سکس تراپیست کیست ؟ هرکسی که مشکلاتی را در رابطه جنسی یا کسب لذت تجربه می‌کند، می‌تواند از درمان جنسی با یک سکس تراپیست سود ببرد. در این مقاله می‌خوانیم سکس تراپیست کیست ، درمان جنسی چیست و چه مشکلاتی و چگونه در این نوع درمان برطرف می‌شوند.

بیشتر بخوانید: تفاوت عشق و سکس برای مردان 

درمان جنسی چیست؟

سکس تراپی یا درمان جنسی نوعی از گفتگو درمانی است که به منظور کمک به افراد و زوج ها در برطرف سازی عوامل طبی، روانی، شخصی یا بین فردی که بر رضایت جنسی اثر می‌گذارند طراحی شده است.

سکس تراپیست کیست و چه کار می کند؟
سکس تراپیست کیست و چه کار می کند؟

هدف این درمان این کمک به افراد است تا از چالش‌های جسمانی و هیجانی عبور کنند و به رابطه رضایت بخش و زندگی جنسی خوشایندی دست یابند.

درمان جنسی به چه مشکلاتی می‌پردازد؟

بدکارکردی جنسی مسیله رایجی است. در واقع ۴۳ درصد زنان و ۳۱ درصد مردان گزارش می‌کنند که انواعی از بدکارکردی‌های جنسی را در طول عمر خود تجربه کرده‌اند. این نواقص عملکردی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال نعوظ
 • انرژی جنسی پایین
 • فقدان تمایل جنسی
 • انزال زودرس
 • اعتماد به نفس پایین
 • فقدان پاسخدهی به محرک های جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • شهوت بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 • افکار جنسی آزاردهنده
 • علایق جنسی نامطلوب

صمیمیت جسمانی و عاطفی اجزای ضروری به‌زیستی شما هستند. درحالیکه وقتی نقص عملکرد جنسی رخ می‌دهد، داشتن زندگی جنسی رضایت بخش دشوار می‌شود.

سکس‌تراپی می‌تواند به شما کمک کند چالش های جنسی خود را اصلاح کنید و رضایت جنسی‌تان را افزایش دهید.

سکس تراپیست کیست
سکس تراپیست کیست

درمان جنسی چگونه کار می‌کند؟

درمان جنسی مشابه هر روان درمانی دیگری است؛ شما از طریق گفتگو درباره تجارب، دغدغه ها و احساسات خود تحت درمان قرار می‌گیرید.

سپس با کمک درمانگر راهبردهای مقابله ای را فرا می‌گیرید که در بهبود و تقویت پاسخ های شما در آینده موثر واقع می‌شود؛ بنابراین قادر به تجربه زندگی جنسی سالم‌تری خواهید بود.

در طول جلسات ابتدایی، درمانگر ممکن است تنها با شما یا با شما و شریک جنسی­تان صحبت کند.

درمانگر آنجاست تا در پردازش چالش‌های فعلی زندگی تان به شما کمک و راهنمایی ارایه دهد، پس:

 • او قرار نیست طرف یک نفر را بگیرد یا بکوشد کسی را نسبت به انجام کاری مجاب کند،
 • قرار نیست کسی لباس­ خود را در بیاورد! درمانگر جنسی آنجا نیست تا با هر کدام از شما رابطه جنسی برقرار کند یا به کسی نحوه برقراری رابطه جنسی را نشان دهد.

در هر جلسه درمانگر شما را به سمت مدیریت بهتر و پذیرش دغدغه‌هایی که منجر به بدکارکردی جنسی می­شوند سوق می‌دهد. تمام درمان‌های گفتگو محور از جمله درمان جنسی فضایی حمایت‌گر و آموزشی تدارک می­بینند.

هدف این درمان، آسایش شما و تشویق شما به تغییر است.

احتمالاً هر جلسه با تکالیف و تمریناتی که باید تا پیش از قرار بعدی انجام دهید، مطب را ترک می‌کنید.

چنانچه درمانگر شما مشکوک شود که نقص عملکردی که در حال تجربه آن هستید از یک مسیله جسمانی ناشی می‌شود، احتمالاً شما را به یک پزشک ارجاع خواهد داد.

درمانگر و پزشکتان می‌توانند درباره علامت ها و نشانگان با هم مشورت کنند و برای کمک به پیدا کردن هر نوع مشکل جسمانی دخیل در چالش های جنسی همکاری داشته باشند.

