دلایل، علائم و راه های درمان واژینیسموس

مرور کلی بر واژینیسموس

در برخی از زنان، ماهیچه های واژن به طور غیر ارادی یا مداوماً در هنگام تلاش برای انجام رابطه جنسی، منقبض می شود. این وضعیت واژینیسموس نام دارد. انقباضات می توانند از مقاربت جنسی جلوگیری کنند یا آن را بسیار دردناک سازند.

این می تواند زمانی رخ دهد که:

 • شریک عاطفی سعی می کند دخول انجام دهد
 • زن می کوشد تا تامپون را در واژنش جا گذاری کند
 • نواحی اطراف واژن زن، مورد لمس قرار می گیرد

واژینیسموس تداخلی با برانگیختگی جنسی ندارد، اما می تواند از مقاربت جنسی جلوگیری کند.

معاینه لگنی ملایم معمولاً هیچ علتی را برای انقباضات پیدا نمی کند. هیچگونه ناهنجاری فیزیکی در این عارضه دیده نمی شود.

بدکارکردی های جنسی می توانند هم در مردان و هم در زنان رخ دهند و معمولاً قابل درمان هستند. بنابراین، تقصیری متوجه شما نیست و دلیلی برای خجالت وجود ندارد. با این وجود، این اختلالات می توانند در روابط و کیفیت زندگی تان اختلال ایجاد کنند.

متخصصان دقیقا نمی دانند چه تعداد از زنان مبتلا به واژینیسموس هستند، اما این وضعیت، نامتداول به نظر می رسد.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس به دو نوع طبقه بندی می شود:

 • واژینیسموس اولیه: زمانی که دخول واژینال هرگز صورت نگرفته است
 • واژینیسموس ثانویه: زمانی که دخول واژینال یک بار صورت گرفته، اما دیگر امکان پذیر نیست، به طور بالقوه به دلیل عواملی مانند جراحی بیماری های زنانه، تروما، یا تشعشعات.

برخی از زنان پس از یائسگی دچار واژینیسموس می شوند. هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد، عدم ترشح روان کننده از جانب واژن و فقدان خاصیت ارتجاعی، مقاربت را دردناک، استرس زا یا ناممکن می سازد که می تواند در برخی از زنان منجر به واژینیسموس شود.

دیسپارونی (آمیزش دردناک)

دیسپارونی یا آمیزش دردناک اصطلاح پزشکی برای مقاربت جنسی دردناک است که اغلب با واژینیسموس اشتباه گرفته می شود.

با این حال، دیسپارونی ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • کیست
 • بیماری التهابی لگن
 • تحلیل­رفتگی واژن

واژینیسموسعلل واژینیسموس

همیشه دلیل مشخصی برای واژینیسموس وجود ندارد. اما این عارضه ممکن است به موارد زیر مرتبط باشد:

 • سوء استفاده یا ترومای جنسی در گذشته
 • مقاربت دردناک در گذشته
 • عوامل هیجانی

در برخی موارد، هیچ علت مستقیمی قابل مشاهده نیست.

برای تشخیص، پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی و جنسی شما سوالاتی می پرسد. این تاریخچه ها می توانند به ارائه سرنخ هایی در مورد علت اصلی انقباضات کمک کنند.

علائم واژینیسموس

سفت شدن غیرارادی عضلات واژن اولین علامت واژینیسموس است، اما شدت این عارضه در زنان متفاوت است. در همه موارد، انقباض واژن، نفوذ را دشوار یا غیرممکن می سازد. اگر به واژینیسموس دچار باشید، نمی توانید انقباضات ماهیچه های واژن خود را مدیریت یا متوقف کنید.

واژینیسموس می تواند علائم دیگری از جمله ترس از دخول واژینال و کاهش میل جنسی مرتبط با دخول را به همراه داشته باشد.

زنان مبتلا به واژینیسموس معمولاً هنگامی که چیزی به واژن خود وارد می کنند، درد آتشین یا سوزانی را گزارش می دهند.

اگر مبتلا به واژینیسموس هستید، به این معنی نیست که به طور کلی از فعالیت های جنسی خودداری می کنید. زنانی که این عارضه را دارند هنوز می توانند احساس لذت جنسی را تجربه کنند و میل به ارگاسم داشته باشند.

بسیاری از فعالیت های جنسی شامل دخول نیستند، از جمله:

 • رابطه جنسی دهانی
 • ماساژ دادن
 • خودارضایی

تشخیص واژینیسموس

تشخیص واژینیسموس معمولاً با توصیف علائم شروع می شود. پزشک شما احتمالاً می پرسد:

 • چه زمانی برای اولین بار متوجه مشکل شدید
 • این اتفاق هر چند وقت یکبار رخ می دهد
 • به نظر می رسد چه چیزهایی آن را تحریک می کند

به طور معمول، پزشک در مورد سابقه جنسی شما می پرسد، که ممکن است شامل سوالاتی باشد پیرامون اینکه آیا تا به حال آسیب یا سوء استفاده جنسی را تجربه کرده اید یا خیر.

