چرا کودکان دچار ADHD انقدر فراموشکار هستند؟

نواقص حافظۀ کاری در کودکان دچار ADHD یا بیش فعالی رایج است. این راهبردها می توانند کمک تان کنند.

نکات کلیدی

  • حافظۀ کوتاه مدت یا حافظۀ کاری برای تمرکز و پیگیری دستورالعمل ها حیاتی است.
  • کودکان دچار ADHD (اختلال بیش ­فعالی – نقص توجه) به دلیل نواقص در کارکرد اجرایی شان، اغلب با حافظۀ کاری خود کشمکش دارند.
  • برخی راهبردهای ساده می تواند به بهبود عملکرد حافظۀ کاری در کودکان دارای ADHD یا بیش فعالی کمک کند.

چرا پسر مبتلا به ADHD یا بیش فعالی من فکر می کند حافظه اش عالی است؟ شاید به این دلیل که متوجه فراموشکار بودن خودش نیست.

بیشتر بخوانید: مشاوره نوجوانان

اعتراف می کند که در مورد پسرم، نسبت به یادداشت های چسبان فسفری رنگ وسواس به خرج می دهم. از پیش می دانستم که باید این یادآورها را هر جایی از جمله پوشۀ مدرسۀ پسرم، میز تحریرش و حتی آینۀ توالت بگذارم تا به یاد او بیاورم که لباس­های شستنی­اش را داخل سبد بگذارد، تکالیف مدرسه­اش را تحویل دهد و تمرین پیانویش را انجام دهد. فکر می­کردم شاید مغز ADHD یا بیش فعالی او به این یادداشت­های با رنگ روشن توجه کند.

متاسفانه نه! حافظۀ کاری پسرم واقعاً جواب نمی دهد. خب، این حافظۀ کاری چیست و چه ارتباطی با ADHD یا بیش فعالی دارد؟

ADHD یا بیش فعالینواقص حافظۀ کاری در مبتلایان به ADHD یا بیش فعالی

یک عنصر اصلی دخیل در این که چرا کودک دچار ADHD شما حواس پرت و فراموشکار به نظر می رسد، حافظۀ کاری است. کودکان دارای ADHD یا بیش فعالی به دلیل نواقص در کارکرد اجرایی شان، اغلب با حافظۀ کاری خود کشمکش دارند. حافظۀ کاری ضروری ترین نوع حافظۀ ماست که به ما کمک می کند تا اطلاعات را تا زمان نیاز به استفاده از آنها، در ذهن نگه داریم.

برای مثال، وقتی به حل یک مسئلۀ ریاضی می پردازید، از حافظۀ کاری خود کمک می گیرید. به این مسئله توجه کنیدی: 4 به علاوۀ 5 به علاوۀ 10. ابتدا، شما محاسبه می کنید که 4 به علاوۀ 5 می شود 9. سپس، از حافظۀ کاری­تان کمک می گیرید تا عدد 9 را در مغزتان نگه دارد، و بعد 10 را به آن اضافه می کنید و به جواب 19 می رسید. حافظۀ کاری همچنین وقتی مجموعه ای از گام ها را پشت سر می گذارید (مثل انجام یک دستورالعمل) نقش مهمی ایفا می کند. به کمک آن شما می فهمید که کدام گام ها را پشت سر گذاشته اید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک

با توجه به ADHD یا بیش فعالی ، حافظه فعال برای کمک به کودکان برای توجه به/ و پیروی از دستورالعمل ها مهم است؛ این تمام چیزی است که معلمان و والدین دوست دارند بچه ها انجام دهند. اما کودکان مبتلا به ADHD یا بیش فعالی ممکن است آنچه را که باید به آن توجه می کردند، فراموش کنند، زیرا اطلاعات مهمی که در حافظه کاری آنها نگهداری می­شود می تواند به راحتی با محرک های دیگری مانند یک فعالیت مورد علاقه جایگزین شود.

