لزوم لمس غیر جنسی ذهن ­آگاهانه

باب فیشر می ­گوید: «هیچ چیز به اندازۀ لمس انسان شفابخش نیست». در کلاسی در مورد ذهن آگاهی مشاوره جنسی آموزش می دادم و چیزی که شرکت کنندگان را حیرت ­زده می کرد این بود که بخش زیادی از زمانی که در ذهن آگاهی سپری می کنیم، مربوط به لمس غیر جنسی است.

لمس می­تواند طیف گسترده­ای از مشکلات را بهبود بخشد. 

نکات کلیدی در باره لمس غیر جنسی

  • لمس غیر جنسی، برای برقراری ارتباط –چه جنسی و چه غیر از آن- شفابخش، آرامش­دهنده و با اهمیت است.
  • فرهنگ نوین امریکا ممکن است مانع لمس غیر جنسی شود.
  • لمس غیر جنسی مناسب درون روابط می ­تواند به افراد کمک کند تا از نظر هیجانی کمتر واکنش دهند و گرما و ارتباط را بیافرینند.

گروه من زمانی اهمیت لمس غیرجنسی را آموختند که به زوجین تمرینی به نام در آغوش کشیدن ذهن آگاهانه را یاد می دادیم. این تمرین این گونه است که زوجین روی پای خود بایستند و بدون فشار (به طور سطحی) همدیگر را در آغوش بگیرند. هیچ سخنی نباید گفته شود و هر کس فقط باید بر تنفس خود و آگاهی از احساسی که آغوش شریک عاطفی ایجاد می­کند، تمرکز کند.

ساده به نظر می­رسد نه؟ بله همین طور است. اما نتیجۀ آن جالب توجه است. پس از یک آغوش ذهن آگاهانۀ پنج دقیقه ای، زوجین پیشانی به پیشانی هم می ایستند و صحبت می کنند. آنها دربارۀ هیجاناتی که درانشان برانگیخته شد، اختلال اضطراب هایی که تجربه کردند و چیزهایی که به نظرشان آزاردهنده یا مطبوع بود، حرف می زنند. ما متوجه شدیم که این زوجین در ادامۀ کلاس نسبت به هم نزدیک تر می نشستند و به لمس همدیگر ادامه می دادند.

یک فعالیت دیگر، خیره شدن ذهن آگاهانه است. در طول این فعالیت، زوج ها دست همدیگر را می گیرند و به یک مراقبه هدایت می شوند که شامل نگاه کردن عمیق به چشمان یکدیگر است. به آنها یادآوری می شود که چه ارتباطاتی آنها را به این نقطه رساند. آنان همانطور که به هم نگاه می کنند، دعوت می شوند تا از چشم تازه ای به دنیا نگاه کنند. این مراقبه، هرگز بدون اشک ریختن و افشاسازی ­های جدید به پایان نمی رسد.

لمس غیر جنسیچرا لمس غیر جنسی اهمیت دارد؟

این شبیه به یک پایان بندی افسانه ای به نظر می­رسد، اما لمس غیر جنسی، شادی، آرامش و تندرستی جسمی را به دنبال می آورد. لمس غیر جنسی یک الزام است که اغلب در فرهنگ فوق فردگرای ما نادیده گرفته می شود. ما نیاز داریم در آغوش کشیده شویم و بغل و بوسیده شویم. ما به فشردن و نگه داشتن دست های هم، نگاه عمیق به چشمان هم و لمس بازوان همدیگر نیاز داریم. برای ما الزامی است که قدردانی جسمی از نیازهایمان داشته باشیم.

این ادعاها به خوبی در پژوهش ها مستند شده اند و به ما کمک می کنند تا برخی از مشکلات فرهنگی مان را بفهمیم. عملی به سادگی گرفتن دست ها می­تواند فشار خون را کاهش دهد. برای آغوشی که توانایی کاهش استرس را دارد، نیاز به نسخۀ هیچ پزشکی نیست. ایمنی فزاینده و کورتیزول پایین می تواند به دنبال یک آغوش آرامش بخش سر بر آورد.

بیشتر بخوانید: لمس محبت آمیز

این خبر بسیار خوبی است، زیرا لمس هیچ عارضۀ جانبی مضری ندارد. با این حال، در فرهنگ لمس­ گریزی همچون فرهنگ ما، ممکن است با پذیرش این راه حل آسان، مشکلاتی داشته باشیم. ما به عنوان افراد آمریکایی، بسیار صمیمی و پرحرف هستیم، اما همیشه مایل به دستیابی به آرامش از طریق لمس غیر جنسی نیستیم. جی اسکیدمور، رئیس سابق بخش روانشناسی دانشگاه سیاتل پاسیفیک، توضیح می‌دهد: «گرایش­ های فرهنگی – اجتماعی در آمریکا دهه‌هاست که بر کاهش لمس متمرکز شده‌اند.»

«فرهنگ­هایی که کمترین محبت فیزیکی را نسبت به فرزندان خردسال خود نشان می‌دهند، به طور قابل‌ توجهی میزان خشونت بزرگسالی را افزایش می‌دهند» اما «فرهنگ‌هایی که مقادیر قابل‌ توجهی از محبت فیزیکی نسبت به فرزندان خردسال را تشویق می ­کنند، عملاً هیچ خشونت بزرگسالی در آنها دیده نمی شود».

لمس غیر جنسیلمس چطور می ­تواند تنش را با لمس غیر جنسی از بین ببرد؟

وقتی روابط زوجی و عاطفی دستخوش تنش می ­شوند، واکنش طبیعی ما عقب نشینی است. اما اینجا جایی است که ذهن آگاهی می تواند به کمک مان بشتابد.

دفعۀ بعدی که کمی تنش بین خود و شریک زندگی تان احساس کردید، با ذهن ناظر خود هشیار شوید؛ آیا از تمام حواس خود آگاه هستید؟ بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و مهمتر از همه در اینجا لامسه. به افکار یا احساساتی که ایجاد می شود توجه کنید. هنگامی که متوجه آنها شدید، فقط توجه خود را به احساسات فیزیکی خود معطوف کنید. توجه داشته باشید که آیا این روند به ایجاد واکنش کمتر از سوی شما کمکی می کند یا نه.

همانطور که به پردازش تنش با شریک زندگی تان می پردازید، ببینید آیا می توانید واقعاً با یک لمس شفقت ­آمیز پاسخ دهید؟ دست خود را روی دست او بگذارید و توجه کنید که آیا آرام هستید و آیا شریک زندگی تان با این کار ساده آرام می شود یا خیر. این ممکن است یک راه ساده برای کاهش تنش باشد. هنگامی که زوجین تنش را کاهش می‌دهند، به احتمال زیاد حتی با وجود دیدگاه‌های متفاوت می‌توانند مشکل را حل کنند یا نقاط مشترکی بیابند.

متعهد شوید که لمس غیر جنسی ذهن ­آگاهانه، این ابزار آسان، رایگان و مفید را، چه برای آرام ­کردن قلب­تان در لحظۀ تعارض و چه برای ایجاد یک ارتباط گرم، اجرا کنید. این رویکرد با تمرین در روابط، به مرور درونی­ تر می­ شود و سرانجام شاهد قدرت لمس غیر جنسی در تغییر ارتباطات تان با دیگران خواهید بود.

 

منبع

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/sexual-mindfulness/202207/the-need-mindful-non-sexual-touch?collection=1177955

بررسی توسط اکوا هاگن – 2022

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]