5 عامل که باعث افزایش التهاب مغز می‌شود

التهاب مغز ممکن است به خلق و خو، شناخت و سلامت کلی مغز ما آسیب برساند.

کیفیت رژیم غذایی نقش مهمی در وضعیت التهابی کلی ما دارد و ممکن است به طور قابل توجهی بر التهاب مغز تأثیر بگذارد.

 سلامت متابولیک ضعیف، قرار گرفتن در معرض دود و الکل بیش از حد ممکن است بر التهاب مغز تأثیر منفی بگذارد.

هنگامی که در مفاصل خود دچار التهاب می شویم، ممکن است قرمزی، تورم و درد داشته باشیم.

 اگر در پوست خود التهاب داشته باشیم، ممکن است دچار خارش یا بثورات آزاردهنده شویم، اما اگر التهاب در مغز ما وجود داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

در سال‌های اخیر، دانشمندان نشان داده‌اند که التهاب در مغز ما ممکن است عامل مهمی در همه چیز باشد، از خطر ابتلا به زوال عقل مانند آلزایمر گرفته تا مشکلات خلقی مانند افسردگی و مشکل در تصمیم‌گیری سالم. این مسئله بزرگی است، زیرا این مسائل مغزی سهم عمده‌ای در کیفیت زندگی ما دارند. برخی از عوامل در زندگی ما که به التهاب مغز کمک می کنند ممکن است اجتناب ناپذیر باشند و برخی ممکن است مدت ها قبل رخ داده باشند. اما هنوز چند کار وجود دارد که می‌توانیم برای کمک به کنترل سطح التهاب مغز انجام دهیم.

التهاب مغزدر اینجا 5 مثال عالی از چیزهایی که ارزش توجه دارند آورده شده است:

  1. رژیم غذایی در ارتباط با التهاب مغز

غذایی که می خوریم احتمالاً نقش مهمی در وضعیت ایمنی کلی ما و همچنین وضعیت ایمنی مغز ما دارد

تصور می شود که رژیم غذایی غنی از غذاهای فرآوری شده (به شکر اضافه شده، کربوهیدرات های تصفیه شده، روغن دانه ها، گوشت های فرآوری شده) ممکن است به التهاب در مغز ما کمک کند، در حالی که رژیم غذایی سرشار از سبزیجات برگ دار، آجیل، میوه ها/توت ها، ماهی کامل/امگا3، پلی فنول ها، فیبرهای مفید برای روده (افزودن برخی از غذاهای تخمیر شده را برای یک امتیاز اضافی برای سلامت روده در نظر بگیرید) و همچنین ادویه های خوش طعم مانند میخک، دارچین و زردچوبه ممکن است اثر معکوس داشته باشند. برای الهام گرفتن، رژیم مدیترانه ای را بررسی کنید، که به ویژه سرشار از تمام این مواد مغذی کلیدی سالم است.

بیشتر بخوانید: ارتباط بین چاقی و افسردگی ، اضطراب

  1. سلامت متابولیک

سلامت متابولیک ضعیف تحقیقات نشان می‌دهد که سلامت متابولیک ما (توانایی بدن ما برای استخراج مواد مغذی و تولید انرژی از غذا) با سلامت ایمنی ما، از جمله سطوح التهاب، ارتباط تنگاتنگی دارد.

 ما اکنون می دانیم که بیشتر ما احتمالاً از نظر متابولیکی ناسالم هستیم و این ممکن است اثرات انتقالی بر خطر بیماری های مغزی ما داشته باشد، تا حدی از طریق التهاب. متغیرهای کلیدی که بر سلامت متابولیک تأثیر می‌گذارند عبارتند از رژیم غذایی ما (به ویژه نحوه تأثیر غذا بر سطح انسولین و قند خون)، اینکه آیا ورزش می‌کنیم یا نه، و حتی سطح استرس روانی ما.

برخی از استراتژی‌های اساسی برای کمک به بهبود سلامت متابولیک عبارتند از: توجه و محدود کردن مصرف شکر اضافه شده، کاهش مصرف روزانه کربوهیدرات‌های ساده مانند نان سفید، ماکارونی، کلوچه، کیک‌ها و غلات، و انجام حرکات روزانه.

بیشتر بخوانید: روانشناسی و تاثیر آن بر زندگی سالم

  1. قرار گرفتن در معرض دود و مواد

قرار گرفتن در معرض دود و مواد (به ویژه مصرف بیش از حد الکل

 تحقیقات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض دود (چه به این دلیل که سیگار می‌کشیم یا در آلودگی هوا سیگار می‌کشیم) ممکن است سطح التهاب را در مغز ما افزایش دهد.

 به طور مشابه، پیشنهاد شده است که قرار گرفتن در معرض برخی داروها

ممکن است از طریق سیستم ایمنی اثر مخربی بر مغز ما داشته باشد

 اگرچه استفاده از برخی از این داروها کمتر رایج است، اما احتمالاً باید مراقب نوشیدن بیش از حد الکل باشیم که ممکن است باعث افزایش التهاب در مغز شود

 اینکه آیا واقعاً سطح مصرف الکل “ایمن برای مغز” وجود دارد، هنوز جای بحث دارد

برخی از گام‌های اساسی شامل دریافت کمک برای ترک سیگار (اگر سیگار می‌کشید)، انجام تمام تلاش خود برای کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ،از جمله در نظر گرفتن فیلتر HEPA و محدود کردن مصرف الکل به عنوان مقرون به صرفه  بودن.

  1. التهاب مغز وزن بیش ازحد

وزن بیش از حد دور شکم ما سلول های چربی ما سلول های ایمونولوژیک فعال هستند و به نظر می رسد که این امر به ویژه در مورد چربی شکم ما صدق می کند.

 گمان می‌رود سلول‌های چربی سفید در عمق شکم و اطراف اندام‌های داخلی ما به التهاب در بدن ما کمک می‌کنند، که ممکن است بر التهاب مغز ما تأثیر منفی بگذارد. در حالی که کاهش وزن یک مکالمه چالش برانگیز است، برخی از استراتژی‌هایی که به کاهش چربی شکم ما مربوط می‌شود شامل کاهش کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و قند افزوده و همچنین محدود کردن مصرف الکل است.

 5. استرس مزمن و التهاب مغز

یکی از قوی‌ترین ارتباطات بین التهاب مغز و آنچه که در بدن خود وارد می‌کنیم، استرس است.

 وقتی استرس مزمن را تجربه می کنیم، که می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیفتد، به نظر می رسد که مسیرهای التهابی در مغز را افزایش می دهد

 اگرچه ممکن است برخی از استرس‌ها اجتناب‌ناپذیر باشد، اما چند روش ارزش امتحان کردن شامل محدود کردن قرار گرفتن در معرض اخبار استرس‌زا و رسانه‌های اجتماعی (به‌ویژه قبل از خواب) و استفاده از تکنیک‌های کاهش استرس و اضطراب مانند تمرکز حواس، در طبیعت نفس کشیدن و….

برای استفاده از خدمات مشاوره مربوط به التهابات مغز می توانید از مشاوره های خوب کارشناسان کلینیک روانشناسی سها استفاده کنید.

منبع:psychologytoday

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]