نقاط قوت بازماندگان تروما در زمان بحران

تیراندازی های دسته جمعی ، بیماری های همه گیر، و خشونت های سیاسی تنها چند رویداد از رویدادهایی هستند که باعث می شوند بسیاری از افراد ترس ، استرس ، عصبانیت و افسردگی شدید را تجربه کنند . با این حال، شما به خوبی مدیریت می کنید. چرا؟ ممکن است به این دلیل باشد که شما ضربه روحی را تجربه کرده اید.

بازماندگان تروما ممکن است تجربیات درونی متمایزی داشته باشند که ممکن است توسط کسانی که تروما را تجربه نکرده اند به اشتراک نگذارند. این تجربیات هستند که ممکن است در توانایی شما برای مقابله عاطفی و عملکرد در طول بحران ها مزیتی برای شما ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید : 10 اثر منفی ترومای رشدی بر روابط

بدن شما در حال حاضر در حالت بیش برانگیختگی  (hyperarousal) است

برانگیختگی بیش از حد یک علامت رایج تروما است که همیشه پس از پایان یک تجربه آسیب زا از بین نمی رود. اگر بدن شما به طور مداوم برای مبارزه با خطر آماده است، یا از آن فرار میکند، یا تا زمانی که خطر از بین برود بی حرکت بماند، شاید در حال تجربه سطحی از بیش برانگیختگی هستید. هنگامی که با تهدیدی روبرو می شوید، امکان تجربه یک یا چند مورد از این پاسخ ها وجود دارد و تروما باعث می شود که این پاسخ ها حتی پس از پایان تهدید باقی بمانند.

روث(Ruth) یک بازمانده از ترومای 52 ساله پیچیده‌ای است که در جریان تیراندازی دسته جمعی در پارک هایلند، ایلینوی حضور داشت. او صدای تیراندازی را شنید، بلافاصله دست نوه هایش را گرفت و فرار کرد. خانواده اش به او می گویند که او یک قهرمان است. روث به من گفت:« چیزی که مردم نمیتوانند درک کنند گذشته من است. من مجبور شدم 15 سال خودم را زنده نگه دارم در حالی که قربانی زنای محارم و آزار جسمی بودم. من اکنون در بقا و زنده ماندن مدرک دکتری دارم»

نقاط قوت بازماندگان تروما در زمان بحران

روث هیچ تغییری در خلق و خو یا احساسات فیزیکی خود در طول یا بعد از تیراندازی به یاد نمی آورد. این ممکن است به این دلیل باشد که او پیش از تیراندازی نیز در حالت بیش برانگیختگی بوده است و همین آشنایی او با این وضعیت بود که به او اجازه داد تا به سرعت خود و دو نوه‌اش را به امنیت برساند. حالت بیش از حد برانگیختگی دائمی چیزی نیست که بخواهید به طور دائم  در آن بمانید، زیرا می تواند تأثیرات روحی و جسمی مضری بر شما داشته باشد. روث از این موضوع آگاه است و در تروما درمانی شرکت می کند. او گزارش می دهد، “من می خواهم در چیز دیگری دکترا داشته باشم. چیز دیگری برای تغییر احوالم مانند باغبانی یا …».

شما در حل مسئله آنی مهارت دارید

تروما باعث ایجاد تمرکز بالا در بقا می شود که برخی از افراد هرگز آن را تجربه نکرده اند. این تمرکز به شما یاد میدهد که به سرعت روی راه حل ها تمرکز کنید تا ایمنی خود را ارتقا دهید. برخی از بازماندگان تروما گزارش دادند که می توانند احساسات و افکار مزاحم خود را به اندازه کافی خاموش کنند تا در حل مشکلات پیچیده شرکت کنند.

