6 نشانۀ اینکه در حال دروغ گفتن به خودتان ( خود فریبی ) هستید!

چطور بفهمیم که اعتماد به نفس مان در حال مخفی ساختن خود فریبی ماست.

مفاهیم کلیدی

  • هر کسی گاهی اوقات خودش را فریب می دهد، اما در تلاش برای دنبال کردن اهداف مهم مان، این موضوع مشکل ساز می شود.
  • برای ما انسان ها دشوار است که با فاصلۀ بین کسی که هستیم و کسی که می خواهیم باشیم روبرو شویم.
  • مردم می توانند با شفقت به خود و اشتیاق به شروع دوباره، بر خود-فریبی غلبه کنند.

بیشتر بخوانید: اختلالات شخصیت

تعداد دفعاتی که این جملات را از خودم شنیده‌ام از دستم خارج شده است: «به نظرم این کتاب عالیه! حتماً چند روز دیگه می خونمش.» حتی اگر روزی یک کتاب هم بخوانم، هرگز نمی‌توانم تمام کتاب‌هایی را که به خودم قول می دهم، مطالعه کنم.

با چه کسی دارم شوخی می کنم؟ مهم تر از آن، چرا به خودم درباره آنچه فکر می کنم می توانم انجام دهم، دروغ می گویم؟

با این حال وقتی متوجه این واقعیت شدم که در این مبارزه تنها نیستم کمی به آرامش رسیدم. بیش از نیمی از دانشجویان دکترا هرگز برنامه های دکترای خود را کامل نمی کنند. آنها انگیزه شروع و (احتمالا) قصد به پایان رساندن دوره تحصیلی خود را دارند، اما اقدامات شان در نهایت با اهداف اعلام شده آنها کاملاً متفاوت است.

وقتی پای سلامتی مان به میان می‌آید، خودفریبی به یک مشکل جدی‌تر تبدیل می‌شود. من اغلب از بیماران می شنوم که می گویند: «سیگار رو ترک می کنم و رژیم می گیرم» یا «قراره هر روز 15 دقیقه پیاده روی رو شروع کنم.» بسیاری از آنها از این وعده ها پیروی می کنند و تغییرات بزرگی ایجاد می کنند. اما احساس می کنم برای برخی دیگر، این تعهدات به شدت خودفریبنده هستند. چرا این را می گویم؟

خود فریبیچرا به خودمان دروغ می گوییم؟

یکی از اصول مهم درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) نقشی است که ارزش‌های شخصی در انگیزش ایفا می کنند. وقتی می‌توانیم با قدرت و قاطعیت بگوییم «این چیزی است که من به آن معتقدم»، این قدرت را داریم که در چالش‌ها و مشکلات به پیشروی ادامه دهیم. زمانی که ارزش‌های مان به وضوح تعریف نشده باشند یا به شدت تعصبی باشند، در تعهدات خود دچار تزلزل می‌شویم و با بحثِ انگیزه مشکل پیدا می کنیم.

حقیقت دشوار اینجاست: رشدِ شخصی تنها انگیزه ما نیست. ما میل شدیدی به احساس راحتی داریم. به طور خاص، ما می خواهیم احساس و ظاهر خوبی داشته باشیم، که این موضوع اغلب برای مان خیلی مهم­تر از انجام کارهای خوب و مطابق با ارزش هایمان است.

وقتی انتظاراتی غیر واقعی از خودمان شکل می دهیم، این تا حدی از تمایل ما به داشتن ظاهر خوب ناشی می شود. ما ایده خودسازی، موفقیت و داشتن دستاوردها را دوست داریم. ما تجسم می کنیم که دیگران تشویق مان می کنند و به دستاوردهای ما افتخار می کنند. تایید دیگران، منیّت (ایگوی) ما را تغذیه می‌کند و به ما کمک می‌کند این ظاهرسازی را حفظ کنیم که می‌خواهیم یک کسب‌وکار راه بیندازیم، کتاب بنویسیم یا یک نیمه ماراتن اجرا کنیم.

چگونه خودفریبی را تشخیص دهیم

  1. برنامه های شما با تغییر آب و هوا لغو می شود!

وقتی برای انجام کاری واقعاً مهم موضع می گیرید، اندکی باران یا حتی گرما، سرما، برف، باد یا رطوبت هم مانع شما نمی شود. اگر برنامه هایتان را با کوچک ترین تغییرات ناخوشایندی مانند آب و هوا لغو می کنید، در حال دروغ گفتن به خودتان هستید.

  1. شما هیچ برنامه ای ندارید.

این مورد باید روشن باشد، اما اغلب اینطور نیست. کاهش وزن، خوش اندام شدن، نوشتن کتاب یا راه اندازی یک کسب و کار خود به خود اتفاق نمی افتد. تحصیل و یا ترمیم یک ازدواج شکست خورده نیز به خودی خود انجام نمی شود. باید برنامه داشته باشید. حتی بهتر از داشتن برنامه، داشتن مربی ای است که شما را در طول برنامه ای که موفقیت آن ثابت شده، راهنمایی می کند.

