چگونه باید با لجبازی کودکان برخورد کنیم؟

والدین اغلب با کج خلقی ها و بدرفتاری های فرزندانشان دست به گریبان اند. بنابراین، اگر شما یکی از این والدین هستید، در این مقاله به شما کمک می کنیم تا یاد بگیرید چطور لجبازی کودکان را مدیریت کنید.

در این مقاله می خوانیم:

علائم لجبازی در کودکان

درک لجبازی در بچه ها

نکاتی که می تواند به ما در برخورد با لجبازی کودکان کمک کند

لجبازی در کودکان امری طبیعی است، اما دانستن این موضوع از مشکلات والدین کم نمی کند. با لجبازی، کارهای ساده ای مانند خوابیدن، حمام کردن یا غذا خوردن می تواند در نهایت منجر به مشاجره شود. پرداختن به این مسئله هر روز می تواند چالش انگیز باشد. بنابراین، آشنایی کودک با پیامدهای لجبازی اش ضروری است. شما همچنین باید از تلاش ها و رفتارهای خوب آنها قدردانی کنید تا آنان هم بتوانند به خواسته های شما گوش دهند.

علائم لجبازی در کودکان

هر کودکی که می خواهد آزادانه رفتار کند، لجباز نیست. از این رو، قبل از هر اقدامی مهم است تشخیص دهید که آیا کودک شما لجباز است یا بااراده. کودکان با ارادۀ قوی احتمالاً بسیار باهوش و خلاق هستند. آنها سؤالات زیادی می پرسند که ممکن است به عنوان سرکشی در نظر گرفته شود. آنها عقایدی دارند و «اهل عمل» اند. از سوی دیگر، کودکانی که لجبازی می کنند، کسانی هستند که بر عقاید خود اصرار دارند و حاضر نیستند به آنچه شما می گویید گوش دهند.

بیشتر بخوانید: مشاوره کودک

در اینجا چند ویژگی دیگر وجود دارد که می تواند علامتی از لجبازی بچه ها باشد:

 • آنها نیاز شدیدی به تایید و شنیده شدن دارند. بنابراین ممکن است اغلب توجه شما را به خود جلب کنند
 • آنها می توانند سرسختانه مستقل باشند
 • آنها متعهدند تا کاری را که دوست دارند انجام دهند
 • همۀ کودکان عصبانی می شوند، اما لجبازها ممکن است این کار را بیشتر انجام دهند
 • آنها ویژگی های رهبری قوی دارند؛ گاهی اوقات «رئیس بازی» در می آورند
 • آنها دوست دارند کارها را با سرعت خود انجام دهند.

لجبازی در کودکانروانشناسی لجبازی در کودکان: درک لجبازی در بچه ها

اگر قاطعیت و بااراده بودن یکی از خصوصیات برجستۀ شماست، دوست دارید آن را در فرزندتان نیز ببینید. اما بخش دشوار این است که تفاوت بین با اراده بودن و لجبازی را درک کنید:

 • معنای با اراده بودن در فرهنگ لغت «استحکام هدف» است
 • لجاجت با عزم تزلزل ناپذیر برای انجام کاری یا عمل به شیوه ای خاص تعریف می شود. به عبارت ساده، لجبازی یعنی دوری از تغییر افکار یا رفتارهای خود بدون توجه به فشار بیرونی برای تغییر.
 • لجاجت در کودکان می تواند ژنتیکی یا یک رفتار اکتسابی ناشی از تأثیرات محیطی باشد.

برخورد با لجبازی بچه ها به صبر و تلاش بیشتری نیاز دارد، زیرا باید الگوی رفتاری کودک خود را به دقت مشاهده و درک کنید. در ادامه، نکاتی را به شما ارائه خواهیم داد که ممکن است در برخورد با کودکان لجباز مفید باشد:

بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک

نکاتی که می تواند در برخورد با لجبازی کودکان به ما کمک کند

 1. سعی کنید گوش فرادهید

ارتباط یک خیابان دو طرفه است. اگر می‌خواهید فرزندتان به حرف‌های شما گوش کند، ابتدا باید مایل باشید که به حرف‌های او گوش دهید. کودکان لجباز ممکن است نظرات محکمی داشته باشند و مایل به بحث و جدل باشند.

آنها اگر احساس کنند صدایشان شنیده نمی شود، ممکن است دست به سرکشی بزنند. اغلب اوقات گوش دادن به صحبت‌های فرزندتان و گفت‌وگوی آزاد دربارۀ آنچه که او را آزار می‌دهد، می‌تواند مفید باشد. برای مثال، اگر کودک شما برای تمام کردن ناهار عصبانی است، به او به زور غذا ندهید. در عوض، از آنها بپرسید که چرا نمی‌خواهند غذا بخورند؛ ممکن است به دلیل بازیگوش بودن یا داشتن شکم درد باشد.

