سه دلیل مهم که چرا افراد از عشق  و دوست داشتن همدیگه می افتند و چگونه می توان آن احساس دوست داشتنی را به افراد بازگرداند.

نکات مهم

 • زوج ها باید هوشیار باشند تا از کمرنگ شدن احساسات خود به دلیل فشارهای زندگی روزمره محافظت کنند.
 • ناراحتی از آسیب هایی که در طول رابطه ممکنه وجود داشته باشد می تواند زوجین را به سمت ایجاد افکار سمی در مورد یکدیگر سوق دهد و لذت را از رابطه خارج کند.
 • هنگامی که سعی می کنید یک رابطه را به نتیجه برسانید، به یاد داشته باشید که هیچ شریک ایده آلی وجود ندارد و هر کسی محدودیت های خاص خود را دارد.

بیشتر بخوانید:  چهار راه برای برگرداندن مقداری لذت به زندگی

جیانا و گری در ابتدای رابطه احساس می کردند که زندگی جادویی است.

چگونه است که همه لبخندها و خنده ها و هیجانات مثبت آنها جای خود را به فشارهای روزمره و دوری و قطع ارتباط داده است؟

 چرا جیانا و گری (و بسیاری دیگر که کمرنگ شدن عشق خود را دیده اند) آن احساسات قدرتمند عاشقانه را از دست دادند؟

آیا شما در موقعیت مشابهی هستید و  در حال تجربه کردن عشقی شکست خورده هستید؟

آیا اوقات خوب و خاطرات شیرین را فراموش می کنید؟

تاریخچه مشترک خود را منفی می نویسید؟

 رابطه خود را معیوب می بینید و دیگر با اشتیاق به آینده مشترک خود نگاه نمی کنید؟

اگر این برای شما آشنا به نظر می رسد، ممکن است تعجب کنید و این سوال به ذهنتان خطور کند :

“فکر می کردم اوضاع بین ما بسیار قوی است پس چه اتفاقی افتاده است؟”

پس از 30 سال به عنوان یک روانشناس که با افراد، زوج ها و خانواده ها کار می کند، من زوج های زیادی را دیده ام که به یکی از سه دلیل زیر رابطه را پس می زنند.

دوری افراد از عشق  و دوست داشتنسه دلیل متداول که باعث می شود زوج ها از عاشقي کردن بيفتند :

دیگر از طرف شریک صمیمی خود احساس مورد قدردانی قرار گرفتن، احترام یا ارزشی ندارند.

در اوایل رابطه، احساس می‌شود که عشق بدون قید و شرط است، اما زمانی که مرحله شیفتگی سرد می‌شود، همیشه تمایل به این است که یکدیگر را بدیهی فرض کنیم. هنگامی که رابطه شما در به صورت خودکار رها می شود، عوامل استرس زای زندگی روزمره مانع از تعریف کردن، قدردانی و یا حتی تصدیق رفتارهای مراقبتی شما می شوند. همانطور که احترام، توجه و مهربانی کاهش می یابد، احساس عشق نیز به تبع آن کاهش می یابد.

حتی  مساله ی نگران‌کننده‌تر اینه که شریک‌ها اغلب مراقب بیشتر خود هستند و از توجه به یکدیگر دست بر می‌دارند. وقتی زوج ها دیگر نسبت به یکدیگر حساس و محافظ نیستند، رابطه آنها از انرژی منفی و بی توجهی رنج می برد بنابراین قطع ارتباط بدون تعجب اتفاق می افتد.

مشاوره ازدواج آنلاین

ترمیم رابطه :

در حالی که همه گهگاه درگیر دنیای خود می‌شوند، توجه به نشانه‌هایی که نشان می‌دهد شریک زندگی خود را بدیهی می‌گیرید، راه خوبی برای اطمینان از این است که در مسیر رضایت مندی از رابطه نیفتید. برنامه‌ریزی برای تاریخ‌های مهم  و وقت گذاشتن برای نشان دادن قدردانی، کمک زیادی به واریز کردن سپرده‌های بسیار مهم به حساب‌های بانکی احساسی یکدیگر می‌کند.

مدیریت نکردن افکار سمی

از آنجایی که زوجین در یک رابطه بلندمدت با داشتن اعتماد به همدیگه درونی‌ترین کشمکش‌های خود  را آشکار می‌کنند، به‌طور قابل‌توجهی نسبت به طرد، قضاوت و انتقاد طرف مقابل احساس آسیب‌پذیری می‌کنند. این آسیب پذیری اغلب بسیار ناراحت کننده است. به عنوان دفاع، شخصی که احساس می کند مورد انتقاد قرار می گیرد ممکن است افکار سمی نسبت به شریک زندگی خود ایجاد کند. همانطور که در کتاب من در مورد ایجاد روابط قوی، چرا نمی توانید ذهن من را بخوانید؟ بیشتر بحث شده است، سه نمونه از افکار سمی ویران کننده رابطه ها در زیر ذکر شده است:

