چرا پدر و مادر شدن ما را به موجوداتی بسیار احساسی تبدیل می­کند؟

نوسانات هیجانی که به دنبال والد شدن در ما رخ می دهد، می­تواند برای فرزندان­مان خوب باشد.

یکی از اولین فیلم های بلندی که یک بار نشستم تا با پسرم تماشا کنم، کارتون «در جستجوی نِمو» بود. من این فیلم را سال ها پیش دیده بودم، بنابراین از پیش از داستان آن با خبر بودم و می دانستم که برای سن 3 سالگی مناسب است.

چیزی که نمی دانستم این بود که کمتر از چند دقیقه پس از شروع فیلم، همسرم به اتاق پذیرایی می آید و با چهرۀ گریان من و سردرگمی پسرم روبرو می شود. بعد از تماشای اولین صحنه که شکارچی را در حال خوردن مادر نمو و صدها نوزادش نشان می دهد، دیگر چیزی ندیدم. ناگهان کارتون مادری که از بچه ماهیش دفاع می‌کرد، آنقدر مرا بهم ریخت که نمی توانستم حالم را مدیریت کنم.

بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده

من همیشه انقدر احساساتی نبودم. گریه کردن در طول تماشای فیلم برایم تقریباً نادر بود؛ مخصوصاً در مورد فیلم کودکانه. و در واقع، دیدن بچه ای که در مکان عمومی گریه می کرد، اغلب باعث رنجش خاطرم می شد و حس همدلیی در من بیدار نمی کرد.

وقتی بچۀ خودم به دنیا آمد، همه چیز تغییر کرد. به محض تولد اولین پسرم، انگار چیزی در مغزم دچار دگرگونی شد، و هر نوع داستان غم انگیز در مورد کودکان، به ویژه دربارۀ کودکان و مادران آنها، به سرعت مرا دستخوش آشفتگی می کرد. من مرتباً مجبورم اخبار مربوط به جدا شدن کودکان از خانواده‌هایشان در مرز را خاموش کنم یا هنگام صحبت در مورد تیراندازی در مدرسه بحث را ترک کنم و اگر فیلمی که مشتاق تماشای آن هستم محتوای حساسی در مورد بچه‌ها داشته باشد به یک هشدار قبلی نیاز دارم.

چرا بچه دار شدن من را به چنین ویرانی عاطفیی دچار کرد؟

پدر و مادر شدنچگونه بارداری مغز را دچار تغییر می کند؟

همانطور که از پیش می دانید، بدن یک زن باردار یک سری تغییرات را تجربه می کند که او را برای حاملگی آماده می سازد. چیزی که تحقیقات جدید مغز نشان می دهد این است که مغز یک زن نیز با بارداری دستخوش تغییراتی می شود که می تواند به آماده شدن او برای والد شدن کمک کند.

طبق مطالعات، چندین ناحیه از مغز مادر در ماه‌های پس از تولد تغییر و حتی رشد می‌کند. مهم تر از همه، مناطقی که بیشترین تغییرات در آنها مشاهده می شود، کارکردهای مهمی را در والدگری بر دوش دارد.

برای مثال، گروهی از محققان با استفاده از fMRI اسکن‌های مغزی مادران را قبل و بعد از زایمان جمع‌آوری کردند تا ببینند آیا مغز آن‌ها پیش و پس از بچه‌دار شدن تغییر قابل توجهی داشته یا خیر. پژوهشگران دریافتند که ساختار مغز مادران در واقع دستخوش تغییرات چشمگیر و ماندگاری شده که دست کم تا دو سال پس از زایمان باقی مانده است.

مهمتر از همه، بخش هایی از مغز آنها که بیشتر تغییر می کرد، قسمت هایی بود که وقتی مادران به عکس نوزادان خود نگاه می کردند فعال می شد. محققان فکر می کنند که این تغییرات احتمالاً به زنان کمک می کند تا به نیازهای عاطفی نوزادان خود توجه بیشتری نشان دهند.

بیشتر بخوانید: رفع افسردگی در دوران بارداری

شواهدی از بروز تغییرات مشابه در مغز پدران خبر می دهند. گروه دیگری از محققان دریافتند که پدر و مادر شدن برای اولین بار، بخشی را مرسوم به «شبکه مراقبتی والدین» در مغز فعال می کند و مناطقی را که بیشترین مسئولیت را در پردازش عاطفی، درک اجتماعی و همدلی دارند، درگیر می سازد. نکته مهم این است که این شبکه هم در مادران و هم در پدران پس از بچه دار شدن فعال می شود و در حالی که این تغییرات برای مادران عمدتاً از نظر بیولوژیکی ایجاد می شود، برای پدران، میزان مراقبت مستقیمی که از نوزادان خود داشتند با میزان فعالیت شبکه مراقبت والدین مرتبط بود.