اگر می خواهید کودک پنج ساله لجبازتان به حرف های شما گوش کند، سعی کنید با آرامش و و نه با خشونت نزدیک شوید.

 1. با آنها ارتباط برقرار کنید، آنها را مجبور به پیروی نکنید

وقتی بچه ها را مجبور به انجام کاری می کنید، آنها تمایل دارند که عصیان کنند و هر کاری که نباید را انجام دهند. بکوشید با فرزندان خود ارتباط برقرار کنید.

برای مثال، وقتی کودک شش سالۀ تان اصرار دارد به جای خوابیدن، تلویزیون تماشا کند، مجبور کردن او بی فایده است. در عوض، کنار آنها بنشینید و به آنچه که تماشا می کنند علاقه نشان دهید. وقتی به آنها اهمیت می دهید، احتمالاً با پاسخ مثبت جواب می دهند.

همین امروز اولین قدم را برای برقراری ارتباط با فرزندتان را بردارید: او را در آغوش بگیرید!

 1. به آنها چند گزینه بدهید

کودکان لجباز ممکن است نظر خود را داشته باشند و همیشه دلشان نخواهد که به آنها گفته شود چه کاری انجام دهند. اگر به کودک لجباز چهار سالۀ خود بگویید که باید رأس ساعت 9 در رختخواب باشد، تنها چیزی که می شنوید یک «نه محکم» است.

به جای دستور دادن، به فرزندان خود چند گزینه بدهید. به جای اینکه به آنها بگویید به رختخواب بروند، از آنها بپرسید که دوست دارند قصۀ X را قبل از خواب بخوانند یا قصۀ Y  را؟

شاید فرزند شما به مخالفت ادامه دهد و بگوید: «من به رختخواب نمی روم!» وقتی این اتفاق افتاد، آرام بمانید و بدون حالت هیجانی خاصی (مثلاً بدون خشم یا خوشحالی) به آنها بگویید: «خب، این یکی از انتخاب‌ها نبود». و بعد گزینه ها را مجدداً و تا حد امکان آرام تکرار کنید. وقتی چندبار قاطعانه حرفتان را تکرار کنید، احتمالاً فرزندتان تسلیم می شود.

یادتان باشد با گزینه های زیاد او را گیج نکنید و گزینه ها را به دو یا سه مورد برسانید.

 1. لجبازی در کودکان آرامش خود را حفظ کنید

فریاد زدن بر سر کودک نافرمانی که داد می زند، مکالمۀ معمولی بین والد و کودک را به یک مسابقۀ فریادزنی تبدیل می کند. فرزند شما ممکن است واکنش شما را به عنوان دعوتی برای مبارزۀ کلامی تلقی کند! این فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد. این به شما که بزرگسال هستید بستگی دارد که گفتگو را به سمت نتیجه ای عملی هدایت کنید. به فرزندتان کمک کنید نیاز به انجام کار یا رفتاری خاص را درک کند.

آنچه که برای آرام ماندن لازم است انجام دهید: مدیتیشن، ورزش یا گوش دادن به موسیقی. موسیقی آرام بخش را در خانه پخش کنید تا حتی فرزند شما هم بتواند به آن گوش دهد. هر چند وقت یکبار موسیقی مورد علاقۀ فرزندتان را پخش کنید. به این ترتیب، هم می توانید آرامش را به آنها هدیه دهید و هم «رأی» آن‌ها را به دست می آورید.

 1. به آنها احترام بگذارید

اگر چیزی را به کودک تحمیل کنید، احتمالاً نمی پذیرد. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید بذر احترام را در رابطۀ خود بکارید:

 • به دنبال همکاری باشید، بر پایبندی به دستورالعمل ها اصرار نکنید
 • با بچه ها همدلی کنید. هرگز احساسات یا عقاید آنها را نادیده نگیرید
 • اجازه دهید فرزندانتان کاری که را که از عهده اش بر می ­آیند برای خود انجام دهند، از وسوسۀ انجام کاری برای آنها دوری کنید. این گونه این پیام را به آنان می رسانید که به آنها اعتماد دارید
 • منظور خود را بگویید و آنچه را که به زبان می آورید، عملی کنید
 1. با آنها شریک شوید

کودکان لجباز یا با اراده به نحوۀ برخورد شما با خود بسیار حساس هستند. بنابراین مراقب لحن، زبان بدن و واژگانی که استفاده می کنید باشید. آنها وقتی از رفتار شما ناراحت می‌شوند، برای محافظت از خود کاری را انجام می‌دهند که بهتر از همه بلدند: شورش می‌کنند، با گستاخی جواب می دهند و پرخاشگری می کنند.

