تحقیقات جدید در مورد آنهدونیا نشان می دهد که چگونه می توان آنچه را که کمبود دارید، به زندگیتان بازگردانید.

نکات مهم :

  • ممکن است این روزها دچار یک مورد شدید از “بلاها” شده باشید و اگر چنین است، شاید از نوعی دیسفوری به نام آنهدونیا ( بی لذتی) رنج می برید.
  • تحقیقات جدید در مورد آنهدونیا نشان می‌دهد که این حالت نارسایی تا چه حد می‌تواند در علائم افسردگی نقش داشته باشد .
  • با استفاده از چهار ترفند توسعه‌یافته در این تحقیق، می‌توانید توانایی دریافت پاداش از زندگی روزمره را به حسی دوباره از شادی تبدیل کنید.

زندگی روزمره می تواند پر از لذت و درد باشد، اما ترفند برای رسیدن به رضایت این است که اجازه دهید لذت بیشتر از درد باشد. در نظر بگیرید که وقتی صبح از خواب بیدار می شوید چه احساسی دارید. اولین فکری که به ذهن شما خطور می کند چیست؟ آیا این است که مشتاقانه منتظر چیزی هستید که آن روز به ارمغان می آورد یا واقعاً برایتان مهم نیست؟ قرار است همان قدیمی باشد؟

بر اساس یک مطالعه جدید توسط گابریلا خزانوف از مرکز پزشکی مدیریت کهنه سربازان فیلادلفیا و همکاران (2022)، احساس “بله” شما ممکن است نشانه ای از تجربه بی لذتی، یا “کاهش علاقه یا لذت به فعالیت های معمول” باشد.

به این معنی نیست که شما بدبخت هستید؛ فقط این است که شما خوشحال هم نیستید.

شاید شما همیشه این احساس را نداشته اید. شاید زمانی بود که نمی توانستید برای شروع روز خود صبر کنید، نه لزوماً به این دلیل که کار بسیار هیجان انگیزی انجام می دادید، بلکه به این دلیل که از چیزهای ساده لذت می بردید. به نظر می رسید حتی چیزی به اندازه آبیاری گیاهانتان باعث می شود که وقتی متوجه شکوفه دادن جوانه جدیدی می شوید، موج کوچکی از لذت را در شما ایجاد می کند.

 چهار راه برای برگرداندن مقداری لذت به زندگینقش آنهدونیا در افسردگی

ناتوانی در تجربه کردن لذت هر چند وقت یکبار ممکن است معضل کوچکی در سلامت روان شما باشد، اما زمانی که این حالت مزمن می شود، ممکن است خود را در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار داده باشید.  در واقع آنهدونیا که یکی از دو علامت اصلی افسردگی است و به طور بالقوه هفتاد درصد از مبتلایان به این اختلال قابل تشخیص این بی لذتی را تجربه می کنند. شما بدون شک افسردگی را با خلق و خوی مزمن افسرده مرتبط می‌دانید، اما ممکن است این ویژگی پنهان‌ دیگری را که می‌تواند در زیر سطح قرار گیرد، به‌عنوان ویژگی ثابت این وضعیت در نظر نگرفته باشید.

از آنجایی که آنهدونیا همچنان در حال گسترش است، افراد افسرده ممکن است حتی از این مانع برای بهبود خلق و خوی غمگین خود آگاه نباشند. در واقع، با وجود آنهدونیا به صورت مزمن، این افراد حتی ممکن است کمتر بتوانند از مداخلات روان‌شناختی در درمان بهره ببرند و تیم تحقیقاتی مبتنی بر هدف کاهش موثر افسردگی بعلت نداشتن انگیزه ی فرد برای درمان ممکن است شکست بخورند.

تحقیقات نشان می دهند آنهدونیا همچنین می تواند می‌تواند یک ویژگی شخصیتی، جزئی از شیوه مزمن بودن فرد باشد. با این حال، از طریق مسیر «دسترسی به تجارب پاداش‌دهنده» و انواع پاداش‌هایی که افراد می‌توانند مهندسی کنند تا در زندگی‌شان اتفاق بیفتد، یک مؤلفه قابل حل برای آنهدونیا وجود دارد.

برای انجام این کار مستلزم غلبه بر این احتمال است که فرد مبتلا به آنهدونیا به دلیل «ترس از پیامدهای منفی» با درجه شدیدی از شک و تردید به چنین تجربیات بالقوه پاداش‌دهنده‌ای نگاه می‌کند .

