چه چیزی سبب افزایش لمس محبت­ آمیز در روابط صمیمانه می­شود؟

لمس محبت آمیز، مانند در آغوش کشیدن، گرفتن دست ها، بوسیدن یا بغل کردن یک روش برای ابراز انس، عشق و حمایت در روابط عاطفی ماست. این به خوبی مستند شده که لمس محبت آمیز ارتباط مثبتی با رضایتمندی از رابطه دارد. این نوع لمس صمیمیت را افزایش می دهد، باعث ارتقای عاطفه می شود و نشانه ای از میل افراد به نزدیکی به یکدیگر است.

نکات کلیدی:

  • لمس محبت ­آمیز، صمیمیت را افزایش می دهد و نشانۀ میل به نزدیکی است.
  • در این باره اطلاعات نسبتاً کمی موجود است که چه چیزی مردم را به درگیری در لمس محبت آمیزتر با شرکای عاطفی شان می­ کشاند.
  • پژوهشی جدید پیشنهاد می­کند که پاسخدهی شریک عاطفی، پیش­بینی کنندۀ لمس محبت آمیز در روابط عاشقانه است.

با این حال، پژوهش ها تا کنون تمرکز اولیۀ خود را بر پیامدهای مثبت دریافت لمس عاطفی در روابط گذاشته اند. در مقابل، دربارۀ اینکه چه چیزی لمس عاطفی را افزایش می دهد یا حتی چه چیزی ممکن است موجب شود تا فردی بیشتر به لمس محبت آمیز شریک عاطفی خود بپردازد، اطلاعات کمی در دست است.

یک پژوهش جدید

در بخشی از یک مطالعۀ چهار-قسمتی که اخیراً منتشر شده، پژوهشگران از روش­های چندگانه استفاده کردند تا ببینند چه چیزی لمس محبت آمیز را در روابط عاطفی پیش بینی می کند. آنها مشخصاً به نقش پاسخدهی ادراک­شدۀ شریک عاطفی علاقه مند شدند. یعنی، آنها به دنبال این پرسش بودند که آیا داشتن یک شریک عاطفی که به شیوه­ای حمایت گرانه، با مهربانی و عاشقانه پاسخ می­دهد، می تواند شرکت کنندگان را تشویق کند که با محبت فیزیکی واکنش دهند یا خیر.

در تمام مطالعات این پژوهش، نمونه از 824 فرد تشکیل می شد که در روابط زوجی قرار داشتند. شرط ورود زوجین به مطالعۀ مقدماتی این بود که دست کم 6 ماه در یک رابطۀ عاطفی مشخص بوده باشند و برای مطالعات اول، دوم و سوم این شرط به 12 ماه تغییر می کرد. در تمام 4 نمونه، زوجین گزارش کردند که به طور میانگین به مدت 4.4 سال با هم در رابطه هستند. بیش از نیمی از شرکت کنندگان تنها قرارهای عاشقانه داشتند، حدود 30 درصد آنها ازدواج کرده بودند و 8.5 درصدشان نامزد بودند. تقریباً دو سوم این افراد، با هم زندگی می کردند. شرکت کنندگان به طور متوسط 26.4 سال سن داشتند و بیشتر آنها (64.6%) سفیدپوست بودند.

لمس محبت آمیزآیا پاسخدهی و لمس محبت ­آمیز ارتباطی با هم دارند؟

مطالعۀ مقدماتی، لمس محبت­آمیز را در تمام مجموعه داده ها بررسی کرد تا تعیین کند آیا ادراک شرکت کنندگان از پاسخدهی شریک عاطفی شان ربطی به گزارش­های لمس محبت آمیز دارد یا خیر.

پرسش­های مربوط به پاسخدهی شریک عاطفی، شامل این موارد می­شد: «شریک عاطفی­ام من را درک می کند»، «شریک عاطفی­ام، منِ واقعی را می­فهمد» و «شریک عاطفی­ام به نیازهای من پاسخ می­دهد». نمرات در این مقیاس، با نمرات مقیاس اندازه­گیری لمس محبت­آمیز ارتباط داشت که پرسش­های آن دربرگیرندۀ موارد زیر می­شد: «چند وقت یک بار شما و شریک عاطفی تان دست همدیگر را می­گیرید؟» و «چند وقت یک­بار گردن یا پشت یکدیگر را ماساژ می­دهید یا با هم فعالیت­های لمسی مهرآمیز انجام می­دهید؟»

پژوهشگران گزارش کردند که پاسخدهی ادراک شدۀ شریک عاطفی ارتباط مثبتی با لمس محبت­آمیز داشت و اینکه پاسخدهی، پیش بینی کنندۀ لمس محبت­آمیز بود.

برای مطالعۀ اول، پژوهشگران از روش تحقیق روزانۀ دو هفته­ای استفاده کردند تا ببینند آیا پاسخدهی بالاتر در رابطه، با لمس محبت­آمیز خودجوش در طول زندگی روزانۀ زوجین ارتباطی دارد یا نه.