تغییر روش برخورد با لجبازی کودک می تواند واکنش او را نسبت به شما تغییر دهد. به جای اینکه به او بگویید چه کاری انجام دهد، با او شریک شوید. از جملاتی مانند «بیا این کار رو انجام بدیم…»، «چطوره این کار رو امتحان کنیم…» به جای «من ازت می خوام این کار رو بکنی…» استفاده کنید.

می توانید فعالیت های سرگرم­کننده را برای ترغیب فرزندانتان به اجرای یک رفتار به کار ببرید. برای مثال، اگر می‌خواهید کودکتان اسباب‌بازی‌هایش را جمع کند، خودتان این کار را شروع کنید و از او بخواهید وارد بازی شود و نقش «کمک ویژۀ» شما را بازی کند.

همچنین می توانید فعالیت را زمان بندی کنید و کودک را در مسابقۀ «کی می تونه سریع تر اسباب بازی ها رو جمع کنه» به چالش بکشید. این یک ترفند زیرکانه است که بیشتر جواب می دهد.

بیشتر بخوانید: مشکلات کودکان

 1. مذاکره کنید

اگر می خواهید کودکان به شما گوش دهند، باید بدانید چه چیزی آنها را از انجام این کار باز می دارد.

 • با پرسیدن چند سوال مانند «چی آزارت می ­ده؟ مشکلی وجود داره؟ چیزی می خوای؟» آنها را تشویق به صحبت در مورد افکارشان کنید. این به آنها می گوید که شما به خواسته هایشان احترام می گذارید و مایلید آنها را در نظر بگیرید.
 • مذاکره لزوماً به این معنا نیست که شما همیشه تسلیم خواسته های آنها شوید. هدف ما این است که باملاحظه رفتار کنید. برای مثال، ممکن است فرزند شما حاضر نباشد در ساعت معینی به رختخواب برود. به جای اصرار، سعی کنید بر ساعت خوابی توافق کنید که مناسب هر دوی شما باشد.
 1. خودتان الگو باشید و تنش فضای خانه را کم کنید

کودکان از طریق مشاهده و تجربه یاد می گیرند. اگر ببینند که پدر و مادرشان مدام دعوا می کنند، یاد می گیرند که از آنها تقلید کنند. اختلافات زناشویی بین والدین می تواند منجر به ایجاد یک محیط استرس زا در خانه شود و بر روحیه و رفتار فرزندان تأثیر بگذارد. پس تنش های محیط خانه را به حداقل برسانید و خودتان هم الگوی انجام رفتاری باشید که از آنها انتظار دارید.

 1. لجبازی در کودکان دیدگاه کودک را درک کنید

برای درک بهتر لجبازی کودک لجباز خود، سعی کنیدخود را جای فرزندتان بگذارید و سعی کنید تصور کنید که او چه شرایطی را باید تحمل کند تا چنین رفتاری داشته باشد. حتی اگر تسلیم خواسته های او نمی شوید، با کودک همدلی کنید و بعد قاطعانه از وی حمایت کنید.

مثلاً اگر فرزند شما مایل به انجام تکالیف خود نباشد، احتمالاً از این کار خسته و پریشان شده. اگر کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد یا اگر کودک شما قادر به تمرکز نیست، می توانید با تقسیم­کردن تکالیفش به بخش­های کوچکتر که می توانند در زمان کوتاهی انجام شوند، به وی کمک کنید. می‌توانید استراحت‌های کوتاه، یک یا دو دقیقه‌ای بین کارها تعیین کنید تا استرس فعالیت برای انها کم شود.

 1. رفتار مثبت را تقویت کنید

کودک شما ممکن است تقریباً به تمام درخواست­های شما «نه» بگوید. یکی از راه‌های تغییر پاسخ‌های منفی کودک لجباز، بازی «بله» است، راهبرد هوشمندانه‌ای که سوزان استیفلمن، درمانگر ازدواج و خانواده توصیه می‌کند.

هنگام انجام این بازی، کودک شما باید به همه چیز با «بله» یا «نه» پاسخ­دهد. سوالاتی مانند «تو عاشق بستنی هستی، نه؟ تو عاشق بازی با اسباب بازی هات هستی؟ می خواهی ببینی فردا دایناسورت تو وان حمام شنا می­کنه یا نه؟» در این بازی احتمالاً از فرزندتان «بله»های زیادی می­‌شنوید. هرچه فرزند شما بیشتر پاسخ مثبت بدهد، بیشتر احساس می کند که شنیده می شود و از او قدردانی می شود.

منبع:

https://www.momjunction.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]