افزون بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تغییرات در مغز پس از زایمان نه تنها برای افزایش حساسیت به نیازهای نوزادان، بلکه برای آماده سازی بدن برای اقدام کردن در صورت بروز مشکل، ایجاد می شود. مطالعه اخیر روی بیش از 700 مادر و نوزادان شان در 11 کشور مختلف نشان داد که به طور جهانی، مادران به سرعت به شنیدن گریه نوزادشان واکنش نشان می دهند، به آنها نزدیک تر می شوند و برای تسکین آنان با آنها صحبت می کنند. داده‌های مغزی اضافی جمع‌آوری‌شده از سه کشور از جمله ایالات متحده، چین و ایتالیا نشان می‌دهد که مناطقی از مغز مادران که بدن را برای اقدام آماده می‌کند، در مادران تازه و با تجربه بلافاصله پس از شنیدن گریه نوزادشان فعال می‌شود.

پدر و مادر شدنبنابراین، در حالی که والدشدن می تواند شما را به افرادی شدیداً احساسی تبدیل کند، این تغییرات عاطفی ممکن است واقعاً مفید باشند و به تازه­والدین ها کمک کنند تا حساس تر بوده و سریعاً به نیازهای نوزادان خود پاسخ دهند. حساسیت و پاسخگویی والدین، از عوامل اصلی پیش بینی کننده ایجاد رابطه دلبستگی امن با کودک است. از این رو، این تغییرات اولیه در مغز والدین می تواند به شکل­گیری پایه ای برای روابط اجتماعی سالم کودک در آینده کمک کند.

متأسفانه، اگرچه تغییر در احساسات ممکن است در درازمدت برای والدین مثبت باشد، اما شاید همیشه اینگونه به نظر نرسد. در واقع، تغییرات در بدن و محیط به دنبال والد شدن، می‌تواند جنبه‌های منفی نیز به همراه داشته باشد که احتمالاً باعث بروز احساسات استرس و پریشانی در والدین می‌شود. سازماندهی مجدد مغزی که مادران در دوران بارداری تجربه می کنند، با کاهش حافظه همراه است؛ این می تواند توضیح دهد که چرا تازه-مادران اغلب احساس فراموشی یا حواس پرتی می کنند. تغییرات هورمونی همچنین می تواند مادران را مستعد افسردگی یا اضطراب پس از زایمان کند که در هفته های بعد از تولد افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید: چرا شریک عاطفی تان مسائل را به طرز متفاوتی از شما به یاد می آورد؟

چگونه مادران می توانند با تغییرات شناختی حاصل از بارداری کنار بیایند

برای مقابله با برخی از پیامدهای منفی تغییرات مغزی در مادران، کارهایی وجود دارد که والدین می توانند انجام دهند تا بار هیجانی والدگری را کمی سبک سازند:

  1. استرس نداشته باشید

یکی از عوارض جانبی بیش از حد احساسی بودن، ممکن است استرس و اضطراب باشد، و بیایید روراست باشیم، فرایند والدگری حتی بدون فراموشی و فراز و نشیب های عاطفی، استرس زا است. استرس می‌تواند منجر به پیامدهای منفی سلامتی برای والدین شود، از جمله مشکلات جسمی کوتاه‌مدت مانند درد معده و سردرد، همراه با مشکلات طولانی‌مدت جدی‌تر همچون فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی.

افزون بر این، والدین فرزند مضطرب، خود در معرض خطر افزایش مشکلات هیجانی هستند. بنابراین یافتن راه‌های ممکن برای کاهش استرس می‌تواند هم برای والدین و هم برای کودک مفید باشد.

  1. چرت بزنید.

یکی از تغییرات اجتناب ناپذیر در شیوه زندگی که با بچه دار شدن به وجود می آید، کم خوابی است، به ویژه در شش ماه اول پس از تولد. متأسفانه، مانند اضطراب، محرومیت از خواب نیز می‌تواند اثرات منفی بر بدن و مغز داشته باشد، و تحقیقات نشان می‌دهد که حتی مقدار متوسطی از محرومیت از خواب نیز اثراتی مشابه مست بودن بر جای می گذارد.

هنگامی که با والد جدیدی روبرو می شوید که از نظر هیجانی کمی احساس فشار می کند، می توانید تصور کنید که ترکیب آن با کمبود خواب ممکن است باعث شود این احساسات، شدیدتر و دشوارتر به نظر برسند. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن استراحت کنید. این بسیار اهمیت دارد.

 

  1. کمک بگیرید.

تغییرات شدید در احساسات، به ویژه آنهایی که با افسردگی پس از زایمان مرتبط هستند، ممکن است نیازمند کمک گرفتن از خانواده، دوستان یا حتی پزشک باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد حمایت اجتماعی – یا داشتن عزیزان در اطراف خود – می‌تواند به مادران کمک کند تا با انتقال به دنیای متفاوت فرزندپروری کنار بیایند و به طور کلی در کاهش استرس و افسردگی موثر باشند.

بنابراین اگر احساس خستگی می‌کنید، از پذیرش دست یاری ای که هر زمان به سمت تان پیشنهاد می شود، نترسید.

حتی اگر بدن و مغز شما به تان کمک کنند تا برای والدن شدن آماده شوید، داشتن بدن و مغزهای زیادی در اطراف برای کمک به شما در کنار آمدن با این شرایط می تواند پیشنهاد خوبی باشد، به خصوص زمانی که احساس می کنید دچار یک ویرانی عاطفی شده اید.

منبع

https://www.psychologytoday.com/gb/blog/the-baby-scientist/202208/why-becoming-parent-makes-ou-so-emotional

بررسی توسط دون فری – 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]