علل طلاق چیست؟ اگر به چالش‌های رابطه زناشویی خود فکر می‌کنید یا صرفا درباره این موضوع کنجکاو هستید، در این مبحث نگاهی به پژوهش ها داریم تا دریابیم آنها درباره رایج ترین علل طلاق چه می‌گویند.

چه عواملی سبب جدایی می شوند؟

چه عواملی سبب بروز طلاق می‌شوند؟

دانشمندان اجتماعی و سایر محققان مدت‌هاست که مسیله عوامل دخیل در طلاق را بررسی می‌کنند. برخی عواملی را مطالعه کرده اند که به سادگی قابل آزمون بود، مانند سن افراد در زمان ازدواج یا بهره‌مندی از مشاوره ازدواج. اما سایر محققان مستقیما به سراغ منابع اصلی رفتند: آنها با افرادی که از همسر خود جداشده بودند مصاحبه کردند و ازشان پرسیدند که چه اتفاقی افتاد که ازدواج آنها به جدایی ختم شد!

ما نتایج چندین مورد از بهترین مطالعات را با هم مقایسه کردیم (جزییات آن را در زیر مشاهده می‌کنید)، فهرستی از هشت دلیل اصلی جدایی ( علل طلاق ) را گردهم آوردیم و آنها را بر اساس تعداد دفعاتی که شرکت‌کنندگان در مطالعه اذعان داشتند که این مسایل، دلیل مهمی برای پایان ازدواجشان بود، رتبه بندی کردیم.

قبل از اینکه به فهرست برسیم، مهم است به مواردی بدیهی اشاره کنیم:

معمولا بیش از یک دلیل در طلاق یک زوج دخیل هستند (به همین دلیل است که درصد پاسخ ها به بیش از 100٪ می‌رسد و این دلایل اغلب در هم تنیده می‌شوند. برای مثال، زمانی که افراد با مشکلات دیگری در ازدواج خود مواجه می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که روابط خارج از ازدواج داشته باشند و مشکلات ارتباطی، مسایلی مانند اختلافات مالی را تشدید می‌کند. یکی دیگر از عوامل پیچیده ای که شاید جالب باشد این است که زوج ها اغلب در مورد علت جدایی خود اختلاف نظر دارند.

با این حال، آگاهی از آنچه دیگران در مورد علت پایان ازدواجشان می‌گویند و بهره مندی از تجارب سایرین می‌تواند مفید باشد. و اگر مایلید تا از نتیجه مشابه آنها (طلاق) دوری کنید، می‌توانید نسبت به اینکه چه زمانی علایم این مشکلات در ازدواج شما ظاهر می‌شوند، گوش به زنگ باشید.

 1. نبود تعهد

در چندین مطالعه که از افراد خواسته شد از بین فهرستی از دلایل با اهمیت برای علل طلاق خود مواردی را انتخاب کنند، نبود تعهد در صدر لیست قرار گرفت. حدود 85 درصد از شرکت کنندگان در یک مطالعه این پاسخ را دادند. جالب توجه است که مطالعه دیگری نشان داد که عدم تعهد، دلیلی است که زوج ها به احتمال زیاد بر سر آن توافق می‌کنند؛ اگرچه معمولا یکی از همسران دیگری را به دلیل تلاش نکردن بیشتر برای مراقبت از رابطه سرزنش می‌کند.

اثبات یا رد فقدان تعهد ممکن است مبهم یا دشوار به نظر برسد، به خصوص برای شخصی که به خاطر مشکل سرزنش شده است. علایم آشکار این مسیله اغلب به دلایل دیگر طلاق، مانند روابط فرازناشویی، عدم تمایل به صحبت در مورد رابطه، و تلاش‌نکردن در جهت اهداف مالی مشترک مرتبط است. احتمالا به همین دلیل است که بسیاری از افراد به نبود تعهد به عنوان یکی از دلایل مهم طلاق اشاره می‌کنند؛ زیرا آن را به عنوان مسیله ای زیربنای طیف وسیعی از مشکلات آشکارتر می‌دانند.

