژه طراحی شده‌اند برای ارزیابی فرد از نظر ابتلا به اختلال شخصیت استفاده می‌کنند.

اختلال شخصیت اسکیزوئید چگونه درمان میشود؟

افراد مبتلا به این اختلال به ندرت به جستجوی درمان می روند زیرا عموماً افکار و رفتار آنان باعث رنج شخصی نمی شود. زمانی که درمان موردنظر باشد، روان درمانی- شکلی از مشاوره- رایج ترین روش است. درمان احتمالا بر افزایش مهارت‌های مقابله‌ای کلی و همچنین بهبود تعاملات اجتماعی، ارتباطات و عزت نفس تمرکز خواهد کرد. به این دلیل که اعتماد جزء اصلی روان درمانی است، درمان می‌تواند برای مشاوره روانشناسی چالش انگیز باشد چون افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید به سختی با دیگران رابطه برقرار میکنند. آموزش مهارت های اجتماعی همچنین می تواند یک مولفه مهم درمان باشد.

دارو درمانی عموماً برای درمان صرف اختلال اسکیزوئید به کار برده نمی شود، اما در صورتی که فرد علاوه بر این اختلال از مشکلات روانشناختی وابسته مانند افسردگی رنج ببرند، ممکن است دارو تجویز شود.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

عوارض اختلال شخصیت اسکیزوئید چه هستند؟

فقدان تعامل اجتماعی عارضه عمده اختلال شخصیت اسکیزوئید است. افراد دارای این اختلال شخصیتی به ندرت خشونت نشان می‌دهند زیرا ترجیح می‌دهند که با مردم تعامل نکنند. بیماریهای همزمان مانند اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی و سایر اختلالات شخصیت همچنین نسبت به جمعیت عمومی در این افراد شایعتر است.

دورنمای افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید چگونه است؟

اگرچه برخی از رفتارهای این افراد ممکن است عجیب باشد، اما افراد مبتلا عموماً قادر به حفظ عملکرد روزانه خود هستند؛ هرچند آنها ممکن است روابط معنی دار با دیگران برقرار نکنند یا خانواده‌ خود را تشکیل ندهند. مطالعات نشان داده اند گاهی اوقات این افراد ممکن است نواقص اجتماعی، مالی و شغلی را تجربه کنند.

آیا میتوان از اختلال شخصیت اسکیزوئید پیشگیری کرد؟

هیچ راه شناخته شده برای پیشگیری از اختلال شخصیت اسکیزوئید وجود ندارد.

دانلود فایل اصلی PDF اختلال شخصیت اسکیزوئید

منبع : webmd

اختلال شخصیت اسکیزوئیدسوالات متداول

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

اختلال شخصیت اسکیزوئید یکی از موارد گروهی از اختلالات است که خوشه A یا اختلالات شخصیتی غیرعادی نامیده می‌شوند. افراد دارای این اختلالات اغلب عجیب یا غیر طبیعی به نظر می آیند. افراد مبتلا به اختلال اسکیزوئید همچنین گرایش به فاصله گرفتن، انزوا گزینی و بی تفاوتی نسبت به روابط اجتماعی دارند.

علائم اختلال اسکیزوئید چیست؟

- احساس بی‌تفاوتی نسبت به تعریف، نقد و عدم مقبولیت از نظر دیگران - عدم تمایل به شرکت در تفریحات گروهی - عدم وجود انگیزه مناسب برای انجام فعالیت‌های گوناگون - عدم احساس لذت از روابط اجتماعی و خانوادگی

راه های درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

گفت و گو درمانی با مراجعه به کلینیک روانشناسی و یک روانشناس یا روانپزشک بخش کلیدی برای درمان اختلال اسکیزوئید است.سها کلینیک با رویکردی متفاوت و با بهره گیری از درمانگرانی متخصص و مجرب به شما برای درمان این اختلال شخصیتی کمک می کند. فقط کافیست با شماره 02188005573 تماس بگیرید.

در باکس پرسش و پاسخ در انتهای این صفحه می توانید سوالات خود را با درمانگران مجموعه “سها کلینیک” در میان بگذارید و در کمترین زمان ممکن جواب سوالات خود را توسط درمانگران و پزشکان متخصص دریافت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 3

021-66932737