مصرف روزانه شکلات و سلامت مغز چه رابطه ای با هم دارند؟

مصرف روزانه شکلات و سلامت مغز ؛ شواهدی تازه پیرامون فواید بسیار کاکائو در مغزِ رو به سالخوردگی. بیشتر ما از فقدان پیشرونده عملکرد شناختی که با افزایش سن مرتبط است، راه گریزی نداریم. من و همکارانم در آزمایشگاه های دانشگاهی و صنعتی، مشاغل علمی مان را به جستجوی یک درمان دارویی موًثر برای برطرف ساختن افت شناختی اختصاص داده ایم.

 

مفاهیم کلیدی

  • یک مرور ساختاریافته از پژوهش ها پیشنهاد می کند که مولکول های درون کاکائو ممکن است افت شناختی را کاهش دهند.
  • مصرف روزانه کاکائو با خطر مرگ ناشی از هر علتی رابطه معکوس داشت.
  • مزایای شناختی اپیکاتچین درون پودر کاکائو ممکن است به علت سازوکارهای غیرمستقیم گشادسازی عروق و افزایش جریان خون در مغز رخ دهد.
  • این مزایا نتیجه ترکیب اصلی یافت شده در کاکائو و سوخت و ساز روده ناشی از میکروبیوتای آن است.

بیشتر بخوانید: 7 نکته برای تاب آوری زیاد

طبیعت، هیچ زمان دیگری چنین گنجینه ای از خوراک ارزشمند را در چنین فضای کوچکی در دل دانه کاکائو قرار نداده است.

الکساندرا ون هامبولت

شکلات و سلامت مغزتا کنون، هیچ دارویی کشف نشده است (تبلیغاتی که در اینترنت خلاف این را به شما نشان می دهند، صرفاً در حال دروغگویی برای کسب منفعت هستند). چیزی که روشن است اینجاست که افت شناختی و به طور خاص بیماری آلزایمر به میزان زیادی یک بیماری مرتبط با سبک زندگی است که ممکن است به مداخلات مربوط به رژیم غذایی پاسخ مثبت دهد.

یک مطالعه اخیر به بررسی شواهد آزمایشگاهی موجود برای اقداماتِ حفاظت نورونی‌ای پرداخت که مولکول های زیست‌فعال موجود در کاکائو در سالمندی انجام می دهند.

مطالعات مقطعی شامل بیش از دویست هزار آزمودنی شرکت کننده در ۹۰ آزمایش بالینی مختلف می شد که در آنها عملکرد شناختی آزمودنی ها را با استفاده از مجموعه ای از آزمون های عصب روانشناختی بررسی کرده بودند. آزمون ها شامل سنجش شناخت همه جانبه، حافظه بینایی-فضایی، حافظه معنایی یا رویدادی و حافظه کاری می شد.

دامنه سنی آزمودنی ها بین ۲۳ تا ۹۸ سال و میانگین مصرف شکلات آنها ۸ تا ۱۰ گرم در روز بود. مفیدترین تاثیر بر اجرای شناختی در مصرف روزانه ۱۰ گرم شکلات مشاهده شد. این مطالعات از ماه ها تا سال ها به طول انجامیدند و نتایج آن ها با افرادی که هرگز یا به ندرت شکلات مصرف می کردند، مقایسه شد.

بیشتر بخوانید: نیاز به خواب بهتر در کودک ، برای علکرد بهتر مغز

روی هم رفته، این مطالعات نشان می دهد که همه نمرات آزمون شناختی در افرادی که دست کم یک بار در هفته شکلات مصرف می کردند، بالاتر بود. وقتی سبک زندگی و سایر عوامل رژیم غذایی تعدیل شدند، از شدت این رابطه کم نشد. کمترین خطر افت شناختی برای موارد میانگین مصرف هفتگی حدود سه تکه شکلات، یک میان وعده شکلات یا یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو معنی دار گزارش شد.

یک مطالعه گسترده از ۹۱۸۹۱ شرکت کننده از سنین ۵۵ تا ۷۴ سالگی که هر هفته حدود ۱۵ گرم شکلات مصرف می کردند و به مدت ۱۳ سال و نیم دنبال شدند، پی برد که مصرف شکلات با خطر مرگ و میر ناشی از هر علتی رابطه معکوس داشت. خطر مرگ ک میر ناشی ار بیماری آلزایمر نیز در این شرکت کنندگان با کاهش روبرو شد. متاسفانه، نتایج آنها تمایز بین شکلات تلخ و شیری را بررسی نکرد.

تجزیه و تحلیل نمونه‌های خون برخی از شرکت‌کنندگان نشان داد که متابولیت‌های کاکائو سیکلو (پرولیل والیل)، تئوبرومین، و 3-متیل گزانتین که با مصرف شکلات ارتباط دارند، رابطه ای منفی با اُفت شناختی نشان می دهند. شکلات سرشار از پلی فنول های آنتی اکسیدانی قوی به نام پروآنتوسیانیدین است. دو مورد از اینها، کاتچین و اپی کاتچین، می توانند از سد خونی مغزی عبور کنند و ممکن است مسئول فواید عملکرد شناختی باشند.

شکلات و سلامت مغزحدود 90% از سایر مولکول های مفید احتمالی در شکلات در بدن جذب نمی شوند و بنابراین دسترسی ای به مغز نخواهند یافت.

با این حال، به نظر می رسد که میکروبیوتا در روده قادر به تبدیل بسیاری از این پلی فنول ها به مولکول های دارای قابلیت دسترسی زیستی باشد، و از این رو به آنها اجازه می دهد تا اقدامات ساختاری مؤثر خود را انجام دهند.

بنابراین اثرات مفید فلاوانول های کاکائو در سلامت انسان نتیجۀ ترکیب اصلی یافت شده در کاکائو هستند اما همچنین سوخت و سازهای روده ناشی از میکروبیوتای آن هم در این روند نقش دارند. اپی کاتچین و کاتچین فراوان ترین فلاوانول مونومر در پودر کاکائو به شمار می روند. کاکائو دربردارندۀ دست کم ده ترکیب مختلف اثرگذار بر روان مانند متیل گزانتین ها (مانند کافئین و تئوبرومین) و آناندامید است.

برای برخورداری از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین با ما ( سها کلینیک ) همراه باشید.

مطالعات اخیر همچنین نشان می دهد که بسیاری از مزایای شناختی اپی کاتچین ممکن است به علت سازوکارهای غیرمستقیم گشادسازی عروق باشد که جریان خون پیرامونی و مغز را بهبود می بخشد.

به طور خلاصه در راستای مصرف شکلات و سلامت مغز ، یک مرور ساختاریافته از مطالعات موجود قویاً پیشنهاد می کند که اگر کاکائو به طور روزانه و در مقادیر کافی برای سال ها مصرف شود، مولکول های درون آن ممکن است در کاهش اُفت شناختی مؤثر باشند.

منبع

https://www.psychologytoday.com/us/blog/your-brain-food/202209/daily-chocolate-may-rescue-the-brain-cognitive-decline

بررسی توسط ونسا لانکستر – ۲۰۲۲

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]