4  دلیل برای اینکه چرا مردم در به زبان آوردن کلمات محبت آمیز مردد اند

چرا مردم از گفتن تعریف و تمجید، بازخورد، توصیه، کلمات سپاسگزارانه و کلمات محبت آمیز خودداری می کنند؟

مفاهیم کلیدی

  • مردم مزایای به زبان آوردن کلمات محبت آمیز به یکدیگر را دست کم می گیرند.
  • افراد آگاهی خود را به دیگران فرافکنی می کنند، در نتیجه به اشتباه تصور می کنند که توصیه آنها برای دیگران واضح است.
  • جوانان ممکن است احساس کنند از نظر اجتماعی مناسب نیست که به شخصی مسن تر پند دهند.
  • کلمات محبت آمیز تنها زمانی بد اند که بدون صداقت یا مصلحت اندیشی گفته شوند. در همه حالات دیگر: آنها را به زبان بیاورید!

بیشتر بخوانید: مهارت ارتباطی

آخرین باری که به دیگری حرف خوبی زدید کی بود؟

و آخرین باری که کسی به شما چیز خوبی گفت، چطور؟

در زندگی روزمره، فرصت های بی شماری پیش می آید که در آن می توانیم حرف هایی به دیگران بزنیم که زندگی آنها را بهتر کند. برای مثال، می‌توانیم درباره کاری که شخص دیگری انجام داده است، به او بازخورد بدهیم، به او توصیه کنیم که چگونه عملکردش را بهبود بخشد، از صمیم قلب از او تعریف کنیم یا از کاری که برای ما انجام داده ابراز قدردانی کنیم.

با این حال، بسیاری از مردم اغلب اجازه می‌دهند که این فرصت‌ها بدون به زبان آوردن حرف های خوب یا مفید برای دیگران، از بین بروند. یک مقاله پژوهشی جدید توسط محققی به نام جنیفر ای. آبل از دانشگاه هاروارد و تیم همکارش با عنوان «مهربانیِ کمیاب: شواهدی برای ابراز ناکافی نظرات جامعه دوستانه» بر دلایلی متمرکز شده است که چرا مردم تصمیم می‌گیرند حرف های خوب یا مفید را به دیگران نگویند، حتی اگر شرایط گفتن آنها مهیا باشد.

محققان ابتدا شواهد مبنی بر فقدان بازخورد یا توصیه های مفید در زندگی روزمره را بررسی کردند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که 72٪ از کارمندان گزارش می دهند که مدیران آنها بازخورد کافی به آنها ارائه نمی کنند. در مطالعه دیگری بر افراد در روابط عاطفی، تنها 48٪ تمایل به ارائۀ بازخورد به شریک زندگی شان داشتند اما 86٪ مایل به دریافت آن بودند. مطالعات بیشتر نشان می دهد که مردم اغلب از به زبان آوردن تعریف یا ابراز قدردانی خودداری می کنند.

بیشتر بخوانید: تقویت اعتماد به نفس

پس چرا مردم تا این حد نسبت به گفتن حرف های خوب یا مفید به دیگران بی علاقه اند؟

محققان پیشنهاد می‌کنند که به طور کلی، مردم تمایل دارند که مزایای تعریف و تمجید، بازخورد، نصیحت یا ابراز قدردانی از دیگران را دست کم بگیرند و معایب آن را بزرگ جلوه دهند. دست کم گرفتن مزایا ممکن است بدین صورت باشد که فرد فکر کند شاید بازخوردش مفید نباشد یا اظهار تعریف و تمجیدش واقعاً او را خوشحال نکند.

بزرگ جلوه دادن معایب، می‌تواند به این صورت باشد که مردم می‌ترسند که تحسینی که ابراز می کنند، پذیرفته نشود یا ناخوشایند باشد یا شاید مخاطب، توصیه‌های دوستانۀ آنها را متکبرانه تلقی کند. علاوه بر این، شاید بازخورد به عنوان انتقادی منفی درک شود، حتی اگر واقعاً برای بهبود عملکرد آتی فرد مفید باشد.

کلمات محبت آمیزبر اساس تجزیه و تحلیل یافته های علمی، آبل و همکارانش به 4 دلیل پی بردند که چرا در مورد گفتن چیزی خوب یا مفید و  کلمات محبت آمیز به دیگران فرضیات نادرستی داریم.

  1. ما معمولاً افکار خود را در مورد مسائل به دیگران فرافکنی می­کنیم. این کار می تواند به این احساس منجر شود که شاید توصیه یا بازخورد ما مفید نباشد، زیرا طرف مقابل از پیش آن را می داند. بنابراین، اگر کسی در آشپزی متخصص باشد، ممکن است به اشتباه تصور کند که طرف مقابل نیز چیزهای زیادی در مورد نحوه آشپزی بلد است. بنابراین مردم فکر می کنند توصیه هایشان بیش از حد بدیهی است و از این رو اصلاً توصیه ای ارائه نمی کنند.
  2. ما تمایل داریم بر جنبه های منفی ارائه بازخورد یا توصیه تمرکز کنیم. تحقیقات نشان می دهد که افرادی که توصیه یا بازخورد ارائه می دهند، اغلب نگران این اند که آیا این کار را به روشی فنی انجام می دهند یا خیر. با این حال، افرادی که توصیه دریافت می کنند، اغلب بیشتر به گرمای عاطفی و نیت خوب شخصی که مشاوره روانشناسی می دهد اهمیت می دهند تا به شایستگی فنی آن.
  3. ترجیحات خود شخص در مورد دریافت بازخورد یا توصیه ممکن است مانع از این کار شود. اگر کسی احساس می کند که از دریافت توصیه های انتقادی (اما مفید) ناراحت می شود، ممکن است به طور خودکار فکر کند دیگران نیز همین احساس را دارند و سپس سکوت کند.
  4. مردم ممکن است فکر کنند که از نظر اجتماعی درست نیست که به برخی اشخاص بازخورد دهند یا از آنها تعریف کنند. برای مثال، یک فرد جوان تر ممکن است تصور کند که احتمالاً یک فرد مسن از دریافت مشاوره از او خوشحال نشود. با این حال، شخصی که توصیه را دریافت می کند، بدون توجه به سن فرد ارائه دهنده، ممکن است از دریافت آن خوشحال شود.

در مجموع، این 4 عامل به این موضوع منجر می شود که افراد حتی در شرایطی که دادن بازخورد می تواند طرف مقابل را بسیار قدردان نظرات آنها سازد و رابطه بین شان را بهتر کند، سکوت کنند. بنابراین، یافته‌های مقاله پژوهشی نشان می‌دهد که وقتی در مورد گفتن چیزی محبت آمیز به دیگری شک دارید: این کار را انجام دهید!

محققان خاطرنشان می کنند که تنها موقعیت هایی که کلمات محبت آمیز ممکن است تأثیر منفی بر طرف مقابل بگذارند، مواردی است که این عبارات بدون صداقت یا با نیتی خودخواهانه بیان می شوند. بنابراین، تا زمانی که این کار به روشی صادقانه و از نظر احساسی گرم صورت گیرد، معمولاً ارائه بازخورد، توصیه یا ابراز تشکر و قدردانی ایده بسیار خوبی است.

منبع

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-asymmetric-brain/202208/4-reasons-why-people-are-hesitant-say-kind-words

بررسی توسط کاجا پرینا – 2022

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]