وقتی دیگر قرار ملاقات عاشقانه بی ­معنی به نظر می­رسد: شناسایی فرسودگی قرار گذاشتن و نحوۀ برطرف­کردن آن

در حال تجربۀ فرسودگی قرار ملاقات عاشقانه هستید؟ اینجا راه حل هایی برای این مسئله داریم.

 

نکات کلیدی:

  • وضعیت رابطۀ عاشقانۀ افراد ارتباط نزدیکی با سلامت روانی آنها دارد.
  • قرار ملاقات عاشقانه با افراد جدید، چه ارتباط برقرار شود چه نه، می تواند هیجان­ انگیز و جالب باشد.
  • امتحان کردن چیزی جدید با فردی تازه می تواند دوپامین شما را افزایش دهد، بدن و ذهن تان را به هیجان وادارد و چرخۀ قرار ملاقات عاشقانه تکراری را بشکند.

در صورتی که این علامت ها را تجربه می کنید، احتمالاً دچار فرسودگی قرار ملاقات عاشقانه شده اید.

امیدتان را از دست داده اید. چه دلیل از دست دادن امیدتان این باشد که قلب­تان بارها شکسته و چه این باشد که بارها قبل از رسیدن پیش غذا گفتگوی تان ته کشیده، احتمالاً به این باور رسیده اید که قرار ملاقات عاشقانه بی معنی است. همانطور که خیلی از مردم به این باور می رسند. «قرار گذاشتن بی معنی است» جملۀ رایجی است که در کتاب ها و فیلم ها زیاد نمایان می شود و در مراکز روان درمانی نیز آن را می شنویم. اگر شما یکی از بسیار افرادی هستید که از جستجوی شریک عاطفی ناامید شده اید، ممکن است دچار فرسودگی قرارگذاشتن شده باشید.

این موضوع سلامت روان شما را متأثر ساخته است. همۀ روابط ما بر به­زیستی و سلامت روان مان تأثیر می گذارند. با این حال، روابط عاشقانه اثر ویژه ای دارند. روابط صمیمانه، پرشور و متعهدانه باعث افزایش هیجانات، خیال پردازی های عاشقانه و شهوانی و ایجاد امیدی معنادار می شوند. در نتیجه، وضعیت رابطۀ عاشقانه یک فرد ارتباط نزدیکی با تجارب اضطراب، افسردگی، سوء مصرف مواد، ارزشمندی خود، عزت نفس و سلامت روان کلی وی دارد.

خود-مراقبتی اولویت شما نیست. قرار ملاقات عاشقانه ممکن است زمان‌بر باشد، به‌ویژه در فرهنگ ما (امریکا) که در آن معتقدیم هر چه «کار» بیشتری انجام دهید (یا در این مورد، هرچه ملاقات های بیشتری داشته باشید)، نتیجه بهتری خواهد داشت. قرارهای بیشتر در یک هفته لزوماً به این معنی نیست که احتمال بیشتری وجود دارد که فرد یا رابطه مناسب خود را پیدا کنید؛ به خصوص اگر در آن قرارها به عنوان بهترین خودتان ظاهر نشوید. فرسودگی قرار ملاقات عاشقانه ممکن است به این معنی باشد که شما در مقابل شریکان عاطفی نشسته اید و احساس خستگی می کنید، نمی توانید تمرکز کنید و نمی توانید خود واقعی تان را نشان دهید.

با طرد شدن دست و پنجه نرم می کنید. قرار گذاشتن های مدرن، به خصوص در برنامه های دوستیابی، به این معناست که برخی افراد در انتخاب ها طرد می شوند یا سایرین را طرد می کنند. 70 میلیون بزرگسال امریکایی که از برنامه های دوستیابی استفاده می کنند، ذهنیت طرد را در خود شکل داده اند که باعث می شود قرار ملاقات عاشقانه برایشان یأس ­آمیز و خسته کننده به نظر برسد. اگر شما یا شریک عاطفی احتمالی تان از ادامۀ یک رابطه یا آشنایی منصرف شوید، این بخشی گریزناپذیر از روابط است. اگر از پیش در وضعیت ذهنی ناسالمی باشید، رد شدن یا مورد قطع ناگهانی رابطه قرار گرفتن، می تواند شبیه به بازتابی از عدم ارزشمندی شما، جذاب نبودن یا توانایی تان در اداره کردن روابط عاطفی به نظر برسد. اما وقتی از پیش ذهنیت سالمی دارید، طرد یک بخش عادی در روند جستجوی شریک عاطفی است.

احساس می کنید تمایل قلبی به قرارگذاشتن ندارید. به طور خودکار و بدون فکر در قرار ملاقات های مختلف حاضر شدن، مانع از آن می‌شود که واقعاً فردی را که روبروی شما نشسته است بشناسید و در نهایت تصمیم بگیرید که آیا از نظر عاطفی به او علاقه دارید یا خیر. ملاقات بدون تأمل، شما را از آوردن بخش های بازیگوش، کنجکاو و جذاب شخصیت خود به عرصۀ گفتگو باز می دارد. این کار ممکن است راهی برای صرفه جویی در انرژی و عبور از قرارها به نظر برسد، اما بازگشت سرمایه در این نوع دوستیابی بسیار کم است.

