آیا این کلیشه درست است که زنان کمتر از مردان به رابطه جنسی علاقه دارند؟ در این مقاله می‌خوانیم چرا تمایل زنان به رابطه جنسی کمتر از مردان است؟

 

طبیعت در مقابل پرورش

تمایل زنان به رابطه جنسی کمتر، برابر یا بیشتر از مردان است؟ خب یک یافته ثابت در روانشناسی این است که زنان به طور متوسط ​​نسبت به مردان علاقه کمتری به رابطه جنسی دارند.

آن‌ها میل جنسی کمتری را ابراز می‌کنند، شریکان جنسی کمتری در طول عمر اختیار می‌کنند و در مقایسه با مردان، تمایل کمتری به رابطه جنسی تصادفی دارند.

دلیل این تفاوت جنسیتی در سکس یکی از بحث‌های بزرگ و مهم روانشناسی است.

4 دلیل که چرا زنان به اندازه مردان رابطه جنسی را دوست ندارند؟

نظریه تکاملی در مورد کمتر بودن تمایل زنان به رابطه جنسی

برخی از روانشناسان استدلال می‌کنند که این اختلاف در میل جنسی به دلیل تفاوت‌های ذاتی بین زن و مرد است. بر اساس رویکرد تکاملی، نرها می‌توانند با جفت‌گیری با تعداد زیادی ماده و داشتن فرزندان تا حد ممکن، تناسب تولید مثل خود را بهینه سازند. در نتیجه، مردان باید میل جنسی بالایی و تمایل بیشتری به رابطه جنسی تصادفی داشته باشند.

در مقابل، زنان از نظر تعداد فرزندانی که می‌توانند تولید کنند، داراي محدوديت هستند. علاوه بر این، این زنان هستند که هزینه‌های بارداری و فرزندآوری را متحمل می‌شوند. بنابراین، آنها باید در مورد اینکه با چه کسی جفت می‌شوند سختگیر باشند و شروع رابطه جنسی را تا زمانی که متقاعد شوند مرد برای مراقبت از بچه‌ها کمک خواهد کرد، به تاخیر بیاندازند.

بیشتر بخوانید: مزایای استفاده از مشاور زناشویی

نظریه اجتماعی در مورد کمتر بودن تمایل زنان به رابطه جنسی

روانشناسان دیگر معتقدند که این اختلاف در میل جنسی ناشی از عوامل اجتماعی است. به طور خاص، ما به پسران و دختران نوجوان پیام های متفاوتی در مورد تمایلات جنسی شان می‌دهیم.

از یک طرف، مردان جوان تشویق می‌شوند که حالت پرخاشگرانه خود را براي عمل جنسي حفظ کنند. ما معمولا وقتی پسرهای جوان طبق میل جنسی خود عمل می‌کنند، چشم‌پوشی می‌کنیم و سخت‌گيري نداریم. بر این اساس ما آزادی بيشتري به پسرها می‌دهيم.

از سوی دیگر، به زنان جوان گفته می‌شود که دختران خوب، علاقه جنسی خود را آشکار نمی‌کنند؛ یا حتی اصلا نباید تمایل جنسی داشته باشند. زنان جوانی که تمایل زیادی به رابطه جنسی نشان می‌دهند، همواره شرمسار می‌شوند. در حالی‌که مردان جواني که از نظرجنسي فعال هستند، هرگز با این نوع رفتار مواجه نمی‌شوند.

زنان به لحاظ عملکردي نسبت به مردان رابطه جنسي ناخوشايندي را تجربه می‌کنند

شکی نیست که طبیعت و پرورش هر دو در این بحث نقش دارند. با این حال، تری کانلی و ورنا کلاین، روانشناسان دانشگاه میشیگان استدلال می‌کنند که دلیل دیگری برای تفاوت جنسیتی در میل جنسی وجود دارد که روانشناسان تاکنون از آن غافل بوده اند. آنها بیان کردند وقتی زن و مرد رابطه جنسی دارند، عموما زنان کمتر از مردان از آن لذت می‌برند. این محققان استدلال می‌کنند از آنجایی که زنان رابطه جنسی بدتری را از مردان تجربه می‌کنند، جای تعجب نیست که تمایل زنان به رابطه جنسی کمتر از مردان باشد.

کانلی و کلاین در مقاله‌ای که اخیرا در مجله دیدگاه‌های روانشناسی منتشر کرده‌اند، چهار دلیل را بیان می‌کنند که چرا رابطه جنسی برای زنان به اندازه مردان خوشایند نیست .

دلایل تمایل کمتر زنان به رابطه جنسی

  • دلیل اول

دلیل اول به تفاوت های آناتومیک بین زن و مرد مربوط می‌شود. به پسرها آموزش داده می‌شود هر بار که ادرار می‌کنند آلت تناسلی خود را نگه دارند؛ بنابراین آنها به سرعت یاد می‌گیرند که لمس کردن خود چقدر لذتبخش است. در مقابل، دختران نیازی به لمس کلیتوریس خود در زندگی روزمره ندارند، بنابراین کمتر احتمال دارد که لذت انجام این کار را به تنهایی کشف کنند. به عنوان بزرگسالان جنسی، بسیاری از زنان در ارگاسم مشکل دارند، زیرا نمی‌دانند که کلیتوریس باید تحریک شود. حتی ممکن است آنها از انجام این کار احساس شرم کنند.

