چطور فرزند اولم را برای تولد فرزند دوم آماده کنم؟

تولد فرزند دوم را تبریک می گویم! خانوادۀ شما در انتظار یک کوچولوی شیرین است. همانطور که برای ماه های آخر بارداری آماده می شوید، یکی از مهم ترین وظایف شما این است که فرزند بزرگ تر را برای نقش مهم خواهر/برادر شدن آماده سازید (چه برای اولین بار باشد و چه مجدداً).

مهم نیست کودک شما به اخبار تولد فرزند دوم چطور واکنش می دهد، شاد می شود، خشمگین می شود یا ظاهراً هیچ واکنشی بروز نمی دهد، همۀ این ها طبیعی هستند. خیلی از آنها مناسب سن بچه ها هستند (مثلاً یک کودک 3 ساله به اندازۀ کودک 5 ساله تغییرات در پویایی خانواده را درک نمی کند)، اما در هر موردی، یادگیری دربارۀ تکامل احساسات و نحوۀ واکنش به آنها بخش مهمی از رشد هیجانی کودک بزرگ تر است.

بیشتر بخوانید: حسادت در کودکان

در طول بارداری و آمادگی برای تولد فرزند دوم

بهترین راه برای شما این است که پیش از رسیدن تولد فرزند دوم به تغییرات درون خانواده رسیدگی کنید.

انتشار این خبر مهم، تولد فرزند دوم

هیچ قاعدۀ اثبات شده ای برای خبر دادن به کودک در مورد تولد فرزند دوم وجود ندارد. در مورد موعد زایمان، باید متناسب با سن کودک رفتار کنید. بیشتر بچه های زیر 5 سال با درک زمان مشکل دارند پس بهترین کار این است که از چنین مثال هایی استفاده کنید، مثلاً: «وقتی هوا گرم شد یا وقتی جشن هالووین رسید، او هم می رسد».

اگر کودک شما از جزئیات پرسید، فکر نکنید که مجبورید همه چیز را توضیح دهید. کودکی که می خواهد بداند بچه از کجا می آید، به دنبال پاسخی عینی است. گفتن «از توی شکم من» کفایت می کند. اجازه دهید اگر ابهام دیگری داشت، خودش سوال کند.

تولد فرزند دومبه آنها یادآوری کنید که خودشان هم روزی نوزاد بودند

وقتی در اتاق زیر شیروانی به دنبال لباس‌ها و وسایل کودکانه ای می‌گردید که برای چنین روزی کنار گذاشته‌ بودید، حتماً آلبوم‌های عکس و کتاب‌های کودک مربوط به دوران نوزادی فرزند اولتان را بیرون بیاورید. در مورد اینکه آنها چه نوزاد بامزه ای بودند و داشتن یک کوچولوی دیگر در خانه چقدر لذت بخش خواهد بود صحبت کنید.

نظر آنها را پیرامون تولد فرزند دوم بپرسید

در حالی که ممکن است به اندازه کافی شجاع نباشید که ایدۀ نام گذاری کودک جدید و تولد فرزند دوم را از کودک بزرگ ترتان بخواهید، می توانید نظر او را در مورد سایر جزئیات مهم مانند تخت خواب، اسباب بازی ها و حتی لباس بپرسید. در صورت امکان، اجازه دهید فرزندتان یک یا دو مورد از وسایلی را که می‌خرید انتخاب کند، شاید یک اسباب‌بازی کوچک یا یک پیژامه.

درگیر کردن کودکان خردسال در فرآیند آماده‌سازی برای نوزاد جدید به آنها نشان می‌دهد که عضو مهمی از خانواده هستند و زندگی خواهر و برادر جدید چیزی است که آنها باید بخشی از آن را تشکیل دهند.

بیشتر بخوانید: افسردگی در دوران بارداری

منتظر کمی بدخُلقی باشید!

این کاملا طبیعی است که کودک تان روز به روز (یا ساعت به ساعت) احساسات متفاوتی درباره تولد فرزند دوم داشته باشد. از آنجایی که با گذشت زمان نمی توانید خم شوید و فرزند بزرگترتان را بلند کنید، احتمال عصبانی شدن او وجود دارد زیرا احساس می کند زندگی اش در حال نابودی است. مهم نیست که کودک تان چطور واکنش نشان می دهد، شما باید با دقت به وی گوش دهید و اگر او به خصوص نسبت به ایده نوزاد جدید رفتار محبت آمیزی ندارد، احساس بدی نداشته باشد.

