علایم بی دی اس ام لزوما نشانه اختلال سلامت روان نیستند. وقت آن است که برچسب ها را کنار بگذاریم. در این مقاله می‌خوانیم بی دی اس ام چیست و چه مشخصاتی دارد.

فهرست محتوا

 • بی دی اس ام (BDSM) چیست؟
 • مازوخیسم جنسی چیست؟
 • سادیسم جنسی چیست؟
 • سادومازوخیسم چیست؟
 • باورهای غلط در مورد مازوخیسم و ​​سادیسم
 • مازوخیسم جنسی و ​​سادیسم جنسی به عنوان ناهنجاری های جنسی
 • تعاریف بالینی سادیسم و مازوخیسم چیست؟
 • آیا بی دی اس ام خطرناک است؟
 • چطور بفهمم این صرفا صدمه است یا شامل آزار می‌شود؟
 • نمونه هایی از فعالیت های بی دی اس ام
 • سخن پایانی

سادیسم جنسی

بی دی اس ام (BDSM) چیست؟

بی دی اس ام چیست؟ برای برخی افراد، گفتگوهای باز در مورد رابطه جنسی هنوز موضوعی حساس است؛ به خصوص اگر در اعمال جنسی­ای شرکت داشته باشند که «غیر متعارف» تلقی می‌شوند. بی دی اس ام مخفف عبارات ضابط و منظبط، سلطه‌گر و سلطه‌پذیر و سادیسم و مازوخیسم است. BDSM یک عبارت بالینی نیست؛ بلکه اصطلاحی است که برخی افراد از آن برای بیان رفتارهای جنسی خود استفاده می‌کنند.

بردگی، تنبیه­، سادیسم و مازوخیسم (BDSM) زیر چتر گسترده‌­تر گرایش‌های جنسی دور از هنجار قرار می‌­گیرند و به فعالیت‌های جنسی­ای اشاره دارند که «از مسیر عادی و درست پیروی نمی‌کنند».

اگر شما فردی باشید که آگاهی چندانی در مورد BDSM ندارد، شنیدن سیلی زدن یا بستن یک فرد در حین رابطه جنسی ممکن است برای‌تان ترسناک باشد، اما در واقعیت بسیاری از افراد از طریق این کارها احساس قدرت می‌کنند.

مهم است که در مورد تفاوت بین سرگرمی سالم و یک مشکل احتمالی آگاهی پیدا کنید. در حالی که اجتناب از درد برای برخی افراد بسیار مهم است، برخی دیگر ممکن است آن را لذت‌بخش بدانند.

مازوخیسم جنسی چیست؟

مازوخیسم در بی دی اس ام چیست؟ جنسی به معنای کسب لذت شهوانی از درد کشیدن است.

مازوخیسم می‌تواند شامل بستن، ضرب و شتم یا تحقیر کلامی باشد، همچنین می‌تواند اعمال ظریف‌‌تر مانند گاز گرفتن یا مقاربت جنسی خشن را نیز در برگیرد.

سادیسم جنسی چیست؟

سادیسم در بی دی اس ام چیست؟ به معنای کسب لذت شهوانی از تحمیل درد به دیگران است.

به طور مشابه، سادیسم می‌تواند شامل به بردگی گرفتن طرف مقابل، ضربه زدن به نواحی بدن مانند باسن یا تحقیر دیگری باشد.

مارلا رنی استوارت، کارشناس ارشد، متخصص جنسی و مدرس مطالعات زنان و جنسیت در دانشگاه ایالتی کلیتون در جورجیا، می‌گوید: «هر چیزی دو طرفه است؛ برای هر مازوخیست، یک سادیست هم وجود دارد.»

مازوخیسم جنسی

سادومازوخیسم چیست؟

سادومازوخیسم به لذت بردن از اِعمال و دریافت درد در موقعیت‌های جنسی اشاره دارد.

رضایت، یک رکن مذاکره­ناپذیر در مورد ایمنی در رفتارهای BDSM است. همه طرف‌های درگیر باید با مرزهای مربوط به فعالیت‌هایی که انجام می‌شود، موافقت کنند. اگر اینگونه نباشد، شما در یک موقعیت سو استفاده­ قرار می‌گیرید.

باورهای غلط در مورد مازوخیسم و ​​سادیسم

به دلیل برچسب‌هایی که جامعه درگیر در رفتارهای BDSM را احاطه کرده و نبود تصویرسازی دقیق رسانه ای از این رفتارها، اغلب در مورد پیچیدگی‌های این جامعه و چگونگی پیشروی رابطه جنسی آنان سوبرداشت‌هایی وجود دارد.

