چطور با فرزندم درباره بلوغ جنسی صحبت کنم؟

بچه ها در تلویزیون و به صورت آنلاین چیزهای زیادی در مورد روابط جنسی می بینند و می شنوند. آنها زمانی که به سن بلوغ نزدیک می شوند، ممکن است به طور خودجوش برخی از بحث های پیشرفته آشنا شوند. اما صحبت در مورد بلوغ جنسی همچنان یک تکلیف مهم بر دوش والدین است، چرا که همه این اطلاعات از سایر منابع قابل اعتماد نیستند.

به عنوان والدین، بهتر است منتظر نباشید تا فرزندانتان با سؤالاتی در مورد بدن در حال تغییرشان به سراغ شما بیایند. به خصوص اگر آنها ندانند که اشکالی ندارد اگر در مورد این موضوع حساس از شما بپرسند، ممکن است سوالات خود را نزد شما نیاورند.

صحبت در مورد بلوغ یک گفتگوی یکباره نیست. به مرور با فرزندان خود در مورد تغییراتی که بدن آنها در حین رشد تجربه می کند صحبت کنید. برخی از دختران در 8 سالگی و برخی از پسران در 9 سالگی بلوغ را آغاز می کنند. بنابراین ممکن است لازم باشد این صحبت ها را زودتر از آنچه فکر می کنید شروع کنید. قبل از شروع بلوغ در مورد تغییرات فیزیکی و عاطفی که در آینده رخ خواهد داد، بحث کنید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک

زمان بندی در صحبت با پسران و دختران درباره بلوغ جنسی

به طور معمول، بلوغ در دختران بین 8 تا 14 سالگی شروع می شود. در مورد دختران، والدین باید قبل از شروع قاعدگی دخترانشان در مورد آن صحبت کنند. اگر آنها ندانند از قاعدگی بی اطلاع بمانند، ممکن است به یکباره از دیدن منظره خون دچار ترس شوند.

اکثر دختران اولین قاعدگی خود را در سن 12 یا 13 سالگی آغاز می کنند، یعنی حدود 2 یا 2 سال و نیم پس از شروع بلوغ. با این حال ممکن است برخی از آنها در سن 9 سالگی و برخی دیگر در سن 16 سالگی پریود شوند.

در پسران، بلوغ معمولا از 9 تا 15 سالگی شروع می شود. به طور متوسط، پسران کمی دیرتر از دختران (معمولاً در سنین 10 یا 11 سالگی )به بلوغ می رسند.

بسیاری از بچه ها این شانس را دارند که در مدرسه آموزش های جنسی ببینند. اغلب، به پسران و دختران به طور جداگانه آموزش داده می شوند. دخترها بیشتر در مورد قاعدگی و نحوۀ پوشیدن نیمتنه و پسرها بیشتر در مورد نعوظ و تغییر صدا یاد می گیرند. اما همچنین لازم است که دختران در مورد تغییراتی که پسران متحمل می شوند و پسرها در مورد تغییراتی که دختران را متاثر می کند، بیاموزند. با معلمان در مورد برنامه های آموزشی مشورت کنید تا بدانید چه شکاف هایی باقی می ماند که شما باید را پر کنید. این ایده خوبی است که آموخته ها را با فرزند خود مرور کنید، زیرا بچه ها اغلب هنوز در مورد برخی موضوعات سؤالاتی در ذهن دارند.

بلوغ جنسیوالدین چه چیزهایی را باید در رابطه با بلوغ جنسی بگویند؟

وقتی با فرزندان تان در مورد بلوغ جنسی صحبت می کنید، اطمینان­‌بخش و دلگرم‌­کننده باشید. دورۀ بلوغ جنسی، تغییرات زیادی به همراه می آورد که برای بچه ها به راحتی احساس ناامنی و تنهایی ایجاد می کند.

