افسردگی عارضه ای جدی است که نشانه های زیادی دارد. برای اطلاع از علائم افسردگی و توضیح انواع تست افسردگی به خواندن این مقاله ادامه دهید.

 

علائم افسردگی
علائم افسردگی

افسردگی چیست؟

علائم افسردگی چیست انواع تست افسردگی کدامند؟ در یک مفهوم کلی، افسردگی زمانی اتفاق می‌افتد که شما احساسات غم انگیزی را تجربه می‌کنید. این احساسات روال زندگی روزمره شما را بر هم می‌زنند. افسردگی یکی از انواع اختلالات خلقی در نظر گرفته می‌شود.

افسردگی چیست؟

چه عواملی سبب بروز افسردگی می‌شوند؟

چند دلیل احتمالی برای افسردگی وجود دارد که لازم است از آنها آگاه باشید:

 • اگر فردی در خانواده شما (اکنون یا در گذشته) دچار افسردگی باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که شما هم این وضعیت را تجربه کنید.
 • سایر مسایل پزشکی؛ اگر از سایر بیماری های جسمی رنج می‌برید، به خصوص در مواردی که مبتلا به یک بیماری جدی یا مزمن هستید، ممکن است این بیماری ها به افسردگی منجر شوند.
 • ترومای گذشته؛ افراد مبتلا به افسردگی گاهی اوقات حوادث یا تروماهای دردناکی را در گذشته تجربه کرده‌اند، از جمله حوادثی که در سال‌های اولیه زندگی رخ داده است.
 • سابقه مصرف مواد مخدر؛ سابقه سو مصرف مواد ممکن است منجر به افزایش احتمال ابتلا به افسردگی شود.

علائم افسردگی کدام اند؟

نشانه‌های زیادی در افسردگی وجود دارد که می‌تواند به شما هشدار دهد که احتمالا نیاز به کمک دارید:

 • احساس غم و اندوهی که از بین نمی‌رود
 • احساس از دست دادن امید
 • احساس بی ارزشی
 • اضطراب
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که قبلا دوست داشتید
 • خوردن بیش از حد یا خیلی کم تر از معمول
 • ناتوانی در به خواب رفتن
 • از دست دادن تمرکز
 • از دست دادن انرژی
 • تحریک پذیری
 • سردرد یا دردهای دیگر در بدن
 • افکار خودکشی

چگونه نشانه ها و علائم افسردگی را تشخیص دهیم؟

اگر بیش از یکی از علایم ذکر شده در بالا را دارید و آنها زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده اند، احتمالا نیاز به کمک دارید. اگر احساس می‌کنید به اندازه کافی آدم خوبی نیستید یا زندگی‌تان بی اهمیت است، این نشانه واضحی از نیاز به کمک است. لازم است در اسرع وقت از یک درمانگر کمک بگیرید تا به چگونگی حال خود پی ببرید.

با این حال، برخی انواع تست افسردگی نیز وجود دارد که می‌توانید برای کسب بینش نسبت به وضعیت خود و سپس شروع درمان، از آنها کمک بگیرید. در ادامه به معرفی این تست ها می‌پردازیم. شما می‌توانید با جستجوی نام این تست ها از جمله تست افسردگی بک در اینترنت، به گویه‌های آن‌ها دست یابید.

علائم افسردگی
علائم افسردگی

انواع تست های افسردگی

تست افسردگی بک

تست افسردگی بک از آزمون های مشهور و معتبر آزمون‌های سنجش اختلال افسردگی اساسی است. این مقیاس  ۲۱ آیتم را دربردارد که در هر آیتم، می‌بایست یکی از 4 گویه‌ی مرتبط را انتخاب کنید. گویه‌ها بر اساس پایش نگرش‌ها و نشانه‌های فراگیر بیماران دچار افسردگی فراهم شده‌اند. محتوای این پرسشنامه، شناسایی علائم افسردگی است، اما بیشتر بر درون‌مایه‌ی شناختی تاکید دارد. پرسشنامه افسردگی بک از نوع آزمون‌های خودسنجی است. گویه‌ها در یک طیف صفر تا سه امتیاز می‌گیرند. آنها راجع به حیطه‌هایی مانند غمگینی، بدبینی، احساس ناتوانی، حس گناه، خواب آشفته، از دست دادن اشتها و از خود بیزاری هستند.

