چطور می­‌توانم بفهمم ادامه رابطه فعلی‌­ام تداوم‌­دار است یا نه؟

عشق تازه، هم شکننده است و هم تاب­آور. شریکان عاطفی در مراحل اولیۀ ادامه رابطه صمیمانه همزمان هم بسیار محتاط رفتار می کنند و هم به طور کلی به شادی یکدیگر احساس تعهد دارند.

نکات کلیدی پیرامون ادامه رابطه:

  • شرکای عاطفی در مراحل ابتدایی رابطه صمیمانه همزمان هم بسیار محتاط رفتار می کنند و هم به شادی یکدیگر احساس تعهد دارند.

  • در روابطی که به موفقیتی بلندمدت دست می یابند، شریکان عاطفی راحت اند، جر و بحث ها کم و چشم انداز، بلند است و به مرور جوانمردی پدیدار می شود.

  • روابط عالی از لحظات غیر تهدیدآمیز مذاکرات ساده ای پدید می آیند که اهداف حال و آینده را به هم پیوند می زند.

بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده

عشق تازه، شکننده و تاب آور است. شریکان عاطفی در مراحل اولیۀ ادامه رابطه صمیمانه همزمان هم بسیار محتاط رفتار می کنند و هم به طور کلی به شادی یکدیگر احساس تعهد دارند. آنها مداوماً این سؤال را از یکدیگر می پرسند «آیا این یک ماجراجویی فوق العاده خواهد بود؟ یا آیا رابطۀ موفق بلندمدتی خواهیم داشت؟»

افرادی که در دوستی باتجربه اند، می دانند که بهترین راه برای عبور از زمان پیش بینی ناپذیر عدم قطعیت این است که بهترین حالت خود را وارد رابطه کنند و اجازه دهند که نتیجۀ حاصل از این تجربه رشد کند. با این حال، فقط انسان ها هستند که همزمان با این موضوع، به سرانجامِ یک رابطه وابسته اند.

در بیش از چهار دهه‌ای که با زوج‌ها کار کرده‌ام، شاخص‌هایی را شناسایی کردم که نشان می دهند آیا یک رابطه، ماجراجویی­ای کوتاه‌مدت است یا به سمت یک تعهد بلندمدت پیش می رود. اگر شرکای عاطفی بتوانند ببینند که هر مسیری در طول زمان چگونه تحقق می یابد، دید بهتری از انتظارات خود و تمایل شان پیرامون نحوۀ ادامه رابطه پیدا خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج

در ادامه، به هفت مورد از متداول ترین دگرگونی هایی می پردازم که در روابطی که به سمت موفقیت بلندمدت پیش می روند، مشاهده می کنم.

  1. راحتی

اشتباه نکنید، در مورد راحتی یک جفت کفش قدیمی صحبت نمی کنم. وقتی شریکان عاطفی، با برخورد محترمانه و اصیل با یکدیگر راحت‌تر می‌شوند، به نوعی احساس آسودگی فزاینده و چشمگیر در همراهی هم دست می­یابند. گویی هر دو طرف به مرور زمان بیشتر و بیشتر به دیگری علاقه پیدا می کنند.

آنها به راحتی در هم ترکیب می شوند و به همین راحتی جدا می شوند. آنان با کمال میل وارد تجربیات یکدیگر می شوند، اما در دام آن ها گیر نمی کنند. دو طرف هنوز وابستگی و تعهد آشکاری به یکدیگر دارند، اما به هیچ وجه تحت مالکیت نیازهای دیگری نیستند. آنها می توانند بدون ترس از رد شدن به درخواست ها «نه» یا «بله» بگویند.

  1. کاهش جروبحث­های بی اهمیت برای ادامه رابطه

از آنجایی که بیشتر روابط به مرور از ماه های پرشور اوایل رابطۀ خود بیرون می آیند، اغلب شروع به یافتن ایرادات کوچک در دیگری می­کنند و بیشتر بر ارضای نیازهای خود متمرکز می شوند. یکی از رایج‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌های یک رابطۀ رو به اتمام، افزایش این دست از چالش‌های تکراری و آزاردهنده است که به راه حلی نمی­رسند.

در روابطی که به سمت تعهد عمیق‌تر پیش می‌روند، آن تعاملات بی‌معنای تکراری کاهش می‌یابد. زوجین با جستجوی راه حل ها و مدارا کردن به شیوه ای عمل می کنند که تضمین کند نیازهای هر دو طرف شنیده می شود و هر دو مورد احترام قرار می گیرند.

  1. ادامه رابطهبرای ادامه رابطه ، افزایش چشم انداز؛ راه حل های کوتاه مدت اهداف بلند مدت را از بین نمی برند

بیشتر افراد در روابط جدید می خواهند همۀ نیازهای دیگری را برآورده کنند و در صورتی احساس امنیت دارند که نیازهای خودشان نیز برآورده شود. در هیاهوی سخاوت شهوت‌آمیز و پرشور، آن‌ها برای داد و ستد بیش از حد می کوشند، بدون اینکه متوجه شوند نیاز فوری شان به امنیت ممکن است در واقع برای اهداف بلندمدت آن‌ها نتیجه وارونه داشته باشد.

