مازوخیسم جنسی، سادیسم جنسی و اختلالات بالقوه

علائم مازوخیسم جنسی و سادیسم جنسی لزوماً نشانۀ اختلال سلامت روان نیستند. وقت آن است که برچسب ها را کنار بگذاریم.

فهرست محتوا

 • مازوخیسم
 • سادیسم
 • سادومازوخیسم
 • باورهای غلط
 • نمونه ها
 • خلاصه

برای برخی افراد، گفتگوهای باز در مورد رابطه جنسی هنوز موضوعی حساس است، به خصوص اگر در اعمال جنسی­ای شرکت داشته باشند که «غیر متعارف» تلقی می شوند.

بردگی، تنبیه­، سادیسم و مازوخیسم (BDSM) زیر چتر گسترده‌­تر گرایش های جنسی دور از هنجار قرار می‌­گیرند و به فعالیت های جنسی­ای اشاره دارند که «از مسیر عادی و درست پیروی نمی کنند».

اگر شما فردی باشید که آگاهی چندانی در مورد BDSM ندارد، شنیدن سیلی زدن یا بستن یک فرد در حین رابطه جنسی ممکن است برایتان ترسناک باشد، اما در واقعیت بسیاری از افراد از طریق این کارها احساس قدرت می کنند.

مهم است که در مورد تفاوت بین سرگرمی سالم و یک مشکل بالقوه آگاهی پیدا کنید. در حالی که اجتناب از درد برای برخی افراد بسیار مهم است، برخی دیگر ممکن است آن را لذت بخش بدانند.

مازوخیسم جنسی چیست؟

مازوخیسم جنسی به معنای کسب لذت شهوانی از درد کشیدن است.

مازوخیسم می تواند شامل بستن، ضرب و شتم یا تحقیر کلامی باشد، همچنین می تواند اعمال ظریف تر مانند گاز گرفتن یا مقاربت جنسی خشن را نیز در برگیرد.

سادیسم جنسی چیست؟

سادیسم به معنای کسب لذت شهوانی از تحمیل درد به دیگران است.

به طور مشابه، سادیسم می تواند شامل به بردگی گرفتن طرف مقابل، ضربه زدن به نواحی بدن مانند باسن یا تحقیر دیگری باشد.

مارلا رنی استوارت، کارشناس ارشد، متخصص جنسی و مدرس مطالعات زنان و جنسیت در دانشگاه ایالتی کلیتون در جورجیا، می‌گوید: «هر چیزی دو طرفه است؛ برای هر مازوخیست، یک سادیست هم وجود دارد.»

سادومازوخیسم چیست؟

سادومازوخیسم به لذت بردن از اِعمال و دریافت درد در موقعیت های جنسی اشاره دارد.

رضایت، یک رکن مذاکره­ناپذیر در مورد ایمنی در رفتارهای BDSM است. همه طرف‌های درگیر باید با مرزهای مربوط به فعالیت‌هایی که انجام می‌شود، موافقت کنند. اگر اینگونه نباشد، شما در یک موقعیت سوء استفاده­گر قرار می‌گیرید.

سادیسم جنسیباورهای غلط در مورد مازوخیسم و ​​سادیسم

به دلیل برچسب هایی که جامعۀ درگیر در رفتارهای BDSM را احاطه کرده و نبود تصویرسازی دقیق رسانه ای از این رفتارها، اغلب در مورد پیچیدگی های این جامعه و چگونگی پیشروی رابطۀ جنسی آنان سوءبرداشت هایی وجود دارد.

ممکن است افراد خارج از این جامعه فرض کنند که خشونت یا پرخاشگری تنها جنبه مهم این نوع روابط جنسی است، در حالی که عناصر کلیدی «بازی ایمن» عبارتند از:

 • رضایت آگاهانه
 • استفاده از کلمات امن
 • پایبندی به مرزها و حدود
 • مراقبت های بعد از رابطه

مازوخیسم جنسی و ​​سادیسم جنسی به عنوان ناهنجاری های جنسی

چندین محقق، میل جنسی مرتبط با درد را «اختلال» دانسته اند و آن را به عنوان پارافیلیا یا ناهنجاری های جنسی تعریف کرده اند. پارافیلیا وضعیتی است که با تمایلات جنسی غیرطبیعی مشخص می شود و معمولاً شامل فعالیت های شدید یا خطرناک است.