شاید این سناریو برایتان آشنا به نظر برسد. کودک ADHD یا بیش فعال شما در انجام فعالیت‌ مورد علاقه اش همچون یک بازی ویدیویی غرق شده و شما به او هشدار می‌دهید که 15 دقیقه وقت دارد تا برای تمرین فوتبال آماده شود. وقتی ۱۵ دقیقه بعد بر می گردید، متوجه می‌شوید که او از جایش تکان نخورده و دیر به تمرین خواهید رسید

کودکان مبتلا به ADHD یا بیش فعالی در توقف رفتارهایی که در یک زمان خاص نامناسب است (بازی رایانه ای) به منظور تمرکز بر رفتارهای مناسب (آماده شدن برای تمرین فوتبال) مشکل دارند، زیرا آنها به راحتی کاری را که قرار است انجام دهند فراموش می کنند.

ADHD یا بیش فعالیراهکارهایی برای بهبود حافظۀ کاری در ADHD یا بیش فعالی

پسرم که اکنون دانشجوی سال اول دانشگاه است، در کلاس سوم به ADHD یا بیش فعالی مبتلا شد. در طول سال ها، به چندین راهبرد پی بردم که برای کمک به حافظۀ کاری او مفید بود. این راهکارها را در ادامه با شما به اشتراک می گذارم:

  • کارهای بزرگ را به بخش های بسیار خاص تقسیم می کردم تا مغز او سردرگم نشود و راحت تر به یاد بیاورد که چه کاری باید انجام شود.
  • در دوران راهنمایی، پسرم یک پوشۀ مخصوص برای تکالیف درسی­ای که باید روز بعد به معلم تحویل می‌داد، داشت. دوست دارم بگویم که او در پایان روز مدرسه مصرانه پوشه را بررسی می کرد تا از خالی بودن آن مطمئن شود، اما سعی می کنم در دنیای واقعی ADHD یا بیش فعالی زندگی کنم! با این حال، این راهبرد در کاهش تعداد تکالیف گمشده و دیر شدن تحویل آنها مفید بود، زیرا اکنون او فقط می بایست یک پوشه را بررسی می کرد.
  • داشتن مکانی معین برای وسایل مهم مانند کوله پشتی و کلید ماشین به ساده‌تر شدن صبح‌های روزهای هفته کمک می کرد. در نتیجه، پسرم به احتمال زیاد به موقع به مدرسه می‌رفت، زیرا مجبور نبود صبح‌های پرمشغله‌ای را به جست‌وجو و تلاش برای یادآوری مکان‌ وسایل مختلف بگذراند.
  • اگر می خواستم پسرم چیزی را به خاطر بسپارد، مطمئن می شدم که قبل از اینکه انجام کار را از او بخواهم، توجه کامل وی را در اختیار دارم. وقتی پسرم روی فعالیتی که دوست دارد متمرکز شده، چیزی که من از او می‌خواهم از یک گوش وارد و از گوش دیگرش خارج می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع اختلالات شخصیت

  • پسرم پس از چندین سال گوشزد کردن من –بسیار خب، نق زدن من! – در مورد اینکه اگر چیزها را یادداشت کند، آن چیزها مقابل چشمانش هستند و بنابراین حافظۀ کاری اش زحمت زیادی برای یادآوری کارها متحمل نمی شود، سرانجام در دبیرستان تصمیم گرفت از یک دفتر برنامه ریزی استفاده کند. دفتر برنامه‌ریزی او همیشه پر از خط خطی­های جالب از موشک ها بود، و دریغ از یک تکلیف درسی در آن! او ده ها دفتر برنامه ریزی کاغذی، الکترونیکی، سنتی و تخته سفید را امتحان کرده بود. برنامه ریزها، بسته به مغز تازۀ-جوی ADHD یا بیش فعالی او، برای یک یا دو هفته استفاده و سپس رها می شدند (شاید می توانستم آنها را به عنوان پایۀ گلدان هایم روی هم جمع کنم!). اما وقتی پسرم در دبیرستان شروع به استفاده از دفتر برنامه ریزی کرد و همه چیز از جمله تکالیف مدرسه و سایر فعالیت ها را در آن می نوشت، در نهایت تسلیم شد و پذیرفت که این کار واقعاً برای اولویت دادن به تکالیف مدرسه و برنامه ریزی کارآمد برای وقتش مفید است.

شاید زمان آن رسیده باشد که یادداشت های چسبان فسفری رنگ را کنار بگذاریم. و هر کسی که نیاز به یک دفتر برنامه ریزی داشته باشد، من از تقدیم آن خوشحال خواهم شد!

منبع

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/mythbusting-adhd/202208/why-kids-adhd-can-be-so-forgetful

بررسی توسط دوون فری – 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]