قرار ملاقات عاشقانهچطور فرسودگی قرار ملاقات عاشقانه را برطرف کنیم؟

  • کمی استراحت کنید. زمانی که قرار ملاقات عاشقانه مثل یک تکلیفِ طاقت ­فرسا یا تحلیل ­برندۀ نیروی اجتماعی شما به نظر می رسد، مهم است کمی برای خود وقت بگذارید. خواه این استراحت به معنای گذراندن وقت با افرادی باشد که دوستشان دارید یا درگیر نوعی فعالیت بدنی باشید، استراحت می تواند روح­تان را مجدداً تغذیه کند، سطح انرژی تان را افزایش دهد و به شما این امکان را می دهد تا در قرارهای ملاقات شاداب و خوش بینانه ظاهر شوید.
  • هدفمندتر باشید. قبل از اینکه بخش زیادی از وقت خود را به قرار گذاشتن اختصاص دهید، مهم است که چند سؤال مهم از خود بپرسید، از جمله: «من از قرار ملاقات عاشقانه چه می خواهم؟» و «در یک رابطه، موضعی که نمی توانم از آن کوتاه بیایم چیست (مثلاً آیا یک خانواده می خواهم، می خواهم در یک منطقه خاص زندگی کنم، به انجام مشترک یک امر مذهبی تمایل دارم؟ و غیره.» به احساس درونی خود توجه کنید؛ چه نوع قرار ملاقاتی در گذشته سرگرم کننده بوده است، و حتی اگر رابطه عاشقانه وجود نداشته باشد، چگونه می توانید قرار ملاقات عاشقانه را به یک تجربه فکری گسترده و لذت بخش برای خود تبدیل کنید؟
  • با افرادی که می­خواهید آنها را ببینید، نه فقط کسانی که می خواهند شما را ببینند، قرار ملاقات بگذارید. عاملیت، از فرسودگی جلوگیری می کند. مهم این است که شما همچنان با افرادی که به نظرتان جذاب می رسند، ملاقات کنید. وقتی کسی علاقه خود را به شما ابراز می کند، ممکن است در کوتاه مدت حال خوبی داشته باشید، اما ادامه معاشرت با کسی که چندان دوستش ندارید در نهایت بعید است که به یک ارتباط معنادار منجر شود.
  • قانونمند باشید؛ زمانی را که صرف برنامه‌ها می‌کنید پیگیری کنید. مهم است که میزان زمانی را که صرف برنامه های دوستیابی می کنید، پیگیری کنید. مطالعات نشان داده اند که هر یک ساعت اضافی که یک فرد صرف چک کردن تلفن خود می کند، به­زیستی روانشناختی او را کاهش می دهد و باعث افزایش اضطراب و بی ثباتی عاطفی و کاهش عزت نفس وی می شود. اگرچه ممکن است صرف زمان برای کشیدن انگشت روی صفحۀ گوشی تان مفید به نظر برسد، انجام این کار بر سلامت روان شما تأثیر منفی می گذارد و در نهایت یافتن یک شریک عاطفی را دشوارتر می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین راه برای جذب مردان

  • جدول زمانی خود را برای یافتن یک شریک عاطفی رها کنید. بسیاری از مردم آگاهانه یا ناآگاهانه به یک جدول زمانی پایبند می‌شوند؛ مثلاً تا ۲۵ سالگی با شخصی آشنا شوید، تا ۲۸ سالگی نامزد کنید، تا ۳۰ سالگی ازدواج کنید، و الی آخر. قرار گذاشتن به این دلیل که شما واقعاً می خواهید با کسی ملاقات کنید، با زمانی که به دلیل استرس ناشی از یک تنگنای زمانی به دنبال قرار ملاقات عاشقانه هستید متفاوت است. رهایی خود از فشار انجام این کار در یک بازۀ زمانی معین، در کاهش اضطرابی که به تجربه‌های دوستیابی خود وارد می‌کنید مؤثر خواهد بود.
  • به قرارهای ملاقات تان تنوع دهید. به جای اینکه در اولین قرار به کافی شاپ بروید، کاری متفاوت انجام دهید. یک پیاده روی کوتاه یا دوچرخه سواری را پیشنهاد دهید. امتحان کردن چیزهای جدید با فردی تازه می تواند سطح دوپامین شما را افزایش دهد، بدن و ذهن تان را هیجان­زده کند و چرخۀ قرارگذاشتن تکراری را بشکند. تازگی، یک محرک قوی برای خیال­پردازی های وابسته به عشق شهوانی است، بنابراین گنجاندن ماجراجویی در قرار ملاقات عاشقانه ممکن است همان چیزی باشد که برای تأثیرپذیرفتن از شخصی که با او هستید و تجدید انرژی درونی تان به آن نیاز دارید.
  • گفتگویی خردمندانه داشته باشید. روش­های زیادی وجود دارد که با آن ها می‌توانید گفتگوی خود را با شرکای عاطفی احتمالی بهبود بخشید و از فرسودگی قرار ملاقات عاشقانه به دور باشید. پیشنهاد می‌کنم با هدف شناسایی اینکه چه چیزی فردی را که روبروی شما نشسته منحصر به فرد می کند، قرار ملاقات بگذارید و صرفاً بر گردآوری اطلاعات در مورد جایی که او در آن بزرگ شده، به دانشگاه رفته یا شغلی که دارد تأکید نکنید. در مورد شیوه­ های الهام بخش برای ایجاد گفتگوی معنادار می‌­توانید در اینترنت و کتاب ها جستجو کنید.

منبع

https://www.psychologytoday.com/ie/blog/sex-esteem/202207/dating-sucks-identifying-dating-burnout-and-how-fix-it

بررسی توسط: میچل کوییرک – 2022

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]