 1. ناسازگاری و فاصله گرفتن تدریجی

همه آن قانون‌گذارانی که «اختلافات سازش‌ناپذیر» را به‌عنوان پایه‌ای برای طلاق توافقی قبول کردند، کشف مهمی انجام دادند. وقتی از افراد پرسیده می‌شود چرا ازدواج شان به پایان رسیده است، بخش قابل توجهی از آنان با جملاتی این چنینی پاسخ می‌دهند: «ما از هم دور شده بودیم»، «رابطه مان کمرنگ شده بود» یا «فقط با هم نمی‌ساختیم». این مفهوم از ناسازگاری می‌تواند دلایل دیگری را نیز برای طلاق شامل شود که در مطالعات مختلف مطرح شده اند، مانند:

 • نبود ارزش‌های مشترک
 • ازدواج در سنین پایین (که احتمال فاصله یافتن زوجین را از هم بیشتر می‌کند)
 • مشکلات جنسی
 • تفاوت های مذهبی

البته بسیاری از زوج ها با تفاوت هایشان زندگی می‌کنند و حتی از آنها لذت می برند. اما اکثر ازدواج‌های موفق بر پایه ای از علایق، اولویت‌ها و ارزش‌های مشترک (یا حداقل دارای همپوشانی) استوار هستند. نشانه‌های آشکار ناسازگاری اغلب با دیگر علل طلاق همراه است؛ به‌ویژه مشکلات ارتباطی که در عنوان بعدی لیست قرار دارد.

چه عواملی سبب جدایی می شوند؟

 1. مشکلات ارتباطی و طلاق

حدود 50 درصد از شرکت کنندگان در مطالعات مختلف دلایلی را برای طلاق ذکر کردند که مربوط به ارتباط ضعیف یا ناکارآمد بود، مانند مشاجره بیش از حد و ناتوانی در صحبت کردن با یکدیگر. در اینجا نیز مشکلات ارتباطی می‌تواند باعث بروز دلایل دیگری برای طلاق باشد، مثلا درگیری بر سر پول و مسیولیت های خانوادگی.

شناسایی اینکه سر چه موضوعاتی مدام با همسرتان دعوا می‌کنید، کار سختی نیست. اما حتی اگر دعواها آنقدر هم مکرر یا ناخوشایند نباشد، مراقب مشاجره‌های پیاپی در مورد یک موضوع یا اختلاف نظرهایی که هرگز واقعا حل نمی‌شوند، باشید. این می‌تواند نشانه‌ای باشد از اینکه شما به کمک نیاز دارید تا بیاموزید چگونه با یکدیگر ارتباط موثرتری برقرار کنید. در این موارد می‌توانید از زوج درمانی کمک بگیرید.

 1. روابط فرازناشویی در طلاق

اگرچه خیانت (یا رابطه نامشروع) در تمام مطالعاتی که بررسی کردیم مشاهده شد، اما در تحقیقات مختلف این مورد بین 20 تا 60 درصد در اصلی‌ترین علل طلاق از سوی افرادِ جداشده ذکر شد.

این دامنه‌ی وسیع (از 20 تا 60 %) می‌تواند بازتابی از این واقعیت باشد که دست کم برخی از افراد مطلقه، یک رابطه عاشقانه نامشروع را تنها به عنوان لبریزشدن کاسه صبرشان پس از یک رشته مشکلات زناشویی دیگر در نظر می‌گیرند. این مشکلات دیگر ممکن است باعث شود تا فرد در جایی خارج از ازدواج خود به دنبال صمیمیت، هیجان، یا حواس پرتی از مشکلات بگردد؛ یا حتی می‌تواند به عنوان راهی ناخودآگاه برای تحریک همسرش برای پایان دادن به ازدواج در نظر گرفته شود.

 1. ناسازگاری یا اختلافات مالی و طلاق

در مطالعات مختلف، حدود 40٪ از مردم گفتند که مشکلات مالی، به ویژه، شکایت از نحوه مدیریت درآمد توسط همسر سابق شان، دلیل اصلی طلاق آنها بود. دعوا بر سر پول اغلب به عنوان «ناسازگاری مالی» شناخته می شود، زیرا معمولا به تفاوت در اولویت‌ها و ارزش‌ها در مورد تصمیمات مالی اشاره دارد.

علایمی که نشان می‌دهد شما و همسرتان از نظر مالی ناسازگار هستید عبارت اند از:

 • یکی از شما در مورد خریدها یا سایر تصمیمات مالی (مانند سرمایه گذاری یا برداشت پول از پس انداز) مخفی‌کاری می‌کند یا حتی دروغ های آشکاری می‌گوید.
 • یکی از شما قبل از خریدهای بزرگ یا انجام اقدامات دیگری که بر امور مالی مشترک شما تاثیر می‌گذارد، با دیگری مشورت نمی‌کند.
 • شما نمی‌توانید به طور منظم و بدون تنش در مورد امور مالی خود صحبت کنید.
 • شما دو نفر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید اهداف مالی مشترکی را تعیین کنید (مانند بودجه و پس انداز برای خرید خانه، بچه دار شدن، یا فراهم کردن مقداری اندوخته برای بازنشستگی)
 • اهداف مالی را با هم تعیین می‌کنید، اما یکی از شما مدام آنها را زیر پا می‌گذارد.