مقیاس افسردگی مرکز مطالعات اپیدمیولوژیک (CES-D)

مقیاس افسردگی مرکز مطالعات اپیدمیولوژیک (CES-D) برای استفاده‌ی جمعیت عمومی طراحی شده است و اکنون به عنوان یک غربالگر افسردگی در مراکز مراقبت‌های اولیه به کار می‌رود. این مقیاس شامل 20 گویه‌ی خود گزارشی است که در مقیاس 4 درجه‌ای نمره‌گذاری شده. این تست، ابعاد اصلی افسردگی را که طی هفته گذشته تجربه شده اندازه‌گیری می‌کند. CES-D را می‌توان برای کودکان 6 ساله و تا بزرگسالی استفاده کرد. اجراي اين مقياس با احتساب امتياز حدود 20 دقيقه زمان مي‌برد.

مقیاس رتبه‌بندی افسردگی همیلتون (HAM-D)

مقیاس رتبه‌بندی افسردگی همیلتون که به اختصار HAM-D نامیده می‌شود، افسردگی را در افراد قبل، حین و بعد از درمان اندازه‌گیری می‌کند. این مقیاس توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی اجرا می‌شود و شامل 21 گویه است، اما بر اساس 17 گویه‌ی اول که در مقیاس های 3 یا 5 امتیازی اندازه‌گیری می‌شوند، نمره گذاری می‌شود. 15 تا 20 دقیقه طول می‌کشد تا فرد آن را تکمیل کند و امتیاز بگیرد.

مقیاس رتبه بندی افسردگی مونتگومری-آسبرگ (MADRS)

یکی از انواع تست افسردگی، مقیاس رتبه‌بندی افسردگی مونتگومری-آسبرگ (MADRS) است که 10 ماده دارد. این مقیاس، شدت افسردگی را در افراد 18 ساله و بالاتر اندازه‌گیری می‌کند. هر مورد در یک مقیاس 7 درجه‌ای رتبه بندی می‌شود. این تست، اقتباسی از مقیاس درجه بندی افسردگی همیلتون است و حساسیت بیشتری نسبت به تغییر در طول زمان دارد. آزمون را می‌توان در 20 تا 30 دقیقه تکمیل کرد.

سیستم ارزیابی رفتار برای کودکان (BASC)

BASC که برای ارزیابی اختلالات عاطفی، ساختارهای شخصیتی و مشکلات رفتاری در افراد 2 تا 21 ساله طراحی شده، رفتار را از سه منظر ارزیابی می‌کند: معلم، والدین و خود (شروع از 8 سالگی). این سیستم شامل پنج نسخه رتبه بندی و سه مقیاس است. بسته به مقیاس، اتمام آن 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

چک لیست رفتار کودک (CBCL)

چک لیست رفتار کودک برای کودکان و نوجوانان 6 تا 18 ساله طراحی شده است. CBCL یک پرسشنامه استاندارد است که برای سنجش شایستگی اجتماعی و مشکلات رفتاری کودکان اجرا می‌شود. والدین برای تکمیل پرسشنامه به 5 تا 10 دقیقه زمان نیاز دارند. نسخه‌های اضافی از جمله فرم گزارش معلم و گزارش خود کودکان (از سن 11 سالگی) در دسترس است. CBCL به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.

پرسشنامه افسردگی کودکان (CDI)

پرسشنامه افسردگی کودکان، شکل تعدیل‌یافته‌ی پرسشنامه افسردگی بک بزرگسالان است. این آزمون، شدت افسردگی در کودکان و نوجوانان 7 تا 17 ساله را ارزیابی می‌کند. سه فرم ارزیابی جداگانه موجود است: والدین (17 مورد)، معلمان (12 مورد) و خود-گزارشی (28 مورد). زمان تکمیل، بین 5 تا 15 دقیقه است.

