متوسط اندازه‌ آلت تناسلی، کوچک‌تر از آن است که فکر می‌کنید. در این مقاله می‌خوانیم: اهمیت اندازه آلت تناسلی در بهبود روابط جنسی چقدر است؟ زنان تا چد حد سایز آلت تناسلی مردان را مهم می‌دانند؟ همچنین به میزان تغییرپذیری آلت تناسلی، تفاوت اندازه آن در حالت نعوظ و غیر نعوظ و تاثیر چاقی و افزایش سن بر آن می‌پردازیم.

اهمیت اندازه آلت تناسلی در چیست؟

اندازه آلت تناسلی می‌تواند تا حد زیادی بر اعتماد به نفس فرد در رابطه جنسی تاثیر بگذارد. با این وصف، اغلب بین اینکه مردان چطور خود را می‌بینند و شریک احتمالی‌شان چه دیدی نسبت به آنها دارد، ناهماهنگی‌هایی دیده می‌شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فرد فکر می‌کند آلت تناسلی او «خیلی کوچک» است.

بر اساس مطالعه ای که در مجله روانشناسی سلامت منتشر شد، حدود 68 درصد از مردان مورد بررسی گفتند که در مورد سایز آلت تناسلی خود نگران اند. نگرانی‌ها عمدتا ناشی از انتظارات غیرواقع بینانه در رسانه ها و به طور کلی جامعه، در مورد اندازه متوسط یک آلت تناسلی بود. این مشکلی قابل بررسی است.

برخی افراد نسبت به اندازه آلت تناسلی خود احساس خجالت دارند و می‌خواهند بدانند چه اندازه ای طبیعی است. اندازه متوسط​​احتمالا کوچک‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

در حالی که اندازه آلت تناسلی معمولا مستقیما بر عملکرد جنسی تاثیر نمی‌گذارد، می‌تواند خطر مشکلات جنسی را افزایش دهد. مطالعات نشان داده است افرادی که فکر می‌کنند آلت تناسلی‌ کوچکی دارند، بیشتر در معرض اعتماد به نفس پایین، اختلال اضطراب عملکرد، مشکلات رابطه‌ای و اختلالات نعوظ هستند. آنها همچنین کمتر به دیگران، از جمله پزشکان اجازه می‌دهند که آلت تناسلی‌شان را معاینه کنند.

جهت مشاوره با سکس تراپیست کلیک کنید

اندازه متوسط ​​آلت تناسلی چقدر است؟

افسانه ها و باورهای غلط زیادی در مورد اندازه آلت تناسلی وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد این باور رایج که میانگین آلت تناسلی 6 اینچ یا بیشتر است، فقط یک افسانه است.  آمارهای زیر، طول و قطر متوسط سایز آلت تناسلی را نشان می‌دهد:

 • طول در حالت نعوظ: 5.5 اینچ (13.97 سانتی‌متر)
 • طول در حالت خوابیده: 3.4 اینچ
 • دور در حالت خوابیده: 3.7 اینچ
 • دور در حالت نعوظ: 4.6 اینچ
اندازه آلت تناسلی
اندازه آلت تناسلی

چطور آلت جنسی خود را اندازه بگیرید؟

می توانید با خط کش یا متر نواری اندازه‌ آلت تناسلی خود را به دست آورید. در اینجا چند نکته برای اطمینان از اندازه‌گیری دقیق وجود دارد:

 • هنگامی که آلت تناسلی در حالت نعوظ است، از نوک آلت تناسلی تا استخوان شرمگاهی اندازه‌گیری کنید. خط‌کش را در سمت بالای آلت تناسلی قرار دهید.
 • برای اندازه گیری قطر، نوار اندازه‌گیری را دور وسط آلت بپیچید (مراقب باشید تا به آلت خود فشار وارد نکنید).

اندازه آلت تناسلی در حالت نعوظ و غیر نعوظ چقدر تفاوت دارد؟

یکی دیگر از باورهای رایج این است که برخی از آلت های تناسلی در طول نعوظ بیش از سایرین رشد می‌کنند. این نشان می‌دهد که سایز آلت تناسلی در حالت غیرنعوظ با اندازه آن در حالت نعوظ ارتباط چندانی ندارد. این مطلب تا حد زیادی درست است.

مطالعه ای در سال 2018 در مجله بین المللی تحقیقات ناتوانی جنسی دو گروه را مورد بررسی قرار داد: گروهی که آلت تناسلی آنها از حالت غیر نعوظ تا نعوظ کمتر از 1.5 اینچ و گروهی که بیش از 1.5 اینچ رشد می‌کرد.

