چگونه زوج‌های مسن‌ بالای 65 سال می­ توانند طراوت زندگی جنسی خود را حفظ کنند؟

وقتی نزدیکی جنسی تسلیم رابطه غیر دخول می­ شود، همۀ طرفین درگیر سود می‌برند. درمانگران جنسی عمدتاً زوج‌های مسن‌ را نادیده می گیرند. اما از زمان تایید ویاگرا در سال 1998، محققان جنسی توجه زیادی را به این گروه سنی معطوف کرده اند.

نکات کلیدی

 • در میان زوج‌های مسن‌ تر، آمیزش جنسی مشکل ساز و کمرنگ می شود.
 • تحقیقات در مورد رابطه جنسی زوج‌های مسن‌ بر جمعیت های آزاد فرهنگی متمرکز شده است.
 • زوج‌های مسن‌ تر در فرهنگ‌های محافظه‌کار نیز عشق‌بازی خود را از مقاربت به رابطه غیر دخول تغییر می‌دهند.

از آغاز پژوهش های جنسی در دهه 1940، درمانگران جنسی عمدتاً عاشقان مسن را نادیده می گرفتند. اما از زمان تایید ویاگرا در سال 1998، محققان جنسی توجه زیادی را به این گروه سنی معطوف کرده اند. آنها کشف کردند که برای بیشتر افراد مسن که از توان بدنی برخوردارند:

 • خشنودسازی خود در طول زندگی ادامه دارد.
 • بیشتر زوج‌های مسن‌ تر تا اواخر دوران سالمندی به عشق‌بازی ادامه می‌دهند، از جمله در خانه‌های سالمندان.
 • رابطه جنسی مبتنی بر نزدیکی واژینال از بین می رود، زیرا برای همه هر دو جنسیت مشکل ساز می شود. اکثر زنان مسن دچار خشکی واژن و آتروفی (نازک شدن بافت) می شوند که این می تواند سکس را حتی با استفاده از روان کننده ها دردناک سازد. در همین حال، اکثر مردان دچار اختلال نعوظ می‌شوند و به دلیل هزینه، اثربخشی نامناسب، عوارض جانبی احتمالی و اینکه بسیاری از زنان مسن حتی مقاربت با روان کننده را ناراحت‌کننده یا دردناک می‌دانند، به طور شگفت‌انگیزی تعداد کمی از آنها از داروهای نعوظ استفاده می‌کنند.
 • زوج‌های مسن‌ تر به‌جای مقاربت، از رابطه غیر دخول که شامل راه‌های رضایت‌بخش دیگر برای عشق‌بازی است، استفاده می‌کنند، از جمله: بوسیدن، در آغوش گرفتن، ماساژ متقابل کل بدن، رابطه جنسی متقابل دهانی، اسباب‌بازی‌های جنسی و تا حدودی رفتارهایی مانند ضربۀ سبک به باسن و ایفای نقش.

اما بیشتر تحقیقات در مورد رابطه جنسی زوج‌های مسن‌ در ایالات متحده، کانادا، اروپای غربی و استرالیا انجام شده است، جایی که دیدگاه‌های جنسی اغلب بر آزادی اثر منفی می گذارند. سالمندان در کشورهای محافظه‌کار و سرکوب‌شده جنسی چگونه با افزایش سن سازگار می‌شوند؟

زوج‌های مسن‌به لهستانِ محافظه کار خوش آمدید

اخیراً، پژوهشگری در کراکوف، لهستان، با استفاده از مصاحبه‌های عمیق با سالمندان لهستانی که از نظر جنسی فعال هستند، به این پرسش پاسخ داد. لهستان در زمره محافظه‌کار‌ترین کشورهای اروپایی از نظر فرهنگی، جنسی و غیر برابری جنسیتی قرار دارد. پیشگیری از بارداری در این کشور قانونی است، اما اغلب به سختی امکان پذیر می شود. سقط جنین در آنجا ممنوع است (جز استثنائات محدود). ازدواج همجنس گرایان قانونی نیست و آموزش جنسی در مدارس وجود ندارد. تعداد کمی از والدین درباره رابطه جنسی با فرزندان خود صحبت می کنند. و اگر لهستانی‌ها اصلاً آموزش جنسی ببینند، بر لذت متقابل تمرکز نمی‌کند، بلکه بر «وظیفه زناشویی» زنان برای بچه‌دار شدن و ارضای نیازهای شوهرانشان تمرکز می‌کند.