بیشتر بخوانید: خود شفقت ورزی چیست؟

  1. شما خودتان را نمی شناسید.

آیا می دانید ذهن شما چه نوع داستان هایی در مورد اینکه چه کسی هستید برای تان تعریف می کند؟ ذهن شما مجموعه‌ای از روایت‌ها را ایجاد می‌کند که به شما می‌گوید چه کسی بودید، چه کسی هستید و قرار است به چه کسی تبدیل شوید. نکته اینجاست: هیچ یک از این روایات مفید نیستند. در بیشتر موارد، این روایات به توجیه کشمکش های شما و محافظت از نفس تان کمک می کند. ما باید این افکار خودکار را دریابیم و توجه خود را به فردی که باید به آن تبدیل شویم و مسیری که می خواهیم به آن برسیم متمرکز کنیم.

  1. در انتخاب های تان ضعیف عمل می کنید.

اگر بین یک دونات در همین الان یا دو دونات در مدت زمانی بعد تر حق انتخاب داشتید، هر بار دونات جلوی خود را انتخاب می کردید. این بخش از بینش حاصل از تحقیقات دانشگاه استنفورد در دهه 1970 هنوز هم صادق است. افرادی که انتخاب آگاهانه ای برای به تاخیر انداختن ارضا دارند، تقریباً در هر کاری که در زندگی انجام می دهند موفق تر هستند. به تعویق انداختن ارضا، مانند هر چیز دیگری در زندگی، مهارتی است که می توانید آن را یاد بگیرید.

  1. خود-فریبیگزینه های خود را نمی بینید.

یکی از مشکلاتی که ما با انتخاب های مان داریم، ندیدن آنهاست. ما به طور خودکار و معمولاً به روش هایی که در دراز مدت مفید یا سالم نیستند، از ناراحتی دور می شویم. برای کاهش ناراحتی خود، حواس مان را پرت می کنیم، از انجام کارها خودداری می کنیم، با افکار منفی مان دست به یقه می شویم، سعی می کنیم احساسات مان را کنترل کنیم و از موادی مانند غذا، الکل، مواد مخدر و دارو استفاده می کنیم تا احساس بهتری داشته باشیم یا حداقل بدتر از این نشویم. اما اغلب متوجه نیستیم که انتخاب احتمالی دیگری هم داریم، انتخابی غیر از دور شدن از ناراحتی. ما می توانیم افکار و احساسات خود را با ایجاد فضایی برای آنها در زندگی خود بپذیریم. انجام این کار مستلزم تمایل به ناراحتی است. اگر چند ساعت گرسنه بمانید، هنگام ورزش خسته باشید یا هنگام نوشتن بی انگیزه باشید، بدترین اتفاقی که می تواند رخ دهد چیست؟ شما چیزی فراتر از حالات لحظه ای خود هستید.

  1. شما فاقد مسئولیت پذیری هستید.

افرادی که به تعهدات خود عمل می کنند، کسانی هستند که آن تعهدات و برنامه ها را علنی می کنند. افزون بر آن، آنها افرادی را به زندگی خود فرا می خوانند تا در روند تغییر به آنها کمک کنند. آنها به طور واقعی در جامعه­ای از افراد حامی زندگی می کنند که در زمان نیاز در دسترس شان هستند. یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که به افرادی بپیوندید که در مسیر مشابه شما قرار دارند.

چگونه باید شروع کنیم

اگر حاضرید از دادن قول هایی به خود که نمی توانید به آنها عمل کنید دست بردارید، اینجا نقطه ای برای شروع است. به داشتن تعهد مشتاق باشید و آماده باشید تا پس از شکستن آن، از نو شروع کنید.

هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید فقط به دلیل اینکه چندین بار متوالی تعهد خود را شکسته اید، بازنده هستید. شما هرگز بازنده نیستید. داستان «من بازنده ام» تنها یکی از روایت‌هایی است که ذهن شما دوست دارد هنگام مبارزه از آن استفاده کند. شما با گذشته تان تعریف نمی شوید، بلکه مسیری که در حال حرکت در آن هستید تعریف کنندۀ شماست.

بیشتر بخوانید: مشاوره روانشناسی تلفنی

مبارزه برای رشد، نیازمند شفقت بسیار نسبت به خود است. ما به خودمان سخت می‌گیریم، خود را به خاطر نداشتن انگیزه سرزنش می‌کنیم، و این را دست کم می گیریم که وقتی می‌خواهیم کاری جدید انجام دهیم، ذهن مان چقدر می‌تواند کارشکنی کند.

یک نفس عمیق بکشید، با مهربانی و دلسوزی به مبارزۀ خود بنگرید و سپس از نو آغاز کنید.

منبع

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/pain-rehabilitation/202208/6-signs-you-are-liing-yourself

بررسی توسط اکا هگان – 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]