آماده شوید، آماده شوید، آماده شوید

به کتابخانه سفر کنید و چند کتاب را بردارید که به نرمی اتفاقات پیش رو را توضیح می دهد. عناوین خوب عبارتند از وقتی مامان بچه دار می شود، چه اتفاقی می افتد، اثر هایدی مورکف و لورا رادر و کوچولوی تازه اثر مرسر مایر (در ایران ترجمه شده؛ انتشارات سرمدی) که به بی میلی یک برادر بزرگتر برای استقبال از خواهر و برادر جدید می پردازد.

تولد فرزند دومدر نقاط عطف رشد فرزند اول، عجله نکنید

آیا کودک پیش دبستانی شما در حال آموزش برای توالت رفتن است؟ آیا به این فکر می کنید که کودک نوپای خود را به تخت بزرگتری منتقل کنید؟ شاید بهتر باشد مدتی دست نگه دارید. شما نمی خواهید کوچولوی تان احساس کند که آواره شده است زیرا نوزاد جدید به تخت او نیاز دارد.

هنگامی که بارداری در سه ماهه سوم است، ایده خوبی است که از افزودن هر گونه بخش جدید اصلی به زندگی فرزند اولتان خودداری کنید. بله، نوزاد جدید باید در تخت کودک بخوابد، اما در چند هفته یا چند ماه اول، می توانید از گهواره استفاده کنید.

در مورد مسائل پزشکی روشن باشید

فرزند خردسال شما ممکن است بیمارستان و پزشک را با بیمار بودن مرتبط بداند. مهم است که به آنها اطمینان دهید که مراجعه به پزشک برای والد باردار ضروری است و هیچ مشکلی وجود ندارد. بگذارید در ملاقات هایتان با پزشک شما را همراهی کنند. آنها احتمالاً از شنیدن ضربان قلب و دیدن نوزاد از طریق سونوگرافی ذوق زده می شوند. پزشک شما نیز احتمالاً با فرزند تان صحبت می کند و می تواند به هر سؤالی که او ممکن است درباره تولد فرزند دوم داشته باشد پاسخ دهد.

مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، فرزندتان را تشویق کنید که سوال بپرسد و تمام تلاش خود را برای پاسخ دادن به آنها انجام دهید. لازم نیست از جزئیات پزشکی حرف بزنید، شما که نمی خواهید بی جهت آنها را در مورد چیزی که قادر به درکش نیستند، نگران کنید.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس کودکان

کمی روی خواهر یا برادر بزرگ تمرکز کنید

کودکان خردسال صرفاً به این دلیل که هنوز در حال یادگیری جایگاه خود در جهان هستند، خود محوراند. بنابراین، با صحبت در مورد اینکه او چه خواهر/برادر بزرگ خوبی خواهد شد و چگونه خانواده به کمک وی نیاز خواهد داشت، به روحیه فرزندتان کمک کنید. همانطور که محل خواب کودک جدید را تزئین می کنید، اگر فکر می کنید کمک می کند، برخی از قسمت های اتاق کودک بزرگتر را هم تغییر دهید، شاید در حد یک روتختی یا چراغ جدید.

برای کودک خود یک عروسک به شکل نوزاد تهیه کنید

به خصوص اگر کودک شما سن پایینی دارد (مثلاً یک تا سه سال)، سعی کنید عروسکی شبیه به نوزاد تازه متولد شده برایش بخرید. اجازه دهید کودکتان در آغوش گرفتن، عوض کردن پوشک و شیر دادن به بچۀ خود را تمرین کند. این کار را تا حد امکان به واقعیت نزدیک کنید، اجازه دهید آن را با کالسکه به پیاده روی ببرد و حتی با نزدیک شدن به موعد زایمان و تولد فرزند دوم ، عروسک را روی صندلی مخصوص کودک در ماشین بگذارید.

تولد فرزند دومقبل از زایمان و در بیمارستان

با نزدیک شدن به موعد زایمان، و تولد فرزند دوم ، این راهکارها را امتحان کنید تا به فرزندتان کمک کنید که برای تبدیل شدن به یک خواهر یا برادر جدید آماده شود.

  1. فرزند اول را با واقعیتی عینی همراهی کنید

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که فردی را می شناسید که اخیراً بچه دار شده، ببینید آیا فرزندتان می­‌تواند برای چند ساعت نقش برادر یا خواهر بزرگتر را بازی کند. بسته به سن فرزندتان (و البته شجاعت والدین جدید)، از آنها بپرسید که آیا فرزندتان می تواند کارهای ساده و تحت نظارت بزرگسالان مانند نگه داشتن نوزاد یا غذا دادن به وی را انجام دهد.

