در کمال تعجب، استفاده از تلفن هوشمند ممکن است به بهبود حافظه کمک کند

نکات کلیدی

  • استفاده از دستگاه های دیجیتال می تواند فضای ذخیره سازی مغز را برای نگهداری جزئیات بیشتر آزاد کند.
  • اتکا به حافظه خارجی تلفن هوشمند ممکن است عملکرد فرد را ارتقا دهد، زیرا بدین ترتیب افراد می­توانند اطلاعات بیشتری را به خاطر بسپارند.
  • فناوری هنگامی که به درستی استفاده شود، مزایای بسیاری به همراه دارد.

احتمالاً شما و عزیزان­تان هر کدام گوشی هوشمند خود را داشته باشید. در واقع، مرکز تحقیقات پیو تخمین می­زند که 97 درصد از آمریکایی ها دارای تلفن همراه هستند، در حالی که 85 درصد از آنها گوشی هوشمند دارند.

با توجه به رواج تلفن های هوشمند، اغلب هشدارهایی در مورد اعتماد به آنها می شنویم. خوشبختانه، مطالعه‌ای که اخیراً در مجله روان‌شناسی تجربی منتشر شده، نشان می‌دهد استفاده از دستگاه‌های دیجیتال می تواند به افراد کمک کند اطلاعات اضافی را به خاطر بسپارند.

محققان، نتایج آزمایش‌های انجام‌شده پیرامون حافظه را با ۱۵۸ شرکت‌کننده تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که استفاده از حافظه خارجی یک دستگاه دیجیتال می‌تواند ذخیره‌سازی جزئیات اضافی در مغز را تسهیل کند.

همیشه جوانب مثبت و منفی وجود دارد، اما این یافته ها از فناوری گوشی های هوشمند به عنوان کمک مفیدی برای حافظه انسان پشتیبانی می کند.

بیشتر بخوانید: حفظ سلامت روان

تلفن هوشمند و تقویت حافظهذخیره سازی اطلاعات با اهمیت و کم اهمیت

این تحقیق شامل سه مطالعه جداگانه برای تعیین نحوۀ اثرگذاری احتمالی استفاده از یک دستگاه دیجیتال بر حافظه 158 داوطلب می شد.

ابتدا از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا یک فعالیت حافظه را در بستر یک دستگاه دیجیتال تکمیل کنند؛ این فعالیت به آنها اجازه می‌داد برای نیمی از وظایف از یادآور استفاده کنند. اغلب آنها یادآورها را برای اطلاعات با ارزشِ بالاتر تنظیم کردند و برای اطلاعات با ارزش پایین تر به حافظه خود متکی شدند.

محققان دریافتند که داوطلبان اطلاعات با ارزش پایین تر بیشتری را به یاد می آورند، زیرا یادآورهای موجود در دستگاه، ذخیره‌سازی اضافی را در مغزشان تسهیل می‌کرد و در نتیجه افراد در هنگام استفاده از یادآور‌ها، اطلاعات ذخیره‌شده و ذخیره‌نشده بیشتری را به خاطر می‌آوردند.

متأسفانه، یک اشکال این رویکرد این است که در صورت شکست فناوری، ممکن است اطلاعاتی حیاتی را از دست بدهیم، بنابراین باید هنگام برنامه‌ریزی برای استفاده از یادآور‌های گوشی هوشمند، این موضوع را در نظر بگیریم.

تلفن هوشمند و تقویت حافظهاستفادۀ راهبردی از فناوری

دکتر جولیان لاگوی (روانپزشک و مشاوره روانشناسی ) می‌گوید: «این مطالعه چیزهای جدیدی را در این مورد به ما می آموزد که چگونه برخی از فناوری‌ها در صورت استفاده صحیح می‌توانند حافظه و سلامت کلی ما را بهبود بخشند.»

دکتر لاگوی توضیح می‌دهد که افراد می‌توانند روزانه با ذخیره اطلاعات مهم در دستگاه‌ها، این یافته را به کار بندند تا مجبور نباشند داده های زیادی را به خاطر بسپارند.

دکتر لاگوی تأکید می‌کند: به‌ویژه در این دوره که فناوری اغلب با هشدار همراه است، این مطالعه ما را تشویق می‌کند تا از دستگاه‌هایی همچون گوشی‌ هوشمند برای ذخیره اطلاعات بسیار مهم استفاده کنیم و بنابراین ظرفیت بیشتری برای به خاطر سپردن چیزهای دیگر که آنقدر مهم نیستند، داشته باشیم.»

بیشتر بخوانید: رابطه کم خوابی و رفتارهای غذایی ناسالم

از آنجایی که بسیاری از تحقیقات در مورد این موضوع به جنبه های منفی فناوری پرداخته اند، دکتر لاگوی این نتایج را قابل توجه می داند.