درمان فاکتور آنهدونیا

اگر می‌توانید با ایده آنهدونیا ارتباط برقرار کنید، این لزوماً به این معنی نیست که شما با معیارهای تشخیصی افسردگی مطابقت دارید. خزانوف و همکارانش مقاله خود را بر روی افسردگی بالینی متمرکز می‌کنند، اما همانطور که در مورد درمان‌هایی که آنها پیشنهاد می‌کنند مطالعه می‌کنید، همچنان می‌توانید پیشنهادهای مفیدی را برای به دست آوردن ذوق و شوق بیشتر از زندگی روزمره خود ارائه دهید، به خصوص زمانی که نوبت به یافتن این مسیر برای تجربه‌های مفیدتر می‌رسد.

با بازگشت به این ایده که حتی اگر آنهدونیا یک ویژگی ذاتی در شخصیت یک فرد باشد، هنوز می توان آن را درمان کرد، تیم تحت رهبری VA پیشنهادات بسیار عملی را برای افزایش توانایی شما برای کسب لذت از زندگی از طریق تغییر رفتار افراد با توجه به پاداش ها درمان را عملی می کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که این چهار عنصر رفتارمدار رویکرد درمانی پیشنهادی آنها را با خودتان تطبیق دهید :

  • ارزش گذاری پاداش:

 برای رسیدن به یک نتیجه مثبت، مهم نیست که آن نتیجه چه باشد، حداقل به تلاش نیاز دارد. افراد مبتلا به آنهدونیا در کارهای آزمایشگاهی نشان داده می شوند که تلاش کمتری برای رسیدن به یک پاداش، مانند برنده شدن مقدار کمی پول، انجام می دهند. در موقعیت‌های روزمره، برای دستیابی به پاداش‌های خاصی نیز نیاز به تلاش شما است. شما دوست دارید به یک کنسرت بروید زیرا گروه مورد علاقه شما در حال نواختن خواهد بود. سپس شما شروع به تصور همه تدارکات برای رسیدن به آنجا می کنید، از حمل و نقل گرفته تا احتمالا نیاز به مراقبت از همکاران.به همین دلیل ممکن است بی خیال رفتن به کنسرت شوید.

 باید توجه داشته باشید، افراد مبتلا به آنهدونیا می توانند دلایل زیادی در درمان  برای عدم مراجعه به درمان جمع آوری کنند.

نتیجه مثبتی که در انتظار شما باشد می خواهد هر چه باشد می تواند انگیزه ای برای عمل باشد، غلبه بر این موانع مستلزم آن است که آن موانع را به واحدهای قابل مدیریت بشکنید و یکی یکی با آنها مقابله کنید تا زمانی که راه رسیدن به پاداش صاف و آسان شود.

  •  چهار راه برای برگرداندن مقداری لذت به زندگی
  • پیش بینی پاداش:

 افرادی که درجه ی بالایی از آنهدونیا دارند به یک موقعیت بالقوه پاداش به عنوان موقعیتی نگاه می کنند که نمی توانند از آن سود ببرند. شاید شما به یک مهمانی دورهمی دعوت شده باشید که به احتمال زیاد سرگرم کننده خواهد بود. با این حال، وقتی شروع به فکر کردن در مورد آماده شدن برای آن می‌کنید، مانند پیدا کردن لباس مناسب یا فهمیدن اینکه آیا به آنجا خواهید رسید یا خیر، به این تصمیم می‌رسید که ممکن است اصلاً نروید. کلید غلبه بر این مؤلفه بی لذتی، کاهش موانع درک شده برای دستیابی به یک نتیجه مثبت است. لباس‌هایتان را زودتر آماده کنید تا در لحظه آخر وحشت نکنید. سپس خود را در آن لباس خوب تصور کنید. بعد، به این فکر کنید که چه کسی دیگر آنجا خواهد بود. آیا حداقل افرادی خواهند بود که آنها را بشناسید و دوست داشته باشید؟ خود را در موقعیت قرار دهید و به خود یادآوری کنید که وقتی در کنار آنها هستید چقدر احساس خوبی دارید. حتی اگر فقط چند نفر را در لیست مهمان می‌شناسید، این می‌تواند زمینه ای به شما بدهد که می‌توانید بر اساس آن روابطتان را بسازید.