اغلب، کودکانی که در دوران بلوغ اند، نگران ظاهر خود هستند. صحبت کردن در این باره، می تواند به آنها کمک کند که بدانند همه افراد این تغییرات را که بسیاری از آنان ناخوشایند هستند، پشت سر می گذارند. آنها همچنین باید بدانند که زمان این تغییرات می تواند بسیار متفاوت باشد. آکنه، تغییرات خلقی، جهش رشد و تغییرات هورمونی همگی بخشی از بزرگ شدن است و همه هرچند نه با سرعت یکسان اما بالاخره از آن عبور می­کنند.

بلوغ دختران ممکن است از کلاس دوم یا سوم شروع شود. اگر دختر شما اولین کسی باشد که ناچار به پوشیدن نیمتنه می شود، مکن است این مسئله برایش ناراحت کننده باشد. او ممکن است احساس تنهایی و ناخوشایندی کند یا تصور کند که همه نگاه ها به او دوخته شده است.

در پسران، تغییرات شامل خدشه دار شدن و سپس عمیق شدن صدا و رشد موهای صورت است. پسری که زود یا دیر به بلوغ می­رسد، ممکن است احساس خجالت کند یا فکر کند که در مرکز توجه همکلاسی‌هایش قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: مهمترین نکات پیرامون مسائل جنسی در رابطه بین والدین و فرزندان

بچه ها باید از این موارد در مورد بلوغ آگاه شوند:

 • دختران به خصوص در ناحیه باسن و پاها بیشتر رشد می کنند.
 • سینه های دختران شروع به متورم شدن و سپس رشد می کند؛ گاهی اوقات رشد یکی از سینه ها از دیگری سریع تر است.
 • رشد مو در ناحیه تناسلی و زیر بغل در دختران و پسران آغاز می شود و موهای پاها ضخیم تر و تیره تر می شوند.
 • دختران و پسران اغلب دچار آکنه می شوند و بیشتر عرق می کنند.
 • دختران و پسران هر دو جهش رشد را تجربه می کنند.
 • آلت تناسلی و بیضه پسران بزرگتر می شود.
 • صدای پسرها تغییر کرده و عمیق تر می شود.
 • موهای صورت پسران رشد می کند و ماهیچه های آنها بزرگتر می شود.
 • پسرها گاهی در خواب دچار انزال می شوند.
 • هنگامی که قاعدگی دختران شروع می شود، هر ماه پوشش رحم او برای آماده شدن برای پذیرش تخمک بارور، از خون پر می شود. اگر تخمک بارور نشود، پریود هر ماه رخ خواهد داد. اگر تخمک بارور شود، بارداری اتفاق می افتد.
 • دوره قاعدگی یک دختر ممکن است 3 روز تا یک هفته طول بکشد و طی این مدت او می تواند از نوار بهداشتی یا تامپون برای جذب خون استفاده کند.

بلوغ جنسیبچه ها چه سوالاتی در مورد بلوغ جنسی می پرسند؟

جای تعجب نیست که وقتی بچه ها در مورد بلوغ یاد می گیرند، سؤالات زیادی برایشان ایجاد می شود. به فرزندتان زمان و فرصتی برای پرسیدن سوالاتش بدهید. سپس صادقانه و صریح به آنها پاسخ دهید.

برخی از رایج ترین پرسش ها عبارتند از:

 • این توده سفت در سینه من چیست؟ دختران ممکن است در حین رشد سینه­ها، متوجه توده‌های کوچک و گاهی حساس در زیر نوک سینه‌های خود شوند. این کاملا طبیعی است. سفتی و حساسیت به مرور زمان با ادامه رشد سینه ها از بین می رود.
 • چرا سینه های من اینقدر کوچک (یا خیلی بزرگ) هستند؟ اندازه سینه در هر دختری متفاوت است. به دخترتان اطمینان دهید که چه بزرگ و چه کوچک، همه سینه ها زیبا هستند. درک این موضوع برای دختران دشوار است زیرا آنها در زمان‌های گوناگون و با سرعت‌های مختلف رشد می‌کنند. اندازه و شکل سینه های دختر با ادامه رشد تغییر می کند. اما در نهایت، اگر روزی مادر شود، اندازه سینه روی جذابیت یا توانایی او برای شیر دادن تاثیری نخواهد داشت.
 • چرا آلت تناسلی من اینقدر کوچک (یا خیلی بزرگ) است؟ در مورد پسرها، تمرکز می تواند روی آلت تناسلی باشد. همه پسرها به طور همزمان و با نرخ یکسان رشد نمی کنند، بنابراین پسر شما ممکن است احساس کند آلت خیلی بزرگ یا خیلی کوچکی دارد. اندازه آلت تناسلی او با ادامه رشد تغییر خواهد کرد. اندام تناسلی در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارد، اما در حالت نعوظ، این تفاوت خیلی کم به چشم می خورد.
 • چرا هنوز در ناحیه تناسلی ام مویی رشد نکرده است؟ همه افراد دارای موهای ناحیه تناسلی می شوند، اما موی برخی از نوجوانان دیرتر رشد می کند. درست مانند اندازه یا قد سینه، مقدار یا ضخامت موهای ناحیه تناسلی یک ویژگی فردی است.
 • من پسرم، پس چرا سینه هایم در حال رشد است؟ برخی از پسران در دوران بلوغ رشد موقت سینه را تجربه می کنند. این اتفاق در اثر تغییر سطح هورمون در دوران بلوغ رخ می دهد و معمولاً در عرض چند ماه تا چند سال ناپدید می شود.
 • چرا هنوز پریود نشده ام؟ مانند تمام تغییرات دوران بلوغ، قاعدگی در زمان های مختلف برای دختران اتفاق می افتد. دختران معمولاً تا 2 یا 2 سال و نیم پس از شروع بلوغ پریود نمی شوند، اگرچه برخی از آنها سریعتر و برخی کندتر بلوغ را طی می کنند. اگر دختر شما دیرتر از دختران دیگر بلوغ خود را شروع کرده، احتمالاً دیرتر از دختران دیگر پریود را تجربه خواهد کرد. برخی از دختران ممکن است تا سن 16 سالگی پریود نشوند. این معمولاً طبیعی است، اما زمانی که دوستانشان به قاعدگی رسیده اند، تحمل این موضوع می تواند برایشان ناراحت کننده باشد.

بلوغ جنسیبه گفتگو پیرامون بلوغ جنسی ادامه دهید

اجازه دهید فرزندتان بداند که همواره برای صحبت در دسترس هستید، اما خودتان نیز آغازگر گفتگو باشید. در مورد بلوغ و احساسات ناشی از تغییرات آن تا حد امکان آشکارا بحث کنید. والدین ممکن است از بحث در مورد این موضوعات حساس احساس خجالت کنند، اما بچه ها اغلب از اینکه هر چند وقت یکبار هدایت بحث را در دست بگیرند، احساس راحتی خواهند داشت. مرور مطالب نیز به شما کمک می کند. قبل از اینکه به سؤالات فرزندتان پاسخ دهید، مطمئن شوید که پاسخ سؤالات خودتان را از منابع علمی به درستی دریافت کرده اید. اگر با صحبت کردن در مورد بلوغ راحت نیستید، ابتدا آنچه را که می خواهید بگویید تمرین کنید. به کودک خود بگویید که ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما مهم است که در مورد آن حرف بزنید.

اگر سوالات یا نگرانی هایی در مورد بلوغ جنسی و رشد وجود دارد که نمی توانید به آنها پاسخ دهید، از پزشک کودک ( مشاوره کودک ) خود بخواهید تا شما را راهنمایی کند.

منبع

https://kidshealth.org/en/parents/talk-about-puberty.html

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]