ممکن است افراد خارج از این جامعه فرض کنند که خشونت یا پرخاشگری تنها جنبه مهم این نوع روابط جنسی است، در حالی که عناصر کلیدی «بازی ایمن» عبارتند از:

 • رضایت آگاهانه
 • استفاده از کلمات امن
 • پایبندی به مرزها و حدود
 • مراقبت‌های بعد از رابطه

مازوخیسم جنسی و ​​سادیسم جنسی به عنوان ناهنجاری های جنسی

چندین محقق، میل جنسی مرتبط با درد را «اختلال» دانسته اند و آن را به عنوان پارافیلیا یا ناهنجاری‌های جنسی تعریف کرده اند. پارافیلیا وضعیتی است که با تمایلات جنسی غیرطبیعی مشخص می‌شود و معمولا شامل فعالیت‌های شدید یا خطرناک است.

در حالی که کارشناسان ممکن است رفتار مازوخیستی یا سادیستی را بسته به شدت آن از رفتار ناسالم جدا کنند، گنجاندن این اصطلاح به عنوان پارافیلیا منجر به این ایده می‌شود که آنها تمایلات «انحرافی» هستند.

مطالعات نشان داده است افرادی که در فعالیت‌های مرتبط با بی دی اس ام شرکت می‌کنند، احتمال بیشتری برای تشخیص اختلالات سلامت روان ندارند و حتی ممکن است نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی‌دهند، سلامت روانی بهتری داشته باشند.

هنگامی که صحبت از زیست شناسی به میان می‌آید، مراکز درد و لذت در مغز ما بسیار نزدیک به هم هستند. تحقیقات نشان می‌دهد آنها مواد شیمیایی مشابهی را در هنگام فعالیت آزاد می‌کنند و در نتیجه پاسخی لذت‌بخش به درد دارند.

تعاریف بالینی اختلالات سادیسم و مازوخیسم چیست؟

طبق تعریف راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5) روشن است که پیدایش افکار و تمایلات ناراحت‌کننده پیرامون مازوخیسم برای اینکه آن را به عنوان یک اختلال در نظر بگیریم، ضرورت دارد.

با توجه به این منبع، معیارهای تشخیصی اختلال مازوخیسم جنسی عبارتند از:

 • فرد امیال یا رفتارهای شدیدی را تجربه می‌کند که شامل دریافت درد شدید جسمی یا تحقیر برای کسب اهداف شهوانی است.
 • این امیال به طور منفی و چشمگیری بر زندگی روزمره فرد تاثیر می‌گذارد.
 • علایم حداقل به مدت 6 ماه وجود دارد.

اگر یک متخصص اختلال مازوخیسم جنسی را تشخیص دهد، ممکن است مشخص کند که آیا ویژگی­های اضافی برای این اختلال وجود دارد یا خیر. برای مثال، متخصص بررسی می‌کند که یک فرد مبتلا به اختلال مازوخیسم جنسی با خفگی (محدود کردن تنفس) برانگیختگی جنسی را تجربه می‌کند یا خیر. با این حال، این ویژگی‌ها برای تشخیص اختلال مازوخیسم جنسی الزامی نیستند.

معیارهای تشخیصی DSM-5 برای اختلال سادیسم جنسی به طور مشابه عبارتند از:

 • فرد امیال یا رفتارهای شدیدی را تجربه می‌کند که شامل تحمیل یا مشاهده رنج جسمی یا روانی به اشخاص دیگر برای کسب اهداف شهوانی است.
 • فرد بدون رضایت شخص به این امیال عمل می‌کند یا این امیال به طور منفی و چشمگیری بر زندگی روزمره وی تاثیر می‌گذارند.
 • علایم حداقل به مدت 6 ماه وجود دارد.

هر دو تشخیص DSM-5 مستلزم آن است که فرد پریشانی چشمگیری را تجربه کند، که با BDSM که در آن رضایت طرفین وجود دارد و ناراحتی­ای در آن دیده نمی‌شود، متفاوت است. به علاوه، اختلال سادیسم جنسی می‌تواند شریکی را درگیر کند که به این نوع رابطه رضایت ندارد، در حالی که در BDSM این موضوع پذیرفتنی نیست.

برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که با وجود اصلاحات در کتابچه راهنمای تشخیص اختلالات روانی، هنوز خطر بالایی برای تشخیص کاذب اختلالاتی مانند مازوخیستی یا سادیسم جنسی وجود دارد.