اگر خانواده ای دارای نوزاد سراغ ندارید، در دوره‌های آموزشی بیمارستان شرکت کنید. آنها به شما اجازه نمی دهند که نوزادان را لمس کنید، اما مربیان اغلب عروسک های شبه-واقعی دارند که جایگزین خوبی هستند و دست کم اجازه می دهند تا کودک تان احساسی از آنچه در پیش روست، به دست بیاورد.

  1. یک طرح بازی ترسیم کنید

با نزدیک شدن به موعد زایمان و تولد فرزند دوم ، با فرزند خود در مورد اینکه وقتی مجبور به رفتن به بیمارستان هستید، چه اتفاقی می افتد صحبت کنید. توضیح دهید که چه کسی از آنها مراقبت خواهد کرد و اینکه نه تنها می توانند با شما تلفنی صحبت کنند (اگر این گزینه برای تان امکان پذیر بود) بلکه می توانند پس از تولد نوزاد با شما و نوزاد جدید ملاقات داشته باشند. در روزهای قبل از زایمان سعی کنید یک برنامه منظم داشته باشید و اجازه دهید زندگی برای فرزندتان تا حد امکان نزدیک به حالت عادی باشد.

بیشتر بخوانید: لجبازی کودکان و برخورد درست

  1. بازدید کنندۀ شمارۀ 1

اجازه دهید فرزندتان اولین عضوی از خانواده باشد که نوزاد را تا حد امکان نزدیک به تولدش ملاقات می کند. و جلسه را خصوصی نگه دارید تا او بتواند به طور طبیعی و بدون حضور جمعیت واکنش نشان دهد. اولین باری که فرزندتان به خواهر یا برادر جدید نگاه می کند، ممکن است از نظر هیجانی کمی ناراحت باشد، بنابراین مهم است که با احساسات آنها هماهنگ باشید.

هنگامی که زمان ملاقات سایر بازدیدکنندگان از نوزاد می رسد، اجازه دهید کودک پیش دبستانی شما هر نقشی را که با آن راحت است بازی کند. برخی می خواهند به عنوان مجری مراسم عمل کنند و خواهر و برادر جدید خود را به مادربزرگ معرفی کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند کنار بایستند و این روند را تماشا کنند. در صورت امکان، از یکی از بستگانی که فرزندتان با او صمیمی است، بخواهید که او را به پیاده روی ببرد یا شاید به خوردن یک میان وعده مهمان کند، فقط برای اینکه به او کمک کنید برای مدتی از همه چیز دور باشد.

  1. جشن بگیرید!

مهمتر از هر چیز، ورود یک نوزاد جدید و تولد فرزند دوم دلیلی برای جشن گرفتن است. به کودک پیش دبستانی خود اجازه دهید هدیه ای برای برادر یا خواهر نوزاد جدید خود انتخاب کند. می توانید از هدایای احتمالی نوزادتان از اقوام، هدیه ای را انتخاب کرده و به فرزند اولتان بدهید.

این ممکن است برای فرزندتان سخت باشد. می توانید اقلام کوچکی مانند کتاب‌های رنگ‌آمیزی، مداد رنگی و برچسب‌ها را برای بیرون آوردن در چنین روزی ذخیره کنید.

تولد فرزند دومزندگی جدید در خانه

  • انتظار بازگشت داشته باشید

همانطور که خانواده شما با پویایی جدید خود سازگار می شوند، به یاد داشته باشید که «بچه بزرگ» تان ممکن است هنوز از نقش جدید خود هیجان زده نشده باشد. اگر بخواهند از شیشه شیر یا دست پرستار آب بنوشند، دوباره با حمام رفتن مشکل داشته باشند، بچگانه صحبت کنند یا حتی بخواهند در گهواره بخوابند، تعجب نکنید (مخصوصا اگر گهواره زمانی مال آنها بوده است).

سعی کنید عصبانی نشوید؛ در واقع، مهم است که اصلاً این کار را نکنید. این روش فرزند شما برای ابراز نگرانی در مورد نقش خود در خانواده است. فقط به در آغوش گرفتن آنها ادامه دهید و وقتی آنها مناسب سن خودشان رفتار می کنند، تمجیدهای اضافی را فراموش نکنید.