دکتر لاگوی توضیح می دهد که در استفاده از فناوری، «زمینه» کلیدی است. او می‌گوید: «فناوری می‌تواند بسیار مفید باشد و در صورت استفاده صحیح، سلامت کلی ما را بهبود ببخشد؛ اما اگر نادرست استفاده شود، ممکن است برعکس عمل کند و به ما آسیب بزند».

در حالی که این یافته‌های پژوهشی دلگرم‌کننده هستند، دکتر لاگوی خاطرنشان می‌کند که محدودیت این تحقیق اتکای آن به مطالعات انجام‌شده در آزمایشگاه است، زیرا اگر در «دنیای واقعی» انجام شود، بینش­افزاتر خواهد بود.

او در یادداشتی شخصی می نویسد: «من از فناوری برای به خاطر سپردن رمزهای عبور وب‌سایت‌ها و حساب‌های بانکی استفاده می‌کنم. با عدم به خاطر سپردن آن جزئیات، می‌توانم تلاش بیشتری برای به خاطر سپردن اطلاعات مهم‌تری در زندگی‌ام انجام دهم که قابل ذخیره سازی روی یک دستگاه نیستند».

تلفن هوشمند و تقویت حافظهاولویت بندی برخی وظایف می تواند کمک تان کند

در حالی که اصطلاح «فهرست کارهایی که باید انجام دهید» در این تحقیق استفاده نشده، دکتر کلیفورد سگیل متخصص مغز و اعصاب می گوید اساساً همین اهمیت دارد. «یادداشت تفکیک چیزهایی که باید به خاطر سپرده شوند به با ارزش و کم ارزش می تواند به یادآوری هر یک از این موارد کمک کند.»

او می‌گوید: «این مطالعه نشان می‌دهد که تلفن‌های هوشمند انجام کارها را به ما یادآوری می‌کنند [و] احتمال انجام آن‌ها را بیشتر می‌کنند».

دکتر سگیل خاطرنشان می کند که جالب است که میانگین سنی شرکت کنندگان در این مطالعه 24 و سن شرکت کنندگان بین 18 تا 40 سال بود. «طبق این تحقیق، سن بالای 40 سالگی مزایای ثابت شده‌ای برای استفاده از تقویم گوشی‌های هوشمند در مقایسه با فهرست کارهای قدیمی ندارد. تکرار چنین مطالعه ای در افراد بالای 65 سال می تواند جالب باشد.»

وی می گوید «من اغلب فهرست کارهایی که باید انجام شود را به بیمارانی که مشکلات شناختی و حافظه دارند توصیه می کنم، زیرا آنها مقاصد با ارزش را قبل از اهداف کم ارزش قرار می دهند».

بیشتر بخوانید: تقویت اعتماد به نفس

با توجه به مسائل شناختی و حافظه، دکتر سگیل خاطرنشان می کند که چنین رتبه بندی اطلاعاتی می تواند حیاتی باشد. او می‌گوید: «در دنیای مدرن سرشار از چند وظیفگی ما، برای افراد مسن تر یا افراد جوان‌ پرمشغله مهم تر است که در سازمان‌دهی زمان و اولویت‌بندی فعالیت‌ها یاری شوند».

از آنجایی که یادداشت‌های برچسبی روی دیوار خانه و یادآورهای تلفن‌های هوشمند به عنوان نشانه عمل می‌کنند، دکتر سگیل استفاده از هر دو را توصیه می‌کند، زیرا یک یادداشت برچسبی روی در دقیقاً مانند یک یادآوری تقویم که با صدای بلند و آزاردهنده است می‌تواند کمک کننده باشد. او می‌گوید: «به دلیل حواس‌پرتی‌های همزمانی که گوشی‌های هوشمند به همراه می آورند، یادآورهای زیادی را از دست داده‌ام، بنابراین هنوز هم در کار بالینی و زندگی خانگی‌ام به فهرست کارهایی که باید انجام دهم تکیه می‌کنم.»

تلفن هوشمند و تقویت حافظهنکته پایانی

این یافته‌ها از استفاده از فناوری گوشی‌های هوشمند به‌عنوان کمکی بیرونی برای «آزاد کردن فضا» در حافظه مغز پشتیبانی می‌کنند. به خصوص اگر برای انجام کارهای روزانه مشکل دارید، اتکا به یک دستگاه دیجیتال می تواند برایتان مفید باشد. اگر از پیش کارهایتان را به خوبی سازماندهی می کردید، استفاده از تلفن هوشمند به عنوان حافظه خارجی می تواند توانایی شما را برای عملکرد بهتر تقویت کند.

منبع

https://www.verywellmind.com/smartphone-use-may-help-improve-memory-6487934

توسط کریستال جاگو – 2022

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]