در حالی که کارشناسان ممکن است رفتار مازوخیستی یا سادیستی را بسته به شدت آن از رفتار ناسالم جدا کنند، گنجاندن این اصطلاح به عنوان پارافیلیا منجر به این ایده می‌شود که آنها تمایلات «انحرافی» هستند.

مطالعات نشان داده است افرادی که در فعالیت‌های مرتبط با BDSM شرکت می‌کنند، احتمال بیشتری برای تشخیص اختلالات سلامت روان ندارند و حتی ممکن است نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی‌دهند، سلامت روانی بهتری داشته باشند.

هنگامی که صحبت از زیست شناسی به میان می آید، مراکز درد و لذت در مغز ما بسیار نزدیک به هم هستند و تحقیقات نشان می دهد که آنها مواد شیمیایی مشابهی را در هنگام فعالیت آزاد می کنند و در نتیجه پاسخی لذت بخش به درد دارند.

مازوخیسم جنسیتعاریف بالینی

طبق تعریف راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5) روشن است که پیدایش افکار و تمایلات ناراحت کننده پیرامون مازوخیسم برای اینکه آن را به عنوان یک اختلال در نظر بگیریم، ضرورت دارد.

با توجه به این منبع، معیارهای تشخیصی اختلال مازوخیسم جنسی عبارتند از:

 • فرد امیال یا رفتارهای شدیدی را تجربه می کند که شامل دریافت درد شدید جسمی یا تحقیر برای کسب اهداف شهوانی است.
 • این امیال به طور منفی و چشمگیری بر زندگی روزمره فرد تأثیر می گذارد.
 • علائم حداقل به مدت 6 ماه وجود دارد.

اگر یک متخصص اختلال مازوخیسم جنسی را تشخیص دهد، ممکن است مشخص کند که آیا ویژگی­های اضافی برای این اختلال وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، متخصص بررسی می کند که یک فرد مبتلا به اختلال مازوخیسم جنسی با خفگی (محدود کردن تنفس) برانگیختگی جنسی را تجربه می کند یا خیر. با این حال، این ویژگی ها برای تشخیص اختلال مازوخیسم جنسی الزامی نیستند.

معیارهای تشخیصی DSM-5 برای اختلال سادیسم جنسی به طور مشابه عبارتند از:

 • فرد امیال یا رفتارهای شدیدی را تجربه می کند که شامل تحمیل یا مشاهده رنج جسمی یا روانی به اشخاص دیگر برای کسب اهداف شهوانی است.
 • فرد بدون رضایت شخص به این امیال عمل می کند یا این امیال به طور منفی و قابل توجهی بر زندگی روزمره وی تأثیر می گذارند.
 • علائم حداقل به مدت 6 ماه وجود دارد.

هر دو تشخیص DSM-5 مستلزم آن است که فرد پریشانی چشمگیری را تجربه کند، که با BDSM که در آن رضایت طرفین وجود دارد و ناراحتی­ای در آن دیده نمی شود، متفاوت است. به علاوه، اختلال سادیسم جنسی می‌تواند شریکی را درگیر کند که به این نوع رابطه رضایت ندارد، در حالی که در BDSM این موضوع پذیرفتنی نیست.

برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که با وجود اصلاحات در کتابچه راهنمای تشخیص اختلالات روانی، هنوز خطر بالایی برای تشخیص کاذب اختلالاتی مانند مازوخیستی یا سادیسم جنسی وجود دارد.

این سوءاستفاده است!

استوارت سوء تفاهم ها و ارتباط کنونی ما با درد را به عنوان دلایلی در بروز برچسب ها ذکر می کند. او می‌گوید: «این مربوط به دین و برده‌داری است؛ می توان گفت که همین موضوعات هستند که باعث می شوند درد را چیز «بدی» بدانیم و آن را طرد کنیم.»