به طور کلی تشخیص و درمان واژینیسموس نیاز به معاینه لگنی دارد.

برای زنان مبتلا به واژینیسموس، طبیعی است که نسبت به معاینه لگنی احساس اضطراب یا ترس کنند. اگر پزشک شما پیشنهاد معاینه لگن را مطرح می کند، می توانید در مورد راه هایی صحبت کنید که معاینه را تا حد امکان برای تان راحت سازد.

برخی از خانم ها ترجیح می دهند ابزار معاینه وارد واژنشان نشود و برای معاینه از حالت های بدنی متفاوتی استفاده کنند. اگر بتوانید از یک آینه برای دیدن کارهایی که پزشکتان انجام می دهد استفاده کنید، ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

زمانی که پزشک مشکوک به واژینیسموس باشد، معمولاً معاینه را تا جایی که می‌تواند به آرامی انجام می‌دهد. او ممکن است به شما کمک کند که دست یا ابزار پزشکی آنها را به داخل واژن هدایت کنید تا بررسی راحت تر صورت بگیرد. می‌توانید از پزشک خود بخواهید که هر مرحله از معاینه را برای تان توضیح دهد.

در طول معاینه، پزشک شما هر گونه نشانه عفونت یا جای زخم را بررسی می کند. در واژینیسموس، هیچ دلیل فیزیکی برای انقباض عضلات واژن وجود ندارد. این بدان معناست که اگر واژینیسموس دارید، پزشک دلیل دیگری برای علائم شما پیدا نخواهد کرد.

واژینیسموسگزینه های درمانی واژینیسموس

واژینیسموس یک اختلال قابل درمان است. درمان معمولاً شامل آموزش، مشاوره و تمرینات ورزشی است.

درمان جنسی و مشاوره

آموزش معمولاً شامل یادگیری در مورد آناتومی بدنتان و آنچه در طول برانگیختگی جنسی و مقاربت اتفاق می افتد است. اطلاعاتی در مورد ماهیچه های درگیر در واژینیسموس نیز دریافت خواهید کرد. آموزش می تواند به شما کمک کند تا درک کنید که اجزای بدن چگونه کار می کنند و بدن شما چگونه پاسخ می دهد.

مشاوره ممکن است نیازمند حضور شما به تنهایی یا به همراهی همسرتان باشد. کار با یک مشاوره جنسی متخصص در اختلالات جنسی می تواند مفید باشد.

فنون هیپنوتیزم و آرامسازی نیز ممکن است آرامش شما را تقویت کنند و به شما کمک کنند تا در رابطه جنسی احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

فراخ کنندۀ واژن

پزشک یا مشاور شما ممکن است توصیه کند که نحوه استفاده از فراخ کننده های واژن را تحت نظارت یک متخصص یاد بگیرید.

وقتی فراخ کننده مخروطی شکل را در واژن خود قرار می دهید، این وسیله به تدریج بزرگتر خواهد شد و به ماهیچه های واژن تان کمک می کند تا کشیده و انعطاف پذیر شوند.

برای افزایش صمیمیت، از شریک زندگی خود بخواهید که به شما در جایگذاری فراخ کننده ها کمک کند. پس از اتمام دوره درمان با مجموعه ای از این ابزارها، شما و همسرتان می توانید دوباره برای مقاربت تلاش کنید.

فیزیوتراپی

اگر با استفاده از فراخ کننده ها به تنهایی مشکل دارید، به یک فیزیوتراپیست متخصص در کف لگن مراجعه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا:

 • در مورد نحوه استفاده از فراخ کننده ها بیشتر بیاموزید
 • فنون آرامسازی عمیق را یاد بگیرید

زندگی با واژینیسموس

اختلال در عملکرد جنسی می تواند بر روابط تأثیر بگذارد. فعال بودن و دریافت درمان در نجات یک ازدواج یا رابطه در کنار مشاوره ازدواج بسیار اهمیت دارد.

مهم است به یاد داشته باشید که هیچ چیز برای خجالت وجود ندارد. صحبت کردن با شریک زندگی تان در مورد احساسات و ترس های خود پیرامون رابطه جنسی ممکن است به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید.

پزشک یا درمانگر شما می تواند راه هایی برای غلبه بر واژینیسموس به شما ارائه دهد. بسیاری از افراد بهبود می یابند و به زندگی جنسی شادی ادامه می دهند.

برنامه ریزی جلسات درمانی با یک متخصص در زمینۀ مسائل جنسی یا سکس تراپی می تواند مفید باشد. استفاده از روان کننده ها یا برخی از حالت ها (پوزیشن ها)ی جنسی نیز می تواند به راحت تر شدن رابطه جنسی کمک کند.

امتحان کنید و ببینید کدام روش برای شما و شریک زندگیتان بهتر جواب می دهد.

 

منبع

https://www.healthline.com/health/vaginismus#outlook

نوشته شده توسط جیم هردون، بررسی تخصصی توسط دکتر ژانت بریتو – 2020

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]