افسردگی تابستانی چیست؟ آیا در تابستان هم دچار افسردگی فصلی می‌شویم؟ باید بگوییم بله. در این مقاله، علل و علایم این اختلال را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: اضطراب اجتماعی چیست؟

تناقض تابستان، خوشحالی و اندوه

اسم فصل تابستان شما را به یاد چه چیزهای می‌اندازد؟ احتمالا بیشتر شما به تعطیلات، دورهمی‌های خانوادگی، شنا، پیک نیک، عصرهای گرم و اوقات خوش فکر می‌کنید. در حالی که بیشتر مردم هیجانزده و خوشحال انتظار تابستان را می‌کشند، اما برای همه اینگونه نیست.

برای برخی افراد، فصل تابستان با علایم نگران‌کننده‌ی اختلال خلقی فصلی (SAD) غم‌انگیز می‌شود. اگر از جمله کسانی هستید که از علایم افسردگی تابستانی رنج می‌برید، روزهای طولانی تابستان می‌تواند برای‌تان چالش‌انگیز شود.

بسیاری از ما اختلال افسردگی فصلی را با ماه‌های طولانی زمستان مرتبط می‌دانیم. زمانی که کاهش نور خورشید می‌تواند از بسیاری جهات تاثیر منفی بر مبتلایان بگذارد و منجر به علایم آزاردهنده‌ای شود: علایمی مانند بدخلقی، میل به غذاهای راحت (مانند فست فود) و بی‌حالی. اقلیتی از مبتلایان با علایم شدیدتر می‌توانند افسردگی عمیق و ناتوان‌کننده‌ای را تجربه کنند. این علایم با بازگشت نور خورشید در بهار از بین می‌رود.

تابیدن نور در تابستان : الگوی افسردگی تابستانی

SAD تابستانی واقعی است و برخی افراد را واقعا درگیر می‌کند. علایم افسردگی تابستانی از اواخر بهار تا اوایل تابستان نمایان می‌شود، در ماه‌های تابستان ادامه می‌یابد و با کاهش دما در پاییز کاهش می‌یابد.

علایم SAD با الگوی تابستانی با SAD الگوی زمستانی متفاوت است. این وضعیت شامل تغییرات در اشتها است که منجر به کاهش وزن، افزایش اضطراب، تحریک‌پذیری و مشکلات خواب می‌شود.

کسانی که با علایم شدیدتر دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، پریشانی و اختلال چشمگیری در برنامه‌های روزانه خواهند داشت. آنها با مدیریت وظایف و مسیولیت‌های زندگی روزمره خود کشمکش دارند. همچنین در معرض خطر انجام رفتارهای خشونت‌آمیز و افزایش افکار آسیب به خود هستند.

علایم افسردگی تابستانی چیست
علایم افسردگی تابستانی چیست

عوامل دخیل در افسردگی تابستانی

عوامل زیر احتمالا در SAD با الگوی تابستانی تاثیر می‌گذارند:

 • افزایش دما و رطوبت
 • تعداد بالای گرده‌ها و افزایش آلرژی‌های فصلی که اثر منفی بر خلق می‌گذارند
 • بهم خوردن نظم زندگی روزمره و تعاملات اجتماعی به دلیل تعطیلات
 • کاهش بیش از حد ملاتونین
 • فشار اجتماعی

اضافه شدن فشار اجتماعی

کسانی که در طول ماه‌های تابستان با علایم افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است به دلیل مشکلات مربوط به تصویر بدن با کاهش اعتماد به نفس روبرو شوند. برای بسیاری از افراد، معاشرت با دیگران در ساحل یا استخر می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد.

ناراحتی‌های جسمی را نیز به این موارد اضافه کنید. بسیاری از افراد بخاطر گرمای شدید، ناگزیر لباس‌های نازک و سبک‌تری می‌پوشند. این لباس‌ها نقص‌های ادراک‌شده‌ی بدنی را بیشتر نمایان می‌کنند. بنابراین احساس ناراحتی و خجالت برای برخی افراد به همراه دارند. همچنین، تعطیلات اغلب با افزایش استرس مالی به دلیل هزینه‌های سفر و فعالیت‌های اجتماعی همراه است.