درمانگر جنسی یا سکس تراپیست کیست؟

بسیاری از اوقات وقتی مردم نام «درمانگر جنسی» را می‌شنوند فکر می‌کنند، «اوه، او پوزیشن‌های جنسی را به مردم آموزش می‌دهد!».

حقیقتاً اگر تمام کاری که این درمانگران انجام می‌دهند همین باشد، مایه دلگرمی خواهد بود؛ زیرا به این معنی است که دنیا مکان بسیار بهتر و خوشایند‌تری است! اما درمانگر جنسی در مسایل و نگرانی‌های مختلفی به کمک ما می‌آید. سکس تراپیست، یک مشاور، پزشک یا متخصص سلامت روان دارای پروانه است که آموزش اضافی در زمینه مشکلات جنسی دیده است و در حل این دغدغه‌های جنسی به کمک ما می‌آید.

چه زمانی باید از سکس تراپیست کمک بگیرم؟

از کجا بفهمید که به درمانگر جنسی نیاز دارید؟ در ادامه به شما خواهیم گفت:

 • شما و شریک عاطفی‌تان از نظر جنسی کسل هستید

زوج‌ها به دلایل متعددی می­توانند به درمانگر جنسی مراجعه کنند. یکی از این دلایل این است که آنها ممکن است متوجه شوند احساسات عاشقانه خود را نسبت به یکدیگر از دست داده اند. شاید هم یکی از شرکا بخواهد زمینه‌هایی از تمایلات جنسی را کشف کند که طرف مقابل علاقه ای به آن ندارد. یکی دیگر از نگرانی‌های رایج، میل جنسی نامتناسب است. تمرکز درمان بر گفتگو در مورد خواسته‌ها و تمایلات زوجین و دادن تکالیفی خانگی خواهد بود که به آنها کمک می‌کند تا عشق خود را احیا سازند.

 • در رسیدن به ارگاسم یا برانگیختگی مشکل دارید

اولین کاری که یک درمانگر جنسی در این مورد می‌کند، این است که فرد را برای معاینه به یک پزشک ارجاع می‌دهد تا هرگونه علت پزشکی­ پشت این مسیله را رد کند. اگر از نظر پزشکی مشکلی وجود نداشت، تمرکز حس‌­مدار توصیه می‌شود. این تکنیک شامل پرهیز از فعالیت‌های جنسی و در عوض تمرکز بر لمس و احساس است. در واقع در طول این درمان از ارگاسم جلوگیری می‌شود. پس از یک یا دو هفته لمس کردن، درمانگر پیشنهاد می‌کند که بوسیدن و بازی‌های دهانی سبک را به کار ببرید. طول مدت درمان حس‌­مدار به فرد و زوج بستگی دارد. با این وجود، آنها به تدریج سطح فعالیت را افزایش می‌دهند تا در نهایت زمان برقراری رابطه جنسی فرا برسد. در اینجا، هدف برداشتن فشار از ارگاسم و تمرکز بر احساسات و دیگر لذت‌های جنسی است.

 • سکس تراپی چیست و سکس تراپیست چه کار می کند
  سکس تراپی چیست و سکس تراپیست چه کار می کند

  با یک ترومای جنسی دست­ و پنجه نرم می‌کنید

‌فردی که مورد آزار یا تجاوز جنسی قرار گرفته، ممکن است با شکایات متعددی به درمان مراجعه کند؛ واضح‌ترین شکایت این است که به تنهایی قادر به مقابله با تروما نیست. کسی که چنین تجربه‌ای داشته، احتمالاً با صمیمیت دچار مشکل است. اما رابطه جنسی می‌تواند به فرد یاری برساند تا بر تجربه آسیب‌‌‌زا غلبه کند و اطمینان یابد که اثر آن بر تجربیات جنسی آینده خنثی می‌‌‌شود.

 • فکر می‌کنید ممکن است به بدکارکردی یا اختلال جنسی دچار باشید

اختلالات می‌تواند شامل تعدادی از مسایل، از جمله اختلال نعوظ (که در مراجعان جوان‌تر رایج تر است)، میل جنسی کم و اختلال برانگیختگی جنسی باشد. اگرچه این­ها تنها در صورتی اختلال محسوب می‌شوند که باعث ناراحتی مراجع شوند. مواردی مانند واژینیسموس (انقباضات غیرارادی عضلات در واژن) و دیسپارونی (درد در حین مقاربت) نیز دلایل معتبری برای کمک‌گرفتن از یک درمانگر جنسی هستند.