آیا بی دی اس ام خطرناک است؟

استوارت سو تفاهم ها و ارتباط کنونی ما با درد را به عنوان دلایلی در بروز برچسب ها ذکر می‌کند. او می‌گوید: «این مربوط به دین و برده‌داری است؛ می‌توان گفت همین موضوعات هستند که باعث می‌شوند درد را چیز «بدی» بدانیم و آن را طرد کنیم.»

از لحاظ تاریخی، نمونه‌های فراوانی از مردم وجود دارد که از ارایه و دریافت درد لذت می‌بردند، و اگر شما و شریک زندگی‌تان کاملا از این موضوع در رابطه جنسی خود لذت می‌برید، جای نگرانی نیست. زمانی که رضایت در این فرآیند گنجانده شود و مرزهای هر دو طرف رعایت شود، فعالیت‌هایی که در این بین رخ می‌دهند، توهین‌آمیز نخواهند بود.

در واقع، طبق یک مطالعه در سال 2015، برخی افرادی که در فعالیت‌های  بی دی اس ام شرکت داشتند، گزارش دادند که این کار برایشان خاصیت درمانی دارد. در حالی که برخی دیگر بیان کردند انجام رفتارهای بی دی اس ام آنها را قادر می‌سازد تا به یک حالت جایگزین از آگاهی برسند یا به عنوان شکل جایگزینی از اوقات فراغت یا تمرین مراقبه عمل می‌کند.

چطور بفهمم این صرفا صدمه است یا شامل آزار می‌شود؟

استوارت درباره تفاوت‌های بین آزار و صدمه و اشتباه گرفتن این دو اصطلاح با یکدیگر، صحبت می‌کند. او می‌گوید: «آزار جایی است که ترومای جنسی روانی رخ می‌دهد، اما صدمه و درد لزوما اینگونه نیستند.

یکی از تفاوت‌های اصلی بین آزار و صدمه، نقش رضایت است. درد ایجاد شده و دریافت شده بین دو بزرگسال که رضایت دارند ممکن است شامل صدمه باشد، اما بدون رضایت طرفین، این کار به سو استفاده تبدیل شده و به آزار می‌انجامد.

مازوخیسم جنسی

نمونه هایی از فعالیت های بی دی اس ام

فعالیت های احتمالی در بی دی اس ام می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گاز گرفتن
 • خاراندن یا خراشیدن
 • رابطه جنسی خشن
 • بردگی، همچون بستن دست ها
 • ضربه زدن به نواحی بدن، از جمله سیلی، شلاق یا کتک زدن

از آنجا که این موارد معمولا باعث بروز درد می‌شوند و در برخی موارد می‌توانند به لذت بیانجامند، ترکیب آنها در رابطه جنسی در رده بی دی اس ام قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

مازوخیسم و ​​سادیسم بخش‌های مهمی از تعاملات بی دی اس ام هستند. علیرغم برچسب مداومی که افرادِ علاقه­مند به چنین رفتارهایی دریافت می‌کنند، زمانی که این کارها توسط بزرگسالان دارای رضایت انجام شود، می‌تواند تجربه ای مثبت بیافریند.

DSM-5 معیارهایی را برای اختلال مازوخیسم جنسی و اختلال سادیسم جنسی مطرح می‌کند، بدین صورت که هر دوی این موارد نیاز به میل شدید به درد دارند (چه برای ایجاد آن در دیگری و چه برای دریافت آن)، تا جایی که زندگی عادی افراد به طرز منفی و چشمگیری تحت تاثیر قرار می‌گیرد و عملکرد آنها را مختل می‌سازد.

این به شدت با رفتارهایی که از نظر جنسی نامتعارف تلقی می‌شوند، متفاوت است. چرا که این رفتارها می‌توانند بازیگوشانه، قدرت‌بخش، سرگرم کننده و جذاب باشند، بدون اینکه بر زندگی روزمره اثری منفی بگذارند.

اگر کارهایی مشابه با آنچه ذکر شد را با شریک جنسی خود که کاملا رضایت دارد، انجام می‌دهید و در مورد این فعالیت‌ها احساس ناراحتی نمی‌کنید، به احتمال زیاد تعاملات جنسی شما کاملا بهنجار و عادی است.

اما اگر در مورد تمایلات و خواسته های خود نگرانی دارید، همیشه می‌توانید از مشورت با یک پزشک متخصص کلینیک روانشناسی یا مشاور جنسی بهره مند شوید.

 

می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها، تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع

https://psychcentral.com

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]