بیشتر بخوانید : 11 نشانۀ شایع برای تشخیص تروما یا تجاوز جنسی در کودکان

فرناندو(Fernando) جوان 24 ساله ای است که در طول همه گیری بدون پس انداز از کار بیکار شد و به مدت 8 ماه نتوانست کار تمام وقت پیدا کند. به عنوان یک بازمانده از غفلت کودک، او یاد گرفت که چگونه پول خود را در 11 سالگی به دست آورد و مدیریت کند. در نتیجه، او توانست برای بقای خود غذا، پوشاک و دارو بخرد. روزی که فرناندو از کار برکنار شد، او یک طرح دقیق ایجاد کرد.

او به من گفت: “می دانم که باید احساس ترس می کردم.” اما من این کار را نکردم. راستش را بخواهید کاملا طبیعی بود. می‌دانستم که سخت خواهد بود، اما همچنین می‌دانستم که می‌توانم از آن عبور کنم.» و او این کار را کرد. فرناندو با مجموعه‌ای از داد و ستد، فروش وسایل، و داوطلب شدن در بانک‌های مواد غذایی در ازای دریافت غذا، خود را سرپا نگه داشت.

تو مقاوم هستی

تجربه تروما می‌تواند تاب‌آوری ایجاد کند، که می‌توان آن را به عنوان «کیفیت روان‌شناختی که به برخی افراد اجازه می‌دهد تحت تأثیر ناملایمات زندگی زمین بخورند و به همان قدرت قبلی بازگردند» تعریف می‌شود. توانایی شما برای انطباق بر هر مکانیزم مقابله فیزیکی یا روانی است که از شما در برابر آسیب محافظت می کند. به عنوان مثال، اگر سرفه خشک دارید – یکی از علائم رایج کووید-19 – ممکن است عصبی شوید و به خود بگویید: “آرام باش، قبل از استرس گرفتن بزار ببینیم این چیست.” اگر بتوانید سازگار شوید و به حالت آرامش برگردید، این ممکن است نشانه انعطاف پذیری باشد و بازماندگان تروما امکان دارد انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کسانی که تروما را تجربه نکرده اند داشته باشند.

نقاط قوت بازماندگان تروما در زمان بحران

تری(Trey) یک مرد 42 ساله است که بیش از 5 سال در زندانی در ایالات متحده زندانی بود. در آن زندان او را در سلول انفرادی قرار دادند و برای مدت طولانی از خوردن غذا محروم شدند. او یاد گرفت که غذای خود را جیره بندی کند و به نگهبانان برای دادن غذا به او رشوه دهد. وقتی COVID-19 ظهور کرد، او نیازی به ذخیره غذا احساس نکرد یا نگران نبود.

او گفت: «اگر امروز به من می‌گفتند که همه خواربارفروشی‌ها در حال بسته شدن هستند، هیچ نگران نخواهم شد و خوب خواهم ماند. من می دانم که برای زنده ماندن باید روزانه چند کالری بخورم و تا زمانی که این مقدار را دریافت کنم، خوب خواهم بود. بدون غذا ماندن برای من شوکه کننده نخواهد بود، زیرا سال ها برای آن آماده شده ام. هرچند این چیز خوبی نیست، اما احساس می‌کنم فرسنگ‌ها جلوتر از افرادی هستم که هرگز بدون غذا نبوده‌اند.»

بیشتر بخوانید : تا چه حدی می توانم تروماهایم را با دیگران به اشتراک بگذارم؟

افراد زیادی وجود دارند که تروما را تجربه کرده‌اند و واکنش‌های نامطلوبی به بحران‌های جهان ما نشان می‌دهند. در واقع، بسیاری از بازماندگان تروما گزارش می دهند که در نتیجه این حوادث، محرک های تروما را افزایش می دهند. با این حال، بازماندگانی نیز وجود دارند که گزارش می دهند که احساس آرامش، آمادگی و حتی توانمندی دارند. تجربیات شما از تروما می تواند نقاط قوت منحصر به فرد خود را در اختیار شما قرار دهد.

اگر دچار اختلالات تروما هستید می توانید با مشاوران و درمانگران کلینیک روانشناسی سها مشورت کنید و درخواست مشاوره آنلاین و یا حضوری بدهید و از خدمات سها کلینیک استفاده کنید.

منبع : psychologytoday

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]