این محقق با 30 لهستانی، دگرجنسگرا و کاتولیک که شامل 16 زن و 14 مرد، 65 تا 82 ساله با میانگین سنی 71 بودند، مصاحبه کرد. تحصیلات آنها بین دبیرستان تا کالج بود. اکثرا بازنشسته بودند. تقریباً همه متاهل، بیوه یا مطلقه بودند. (طلاق در لهستان قانونی است، اما به دلیل مخالفت کلیسا، نرخ طلاق در لهستان جزو پایین‌ترین نرخ‌های طلاق در اروپاست.)

تعداد 30 مصاحبه ممکن است برای اعتبار علمی کافی به نظر نرسد، اما ادبیات قوی نشان می دهد که در مطالعات مبتنی بر مصاحبه های طولانی مدت، پس از چندین مصاحبه، شرکت کنندگان به ندرت مسائل جدیدی را مطرح می کنند.

بیشتر بخوانید: فواید رابطه جنسی

چگونه سالمندی، ایده‌های جنسی زوج‌های مسن‌ را تغییر می‌دهد

این محقق از شرکت کنندگان پرسید که دهه ها قبل در جوانی چگونه به رابطه جنسی نگاه می کردند و در هنگام مصاحبه چه دیدی نسبت به آن دارند.

تقریباً همه اظهار داشتند که در دوران بلوغ جنسی ، رابطه جنسی را با مقاربت یکی می‌دانستند و عمدتاً برای تولید مثل درگیر رابطه جنسی با شریک جنسی می‌شدند. این زنان به یاد آوردند که رابطه جنسی، یعنی آمیزش را «یک امر مردانه» در نظر می گرفتند. آنها آن را یک کار شرم آور می دانستند که اغلب احساس درد ایجاد می کرد. اما این وظیفه زناشویی آنها و برای بچه ها ضروری بود، بنابراین آن را تحمل می کردند. زنان موافق بودند که رابطه جنسی برای ایجاد صمیمیت، بیشتر یک افسانۀ عاشقانه است، و اینکه رابطه جنسی برای لذت ­بردن تا حد زیادی غیرممکن و شاید حتی نشان دهنده گناه، هرزگی و خیانت باشد. این ایده ها از کجا آمده اند؟ از مادرانشان، دختران دیگر و کلیسا. هیچ‌کس به یاد نمی‌آورد که این باورها را زیر سوال برده باشد.

در همین حال، مردان به یاد آوردند که آمیزش «تنها رابطه جنسی واقعی» بوده است. آنها معتقد بودند که میل جنسی برای مردان، و نه زنان، طبیعی است، و زنان موظف به خدمت به شهوت مردان و به دنیا آوردن فرزندان هستند. مردان نمی دانستند که زنان ممکن است از درد جنسی رنج ببرند. اگر زنان از ناراحتی شکایت می کردند، مردان آنها را باور نمی کردند. مردان نیز مانند زنان، صمیمیت عاطفی همسر را یک افسانۀ عاشقانه و انحراف غیرضروری از سنگ بنای رابطه جنسی یعنی دخول و آبستن­ سازی می دانستند.

اما حتی در لهستان محافظه‌کار و تحت سرکوب جنسی، این محقق دریافت که با افزایش سن نمونه‌اش، دیدگاه‌های آن‌ها نسبت به رابطه جنسی تغییر کرد. تقریباً همه علاقۀ جوانی خود را به مقاربت رها کردند و به استقبال روابط غیر دخول رفتند. هم زنان و هم مردان اعلام کردند که رابطه جنسی آنها در سنین بالاتر ( زوج‌های مسن‌ ) بیشتر شامل پیش­نوازی – یعنی رابطه غیر دخول –است تا مقاربت. بسیاری تأیید کردند که لذت، صمیمیت، اعتماد و احترام متقابل بیشتر از آن چیزی است که آنها تصور می کردند.

زوج‌های مسن‌زنان گفتند:

 • « هیچگونه پیش­نوازی­ را در دوران جوانی ام به خاطر نمی آورم. ما مستقیم به سمت دخول رفتیم. حالا من و همسرم ( زوج‌های مسن‌ ) خیلی یکدیگر را نوازش می کنیم. خیلی لطیف است، این به من رضایت فوق العاده ای می­دهد.»
 • «شاید او در حال جبران تمام آن سال هایی است که من هیچ لذتی از رابطه نمی بردم. او اکنون بسیار حساس است و ما ( زوج‌های مسن‌ ) در محبت متقابل شریک هستیم. این عالی است.»
 • «وقتی جوان­تر بودم، هرگز نمی خواستم رابطه جنسی داشته باشم. اما حالا می فهمم چه چیزی در تمام آن سال ها از دست رفته بود، لذت. الان عاشق عشقبازی هستم.»
 • «مهم نیست که دخول داشته باشیم یا نه. احساس نزدیکی ما بیش از پیش است. این خیلی با ارزش است که ساعت ها روی تخت دراز می کشیم و همدیگر را نوازش می کنیم. این بهترین رابطه جنسی است که تا به حال داشته ام.»

