سازگاری در رابطه چگونه سنجیده می‌شود؟ شریکانی که قصد ازدواج دارند اغلب مایلند سازگاری رابطه خود را ارزیابی کنند. سازگاری به معنای توانایی دو فرد برای همزیستی هماهنگ و در عین حال احترام به تفاوت‌های یکدیگر است. در این مقاله، 10 نشانه قطعی سازگاری در رابطه را می‌خوانیم.

بیشتر بخوانید: عشق مساوی با سازگاری نیست

سازگاری چیست؟

سازگاری در روابط به معنای داشتن ارزش‌ها، علایق و سبک‌های ارتباطی مشترک است. که نقش مهمی در ایجاد یک ارتباط عاطفی قوی و پیوند پایدار بین همسران دارد.

سازگاری، شانس داشتن یک ازدواج موفق و طولانی مدت را افزایش می‌دهد و رضایت طرفین را بالا می‌برد. آزمون‌هایی برای سنجش سازگاری در رابطه وجود دارند. اما بهترین راه این است که نگاه دقیقی به رابطه خود بیاندازید.

از کجا بفهمم با پارتنرم سازگار هستیم یا نه؟

سازگاری در رابطه لزوما به معنای داشتن اشتراکات زیاد نیست. برای اینکه سفر مشترک شما و شریک زندگی‌تان به خوبی پیش رود، نیاز است که مکمل یکدیگر باشید.

همسران مانند قطعات پازل هستند. دو قطعه یکسان نمی‌توانند کنار یکدیگر قرار گیرند. بلکه قطعه‌هایی که تناسب خوبی با هم دارند، می‌توانند به عنوان یک تیم در کنار هم کار کنند.

نشانه‌های سازگاری در رابطه چیست؟ پیش از آن بیایید انواع سازگاری در رابطه را بررسی کنیم.

سازگاری در رابطه
سازگاری در رابطه

انواع سازگاری در رابطه کدام است؟

سازگاری انواع مختلفی دارد که هر یک در ایجاد رابطه رضایتبخش نقش دارند. شامل:

سازگاری عاطفی

چگونه می‌توانید میزان سازگاری یک رابطه را تعیین کنید؟ به دنبال یک ارتباط عاطفی قوی باشید.

این به توانایی دو نفر برای برقراری ارتباط عاطفی و درک احساسات یکدیگر اشاره دارد. سازگاری عاطفی به معنای داشتن نیازهای عاطفی مشابه، ابراز و دریافت عشق به روشی مشابه و توانایی برقراری ارتباط موثر در مورد هیجانات است.

سازگاری فکری

این نوع سازگاری به علایق، ارزش‌ها و جهان بینی مشترک دو فرد اشاره دارد. این شامل داشتن کنجکاوی فکری مشابه، توانایی شکل دادن گفتگوهای معنادار و احترام به عقاید و نظرات یکدیگر است.

سازگاری جنسی

چگونه سازگاری در یک رابطه را ارزیابی کنیم؟ سازگاری جنسی جنبه مهم یک رابطه عاشقانه است. این به توانایی دو نفر برای لذت بردن از یک رابطه جنسی رضایت‌بخش و کارآمد اشاره دارد. سازگاری جنسی با عواملی مانند جذابیت، میل و ترجیحات جنسی و گشودگی به تجربه آزمون می‌شود.

سازگاری در سبک زندگی

چگونه بفهمیم با شریک زندگی‌مان سازگاری داریم یا نه؟ ببینید آیا انتخاب‌های سبک زندگی مشترکی دارید یا خیر.

این به سازگاری سبک زندگی دو فرد از جمله عادات، روتین‌ها و اهداف آنها اشاره دارد. آیا در برنامه‌های روزانه، فعالیت‌های اوقات فراغت و برنامه‌های بلندمدت هماهنگی دارید؟ داشتن این نوع سازگاری به شما اطمینان می‌دهد که هر دو می‌توانید در نیازها و خواسته‌های فردی خود و رابطه تعادل برقرار کنید.

از کجا بفهمم با همسرم سازگاری دارم یا نه؟
از کجا بفهمم با همسرم سازگاری دارم یا نه؟

سازگاری ارتباطی

ارتباط موثر برای یک رابطه سالم ضروری است. سازگاری ارتباطی شامل توانایی بیان واضح و محترمانه خود، توان گوش دادن فعال و همدلانه و قدرت حل سازنده‌ی تعارضات است.

10 نشانه سازگاری در رابطه چیست؟

چندین علامت وجود دارد که نشان‌دهنده سازگاری قوی در یک رابطه است. در ادامه می‌خوانیم:

 1. ارزش‌های مشترک

وقتی دو نفر ارزش‌ها و باورهای مشابهی دارند، پایه‌ای قوی برای رابطه ایجاد می‌کنند. این شامل ارزش‌های مربوط به خانواده، شغل، معنویت و سایر زمینه‌های مهم زندگی می‌شود.