مقیاس رتبه‌بندی افسردگی کودکان (CDRS)

از انواع تست افسردگی برای خردسالان، مقیاس رتبه‌بندی افسردگی کودکان (CDRS) است که در ابتدا برای اندازه‌گیری تغییرات علائم افسردگی در کودکان 6 تا 12 ساله طراحی شد، اما روایی و پایایی آن در جمعیت نوجوان (تا 18 سال) نیز به اثبات رسیده است. این مقیاس با پوشش 17 حوزه‌ی علایم، از مقیاس رتبه‌بندی افسردگی همیلتون اقتباس شده است و به عنوان یک مصاحبه نیمه ساختاریافته با کودک/نوجوان به کار می‌رود. 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد تا اجرا و نمره‌دهی شود.

مقیاس نا امیدی بک

مقیاس نا امیدی بک، یک مقیاس خودگزارشی برای بزرگسالان 17 تا 80 ساله است. این مقیاس، انتظارات منفی یک فرد را نسبت به آینده ارزیابی می‌کند. این معیار شامل 20 گویه است که شرکت کنندگان به آنها با «درست» یا «نادرست» پاسخ می‌دهند. تکمیل این آزمون پنج تا 10 دقیقه طول می‌کشد.

بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت مرزی

 

مقیاس سریع علایم افسردگی- خودگزارشی (QIDS-SR)

QIDS-SR شدت علائم افسردگی را در بزرگسالان 18 سال و بالاتر اندازه‌گیری می‌کند. 16 معیار وجود دارد که از فهرست نشانه‌های افسردگی انتخاب شده‌اند. این علایم با معیارهای تشخیصی DSM-IV مطابقت دارد. پاسخ دهندگان از یک مقیاس لیکرت 4 درجه ای برای ارزیابی رفتار و خلق و خوی خود در طول هفته گذشته استفاده می‌کنند. تکمیل این تست، پنج تا هفت دقیقه طول می‌کشد.

پرسشنامه سلامت بیمار (PHQ-9)

پرسشنامه سلامت بیمار (PHQ) یک معیار خود گزارشی است که برای غربالگری علائم افسردگی طراحی شده است. تکمیل آن یک تا پنج دقیقه طول می‌کشد و تقریباً به همان میزان زمان نیاز است تا پزشک پاسخ‌ها را بررسی کند. PHQ-9 به چندین زبان موجود است.

مقیاس کارکرد یادآوری (RFS)

مقیاس کارکرد یادآوری (RFS) یک پرسشنامه 43 سوالی است که تکمیل آن 15 تا 25 دقیقه طول می‌کشد. RFS دفعاتی را ارزیابی می‌کند که بزرگسالان 18 ساله و بالاتر، درگیر یادآوری تجربیات یا رویدادهای گذشته هستند. پاسخ دهندگان به سوالات در مقیاس لیکرت 6 درجه ای پاسخ می‌دهند و پاسخ ها در هشت دسته مختلف نمره‌گذاری می‌شوند.

خود گزارشی مقیاس سازگاری اجتماعی (SAS-SR)

از دیگر انواع تست افسردگی، تست سازگاری اجتماعی (SAS-SR) است که مقیاسی خود گزارشی درباره‌ی عملکرد اجتماعی است. این تست 54 گویه را شامل می‌شود که در یک مقیاس 5 درجه ای رتبه بندی شده اند. تکمیل آن حدود 20 دقیقه طول می‌کشد و برای افراد 17 سال و بالاتر در نظر گرفته شده است. نسخه‌های کوتاه و غربالگر آن نیز موجود است که تکمیل آن‌ها 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد.

