آیا کم خوابی باعث رفتارهای غذایی ناسالم می شود؟

تحقیقات نشان می دهد که پیوندی نیرومند بین نحوۀ خواب شما و غذاهایی که می خورید، وجود دارد. کم خوابی به طرز چشمگیری کارکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است بر اینکه چگونه و چه چیزهایی می خورید، اثر زیادی داشته باشد.

نکات کلیدی

  • کم خوابی به طرز چشمگیری کارکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است بر اینکه چگونه و چه چیزهایی می خورید، اثر زیادی داشته باشد.
  • به نظر می رسد کم خوابی، ترجیح ما را نسبت به خوراکی های ناسالم و پُر شکر افزایش دهد.
  • کم خوابی می تواند به طور قابل توجهی جذب کالری را در ما بالا ببرد.
  • مطالعات تصویربرداری مغز نشان می دهد که کم خوابی با تغییرات عملکرد مغز مرتبط است.

خواب ناکافی و کم کیفیت، مسئله ای است که بخش فزاینده ای از جمعیت با آن دست به گریبان اند. طبق برآوردها، میلیون ها فرد در ایالات متحده و بسیاری از افراد در سرتاسر جهان از این مسئله رنج می برند. از دست دادن خواب با کیفیت چیزی بیش از یک ناراحتی ساده است. تحقیقات به طور فزاینده ای نشان می دهد که خواب خوب نقشی کلیدی در حفظ سلامت مغز و بدن دارد.

یک مسیر کمتر شناخته شده که از طریق آن مشکلات خواب ممکن است مستقیماً بر سلامت ما اثر بگذارد، به انتخاب های غذایی مان مربوط می شود. در اینجا به برخی از دستاوردهای مهم پژوهشی اشاره می کنیم که کاهش خواب را با انتخاب‌های غذایی مان مرتبط می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی

کم خوابی ممکن است ترجیح ما را نسبت به غذاهای ناسالم افزایش دهد

در یک مطالعه در سال 2020، محققان به آزمون این پرسش پرداختند که آیا ارتباطی بین کم خوابی و ترجیح افراد نسبت به غذاهای قند دار وجود دارد یا خیر. پس از خواب خوب یا کم خوابی، به افراد گفته شد که پنج نمونه جداگانه را که درجات مختلفی از قند داشت، بچشند.

محققان دریافتند افرادی که خواب کافی نداشتند ترجیح بیشتری نسبت به گزینه های شیرین نشان می دادند. افزون بر این، گروهی که کم‌خواب بودند، بعد از کم‌خوابی، کالری بیشتری از کربوهیدرات‌ها را برای صبحانه انتخاب می کردند.

مطالعۀ دیگری در سال 2022 که در نشریۀ خواب منتشر شد، به تأثیر کم خوابی بر ترجیحات غذایی نوجوانان پرداخت. پژوهشگران دریافتند در بین نوجوانانی که 6.5 ساعت فرصت خواب در شبانه روز داشتند (در مقابل گروه کنترل با 9.5 ساعت خواب شبانه)، مصرف قندها و کربوهیدرات های افزوده بیشتر و مصرف میوه و سبزیجات کمتر بود.

هنگامی که غذاهای ناسالم مصرف می کنیم، به نظر می رسد کمبود خواب پردازش آنها را برای بدن مان دشوارتر کند. به طور خاص، کم خوابی با مشکلات بیشتری در مدیریت گلوکز در وعده های غذایی ما مرتبط است. این ممکن است به معنای باقی ماندن سطوح بالاتر قند خون در بدن ما برای دوره های زمانی طولانی تر باشد که هر دو می تواند برای سلامت کلی و مغز مان خطراتی در پی بیاورد.

کم خوابیکم خوابی ممکن است باعث افزایش کلی جذب کالری شود

در بررسی مطالعات منتشر شده در سال 2018، محققان به این نتیجه رسیدند که محدودیت خواب منجر به افزایش قابل توجه گرسنگی، مصرف کالری و حتی افزایش وزن می شود. این نوع نتایج در مطالعات دیگر نیز تکرار شده است. یک پژوهش مروری در سال 2021 از 50 مطالعه جداگانه به این نتیجه رسید که محدودیت خواب ممکن است باعث افزایش مصرف کالری، تعداد دفعات غذا خوردن و اندازۀ وعده غذایی شود.