 • با یک عفونت مقاربتی (STI) دست به گریبان هستید

اغلب وقتی یک فرد تشخیص عفونت مقاربتی می‌گیرد، آنقدر شوکه می‌شود که دیگر توصیه‌های پزشک را نمی‌شنود. یکی از وظایف یک درمانگر جنسی آموزش دادن به مراجع در مورد درمان ها و مراقبت ها و همچنین روش‌های جنسی ایمن تر برای جلوگیری از انتقال این دسته بیماری هاست. افرادی که مبتلا به STI هستند همچنین ممکن است افشای این اطلاعات را برای شریک عاطفی خود دشوار بدانند، که درمانگر جنسی در این زمینه می‌تواند کمک کننده باشد.

 • درگیر مسایل LGBTQ هستید

اعضای جامعه LGBTQ اغلب درگیر مسایلی همچون پذیرش، تعصب و انزوا هستند. درمان جنسی می‌تواند به مراجعینی که برای اعلام گرایش جنسی خود به دوستان و خانواده مشکل دارند، کمک کند. او می‌تواند تغییرات جدیدی را که با اعلام تمایلات جنسی آنان ایجاد می‌شود، هدایت کند. همچنین درمان جنسی به افراد کمک می­کند تا آنچه در درونشان می‌گذرد را درک کرده و بپذیرند.

 • صرفا می‌خواهید در مورد مسایل اساسی رابطه گفتگو کنید

سکس همه چیز در یک رابطه نیست، اما نمی‌توان گفت که مسیله مهمی هم نیست. مسایل مربوط به رابطه از کمک به زوج‌ها در یادگیری ارتباط موثر تا کشف راه‌هایی برای بازیابی صمیمیت متغیر است. واقعیت این است که افراد در طول زمان تغییر می‌کنند و بدن و طرز فکرشان به مرور دستخوش تغییر می‌شود. این گاهی اوقات رابطه را کمی پیچیده می‌کند. اما صرفاً به این دلیل که همه چیز تغییر می‌کند نباید به یک زندگی جنسی ضعیف رضایت دهید. این برداشت و درک افراد است که باید تغییر کند. هیجانی که در اولین ملاقات با شریک عاطفی‌تان احساس کردید، می تواند در تمام دوران ازدواج ادامه یابد. شما می توانید چیزهایی را که شریک زندگی‌تان دوست دارد کشف کنید و نسبت به واکنش‌های بدنی متفاوت او کنجکاو باشید. این نه تنها چیز بدی نیست، بلکه می‌تواند بسیار هیجان انگیز و رضایت‌بخش باشد.»

در مجموع اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما از بدکارکردی جنسی‌تان نشات می‌گیرد، مراجعه به یک درمانگر جنسی ( سکس تراپیست کیست ) فکر خوبی است. به همین صورت چنانچه نبود صمیمیت و مشکل در برقراری ارتباط منجر به جدی‌ترین نگرانی های شخصی شما شده، درمانگر جنسی نقطه مناسب شروع است.

چطور به یک درمانگر جنسی دسترسی پیدا کنم؟

یک درمانگر جنسی شایسته می‌تواند روانپزشک، روانشناس، درمانگر خانواده و ازدواج یا مددکار اجتماعی بالینی دارای پروانه باشد. این متخصصان سلامت روانی در زمینه‌ی مسایل جنسی انسان آموزش مضاعف و گسترده‌ای دیده‌اند تا به عنوان درمانگر جنسی با صلاحیت به رسمیت شناخته شوند.

جستجوی خود را اینترنت با بررسی رزومه و تحصیلات روانشناسان نزدیک محل زندگی خود آغاز کنید.

همچنین می‌توانید با جستجوی اینترنتی و یا تماس با مراکز خدمات بهداشتی یا کلینیک‌های سلامت روان محل خود، درمانگران این حوزه را در محل زندگی‌تان پیدا کنید. خیلی از این مراکز با رضایت خاطر، همکارانشان را که در حیطه درمان جنسی کار می‌کنند به شما معرفی خواهند کرد.

چنانچه به دنبال توصیه‌های شخصی‌تری هستید می‌توانید با ارایه دهنده مراقبت‌های بهداشتی، متخصص زنان یا اورولوژیست خود مشورت کنید. آنها احتمالا قادر خواهند بود تا شما را به سوی متخصص متناسب با نیازتان هدایت کنند.