مقیاس افسردگی سالمندان (GDS)

مقیاس افسردگی سالمندان (GDS) به طور خاص برای غربالگری و اندازه‌گیری افسردگی در افراد مسن طراحی شده است. این تست شامل 30 سوال است که با پاسخ «بله» یا «خیر» باید به آنها پاسخ داد. این قالب برای افراد مبتلا به اختلال عملکرد شناختی نیز مفید است. سوالات مربوط به این است که یک فرد در بازه زمانی مشخص چه احساسی دارد. تکمیل پرسشنامه پنج تا هفت دقیقه طول می‌کشد.

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی برای درمان افسردگی

شما می‌توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، به درمان افسردگی کمک کنید:

 • خود را منزوی نکنید. وقتی علائم افسردگی نمایان می‌شوند، ممکن است احساس کنید که نمی‌خواهید کسی کنارتان باشد و دوست دارید به حال خودتان رها باشید. سعی کنید گاهی با دوستان یا اعضای خانواده وقت بگذرانید. آنها احتمالا بتوانند حمایت مورد نیاز شما را ارایه دهند.
 • کارها را به آرامی انجام دهید. حتی وقتی پروژه‌های بزرگی دارید که باید روی آنها کار کنید، خوب است به یاد داشته باشید که نمی‌توانید این همه کار را همزمان انجام دهید. سعی کنید کارهای بزرگ را به بخش‌های کوچک‌تر و قابل مدیریت تقسیم کنید، تا دچار آشفتگی نشوید.
 • ورزش کنید و درست غذا بخورید. حتی چند دقیقه کوتاه ورزش، برای بدن‌تان سودبخش است و احتمالا می‌تواند به کنترل خُلق‌و‌خوی شما کمک کند. رعایت یک رژیم غذایی متعادل نیز می‌تواند بر خُلق و سلامت کلی شما اثرگذار باشد.
 • آرام­سازی را بیاموزید. زمانی که به استراحت نیاز دارید، استراحت کنید. گاهی زمانی که استرس یا فشار کارهایی که باید انجام دهید به شما احساس اضطراب می‌دهد، چند دقیقه برای استراحت و تنفس وقت بگذارید. برخی از افراد مدیتیشن را انتخاب می‌کنند و برخی حمام آب گرم را. فعالیت آرام‌ساز خود را پیدا کنید.
 • دوباره شروع به انجام کارهای‌تان کنید. یکی از علایم افسردگی این است که دیگر تمایلی به انجام کارهایی که قبلا دوست داشتید، ندارید. یک راه برای تغییر این موضوع این است که مجددا به آن کارها مشغول شوید. شاید قبلا عاشق آشپزی یا نقاشی بوده‌اید. دوباره این کارها را شروع کنید.
 • به توصیه متخصصان گوش کنید. مجبور نیستید به تنهایی از افسردگی‌تان عبور کنید. هنگامی که به علایم توجه می‌کنید و در روند دریافت درمان مناسب برای بهبود سلامت روان‌تان قرار می‌گیرید، همیشه به توصیه متخصصان گوش دهید. آنها می‌توانند در کاهش علایم به شما کمک کنند.
  علائم افسردگی
  علائم افسردگی

سخن پایانی

در این مقاله با انواع تست افسردگی آشنا شدید. هنگامی که متوجه شدید نمرات بالایی را در یک مقیاس افسردگی کسب کرده اید، احتمال ابتلای شما به افسردگی وجود دارد. با این حال، یادتان باشد که مجبور نیستید با آن زندگی کنید. کافی است گام بردارید و به دنبال کمک حرفه ای بروید.

دریافت درمان، بهترین راه برای این است که مطمین شوید علایم‌تان تحت کنترل قرار می‌گیرند. با درمان، شما می‌توانید نشانه‌ها را در حالت بسیار خفیف نگه دارید، به زندگی خود ادامه دهید و به کارهایی که دوست دارید بپردازید.

شما بنویسید؛ چه تست هایی را برای سنجش افسردگی خود به کار برده اید؟ نظرات و سوالات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

منابع:

https://www.betterhelp.com  

https://www.apa.org/

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]