آنان پی بردند آلت های تناسلیی که در حالت غیر نعوظ، کوچک‌تر بودند نسبت به آلت های بزرگ تر در همین حالت، در طول نعوظ بیشتر رشد می‌کردند. (میانگین طول آلت تناسلی همه افراد نمونه در حالت نعوظ حدود 6 اینچ بود).

در نهایت، اندازه آلت تناسلی در حالت غیر نعوظ، پیش‌بینی‌کننده خوبی برای اندازه آن در حالت نعوظ نیست. علاوه بر این، این مقدار ثابت نیست و می‌تواند با تغییرات محیطی همچون تغییر دما تفاوت یابد.

چه عواملی بر اندازه آلت تناسلی تاثیر می گذارد؟

ژنتیک قوی ترین تاثیر را بر سایز آلت تناسلی دارد. اما علاوه بر ژنتیک، عوامل زیر نیز ممکن است بر اندازه آلت تناسلی اثر داشته باشند:

 • رژیم غذایی در دوران بلوغ: رژیم غذایی شما در دوران بلوغ می‌تواند بر سایز آلت تناسلی تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که سو تغذیه، رشد دستگاه تناسلی را کند می‌کند و بلوغ را به تاخیر می‌اندازد. قرار گرفتن در معرض اختلالات غدد درون ریز در این سن نیز می‌تواند رشد دستگاه تناسلی را کُند کند.
 • سن: رشد آلت تناسلی تحت تاثیر افزایش تستوسترون در دوران بلوغ است که معمولا بین سنین 10 تا 14 سالگی شروع می شود. به طور متوسط، آلت تناسلی در سنین 12 تا 16 سالگی سریع ترین رشد خود را تجربه می‌کند. ممکن است تا حدود 21 سالگی نیز به رشد ادامه دهد. پس از آن، اندازه آلت تناسلی اساسا «تنظیم» می‌شود، اگرچه سن بالاتر می‌تواند منجر به کاهش شود.
 • قومیت و نژاد: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد نژاد و قومیت بر سایز آلت تناسلی تاثیر می‌گذارد، اگرچه تحقیقات در این زمینه محدود است. یک مطالعه روی مردان برزیلی اندازه آلت تناسلی مردانی را که سیاه یا سفید بودند مقایسه کرد. با اینکه محققان دریافتند آلت تناسلی سیاه پوستان به طور متوسط بزرگ‌تر است، این تفاوت تنها یک چهارم اینچ بود.
 • عوامل محیطی در دوران بارداری: مواردی مانند رژیم غذایی مادر و قرار گرفتن در معرض اختلالات غدد درون‌ریز مانند بیسفنول آ  (BPA) در رحم می‌تواند بر اندازه آلت تناسلی تاثیر بگذارد.
 • عارضه‌های سلامتی: بیماری پیرونی (PD) می‌تواند سایز آلت تناسلی را کاهش دهد. PD معمولا مردان مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود آلت تناسلی به طور غیر طبیعی انحنا پیدا کند. بافت زخم می‌تواند در محل خم شدن ایجاد شود و طول آلت تناسلی را تا نیم اینچ کاهش دهد. علی‌رغم آنچه ممکن است شنیده باشید، هیچ ارتباطی بین اندازه، قد یا وزن پای یک فرد و اندازه آلت تناسلی او وجود ندارد.
 • دما: سایز آلت تناسلی ثابت نیست و می‌تواند با دما تغییر کند. زمانی که آلت تناسلی خوابیده در معرض سرما قرار می‌گیرد، برای حفظ گرما، اندازه آن کوچک می‌شود.

علی‌رغم افسانه‌های رایج، هیچ ارتباطی بین اندازه، قد، وزن و سایز پای یک فرد و سایز آلت تناسلی او وجود ندارد. با این حال، قد و وزن یک فرد ممکن است تصور نادرستی از اندازه واقعی آلت تناسلی فرد ایجاد کند.

آیا می‌توانید اندازه آلت تناسلی خود را بزرگ‌تر سازید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که تقریبا یک سوم افراد از ظاهر اندام تناسلی خود ناراضی هستند، در حالی که از هر 10 مرد مورد بررسی، یک نفر به جراحی زیبایی اندام تناسلی فکر می‌کند.

رژیم غذایی، قرص‌ها و ورزش به هیچ وجه بر اندازه آلت تناسلی تاثیر نمی‌گذارد. همین امر در مورد دستگاه‌های «بزرگ‌کننده آلت تناسلی» مانند پمپ‌های آلت تناسلی نیز درست است، که کمک اندکی به افزایش طول آلت تناسلی می‌کنند.

علاوه بر این، استفاده نادرست از این محصولات می‌تواند باعث آسیب‌هایی شود که بر عملکرد آلت تناسلی اثر می‌گذارد. آنها ممکن است در صورت استفاده بیش از حد با ایجاد بافت های زخم، قطر را افزایش دهند، اما همچنین می‌توانند باعث بی حسی دایمی شوند.