از لحاظ تاریخی، نمونه‌های فراوانی از مردم وجود دارد که از ارائه و دریافت درد لذت می‌بردند، و اگر شما و شریک زندگی‌تان کاملاً از این موضوع در رابطۀ جنسی خود لذت می‌برید، جای نگرانی نیست. زمانی که رضایت در این فرآیند گنجانده شود و مرزهای هر دو طرف رعایت شوند، فعالیت‌هایی که در این بین رخ می‌دهند، توهین‌آمیز نیستند.

در واقع، طبق یک مطالعه در سال 2015، برخی افرادی که در فعالیت‌های BDSMشرکت داشتند، گزارش کردند که این کار برایشان خاصیت درمانی دارد، در حالی که برخی دیگر گزارش دادند که انجام رفتارهای BDSM آنها را قادر می‌سازد تا به یک حالت جایگزین از آگاهی برسند یا به عنوان شکل جایگزینی از اوقات فراغت یا تمرین مراقبه عمل می‌کند.

مازوخیسم جنسیآزار در مقابل صدمه

استوارت درباره تفاوت‌های بین آزار و صدمه و اشتباه گرفتن این دو اصطلاح با یکدیگر، صحبت می‌کند. او می گوید: «آزار جایی است که ترومای جنسی روانی رخ می دهد، اما صدمه و درد لزوماً اینگونه نیستند.»

یکی از تفاوت های اصلی بین آزار و صدمه، نقش رضایت است. درد ایجاد شده و دریافت شده بین دو بزرگسال که رضایت دارند ممکن است شامل صدمه باشد، اما بدون رضایت طرفین، این کار به سوء استفاده تبدیل می‌شود و به آزار می انجامد.

نمونه هایی از مازوخیسم و ​​سادیسم

فعالیت های احتمالی در مازوخیسم یا سادیسم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گاز گرفتن
 • خاراندن
 • رابطه جنسی خشن
 • بردگی، همچون بستن دست ها
 • ضربه زدن به نواحی بدن، از جمله سیلی، شلاق یا کتک زدن

از آنجا که این موارد معمولاً باعث بروز درد می شوند و در برخی موارد می توانند به لذت بیانجامند، ترکیب آنها در رابطۀ جنسی در رده BDSM قرار می گیرد.

بیایید جمع بندی کنیم

مازوخیسم و ​​سادیسم بخش‌های مهمی از تعاملات BDSM هستند، و علیرغم برچسب مداومی که افراد علاقه­مند به چنین رفتارهایی دریافت می‌کنند، زمانی که این کارها توسط بزرگسالان دارای رضایت انجام شود، می‌تواند تجربه ای مثبت بیافریند.

DSM-5 معیارهایی را برای اختلال مازوخیسم جنسی و اختلال سادیسم جنسی مطرح می کند، بدین صورت که که هر دوی این موارد نیاز به میل شدید به درد دارند (چه برای ایجاد آن در دیگری و چه برای دریافت آن)، تا جایی که زندگی عادی افراد به طرز منفی و چشمگیری تحت تأثیر قرار می گیرد و عملکرد آنها را مختل می سازد.

این به شدت با رفتارهایی که از نظر جنسی نامتعارف تلقی می شوند، متفاوت است. چرا که این رفتارها می توانند بازیگوشانه، قدرت­بخش، سرگرم کننده و جذاب باشند، بدون اینکه بر زندگی روزمره اثری منفی بگذارند.

اگر کارهایی مشابه با آنچه ذکر شد را با شریک جنسی خود که کاملاً رضایت دارد، انجام می‌دهید و در مورد این فعالیت ها احساس ناراحتی نمی‌کنید، به احتمال زیاد تعاملات جنسی شما کاملاً بهنجار و عادی است.

اما اگر در مورد تمایلات و خواسته های خود نگرانی دارید، همیشه می توانید از مشورت با یک پزشک متخصص کلینیک روانشناسی یا مشاور جنسی بهره مند شوید.

منبع

https://psychcentral.com/disorders/sexual-masochism-sadism-symptoms

بررسی تخصصی توسط دکتر لری لارنز – نوشته شده توسط تانشا وایت – 2022

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]