  • از «کمک» آنها استقبال کنید

کارهای زیادی وجود دارد که فرزندتان می تواند با آنها در مراقبت از نوزاد جدید و یا حتی تولد فرزند دوم به شما کمک کند: آوردن پوشک، راه بردن کالسکه یا حتی انتخاب لباس نوزاد (مثلاً انتخاب بین چند لباس که شما قبول دارید یا پوشاندن جوراب نوزاد). ممکن است این کار با دست‌های کودکانه بیشتر طول بکشد، اما اگر کودک پیش دبستانی شما می‌خواهد در این کار مشارکت کند، از تلاش‌های او استقبال کنید.

بیشتر بخوانید: دلبستگی اضطراب

با این حال، کارهایی (مانند شیر دادن) وجود دارد که وقتی والدین با نوزاد انجام می دهند، بچه های بزرگتر احساس می کنند کنار گذاشته شده اند. اگر در حال شیردهی هستید، کتاب‌هایی را در نزدیکی خود نگه دارید تا هنگام شیر خوردن نوزاد، آنها را همراه کودک بزرگ‌ترتان بخوانید، یا نزدیک تلویزیون بنشینید و در حالی که نوزاد شیر می‌خورد، با فرزند اولتان برنامه تماشا کنید.

  • زمانی ویژه را به کودک اول اختصاص دهید

بر اساس توجه زیادی که تولد فرزند دوم و یک نوزاد جدید نیاز دارد، ممکن است کوچولوی شما به سادگی در این میان گم شود. مطمئن شوید که هر دو والد وقت خاصی را به گذراندن با فرزند اول بدون حضور نوزاد اختصاص می دهند. چند روز اول در خانه ممکن است سخت باشد. هیچ کس به درستی نمی خوابد و به احتمال زیاد روال عادی زندگی شما به کل بهم خورده است. از یکی از اقوام یا دوستان نزدیک خود کمک بگیرید تا در زمانی که خانواده در حال تنظیم خود است، کارهای سرگرم کننده با فرزندتان انجام دهند. بهتر است از کسی بخواهید که مراقب نوزاد باشد و کودک اول را برای مدت کوتاهی بیرون ببرید، مثلاً برای پیاده روی، بستنی خوردن یا بازدید از کتابخانه.

در مورد اینکه چقدر به فرزندتان به خاطر این که خواهر یا برادر بزرگی است، افتخار می کنید، به او بگویید و بخواهید که اگر سؤالی در مورد آنچه در حال وقوع است دارد، حتماً از شما بپرسد.

  • تولد فرزند دومروی هر دو بچه تمرکز کنید

گاهی اوقات، بهتر است توجه تان را نوزاد جدید بگیرید و آن را به کودک بزرگ خود بازگردانید. بازدیدکنندگان را تشویق کنید که گهگاه با فرزندتان در مورد هر چیزی غیر از ورود نوزاد جدید صحبت کنند. درباره مدرسه، دوستان، فعالیت‌ها و هر چیزی که برای فرزندتان مهم است، با او حرف بزنید.

بیشتر بخوانید: انتخاب صحیح روانشناس کودک

برخی از بچه ها ممکن است با آغوش باز از خواهر یا برادر جدید استقبال کنند و هرگز ابراز نارضایتی نکنند. برخی دیگر ممکن است حرف های آزاردهنده ای بزنند. بیشتر آنها در نقطۀ میانی این دو حالت هستند. مهم است که در فرایند سازگارشدن کودک با این مسئله، صبور باشید. آنها را تشویق کنید تا از طریق کلمات یا تصاویر در مورد احساس خود صحبت کنند. سعی کنید ارتباط برقرار کنید. اگر نوزاد گریه اش را متوقف نمی کند، به کودک اولتان بگویید که شنیدن صدای آن برای شما نیز ناامید کننده است.

اولویت شماره یک این است که مطمئن شوید فرزندتان احساس دوست داشتنی و مهم بودن دارد. تولد فرزند دوم و اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده تأثیر زیادی بر فرزند شما خواهد داشت، اما در نهایت این اثر مثبت خواهد بود. آنها در حال به دست آوردن یک خواهر و برادر جدید هستند، و امیدواریم که یک دوست مادام العمر نیز پیدا کنند.

منبع

https://www.verywellfamily.com/preparing-your-first-child-for-a-new-baby-2765029

توسط اماندا راک – بررسی توسط دکتر کارلی اسنایدر – 2021

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]