همین امر در مورد تزریق چربی نیز صدق می‌کند، که ممکن است ظاهرا قطر یا طول آلت تناسلی را افزایش دهد، اما می‌تواند به تغییر شکل یا بی‌ثباتی آن نیز منجر شود.

مشاوره روانشناسی

عمل های جراحی نیز برای افزایش طول آلت تناسلی استفاده می‌شود. با این حال، آنها می‌تواند آلت تناسلی را بی‌ثبات کنند و باعث شود که در هنگام نعوظ به‌طور ناراحت‌کننده‌ای بچرخد. افزون بر این، جراحی‌هایی مانند پنوپلاستی در بهترین حالت می‌توانند طول آلت تناسلی خوابیده یا قطر آن را کمی افزایش دهند. آنها بر طول واقعی آلت تناسلی در حالت نعوظ تاثیر نمی‌گذارند. ممکن است پس از انجام عمل جراحی، با عوارضی مانند زخم، عفونت و از دست دادن عملکرد روبرو شوید. به همین دلیل است که کارشناسان چنین جراحی‌هایی را «خطرناک» می‌دانند.

آیا اندازه آلت تناسلی مرد مهم است؟

در حالی که سایز آلت تناسلی معمولا مستقیما بر عملکرد جنسی تاثیر نمی‌گذارد، می‌تواند خطر مشکلات جنسی و نگرانی‌های اجتماعی / عاطفی را افزایش دهد.

مطالعات نشان داده است افرادی که فکر می‌کنند آلت تناسلی‌شان کوچک است، مسایل زیر را بیشتر احساس می‌کنند:

 • عزت نفس پایین
 • اضطراب عملکرد
 • مشکلات رابطه
 • اختلال در نعوظ

اندازه آلت تناسلی چقدر برای یک شریک جنسی مهم است؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند «اندازه مهم است» و اگر احساس کوتاهی آلت داشته باشند، دچار استرس می‌شوند. آنها همچنین ممکن است بر این باور باشند که اگر آلت تناسلی بزرگ‌تری داشته باشند، برای شریک جنسی‌شان جذاب‌تر خواهند بود (یا مردانه‌تر به نظر می‌رسند). این موضوع تا حد زیادی نادرست است.

سایر مطالعات نشان داده اند که بین آنچه که شریک زن و مرد در مورد اندازه آلت تناسلی احساس می‌کنند، ارتباطی وجود ندارد. در مطالعه ای بر روی افراد دگرجنس‌گرا، 85 درصد از زنان از سایز آلت تناسلی شریک زندگی خود راضی بودند، در حالی که 45 درصد از مردان فکر می کردند که آلت تناسلی آنها خیلی کوچک است.

چه زمانی آلت تناسلی «خیلی بزرگ» محسوب می‌شود؟

داشتن آلت تناسلی بزرگ‌تر ممکن است همیشه چیز خوبی نباشد. در واقع، یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که در میان 75 زن مورد بررسی، از هر 15 زن، یک نفر رابطه خود را به دلیل «بسیار بزرگ بودن» آلت تناسلی شریک زندگی‌اش، ترک کرده است.

نگرانی‌های دیگری نیز وجود دارد. آلت تناسلی بزرگ، به ویژه آلت ختنه نشده، با خطر بالاتر واژینوز باکتریال‌(BV)، نوعی عفونت واژن مرتبط است؛ تا حدی به این دلیل که افزایش اصطکاک در برابر دیواره واژن به بافت‌ها آسیب می‌زند و اجازه ورود باکتری‌های بیشتری را می‌دهد.

آلت تناسلی بزرگ‌تر، خطرات مشابهی را در رابطه مقعدی به دنبال دارد، از جمله افزایش خطر ابتلا به HIV .

چه زمانی آلت تناسلی «خیلی کوچک» محسوب می‌شود؟

پژوهشگران بیان می‌کنند: تنها زمانی که طول آلت تناسلی در حالت خوابیده کمتر از 4 سانتی‌متر (1.6 اینچ)، یا در حالت نعوظ کمتر از 7.5 سانتی متر (3 اینچ) باشد، آن را کوتاه و واجد شرایط جراحی در نظر می‌گیریم.

میکروپنیس یا آلت تناسلی مدفون چیست؟

برخی از افراد با میکروپنیس به دنیا می‌آیند. این حالتی است که در آن آلت تناسلی به طرز غیرعادی کوچک است که معمولا از عوامل هورمونی یا ژنتیکی ناشی می‌شود. جالب است بدانید که میکروپنیس نیز می‌تواند همان کارکرد یک آلت تناسلی با اندازه متوسط را داشته باشد، اما افراد ممکن است از ظاهر آن احساس نارضایتی کنند. در صورت تمایل فرد، درمان هورمونی یا جراحی می‌تواند اندازه آن را افزایش دهد.

