خود شفقت ورزی و اختلال نقص توجه-بیش فعالی در بزرگسالی

خود شفقت ورزی یک مهارت مقابله ای مهم است که باید بخشی از درمان باشد.

مفاهیم کلیدی خود شفقت ورزی

  • بزرگسالان دچار اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) سطوح بالاتری از رنج شخصی و سطوح پایین تری از به­زیستی را گزارش می کنند که این تا حدی متأثر از ضعف آنها در خود شفقت ورزی است.
  • بزرگسالان دچار ADHD به طرز قابل توجهی نرخ پایین تری از خود شفقت ورزی و نرخ بالاتری از انتقاد ادراک شده را گزارش می کنند.
  • سه عنصر اصلی که شفقت به خود را تشکیل می دهد می تواند برای ساخت این مهارت مورد استفاده قرار گیرد.

زندگی با اختلال نقص توجه – بیش فعالی اغلب عوارضی هیجانی و اجتماعی به دنبال دارد. ماهیت ADHD و تجربۀ تعارض­های مداوم که در خیلی از نقش ها، فعالیت ها و روابط مبتلایان رخ می دهد، به احساسی فراگیر از عدم اطمینان منجر می شود که منبع اصلی اضطراب و نیز احساس ناامیدی و افسردگی در مواجهه با مشکلات مختلف است (حتی اگر فرد به آستانۀ تشخیص رسمی برای ابتلا به اختلال اضطراب و خُلقی نرسد).

ADHD اغلب ناکامی هایی در اجتماع در پی می آورد که بر پیوندها و روابط شخصی فرد و همچنین نقش های تحصیلی، محل کار و سایر وظایفی که در آنها انتظارات عملکردی وجود دارد، اثر می گذارد. جای تعجب نیست که بزرگسالان مبتلا به ADHD با انتقادات بیش از حد و ناعادلانه مواجه می شوند و به حدی از خود شفقت ورزی دست می زنند که معمولاً کمترین تناسب را با خطایی که مرتکب شده اند، دارد. از این رو، شفقت به خود معمولاً یک مهارت ضروری در برخورد و مقابله با ADHD در نظر گرفته می شود.

خود شفقت ورزیپژوهشی بر خود شفقت ورزی در بزرگسالان دچار ADHD

یک مطالعۀ اخیر در مورد خود شفقت ورزی و سلامت روان، 543 بزرگسال دارای ADHD را با 313 بزرگسال بدون ADHD که مقیاس های آنلاین خود شفقت ورزی و سلامت روان را تکمیل کردند، مقایسه کرد. پاسخ های گروه مبتلا به ADHD در مقایسه با گروه کنترل، به طرز چشمگیری سطوح پایین تری از شفقت به خود و سطوح کمتری از به­زیستی کلی روانی، هیجانی و اجتماعی را نشان داد. همچنین در بزرگسالان دارای ADHD به طرز قابل توجهی سطوح بالاتری از افسردگی، اضطراب و استرس ادراک شده دیده شد. به طور خاص، خود شفقت ورزی تا حدی ارتباط بین ADHD و به زیستی کم و بیمارگونیِ بالا را تعدیل می کرد، که این پیشنهاد می کند هدف قرار دادن خود شفقت ورزی –یعنی نحوۀ پاسخدهی افراد به ناکامی های ناشی از ADHD – احتمالاً عنصر درمانی مفیدی است و می تواند مکمل رویکردهای مهارت آموزی برای مدیریت بهتر ADHD باشد.

پژوهشی دیگر، افراد دارای پیشینۀ ADHD را با افراد بدون ADHD مقایسه و نمرات آنها را در شفقت به خود و انتقاد ادراک شده بررسی کرد. گروه بزرگسالان دارای ADHD در مقایسه با گروه کنترل به طرز چشمگیری شفقت کمتری به خود داشتند (و افراد دارای ویژگی های ADHD بدون تشخیص رسمی نیز نسبت به گروه کنترل، خود شفقت ورزی کمتری نشان دادند).

بیشتر بخوانید: اختلالات شخصیت

آنچه از نظر معیار شفقت به خود بیشتر قابل توجه بود این بود که گروه ADHD بیشتر احتمال داشت که منزوی باشند و بر احساس تفاوت و ناهنجار بودن خود با جامعه به خاطر مشکلاتی که داشتند، تأکید کنند (به جای درک بهتر ماهیت ADHD و چیستی آن). در نتیجه، بزرگسالان مبتلا به ADHD تمرکز بسیار بیشتری بر پیامدهای منفی می گذاشتند و در قضاوت خود بی رحم تر بودند. این تمایلات با نمرات بالای انتقاد درک شده از سوی دیگران، که احتمالاً به درونی‌سازی ناکامی ها و سرزنش خود کمک می کند، تقویت می‌شوند؛ همانطور که این افراد اغلب احساسات اجتماعی شرم و گناه را گزارش می کنند. از این رو، در این تحقیق نیز مجدداً ارتقای شفقت به خود به عنوان یک تلاش درمانی مفید پیشنهاد شد.

خود شفقت ورزیخود شفقت ورزی چیست و چگونه می توان آن را ایجاد کرد؟

چند عنصر اصلی خود شفقت ورزی در مطالعات مطرح شد:

  1. مهربانی با خود (در برابر خود-قضاوت گری)

با خودتان به همان روش حمایتگرانه ای که با دیگری برخورد می کنید، رفتار کنید. مخصوصاً اگر آن دیگری، مبتلا به ADHD باشد.

  1. ذهن آگاهی (در برابر همانندسازی افراطی).

دقت کنید و واکنش های خود را به موقعیت ها مورد مشاهده قرار دهید، بدون اینکه الزاماً بخواهید آنها را حذف کنید و غرق در منفی گرایی شوید.

  1. اشتراکات بشری (در برابر انزوا)

آن دسته از مشکلات تان که با ADHD مرتبط است را بشناسید و آنها را عادی سازی کنید که دیگران نیز متحمل چنین سختی هایی می شوند و افراد بدون ADHD هم مشکلاتی دارند. به جای اینکه فرض کنید فقط شما ناکافی و درهم شکسته هستید، این موضوع را به رسمیت بشناسید که ناکامل بودن، یک ویژگی جهانی در مورد همه انسان هاست.

خود شفقت ورزی مهارتی است که باید تمرین شود. از آنجا که مهارت های درمانی ADHD دربردارندۀ مدیریت هیجانات، روابط و ذهنیت است که در محدودۀ درمان شناختی-رفتاری، نظارت بر ADHD و سایر تخصص های حمایتی برای بزرگسالان مبتلا قرار دارد، تمرین شفقت به خود می تواند مکمل ایجاد و به کارگیری راهبردهای مقابله ای برای این افراد باشد.

برای دریافت برترین مشاوره روانشناسی آنلاین یا تلفنی با درمانگران سها کلینیک همراه باشید

منبع

https://www.psychologytoday.com/us/blog/rethinking-adult-adhd/202209/self-compassion-and-adult-adhd

بررسی توسط میشل کوییرک – 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]