روابط عالی از لحظات غیر تهدید آمیز مذاکرات ساده ای که اهداف حال و آینده را به هم پیوند می زند، پدید می آیند. در چنین روابطی، خبری از فوریت یا تمرکز بر نتیجه نیست و زوجین اعتماد دارند که اگر حال را به درستی انجام دهند، آینده همانگونه که باید باشد، خواهد بود.

  1. ادامه رابطه و پدیدار شدن جوانمردی؛ نوعی عشق که هرگز شامل دو دوتا چهارتا نییست

ما در بیشتر بخشش های مان، انتظارات قابل درکی از جبران متقابل داریم. از هر دو طرف رابطه در زمان‌های مختلف و به روش‌های گوناگون انتظار می‌رود زمان، انرژی، فداکاری و گذشت داشته باشند. هر دو زوج باید در طول زمان احساس کنند که در مبادله­ای عادلانه هستند. در اینجا محتوای بخشش واقعاً مهم نیست.

گاهی اوقات مردم می بخشند تا به دست بیاورند، تا مطمئن باشند شریکشان بعداً عمل متقابلی انجام می دهد، تا احساس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند، تا به نیازهای پارتنرشان اهمیت دهند یا فقط به این دلیل که ذخایر فراوانی برای بخشش دارند.

از سوی دیگر، جوانمردی به معنای بخشیدن به دلیل «درست بودنِ» این کار است، صرف نظر از اینکه برابری­ای وجود دارد یا خیر. افرادی که عملی جوانمردانه انجام می دهند، می دانند که هرگز از آن منبع بهره نخواهند برد. آنها در آن مواقع غیرخودخواهانه می بخشند، زیرا بخشش را کار درستی می دانند و در این موضع اخلاقی با هم اشتراک نظر دارند.

بیشتر بخوانید: رضایت جنسی به چه معناست؟

  1. افزایش ایمنی در بررسی مسائل دردناک فعلی یا گذشته

زمانی که می بینم زوج ها به سمت یک رابطه طولانی مدت واقعی حرکت می کنند، همیشه تحت تاثیر چگونگی به اشتراک گذاری گذشته شان قرار می گیرم؛ آنها گذشته ای را که ممکن است هرگز به کسی نگفته باشند، عمیق و عمیق تر باز می کنند و اعتماد، همدلی و علاقه ای وجود دارد که رابطۀ آنها را همچنان عمیق تر می کند.

آن‌ها درباره ترس‌های فعلی و رویاهای آینده صحبت می‌کنند و به اندازه کافی احساس امنیت دارند تا به روش‌هایی که قبلاً هرگز انجام نداده اند، خودافشایی کنند. آنان اساساً بدون تعصب یا محکومیت به یکدیگر فضای افشا می دهند، حتی اگر آن مسائل را درک نکنند یا همیشه با آنها موافق نباشند. عطوفت در روابط موفق گسترش می یابد و قضاوت ها کم می شود.

  1. ادامه رابطهکاهش مقایسه با روابط دیگران در ادامه رابطه

طبیعی است که افراد در روابط جدید آنها را با روابط گذشته خود و آنچه در آینده می خواهند مقایسه کنند. همانطور که روابط به فداکاری بیشتری می رسند، این افکار کاهش می یابد.

شریکان عاطفی در روابط عمیق عاشقانه، ارزش چیزهایی را که یافته اند و تجربه می­کنند می دانند و به جای تمرکز بر آنچه می توانستند داشته باشند و از دست دادند، بر آنچه که اکنون دارند متمرکز می شوند. آنها می توانند آزادی را در چارچوب تعهد انتخابی خود تجربه کنند، بدون اینکه صرفاً چون شخصی بهتر از آنها وجود دارد، نگران رهایی یا طرد از سوی طرف مقابل باشند.

آنها به مهم ترین جنبه عشق واقعی یعنی تعهد به شادی شریک زندگی خود، در کنار یا بدون آنها، دست یافته اند. این نوع آزادی در تعهد مهم ترین شاخص رابطه ای است که شکست نمی خورد.

بیشتر بخوانید: دلایل ازدواج

  1. پذیرش مسائل غیرقابل تغییر و تمرکز بر موارد تغییرپذیر در ادامه رابطه

همانطور که یک رابطه به سمت مشارکتی موفق و طولانی مدت پیش می رود، هر دو شریک عاطفی آنقدر به شناختی عمیق از یکدیگر می رسند که دیگر به دنبال تغییرات بعید نیستند و در عوض سپاسگزار چیزهایی اند که می توانند در هم تغییر دهند. آنها تسهیلگر نیازهای یکدیگر به رشد شخصی هستند و پشت هم را خالی نمی کنند.

از آنجایی که اصالت بسیار ریشه‌دار است، آنها می‌توانند با ناکامی­های طرف مقابل برخورد خوبی داشته باشند و از او در تلاش‌هایش برای تغییر آنچه می‌تواند، حمایت کنند. تلاش‌های مکرر برای تبدیل کردن طرف مقابل به کسی که نیست( ادامه رابطه )، به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد و هر زوج با خیال راحت می‌داند کسی که در دنیا بیش از همه دوستش دارد، در تیم اوست.

منبع

https://www.psychologytoday.com/us/blog/rediscovering-love/202207/how-can-i-tell-if-relationship-will-last

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]