 • تله همه یا هیچ: شما می بینید که همسرتان یا همیشه کار اشتباهی انجام می دهد یا هرگز کار درست را انجام نمی دهد. (“او همیشه یا باطل است یا باید حق با او باشد!”)
 • نتیجه گیری فاجعه آمیز: یکی از شرکا در اعمال و رویدادهای منفی در مورد شریک دیگر اغراق می کند. (“او آن چک را برگشت زد و اکنون قطعاً به خانه فقیرانه می رویم!”)
 • بمب “باید”: یکی از شریک ها تصور می کند دیگری یک یا چند نیاز او را برآورده می کند – فقط به این دلیل که باید این نیاز را بدانند و دائما از باید ها در مکالمات خود استفاده می کند. (“باید بدانید که چقدر از شغلم متنفرم، حتی اگر به همه می گویم که چه فرصت خوبی است.”)

بیشتر بخوانید: فهم کارکرد دوپامین و ایجاد عادات بهتر

تعمير رابطه :

 • در حالی که ممکن است یقیناً هسته‌هایی از حقیقت در زیربنای برخی از این نوع افکار سمی وجود داشته باشد، اما میزان تحریف، اغراق و تمرکز بیش از حد روی آنهاست که می‌تواند لذت روابط عاشقانه را از بین ببرد. با این حال، اینکه بتوانید به دنبال ویژگی ها و رفتارهای مثبت شریک زندگی خود باشید و سپس به طور عمدی روی آنها تمرکز کنید، کلید غلبه بر افکار سمی اجتناب ناپذیری است که در روابط طولانی مدت ظاهر می شوند.
 • نتیجه این است که زوج‌های شاد و راضی که در افکار سمی غرق نمی‌شوند، طرز فکر بهتر، واقعی‌تر و سالم‌تری در مورد یکدیگر دارند. این طرز تفکر است که چنین زوج‌هایی را قادر می‌سازد تا ارتباطات مثبت را حفظ کنند، به مشکلات رسیدگی کنند و روابط عاشقانه را تقویت کنند. مدیریت افکار سمی و یافتن راه هایی برای ادامه قدردانی از شریک زندگی خود راز یک رابطه شاد پایدار است.

دوری افراد از عشق  و دوست داشتنناسازگاری

تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌هایی با نگرش‌ها، ارزش‌ها و پیش‌زمینه‌های مشابه، رضایت، همراهی، صمیمیت و عشق پایدارتری را تجربه می‌کنند و کمتر احتمال دارد که از هم جدا شوند. وقتی یک زوج یکدیگر را بهتر می‌شناسند – و هیجان اولیه از بین می‌رود – ممکن است متوجه شوند که سبک زندگی، اولویت‌ها و ارزش‌های مورد علاقه‌شان با هم هماهنگ نیست و باعث می‌شود که شرکایشان نسبت به آینده مشترکشان دلسرد شوند.

تعمير رابطه :

وقتی هر دو طرف بتوانند برای کشف راه های جدید برای ایجاد احساس ارتباط داشتن انعطاف پذیر باشند، روابط آنها قوی تر می شود. راه های مقابله موثر با ناسازگاری عبارتند از :

 • مدیریت کردن انتظارات از یکدیگر به جای سرزنش و متهم کردن یکدیگر به اینکه شریک ایده آلی نیستید، به درک اینکه هیچ شریک ایده آلی وجود ندارد کمک می کند. همانطور که شما محدودیت ها و کاستی های خود را دارید، شریک زندگی شما نیز چنین است. بنابراین، برای مثال، اگر یکی از شرکا نسبت به دیگری نیاز بیشتری به تحریک فکری داشته باشد، شریکی که  بیشترمشتاق است ممکن است از عضویت در یک باشگاه کتاب یا ثبت نام در دوره‌ای برای برآوردن نیازهای فکری برآورده نشده‌اش سود ببرد.
 • ساختن پل. شاید یکی از طرفین شدیدا ورزش کردن را دوست داشته باشد و شریک دیگر بتواند آن را انجام دهد یا آن را ترک کند. اما در مورد پیاده روی کردن با هم به عنوان یک سازش و زدن پلی مشترک برای ایجاد سازش می تواند موثر باشد .
 • علایق مشترک پیدا کنید با یافتن زمینه هایی که در آن علایق مشترک دارید، نسبت به یکدیگر نگرش بازتری داشته باشید. یکی از زوج هایی که با آنها کار کردم لذت بازی کردن با هم را کشف کردند. من شاهد بودم که زوج دیگری یک فروشگاه مجازی نوآورانه را در یک خرده فروش آنلاین مشهور و بزرگ باز کردند و آنها با هم یک سرمایه گذاری مشترک هیجان انگیز را تشکیل دادند. زوج دیگری از اینکه با خواندن با صدای بلند قبل از خواب برای یکدیگر احساس پیوند داشتند، شگفت زده شدند.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره خانواده به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]