چرا زنان به اندازه مردان رابطه جنسی دوست ندارند؟

رابطه جنسی که بسیاری از زنان دریافت می کنند چندان خوب نیست

نکات مهم :

اختلاف جنسیتی در میل جنسی ممکن است به دلیل تفاوت های ذاتی و بيولوژيکي بین زن و مرد باشد، اما گاها می تواند جزو هنجارهای اجتماعی نیز باشد.

بیشتر افراد درکي از مکانیزم ارگاسم زنانه ندارند ، بنابراین زنان اغلب به اندازه مردان از رابطه جنسی لذت نمی برند.

بسیاری از زنان نگرش “دختر خوب” را درونی می کنند، بنابراین اگر بیش از حد از رابطه جنسی لذت ببرند، احساس ناراحتی می کنند.

یک یافته ثابت در روانشناسی این است که زنان به طور متوسط ​​نسبت به مردان علاقه کمتری به رابطه جنسی دارند.

 آن‌ها میل جنسی کمتری را ابراز می‌کنند، شریک جنسی کمتری در طول عمر طلب مي کنند و در مقایسه با مردان تمایل کمتری به رابطه جنسی معمولی دارند.

 دلیل این تفاوت جنسیتی در جنسیت یکی از بحث های بزرگ و مهم در روانشناسی است.

طبیعت در مقابل پرورش

برخی از روانشناسان استدلال می کنند که این اختلاف در میل جنسی به دلیل تفاوت های ذاتی بین زن و مرد است. بر اساس رویکرد تکاملی، نرها می‌توانند با جفت‌گیری با تعداد زیادی ماده و داشتن فرزندان تا حد ممکن، تناسب تولید مثل خود را بهینه کنند. در نتیجه، مردان باید میل جنسی بالایی داشته باشند و تمایل بیشتری به رابطه جنسی معمولی داشته باشند.

در مقابل، زنان از نظر تعداد فرزندانی که می توانند تولید کنند داراي محدوديت هستند. علاوه بر این، آنها کسانی هستند که هزینه های بارداری و فرزندآوری را متحمل می شوند. بنابراین، آنها باید در مورد اینکه با چه کسی جفت می‌شوند سختگیر باشند و شروع رابطه جنسی را تا زمانی که متقاعد شوند که مرد برای مراقبت از بچه‌ها کمک خواهد کرد ممکنه به تأخیر بیاندازند.

بیشتر بخوانید: مزایای استفاده از مشاور زناشویی

روانشناسان دیگر معتقدند که این اختلاف در میل جنسی ناشی از عوامل اجتماعی است. به طور خاص، ما به پسران و دختران نوجوان پیام های متفاوتی در مورد تمایلات جنسی شان می دهیم.

از یک طرف، مردان جوان تشویق می شوند که حالت پرخاشگرانه خود را براي عمل جنسي داشته باشند، و ما معمولاً وقتی به میل جنسی خود عمل می کنند، سهل انگاری می کنیم و سخت گيري براشون نمي کنيم بالاخره  چون پسرها پسر هستند آزادي بيشتري به آن ها مي دهيم.

از سوی دیگر، به زنان جوان گفته می‌شود که دختران خوب علاقه جنسی خود را نشان نمی‌دهند – یا حتی اصلاً نباید تمایل جنسی داشته باشند.  زنان جوانی که تمایل زیادی به رابطه جنسی نشان می دهند، همواره شرمسار  هستند. اما مردان جواني که از نظرجنسي هستند هرگز با این نوع رفتار مواجه نمی شوند و در عوض از آنها به عنوان گل میخ یاد می شود.

4 دلیل که چرا زنان به اندازه مردان رابطه جنسی را دوست ندارند؟زنان  به لحاظ عملکردي رابطه جنسي ناخوشايندي نسبت به مردان دارند:

همانطور که به طور کلی تفاوت های گروهی یا فردی وجود دارد، شکی نیست که طبیعت و پرورش هر دو نقش دارند. با این حال، تری کانلی و ورنا کلین، روان‌شناسان دانشگاه میشیگان استدلال می‌کنند که دلیل دیگری برای تفاوت جنسیتی در میل جنسی وجود دارد که روانشناسان تاکنون آن را از دست داده‌اند. یعنی وقتی زن و مرد رابطه جنسی دارند، عموماً زنان کمتر از مردان از آن لذت می برند. این محققان استدلال می کنند که از آنجایی که رابطه جنسی آنها بدتر از مردان است (به لحاظ عملکردي ) ، جای تعجب نیست که زنان آنقدرکه مردان تمايل براي شروع رابطه ي جنسي دارند زنان دوست ندارند.

کانلی و کلاین در مقاله‌ای که اخیراً در مجله Perspectives on Psychological منتشر کرده‌اند، چهار دلیل را بیان می‌کنند که چرا رابطه جنسی برای زنان به اندازه مردان خوب نیست :

دلیل اول:

به تفاوت های آناتومیکی بین زن و مرد مربوط می شود. به پسرها آموزش داده می شود که هر بار که ادرار می کنند آلت تناسلی خود را نگه دارند، بنابراین آنها به سرعت یاد می گیرند که لمس کردن خود چقدر لذت بخش است. در مقابل، دختران نیازی به لمس کلیتوریس خود در زندگی روزمره ندارند، بنابراین کمتر احتمال دارد که لذت انجام این کار را به تنهایی کشف کنند. به عنوان بزرگسالان جنسی، بسیاری از زنان در ارگاسم مشکل دارند زیرا نمی دانند که کلیتوریس آنها باید تحریک شود و حتی ممکن است از انجام این کار احساس شرم کنند.