جای تعجب نیست که تحقیقات نشان داده است زوج‌هایی با درآمد پایین تر به احتمال زیاد ناسازگاری مالی را دلیل اصلی طلاق می‌دانند. وقتی موجودی کمتری وجود دارد و استرس در مورد توانایی پرداخت قبوض بالا است، احتمالا دعوا بر سر مسایل مالی بیشتر می‌شود. و البته بدون توجه به سطح درآمد زوجین، دعواهای مالی و پولی در طول روند طلاق نیز ادامه دارد.

 1. سومصرف مواد و طلاق

در مطالعات مختلف، بین 10 تا 35 درصد از افراد گفته اند که به دلیل مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر توسط همسرشان طلاق گرفته اند.

نشانه های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد همسر شما ممکن است به اختلال مصرف مواد مبتلا باشد، از جمله:

 • تغییرات در خواب، اشتها و بهداشت
 • رفتار مخفی‌کارانه
 • نوسانات خلقی ناگهانی
 • پارانویا یا سایر تغییرات شخصیتی
 • بی توجهی به مسیولیت‌های کاری یا خانوادگی
 • کناره گیری از دوستان یا فعالیت های قدیمی
 • نیاز غیر قابل توضیح به پول اضافی
 • مشکلات توجه یا حافظه

چه عواملی سبب جدایی می شوند؟

 1. خشونت خانگی

بین 15 تا 25 درصد از شرکت‌کنندگان در مطالعات مختلف و مشاوره خانواده خشونت خانگی را یکی از دلایل طلاق ذکر کردند. و در مطالعه‌ای که بر زوج‌های مطلقه مسن‌تر متمرکز بود، بیش از یک سوم شرکت‌کنندگان از آزار کلامی، عاطفی یا جسمی به عنوان یکی از سه دلیل اصلی جدایی خود یاد کردند.

زنان و مردان در مورد خشونت خانگی به عنوان دلیل طلاق دیدگاه‌های متفاوتی دارند. در یک مطالعه ملی، 42 درصد از زنان و فقط 9 درصد از مردان، خشونت خانگی را دلیل مهم پایان ازدواج خود دانستند. این می‌تواند بازتابی از این واقعیت باشد که زنان بسیار بیشتر از مردان در معرض سواستفاده از جانب شریک صمیمی خود هستند و قربانیان سو‌استفاده، بیشتر از خود سو‌استفاده‌کنندگان این رفتار را دلیل طلاق می‌دانند.

 1. ‌تعارض بر سر مسیولیت‌های خانوادگی

در برخی از مطالعات که در مورد دلایل مهم طلاق بررسی انجام می‌دادند، حدود 20٪ از شرکت‌کنندگان به اختلافات خود با همسران سابق در رابطه با موارد زیر اشاره کردند:

 • نحوه تربیت فرزندان
 • مسیولیت های مراقبت از کودک ‌
 • سایر وظایف خانوادگی

شایان ذکر است که دست کم یک مطالعه نشان داد زنان به طرز چشمگیری بیش از مردان این اختلافات را به عنوان دلیل مهم طلاق خود ذکر می‌کنند.

سخن پایانی

برخی از علل طلاق بیش از سایر علت ها مهم هستند. همانطور که اشاره کردیم، این فهرست دلایل اصلی طلاق بر اساس بررسی تعدادی از مطالعات تحقیقاتی ما است. این فهرست توضیح می‌دهد که افراد با نگاهی به تجربه طلاق خود در گذشته، چقدر این موارد را به عنوان دلایل مهم شناسایی می‌کنند، نه اینکه این مسایل در زمان وقوع چقدر شدید هستند؛ به عنوان یک مثال واضح، هر نوع خشونت خانگی معمولا جدی تر از مشکلات ارتباطی است.

البته هر ازدواجی منحصر به فرد است و اکثر زوج ها در مقطعی از رابطه خود با حداقل یکی از مشکلات موجود در این لیست مواجه می‌شوند. اما در حالی که برخی از مسایل آسیب‌زاتر از موارد دیگر هستند (مانند سورفتار خانگی و اختلالات جدی مصرف مواد)، تا زمانی که هر دو همسر مایل به همکاری برای نجات رابطه زناشویی خود باشند، بیشتر این موارد نیازی به طلاق ندارند. احتمالا به دلیل همین لزوم همکاری بین زوجین است که «نبود تعهد» در پژوهش‌های متعدد در صدر فهرست علل طلاق قرار داشت.

 

شما چه دلایل دیگری را برای طلاق می‌شناسید؟ نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع:
divorcenet

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]