گاهی اوقات، آلت تناسلی با اندازه متوسط ممکن است به دلیل وجود پوست اضافی در اطراف خود کوچک به نظر برسد. این موضوع با عنوان آلت تناسلی مدفون شناخته می‌شود که جراحی می‌تواند آن را برطرف کند.

تاثیر چاقی و افزایش سن

در سال 2015، پژوهشگران در عربستان سعودی مطالعه ای را منتشر کردند که شامل 778 مرد 20 تا 82 ساله بود. آنان پی بردند که بین شاخص توده بدنی بالاتر و طول آلت تناسلی کوتاه‌تر (در حالت نعوظ) هنگام اندازه‌گیری از پوست روی ناحیه شرمگاهی ارتباط ضعیفی وجود داشت؛ اما زمانی که از استخوان تا نوک اندازه‌گیری می‌شد، این ارتباط دیده نشد.

این نشان می‌دهد که وقتی چربی بیشتری در زیر پوست در قاعده‌ی قابل مشاهده‌ی آلت وجود دارد، آلت تناسلی کوتاه‌تر به نظر می‌رسد. کاهش وزن اغلب می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

محققان همچنین تفاوت اندکی در اندازه آلت تناسلی در بین مردان 20 ساله و افراد 70 ساله دریافتند، اما این تفاوت کمتر از 1 سانتی متر بود.

خلاصه

نگرانی در مورد کوچک بودن سایز آلت تناسلی در مردان، می‌تواند باعث بروز استرس و اختلال در عملکرد جنسی شود. مشکل این است که بسیاری از مردان فکر می‌کنند که «آلت تناسلی متوسط» بزرگتر از چیزی است که واقعا هست.

هنگامی که بلوغ مرد تکمیل می‌شود، اندازه آلت تناسلی تا حد زیادی ثبات می‌یابد. در حالی که برخی عوامل مانند جراحی یا بیماری پیرونی می‌تواند اندازه آلت تناسلی را کاهش دهد، موارد کمی وجود دارد که بتواند به طور موثر سایز آن را بالا ببرد.

سخن پایانی

مهم است به یاد داشته باشید که هیچ اندازه «طبیعی»­ای در مورد آلت تناسلی وجود ندارد. اگر نگران این هستید که اندازه آلت تناسلی‌تان نیازهای همسرتان را برآورده نکند، صحبت با یک پزشک یا درمانگر جنسی می‌تواند کمک‌ کند تا دیدگاه بهتری به دست آورید.

در حالی که ممکن است بحث در مورد اندازه آلت تناسلی با همسرتان دشوار باشد، می‌توانید رویکرد متفاوتی در پیش بگیرید و از شریک زندگی خود بپرسید که از چه چیزی لذت جنسی می‌برد. سعی کنید بر صمیمیت و ارتباط تمرکز کنید؛ بسیاری از زنان این مسایل را به اندازه رابطه جنسی مهم می‌دانند.

سوالات رایج درباره آلت تناسلی

 • چه زمانی رشد آلت تناسلی متوقف می‌شود؟

رشد آلت تناسلی مرد معمولا در سنین 18 تا حدود 21 سالگی یعنی زمان تکمیل بلوغ، متوقف می‌شود.

 • چه عواملی بر اندازه آلت تناسلی تاثیر می‌گذارند؟

ژنتیک بیشترین نقش را در تعیین اندازه آلت تناسلی دارد. با این حال، عوامل دیگری از جمله هورمون‌هایی مانند تستوسترون در این امر دخیل‌اند. برخی از شرایط ژنتیکی مانند سندرم کلاین فلتر می‌تواند تولید تستوسترون را در پسران مختل کند.

 • آیا روش های بزرگ کردن آلت تناسلی جواب می‌دهد؟

شواهد کمی وجود دارد که دستگاه هایی مانند پمپ آلت تناسلی واقعا جواب دهند. افزون بر این، استفاده نادرست از این محصولات می‌تواند باعث آسیب هایی شود که بر عملکرد و اندازه آلت تناسلی تاثیر می‌گذارد. همین امر در مورد تزریق چربی و جراحی‌هایی مانند V-Y پلاستی صدق می‌کند که ممکن است قطر یا طول آلت تناسلی را افزایش دهد، اما همچنین می‌تواند باعث تغییر شکل یا بی‌ثباتی آن شود.

منابع

https://www.verywellhealth.com/

https://www.medicalnewstoday.com/

 

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]