بیشتر بخوانید: اهمیت سکس

مردان گفتند:

 • «من و همسر سابقم ( زوج‌های مسن‌ ) هرگز با اشتیاق هم را نبوسیدیم. اصلاً به ندرت هم را می بوسیدیم. شریک فعلی من در بوسیدن شگفت انگیز است. اولین باری که مرا بوسید، عاشقش شدم.»
 • «قبلا فکر می کردم که اگر رابطه جنسی حول دخول نمی چرخد، چه فایده ای دارد؟ حالا ما پیشنهادات خیلی بیشتری برای هم داریم. ما هم را در آغوش می گیریم، می بوسیم و صحبت می کنیم.»
 • « هر دوی ما باید از همان ابتدا در مورد رابطه جنسی آموزش می دیدیم. ما در جوانی چیزی نمی دانستیم. الان رابطه جنسی حس بسیار خوبی دارد. ما ( زوج‌های مسن‌ ) بیشتر از انگشتان و دستانمان استفاده می کنیم. سرتاسر بدن همدیگر را لمس می کنیم و رابطه جنسی دهانی بیشتری داریم.»
 • «یاد گرفته ام که مردان نیز به آمادگی نیاز دارند. هر چه پیش نوازی بیشتر باشد، بهتر است.»
 • «الان یک کیسه پر از اسباب بازی جنسی داریم. ما آزمایش می کنیم، بازی می کنیم و خوش می گذرانیم. عالی است.»

زوج‌های مسن‌چرا برای زوج‌های مسن‌ چنین تغییرات عمده ای رخ داده؟!

اکثر لهستانی‌های مسن‌تر کاتولیک هستند، اما به نظر می‌رسد سه دلیل توضیح می‌دهد که چرا عشق‌بازی آن‌ها از مقاربت ساده به روابط باشکوه‌ بسیاری شامل روابط غیر دخول تبدیل شده است: رسانه‌ها، روابط جدید، و بزرگ‌تر شدن و عاقل‌تر شدن.

رسانه های لهستانی برخی از اطلاعات مثبت جنسی را منتشر می کنند. برای چندین سال، یک مجله لهستانی بسیاری از پست های وبلاگ psychologytoday را تجدید چاپ کرد.

بسیاری از شرکت کنندگان ( زوج‌های مسن‌ ) روابط جدید را دلیل بیداری جنسی خود در اواخر عمر ذکر کردند:

 • «در 58 سالگی مجرد بودم و احساس می کردم رابطه جنسی برای من تمام شده است. سپس با شریک فعلی ام آشنا شدم. هیچ فکری در مورد جنسی شدن رابطه مان نداشتم و فقط همراهی او را دوست داشتم. اما با گذشت زمان، گرفتن دست یکدیگر منجر به بوسیدن شد، و بوسیدن به نوازش و موارد دیگر انجامید. اکنون ما به طور منظم رابطه جنسی داریم، حتی گاهی اوقات همراه با دخول. هرگز تصور نمی کردم که رابطه جنسی می تواند اینقدر سرگرم کننده باشد.»
 • «من از اینکه رابطه جنسی ام در جوانم آنقدر بدوی بود خجالت می کشم. نمی دانستم نقطه جی کجاست. شریک جدیدم مرا به سمت آن هدایت کرد و آن را برایم توضیح داد. من با انگشتم به او لذت می بخشم و این زیباست. او خیلی تحریک می شود. وقتی او را به ارگاسم می رسانم، احساس غرور می کنم.»

بسیاری از شرکت‌کنندگان هنوز با همسران اصلی و جوان خود بودند و لذت‌های غیر دخول را با آنها کشف کردند. با گذشت دهه‌ها، بسیاری از زنان از نظر جنسی جسورتر شدند و بهتر می‌توانستند بر نوازش‌هایی که می‌خواستند پافشاری کنند. و بسیاری از مردان هم به آنها گوش دادند. نعوظ آنها در حال کمرنگ شدن بود. آنها می خواستند از نظر جنسی فعال باقی بمانند. و همسرانشان گفتند: «حالا می‌خواهی رابطه جنسی داشته باشی؟ این را امتحان کن … ».

حتی در فرهنگ‌های محافظه‌کار که عمدتاً نگاهی منفی به فعالیت های جنسی دارند، زوج‌های مسن‌ هنوز می‌توانند ترفندهای جدیدی یاد بگیرند و از آنها لذت ببرند.

 

منبع

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/all-about-sex/202208/how-couples-over-65-find-new-paths-sexual-satisfaction

بررسی توسط لیبی ما – 2022

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]