  • یادگیری پاداش:

 وقتی اتفاق خوبی برای شما می افتد، چگونه آن موفقیت را به برنامه های خود برای تلاش های آینده نسبت می دهید؟

اگر باید بتوانید متوقف شوید و روی احساسات مثبت مرتبط با موفقیت خود فکر کنید،حالا مهم نیست که نتیجه چقدر عالی بوده است موفق خواهید شد بر آنهدونیای خودتان غلبه کنید. خزانوف و نویسندگان همکارش معتقدند که افراد ساکن در آنهدونیا، برای لذت بردن از لحظه ای که لحظه خوب است، به کمک نیاز دارند. این تجربه را جدا کنید و صادقانه از خود بپرسید که چقدر لذت بخش بود. پس از آن مهمانی دورهمی ، به مواقعی فکر کنید که شخصی از شما تعریف و تمجید کرده، شما را خندانده، یا به شما کمک کرده است که احساس حمایت کنید. در مورد آن کنسرت، مراحلی را که برای رسیدن به آنجا باید طی می کردید، برگردید. آیا آنها واقعاً آنقدر بد بودند که تصور می کردید؟ حتی اگر در طول راه با سکسکه مواجه شدید، از این که بر آن غلبه کرده اید، لذت ببرید. شاید دفعه بعد خیلی بد نباشد.

بیشتر بخوانید: فهم کارکرد دوپامین و ایجاد عادات بهتر

  • تأخیر در پاداش:

بسیاری از جوایز فوراً به دست می‌آیند، اما مطمئناً بسیاری از پاداش‌ها وجود دارند که به زمان نیاز دارند تا اتفاق بیفتد.

 در این مورد، صبر می تواند یک فضیلت باشد زیرا شما یاد می گیرید که از تجربه به سمت احساس لذت بیشتر رنج بکشید. همانطور که یاد می گیرید بر تردید خود در مواجهه با تجربیات جدید و بالقوه مثبت غلبه کنید، برخی از پاداش ها بلافاصله آشکار می شوند. مثلا پیدا کردن یک دوست جدید در آن مهمانی دورهمی، ممکن است نیازباشد تا اجازه دهید رابطه در طول زمان عمیق تر شود و کمی صبوری به خرج دهید تا به پاداش مورد قبولتان برسید.

 چهار راه برای برگرداندن مقداری لذت به زندگیایجاد ارزش پاداش برای شما

مجدداً، روش‌هایی که خزانوف و نویسندگان همکارش طرح می‌کنند، برای مداخلات درمانی برای افرادی که آنهدونی آنها بخشی از یک تصویر بزرگ‌تر از علائم است، اعمال می‌شود. با این حال، زمانی که ضربات ناگوار به صدا در می آید، این می تواند به دلایل مختلفی باشد. شاید شما به تازگی فراموش کرده اید که چگونه لذت های کوچک را از تجربیات معمولی زندگی جداسازی کنید.

دفعه بعد که روزی خسته کننده در پیش داشتید، از این چهار تمرین پاداش محور استفاده کنید.

 آیا چیزی وجود دارد که اتفاق بیفتد که فقط کمی منتظر آن باشید؟

 آیا این غذای عصر شما را آماده می کند، تکه های کمی پیاز یا سیر را خرد می کند؟

 اگر اتفاقاً در زندگی‌تان بچه‌هایی دارید، چطور با آنها بنشینید و بازی‌ای انجام دهید که می‌دانید از آن لذت می‌برند؟

 در حال حاضر ذهن خود را از نگرانی های خود دور کنید و سعی کنید جهان را از چشمان آنها ببینید، همانطور که آنها تمام تلاش خود را برای پیروزی می کنند. چنین تجربیات ساده ای، زمانی که آنها را به چه شکلی می بینیم، می توانند پادزهر مهمی برای این احساس ایجاد کنند که هیچ چیز مهم وجود ندارد یا نمی تواند به شما لذت بدهد.

به طور خلاصه، چشیدن چیزهای خوب می تواند به شما کمک کند تا احساس لذت را در خود تقویت کنید و به مرور زمان به شما این امکان را می دهد که این تقویت ها را در خلق و خوی خود به منابع روزانه تبدیل کنید. بازگرداندن توانایی خود در کسب لذت از گذشته به شما کمک می کند تا آن احساس رضایت را ایجاد کنید که پس از آن می توانید به آینده بپردازید.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره خانواده به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]