در ابتدا، شرکت‌کنندگان به مقیاس‌هایی پاسخ دادند که پاسخگویی را در رابطه‌شان نشان می‌داد. سپس از زوج ها خواسته شد تا هر شب یک پرسشنامه 10 دقیقه­ای را تکمیل کنند. این پرسشنامه شامل یک سوال باز بود که از افراد می خواست به طور خلاصه آن تعاملی را با شریک زندگی خود توضیح دهند که در آن روز «چشمگیرترین تاثیر» را روی آنها گذاشته بود. از شرکت کنندگان خواسته نشد که مشخصاً در مورد لمس محبت آمیز بحث کنند، اما نویسندگان خاطرنشان کردند که لمس محبت آمیز مکرراً به عنوان یک مثال به کار برده شد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگانی که در ابتدای مطالعه پاسخدهی بالاتری را در شریک عاطفی خود احساس می‌کردند، در تعاملات روزمرۀ بعدی شان با او در طی دو هفته آینده، لمس محبت آمیز بیشتری را گزارش کردند.

آیا ابراز قدردانی، لمس محبت ­آمیز خودجوش را افزایش می­دهد؟

در مطالعۀ دوم، محققان زوجین را به آزمایشگاه دعوت کردند. از یکی از زوجین خواسته می­شد تا قدردانی خود را نسبت به شریک عاطفی­اش ابراز کند. بلافاصله پس از آن، پارتنری که از وی قدردانی شده بود، باید در یک مقیاس 10 گویه­ای گزارش می داد که چقدر شریک عاطفی اش را پاسخگو احساس می­کند.

پس از آن، آزمونگران زوج ها را در آزمایشگاه تنها گذاشتند و به مدت 5 دقیقه نحوۀ تعامل آنان را با یکدیگر مورد مشاهده قرار دادند.

آزمونگران با بررسی تعاملات، لحظات لمس محبت­آمیز را با عنوان «ارتباط جسمی گرمی که انس، توجه مثبت، عشق و حمایت را می­رساند» یادداشت کردند.

شرکت‌کنندگانی که وقتی پارتنرشان در آزمایشگاه ابراز قدردانی می‌کرد، احساس می‌کردند که پاسخگویی بالاتری دارد، متعاقباً لمس محبت‌آمیز خودجوش بیشتری نشان دادند، و به‌طور خاص وقتی فرصتی برای تنهاماندن با آن‌ها داده می‌شد، احتمال بیشتری داشت که شریک خود را ببوسند.

لمس محبت آمیزآیا پاسخگویی بیشتر منجر به لمس محبت آمیز تر می شود؟

مطالعۀ سوم بر این موضوع متمرکز بود که آیا تغییرات درک شده در پاسخگویی منجر به لمس محبت آمیزتر می شود یا خیر. یعنی، پژوهشگران می‌خواستند بدانند: در روزهایی که یکی از افراد احساس می‌کرد که شریک زندگی‌اش بیشتر از حد معمول پاسخ‌گو است، آیا به نوبۀ خود احتمال بیشتری داشت که لمس محبت‌آمیز را شروع کند؟

زوجین طی چهار هفته در مطالعه روزانه شرکت کردند. نتایج نشان می‌دهد که در هر روز، شرکت‌کنندگانی که شریک زندگی‌شان را پاسخ‌دهنده‌تر از سطح متوسط پاسخ‌دهی‌شان درک می­کردند، لمس محبت‌آمیز بیشتری نسبت به شریک زندگی‌شان نشان می­دادند.

به نظر می‌رسید که این یک نتیجۀ مثبت داشته باشد، زیرا وقتی یک پارتنر لمس محبت آمیز بیشتری دریافت می‌کرد، در روز بعد شریک زندگی‌­اش را بیشتر پذیرای نیازهایش می­دانست.

در حالی که به خوبی می­دانیم که لمس محبت‌آمیز نقش مثبتی در روابط صمیمانه مان دارد، تحقیقات کمی در این مورد انجام شده که چگونه زوج‌ها می‌توانند تماس محبت‌آمیز را در روابط خود ترویج کنند یا چه چیزی باعث می‌شود کسی با شریک عاطفی­اش لمس محبت‌ آمیز‌تری برقرار کند.

یافته های این مطالعات پیشنهاد می­کنند که پاسخدهی ادراک­شدۀ شریک عاطفی نه تنها با لمس محبت­آمیز مرتبط است، بلکه به نظر می رسد مستقیماً مسئول افزایش لمس در برخی روابط عاطفی باشد. در حالی­که پاسخدهی بسته به افراد، اشکال و احساسات متفاوتی دارد، طبق این پژوهش، پاسخدهی معمولاً به معنای این احساس است که شریک عاطفی ام، به گونه ای رفتار می­کند که به من احساس حمایت، درک شدن، باارزش بودن و مهم بودن می­دهد.

منبع

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/myths-desire/202103/what-increases-affectionate-touch-in-intimate-relationships?collection=1177955

بررسی توسط مت هاستون – 2021

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]