علاوه بر این، ماهیت نافذ آمیزش آلت تناسلی-واژن به این معنی است که زنان به مراتب بیشتر از مردان درد را تجربه می‌کنند. و بالاخره زنان باردار می‌شوند که در بهترین حالت به عنوان یک بار و در بدترین حالت بدبختی مطلق تجربه می‌شود.

  • دلیل دوم

دلیل دوم کمتر بودن تمایل زنان به رابطه جنسی این است که زنان بیشتر از مردان قربانی خشونت جنسی می‌شوند. مردان به طور کلی بزرگتر و قوی‌تر از زنان هستند و تمایل بيشتري به تهاجم دارند، بنابراین کمتر از زنان قربانی می‌شوند. اگر مورد تعرض جنسی قرار گرفته اید، کاملا طبیعی است که در برقراری مجدد رابطه جنسی احتیاط کنید، حتی با شریک جدیدی که به نظر امن می‌رسد.

در واقع، ترس از ایمنی دلیل رایجی است که زنان برای رد کردن فرصت برای سکس تصادفی می‌آورند. در حالی که زنان قبل از اینکه بتوانند احساس سکسی داشته باشند باید احساس امنیت کنند، مردان می‌توانند در حضور خطر بالقوه برانگیخته شوند. با این حال، کانلی و کلاین همچنین حدس می‌زنند مردانی که قربانی خشونت جنسی شده‌اند باید به همان اندازه زنان در رابطه جنسی جدید محتاط باشند.

بیشتر بخوانید: معرفی اختلالات جنسی

  • دلیل سوم

دلیل سوم مربوط به استانداردهای دوگانه جنسی است که در جامعه ما نفوذ کرده است. اگرچه زنان امروز نسبت به 60 سال پیش از نظر جنسی آزادتر هستند، اما همچنان پیام‌هایی در مورد اینکه یک «دختر خوب» چگونه باید رفتار کند، دریافت می‌کنند. این مطمینا در مورد برقراری رابطه‌های جنسی تصادفی صادق است. اما حتی در روابط متعهدانه، بسیاری از زنان اگر در طول رابطه جنسی بیش از حد از خود لذت ببرند، همچنان احساس گناه یا شرم می‌کنند.

  • دلیل چهارم

دلیل چهارم کمتر بودن تمایل زنان به رابطه جنسی از فرهنگ ما برای رفتار دگرجنس‌گرا ناشی می‌شود. بر اساس این فرهنگ، مرد شروع به رابطه جنسی می‌کند و اگر شریک زندگی او مایل باشد، این امر به پیشنوازی می‌رسد که بیشتر روی ایجاد نعوظ مرد متمرکز است. پس از رسیدن به این هدف، مرد آلت تناسلی خود را در واژن او فرو می‌کند و تا زمانی که به ارگاسم برسد، فشار می‌آورد. انتظار می‌رود که زن در این مدت نیز به نوعی به ارگاسم برسد، حتی اگر کلیتوریس به ندرت در طول رابطه جنسی نافذ تحریک شود.

اگرچه زوج‌هایی هم هستند که با آگاهي جنسی وارد رابطه مي‌شوند و می‌دانند چگونه رابطه جنسی را برای هر دو شریک لذت‌بخش کنند. اما بسیاری از زوج‌ها رابطه جنسی را عملی می‌دانند که زن برای مرد انجام می‌دهد. یعنی مرد به ارگاسم می‌رسد و زن «لذت» ارضای مرد را به دست می‌آورد.

به گفته کانلی و کلاین، تعداد بسیار کمی از زوج‌ها درگیر رابطه جنسي دهانی (مرد برای زن) هستند. حتی زنانی که مایل به انجام رابطه جنسی دهانی برای شریک زندگی خود هستند، گاهی از دریافت آن احساس شرم یا انزجار می‌کنند. و با این حال، بدون تحریک کافی کلیتوریس، احتمال رسیدن زنان به ارگاسم بسیار کم است.

در حال خواندن مقاله کمتر بودن تمایل زنان به رابطه جنسی هستید. افزون بر این، تعداد کمی از زوج ها در طول رابطه جنسی با هم ارتباط برقرار می‌کنند. آنها به داشتن رابطه جنسی به عنوان «انجام کاری طبیعی» فکر می‌کنند و صحبت کردن در طول این «عمل حیوانی» را غیر ضروری یا حتی نامناسب می‌دانند. علاوه بر این، هم مرد و هم زن معمولا از آناتومی جنسی زنان و مکانیسم نحوه عملکرد ارگاسم زنان بی اطلاع هستند.

کلام پایانی

با توجه به اینکه زنان نسبت به مردان رابطه جنسی بدتری را تجربه می‌کنند، جای تعجب نیست که آنها کمتر به آن تمایل دارند. اما لازم نیست اینگونه باشد. آموزش جنسی جامع و متناسب با سن می‌تواند به بزرگسالان کمک کند تا بفهمند چگونه روابط جنسی را برای هر دو شریک سرگرم کننده و هیجان انگیز کنند. انسان ها ذاتا موجوداتی بسیار جنسی هستند و با غلبه بر جهل و اطلاعات غلطی که در جامعه ما وجود دارد، هم زن و هم مرد می‌توانند به نوعی رضایت جنسی دست یابند که زندگی را لذتبخش‌تر می‌کند.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره جنسی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

منبع

https://www.psychologytoday.com.

 

 

4 دلیل که چرا زنان به اندازه مردان رابطه جنسی را دوست ندارند؟

کلینیک روانشناسی سها٬ مرکز ارائه خدمات مشاوره روانشناسی٬ مشاوره آنلاین٬ مشاوره خانواده و مشاوره جنسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]