چطور افسردگی تابستانی را مدیریت کنیم؟

مهم است که از احساسات خود آگاه باشیم. افکار منفی، بدخلقی، مشکلات خواب و از دست دادن علاقه یا توانایی مدیریت وظایف و مسیولیت‌های زندگی، علایم آزاردهنده‌ای هستند. باید با شفقت، مراقبت از خود و جستجوی کمک در زمانی که اوضاع کنترل‌ناپذیر می‌شود، حال خود را بهبود بخشید. اگر با علایم SAD با الگوی تابستانی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید، راهبردهایی را که در ادامه می‌آید، بخوانید.

7 راهبرد برای کمک به مبارزه با افسردگی تابستانی

 1. خود را خنک نگه دارید

به طور جدی به این فکر کنید که چگونه می‌توانید خنک و راحت بمانید. به خصوص در روزهایی که گرما شدید می‌شود.

 1. محدودیت‌های خود را بشناسید

دعوت به رویدادهایی را که می‌دانید برایتان ناراحت‌کننده خواهد بود، رد کنید. با محدودیت‌های خود آشنا باشید و قرار گرفتن در معرض موقعیت‌ها و مکان‌های استرس‌زا را مدیریت کنید. معاشرت در طول عصر احتمالا استرس و ناراحتی کمتری داشته باشد، زیرا هنگام غروب خورشید، دما کاهش می‌یابد.

 1. یک روتین مناسب برنامه‌یزی کنید

روتین‌‌هایی برای خود تنظیم کنید. این می‌تواند به مدیریت اضطرابتان کمک کند و شما را برای مقابله با چالش‌ها مجهز سازد.

 1. خواب را در اولویت قرار دهید

بهداشت خواب را تمرین کنید. این شامل کاهش و محدود کردن قرارگیری در معرض صفحات نمایش در ساعات پیش از خواب است. خواب خوب باعث آرامش و ترمیم ما از فرسودگی روز می‌شود. بنابراین به عنوان کلید به‌زیستی ما، بهداشت خواب اهمیت بالایی دارد.

 1. خوراک خوب داشته باشید

حتی اگر در ماه‌های گرم تابستان علاقه‌ای به پخت‌وپز ندارید، تمام تلاش‌تان را بکنید تا یک رژیم غذایی متعادل، غنی از مواد مغذی و سالم داشته باشید.

 1. فعال بمانید

اگر در فضای باز و گرما ورزش کردن برایتان دشوار است، به باشگاه بپیوندید یا در غروب آفتاب به پیاده‌روی بروید. فعال باشید. برای دورهمی با افرادی که دوست‌تان دارند و از شما حمایت می‌کنند، برنامه‌ریزی کنید. به مکان‌هایی فکر کنید که در آنها راحت خواهید بود و در آنجا از گذراندن وقت با دیگران لذت ببرید.

سخن پایانی

در این محتوا درباره افسردگی تابستانی خواندید. همانگونه که مطالعه کردید، راهبردهایی برای مقابله وجود دارد. اگر همچنان نتوانستید حال خود را بهبود بخشید، حتما با یک درمانگر بالینی در مورد وضعیت خود گفتگو کنید.

متخصصان ما در سهاکلینیک آماده خدمت‌رسانی در زمینه افسردگی تابستانی هستند. برای تکمیل فرم ارزیابی رایگان اینجا کلیک کنید.

شما با رسیدن فصل تابستان چه احساساتی را تجربه می‌کنید؟ حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

منبع

psychologytoday

کلینیک روانشناسی سها٬ مرکز ارائه خدمات مشاوره روانشناسی٬ مشاوره آنلاین٬ مشاوره خانواده و مشاوره جنسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]