 1. ارتباط محترمانه

سازگاری اغلب شامل توانایی برقراری ارتباط موثر و محترمانه با یکدیگر است. یعنی شما می‌توانید صادقانه و آشکارا خود را بیان کنید و در عین حال فعالانه و همدلانه به همسرتان گوش کنید.

 1. علایق مشترک

داشتن علایق مشترک می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا با هم ارتباط برقرار کنند و با هم وقت بگذرانند. این می‌تواند شامل سرگرمی‌ها، فعالیت‌ها و علایقی باشد که هر دو طرف از آنها لذت می‌برند.

 1. اعتماد

اعتماد برای یک رابطه برابر سالم و کامل ضرورت دارد. وقتی دو نفر به یکدیگر اعتماد دارند، در رابطه احساس امنیت و اطمینان می‌کنند.

 1. ارتباط عاطفی

ارتباط عاطفی جنبه مهمی از سازگاری در رابطه است. این شامل توانایی برقراری ارتباط در سطح عمیق عاطفی و به اشتراک‌گذاری احساسات و تجربیات با یکدیگر است.

 1. اهداف مشابه

وقتی دو نفر اهداف مشابهی دارند، حس جهت‌مندی مشترکی در رابطه تجربه می‌شود. این شامل اهداف مرتبط با شغل، خانواده و رشد شخصی است.

 1. گشودگی نسبت به سازش

در هر رابطه‌ای، مواقعی پیش می‌آید که هر دو طرف نیاز به مدارا دارند. در این مواقع، سازگاری به معنای گشودگی نسبت به یافتن راه‌حل‌هایی است که برای هر دو شریک کارساز باشد.

 1. احترام به تفاوت‌ها

هیچ دو نفری دقیقا شبیه به هم نیستند و سازگاری شامل احترام به تفاوت‌های یکدیگر است. این تفاوت‌ها می‌تواند در شخصیت و علایق و باورها دیده شود.

سازگاری در رابطه چگونه است؟
سازگاری در رابطه چگونه است؟
 1. اشتراک در حس شوخ طبعی

اشتراک در حس شوخ طبعی می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا با هم ارتباط برقرار کنند و از گذراندن وقت با هم لذت ببرند. اینکه بتوانیم با هم بخندیم، جنبه مهمی از سازگاری است.

 1. جذابیت جسمی

جاذبه فیزیکی یکی از جنبه‌های مهم روابط عاشقانه است. وقتی دو نفر از نظر جسمی جذب هم می‌شوند، احتمالا پیوند قوی و پایداری ایجاد می‌شود.

سوالات متداول

 • اگر من با شریک زندگی خود سازگار نباشم، امیدی به این رابطه خواهد بود؟

در صورت عدم سازگاری بین همسران، رابطه به دشواری پیش خواهد رفت.

با این حال، اگر هر دو نفر مایل به تلاش برای درک و احترام به تفاوت‌های هم، سازش و برقراری ارتباط موثر باشند، احتمالا هنوز امیدی به آینده این رابطه وجود خواهد داشت.

در نهایت، سازگاری مهم است. اما این تنها عاملی نیست که موفقیت یک رابطه را تعیین می‌کند. همیشه ایده خوبی است که در مورد مسایل رایج با شریک زندگی خود صحبت کنید یا از مشاوره زوجی کمک بگیرید.

 • آیا زوج‌های ناسازگار می‌توانند با هم سازگار شوند؟

امکان سازگاری زوج‌های ناسازگار وجود دارد، اما این نیازمند تلاش و تمایل هر دو طرف است. ارتباط، سازش و تعهد مشترک به تغییر ضروری است. با این حال، در برخی موارد، علیرغم همه‌ی تلاش دو طرف، ممکن است ناسازگاری‌ها بزرگ‌تر از آن باشند که بتوان بر آنها غلبه کرد.

در مجموع هیچ رابطه‌ای کامل نیست

نشانه‌های سازگاری در رابطه می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا رابطه‌ای سالم و رضایت‌بخش داشته باشند. با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که هر رابطه‌ای منحصر به فرد است و آنچه برای یک زوج جواب می‌دهد ممکن است برای دیگری جوابگو نباشد.

لزومی ندارد که رابطه شما تمام علایم ذکر شده را داشته باشد. بلکه کافی است آنهایی را که برای شما و شریک زندگی‌تان مهم است، داشته باشید. برای این کار، می‌توانید یک گفتگوی صادقانه با شریک زندگی خود برقرار کنید و در زمینه‌های خاص رابطه خود به توافق برسید.

شما کدام یک از نشانه‌های سازگاری را در رابطه خود دارید؟ برای ما بنویسید.

 

منبع

marriage

کلینیک روانشناسی سها٬ مرکز ارائه خدمات مشاوره روانشناسی٬ مشاوره آنلاین٬ مشاوره خانواده و مشاوره جنسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]