مشورت گرفتن از دوستان نیز می­تواند یک گزینه باشد. صحبت کردن از جزییات رابطه صمیمانه برای بعضی از افراد دشوار است، اما اگر با پرسش از یک دوست احساس راحتی می‌کنید، آنها می­‌توانند طبق تجربه خود درمانگری را معرفی کنند که شما و شریک عاطفی‌تان بتوانید به او اطمینان کنید.

آنچه قبل از جلسه ملاقات با سکس تراپیست باید بدانید

زمانی که آماده درمان جنسی و در حال تصمیم گیری در مورد اینکه به چه کسی برای درمان مراجعه کنید، هستید این چند نکته را در ذهن خود داشته باشید.

 • سازگاری

درمانگران منحصر به فرد هستند. درمان موفقیت آمیز به طور گسترده‌ای به این بستگی دارد که چقدر خوب با درمانگرتان ارتباط بگیرید و چقدر بتوانید به آنها و راهنمایی‌هایشان برای کمک به دغدغه‌هایتان اعتماد کنید.

اگر به هر دلیلی احساس راحتی با یک درمانگر جنسی ندارید، به دنبال گزینه‌ی دیگری باشید.

 • انفرادی در مقابل زوجی

مجبور نیستید که شریک عاطفی تان را با خود به سکس تراپی ببرید. برای برخی افراد، درمان جنسی به صورت انفرادی برای برطرف سازی نگرانی‌ها و مشکلات کفایت می‌کند. برای برخی دیگر ضرورت دارد که برای رسیدن به رضایت و برقراری ارتباط قوی، هر دو فرد (زوج) در درمان حاضر شوند.

با شریک عاطفی خود در مورد تصمیم به شروع درمان صحبت کنید. اگر مایل هستید که آنها نیز شما را در جلسات همراهی کنند، این خواسته را مطرح کنید.

 • تمهیدات

وقتی تصمیم به مراجعه به درمانگر جنسی می‌گیرید مهم است این نکته را در ذهن داشته باشید که مطب درمانگرتان کجاست و چقدر رفت و آمد به آن مکان برای شما آسان است. ممکن است شما در طول ساعت ناهار، پس از کار یا در روزهایی که زمان خالی دارید در جلسات شرکت کنید.

برخی درمانگران جلسات سلامتی از راه دور را نیز ارایه می‌دهند و به این ترتیب شما می‌توانید از فضای خانه به سهولت و به صورت آنلاین با درمانگر خود ملاقات داشته باشید.

اطمینان کسب کنید که دسترسی به مطب درمانگر برایتان راحت است.

 • برنامه درمان

در طی نخستین جلسه ملاقات، احتمالا درمانگر برنامه درمانی را با شما در میان می‌گذارد. برای بیشتر افراد و زوج ها در ابتدا چندین جلسه ملاقات لازم است. به محض اینکه درمان تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای ایجاد کند و درمانگرتان احساس اطمینان کند که می‌توانید چالش‌های آینده را مدیریت کنید، از درمان مرخص خواهید شد.

کلام پایانی

در این مقاله خواندید سکس تراپیست کیست . یک زندگی جنسی رضایت‌بخش از بسیاری جهات برای سلامتی شما حایز اهمیت است. یک زندگی جنسی سالم، مزایای بی‌شماری به همراه می‌­آورد؛ از جمله فشار خون پایین، سلامت قلب بهتر و کاهش استرس. همچنین رابطه جنسی یک بخش طبیعی و سرگرم‌کننده زندگی است.

با این حال برای برخی افراد رابطه جنسی منبع عظیمی از اضطراب و نگرانی به شمار می‌رود. بدکارکردی جنسی می‌­تواند موجب مشکلاتی در رابطه، کاهش اعتماد به نفس و بسیاری اثرات منفی دیگر شود.

سکس تراپی یک رویکرد یکپارچه برای درمان و حذف چالش‌های زیربنایی است. این نگرانی­‌ها ممکن است ریشه جسمانی داشته باشند؛ مانند گردش خون پایین. یا می­‌توانند از نگرانی‌های روانی مثل اضطراب، استرس و مسایل مرتبط با اعتماد به نفس نشات گیرند.

سکس تراپی می‌تواند به افراد و زوج ها کمک کند تا شیوه هایی را برای ارتباطِ گشوده و صادقانه پیدا کنند، قادر به برطرف‌سازی چالش‌ها شوند و به سمت تجربه یک زندگی جنسی سالم و شاد پیش بروند.

منبع:

https://www.healthline.com/health/sex-therapy

https://www.purewow.com/wellness/when-to-see-sex-therapist

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]