علاوه بر این، ماهیت نافذ آمیزش آلت تناسلی-واژن به این معنی است که زنان به مراتب بیشتر از مردان درد را تجربه می کنند. و بالاخره زنان باردار می شوند که در بهترین حالت به عنوان یک بار و در بدترین حالت بدبختی مطلق تجربه می شود.

دلیل دوم:

این است که زنان بیشتر از مردان قربانی خشونت جنسی می شوند. مردان به طور کلی بزرگتر و قوی تر از زنان هستند و تمایل بيشتري به تهاجم دارند، بنابراین کمتر از زنان قربانی می شوند. اگر مورد تعرض جنسی قرار گرفته اید،  کاملا طبیعی ست که از برقراری مجدد رابطه جنسی احتیاط کنید، حتی با شریک جدیدی که به نظر امن می رسد.

در واقع، ترس از امنیت دلیل رایجی است که زنان برای از دست دادن فرصت برای رابطه جنسی گاه به گاه می آورند. در حالی که زنان قبل از اینکه بتوانند احساس سکسی داشته باشند باید احساس امنیت کنند، مردان می توانند با خطر بالقوه برانگیخته شوند. با این حال، کانلی و کلاین همچنین حدس می‌زنند که مردانی که قربانی خشونت جنسی شده‌اند باید به همان اندازه زنان در رابطه جنسی جدید محتاط باشند.

بیشتر بخوانید: معرفی اختلالات جنسی

دلیل سوم:

مربوط به استانداردهای دوگانه جنسی است که در جامعه ما نفوذ کرده است. اگرچه زنان امروز نسبت به 60 سال پیش از نظر جنسی آزادتر هستند، اما همچنان پیام هایی در مورد اینکه یک «دختر خوب» چگونه باید رفتار کند، دریافت می کنند. این مطمئناً در مورد برخوردهای جنسی گاه به گاه صادق است، اما حتی در روابط متعهدانه، بسیاری از زنان همچنان احساس گناه یا شرم می کنند خصوصا اگر در طول رابطه جنسی بیش از حد از خود لذت ببرند.

دلیل چهارم:

از کتاب فرهنگ ما برای رفتار دگرجنس گرا ناشی می شود. بر اساس این فیلمنامه، مرد شروع به رابطه جنسی می کند و اگر شریک زندگی او مایل باشد، این امر به پیشبازی می رسد که بیشتر روی ایجاد نعوظ متمرکز است. پس از رسیدن به این هدف، آلت تناسلی خود را در واژن او فرو می‌کند و تا زمانی که به ارگاسم برسد، فشار می‌آورد. انتظار می رود که زن در این مدت نیز به نوعی به ارگاسم برسد، حتی اگر کلیتوریس به ندرت در طول رابطه جنسی نافذ تحریک شود.

اگرچه زوج‌هایی هم هستند که با آگاهي جنسی وارد رابطه مي شوند که می‌دانند چگونه رابطه جنسی را برای هر دو شریک لذت‌بخش کنند. بسیاری از زوج‌ها رابطه جنسی را کاری می‌دانند که او برای او انجام می‌دهد. یعنی او به ارگاسم می رسد و او «لذت» راضی کردن او را به دست می آورد.

4 دلیل که چرا زنان به اندازه مردان رابطه جنسی را دوست ندارند؟به گفته کانلی و کلاین، تعداد بسیار کمی از زوج ها درگیر رابطه جنسي گرم هستند. حتی زنانی که مایل به انجام رابطه جنسی دهانی با شریک زندگی خود هستند، گاهی از دریافت آن احساس شرم یا انزجار می کنند. و با این حال، بدون تحریک کافی کلیتوریس، احتمال رسیدن زنان به ارگاسم بسیار کم است.

علاوه بر این، تعداد کمی از زوج ها در طول رابطه جنسی با هم ارتباط برقرار می کنند. آنها به داشتن رابطه جنسی به عنوان “انجام کاری طبیعی” فکر می کنند و صحبت کردن در طول این “عمل حیوانی” را غیر ضروری یا حتی نامناسب می دانند. علاوه بر این، هم مرد و هم زن تمایل دارند که از آناتومی جنسی زنان و مکانیسم نحوه عملکرد ارگاسم زنان بی اطلاع باشند.

با توجه به اینکه زنان نسبت به مردان رابطه جنسی بدتری را تجربه می کنند، جای تعجب نیست که آنها کمتر به آن تمایل دارند. اما لازم نیست این مورد باشد. آموزش جنسی جامع و متناسب با سن می تواند به بزرگسالان نوظهور کمک کند تا بفهمند که چگونه روابط جنسی را برای هر دو شریک سرگرم کننده و هیجان انگیز کند. انسان ها ذاتاً موجوداتی بسیار جنسی هستند و با غلبه بر جهل و اطلاعات غلطی که در جامعه ما وجود دارد، هم زن و هم مرد می توانند به نوعی از رضایت جنسی دست یابند که زندگی را ارزشمند می کند.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره جنسی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]