یکی از عمده ترین دلایلی که باعث می شود کم خوابی بر تغییرات در اشتها و مصرف کالری اثرگذار باشد، ممکن است به هورمون های خاص مرتبط با اشتها مربوط شود. به طور مداوم نشان داده شده است که هورمون های خاصی توسط روده انسان ترشح می شود که نقش مهمی در سطح گرسنگی فرد ایفا می کند. شاید مهمتر از همه، سطوح بالاتر هورمونی به نام گرلین باشد که با افزایش گرسنگی و مصرف کالری مرتبط باشد. به همین دلیل قابل توجه است که مشکلات خواب از کم خوابی گرفته تا محرومیت خواب کلی با سطوح بالاتر گرلین ارتباط دارد.

بیشتر بخوانید: خواب و رابطه جنسی

واقعاً در مغز محروم از خواب و یا کم خوابی چه اتفاقی می افتد؟

اگر در نتیجه کم خوابی در مورد غذا تصمیمات متفاوتی می گیریم، باید انتظار داشته باشیم که تغییراتی در مغز اتفاق افتاده باشد. در واقع، برخی از این تغییرات از طریق تصویربرداری مغزی و فنون دیگر بررسی شده است.

در یک مطالعه، پژوهشگران دریافتند که در مقایسه با افرادی که به خوبی استراحت کرده بودند، افرادی که از خواب محروم بودند، هنگام تماشای تصاویر غذا، فعالیت بخشی از مغزشان به نام قشر کمربندی قدامی افزایش می یافت. فعال سازی این بخش، مستقیماً با گرسنگی ذهنی افراد مرتبط است.

پژوهش های دیگر نشان داده است که کم خوابی با تغییرات در فعالیت بخشی از مغز به نام قشر جلوی مغز ارتباط دارد. این امر به ویژه به تصمیمات غذایی مربوط می شود، زیرا قشر جلوی مغز وظیفه دارد به ما کمک کند تا تصمیمات سنجیده ای بگیریم و کلید خود-کنترلی سالم است.

همچنین جالب است بدانید که خواب خوب باعث پاکسازی تجمع مواد زائد در مغز می شود. تحقیقات اخیر نشان داده که کم خوابی به طور قابل توجهی این روند را مختل می کند. تصور می‌شود که فرآیند حذف مواد زائد می تواند بر سطوح التهاب در مغز تأثیر بگذارد، و التهاب بالاتر مغز با تصمیم‌گیری تکانشی بیشتر مرتبط است. اختلال در دفع مواد زائد در مغز در نتیجۀ خواب ضعیف قبلاً با پیامدهای بلندمدت برای سلامت مغز مرتبط بوده است، اما با گسترش تحقیقات، ممکن است به ارتباط بیشتر آن با تصمیم گیری و کارکرد روزمرۀ مغز پی ببریم.

کم خوابیجمع بندی

کم خوابی با طیف وسیعی از پیامدها از دشواری بیشتر در تمرکز گرفته تا خلق و خوی بدتر همراه است. اما علاوه بر این، می تواند مغز را به گونه‌ای تغییر دهد که انتخاب‌های غذایی بدتر را ترویج کند.

بیشتر بخوانید: رابطه بین چاقی و افسردگی

این دلیلی اضافه بر موارد قبلی ارائه می کند که چرا باید با خواب خود با احترام رفتار کنیم و هر شب آن را در اولویت قرار دهیم. اگرچه گاهی مشغله های زندگی مان مانع از داشتن خواب مداوم خوب می شود، اما می‌توانیم از طریق کارهایی ساده از جمله پایبندی به برنامه خواب ثابت، تاریک و خنک نگه داشتن اتاق‌ها و ایجاد عادت به کنارگذاشتن صفحات نمایش قبل از خواب که قرارگیری در معرض نور مصنوعی را به حداقل می رساند، به بهینه‌سازی خواب شبانۀ خود کمک کنیم.

منبع

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-modern-brain/202208/how-sleep-loss-promotes-unhealthy-eating

بررسی توسط دوون فری – 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]