اختلال سادیسم جنسی   – Sexual Sadism Disorder چیست؟ (ارباب جنسی)

اختلال سادیسم جنسی به لذت جنسی بردن از تحقیر، ترس یا اشکال دیگری از آسیب روانی به فرد دیگری گفته می شود. اعمال سادیستی شامل مهار (مانند طناب، زنجیر یا دستبند)، حبس، گاز گرفتن، کتک زدن، شلاق یا ضرب و شتم است. هنگامی که فردی به طور مکرر این اعمال جنسی سادیستی را بدون رضایت شریک جنسی یا شریک زندگی خود انجام می دهد، یا زمانی که فانتزی ها یا رفتارهای سادیستی باعث ایجاد مشکلات اجتماعی، حرفه ای یا سایر مشکلات عملکردی می شود، ممکن است اختلال سادیسم جنسی تشخیص داده شود. سادیسم شدید جنسی می تواند مجرمانه باشد و منجر به آسیب جدی یا حتی مرگ شخص دیگری شود.

در این مقاله می خوانید :

علائم و نشانه‌های سادیسم جنسی

تفاوت بین اختلال سادیسم جنسی و BDSM یا kink

سادیسم جنسی چقدر شایع است؟

علل سادیسم جنسی

آیا اختلال سادیسم جنسی قابل درمان است؟

اختلال سادیسم جنسی در دسته اختلالات پارافیلیک قرار می گیرد که با علایق جنسی، ترجیحات، خیال پردازی ها، امیال و رفتارهایی که به عنوان “غیر معمول” شناخته می شوند، مشخص می‌گردد. این علایق، ترجیحات و رفتارها تنها در صورتی نشانه‌های یک اختلال در نظر گرفته می‌شوند که به روش‌هایی انجام شوند که پتانسیل ایجاد پریشانی یا آسیب به خود یا دیگران، به‌ویژه دیگرانی که رضایت نداده‌اند اعمال سادیسمی روی آن‌ها اعمال شود، داشته باشند.

فعالیت جنسی سالم می‌تواند شامل طیف گسترده‌ای از رفتارها و فعالیت‌ها باشد، که وقتی بین بزرگسالان رضایت‌دارند خیال‌پردازی یا تجربه می‌شود، می‌تواند برای افراد لذت‌بخش باشد. اکثریت افرادی که در روابط یا جوامع BDSM ( اسارت/انضباط، سلطه/تسلیم و سادیسم/مازوخیسم) فعال هستند، هیچ گونه نارضایتی از علایق جنسی خود ابراز نمی کنند و رفتار آنها معیارهای اختلال سادیسم جنسی را برآورده نمی کند. در واقع، بسیاری از کسانی که در روابط عاشقانه خود درگیرBDSM  (که گاهی اوقات به آن “kink” نیز می‌گویند) می شوند، گزارش می دهند که به دلیل افزایش احساس اعتماد ناشی از تعیین و احترام به مرزها، آنها را به شریک زندگی خود نزدیکتر می کند. و همچنین کسب امنیت عاطفی ناشی از توانایی کشف علایق جنسی کمتر متعارف بدون اینکه مورد قضاوت قرار بگیرند.

علائم و نشانه‌های سادیسم جنسی

طبق  DSM-5، برای تشخیص اختلال سادیسم جنسی، شخصی باید برانگیختگی جنسی مداوم و شدید ناشی از ایجاد یا خیال پردازی در مورد رنج جسمی یا روحی فرد دیگری تجربه کند، می‌تواند هم با رضایت فرد دیگر و هم بدون آن. این علائم باید حداقل به مدت شش ماه وجود داشته باشد و باعث ناراحتی یا اختلال شدید در فعالیت های اجتماعی، حرفه ای یا سایر بخش های مهم زندگی روزمره فرد شود. سادیسم جنسی وقتی با ویژگی‌های اختلال شخصیت ضداجتماعی (ضعف در کنترل رفتار، عدم صداقت، و عدم همدلی و پشیمانی) ترکیب شود، می‌تواند به ویژه خطرناک و درمان آن دشوار باشد.

سادیسم جنسی

تفاوت بین اختلال سادیسم جنسی و BDSM یا kink چیست؟

BDSM، که گاهی اوقات “kink” نامیده می شود، اغلب شامل تخیلات و رفتارهای جنسی است که ممکن است شامل عناصر سلطه و تحمیل درد به شریک زندگی خود باشد. تفاوت این است که روابط شامل BDSM  می تواند محبت آمیز، قابل اعتماد و سالم باشد. مطالعات نشان داده است که بین 30 تا 47 درصد از افراد در طول فعالیت جنسی، چک زدن به باسن، نقش آفرینی سلطه‌گر/سلطه‌جو یا جنبه‌های دیگری از BDSM  را امتحان کرده اند. همچنین دلیلی وجود ندارد که باور کنیم BDSM یک پدیده نوظهور است. تاریخچه طولانی ای از نقش آفرینی‌های ارباب و برده جنسی وجود دارد. به عنوان مثال، کاما سوترا (Kama Sutra : یک متن سانسکریت هندی باستانی درباره تمایلات جنسی، اروتیسم و رضایت عاطفی در زندگی است.) که تصور می شود بیش از 2000 سال پیش نوشته شده است، تکنیک های ضربه زدنی را توصیف می کند که فکر می‌کردند باعث افزایش میل جنسی می‌شود.

اختلال سادیسم جنسی زمانی تشخیص داده می‌شود که افرادی که در رفتارها سادیستی شرکت می‌کنند، در نتیجه اختلال در عملکرد اجتماعی، حرفه‌ای یا سایر جنبه‌های زندگی از جمله افکار وسواسی، اضطراب شدید ، شرم یا احساس گناه را گزارش کنند .

سادیسم جنسی چقدر شایع است؟

بر اساس  DSM، شیوع اختلال سادیسم جنسی ناشناخته است و عمدتاً آمار این افراد براساس اشخاصی بنا شده است که پزشکی قانونی تشخیص داده است. بسته به معیارهای سادیسم جنسی، شیوع به طور گسترده ای متفاوت است، از 2 درصد تا 30 درصد از جمعیت. در میان مجرمان جنسی متخلف در ایالات متحده، کمتر از 10 درصد سادیسم جنسی دارند. در میان افرادی که مرتکب قتل با انگیزه جنسی شده اند، میزان اختلال سادیسم جنسی بین 37 تا 75 درصد متغیر است.

چگونه بفهمم که مبتلا به اختلال سادیسم جنسی هستم؟

بین گرایش سادیستی جنسی (که در جمعیت عمومی رایج است) و سادیسم جنسی پاتولوژیک (که یک اختلال روانپزشکی است) تمایز قایل شدن مهم است. اکثریت تشخیص‌های سادیسم جنسی یا از طریق پاسخ‌های خودجوش به تست‌های مختلف، گزارش می‌شوند، یا پس از تحقیقات پزشکی قانونی و تجزیه و تحلیل صحنه جنایت. یکی از روش‌های اندازه‌گیری فیزیکی تمایلات جنسی سادیستی یک فرد، ارزیابی فالومتری (پلتیسموگرافی آلت تناسلی) است که سطح برانگیختگی جنسی فرد را اندازه‌گیری می‌کند، در حالی که با تصاویر یا توضیحات صوتی از رفتارهای جنسی مختلف ارائه می‌شود که در آن میزان رضایت، محدودیت‌ها و خشونت علیه قربانی قابل تغییر است.

در حدود چه سنی افراد به طور معمول متوجه می شوند که تمایلات جنسی سادیستی دارند؟

طبق DSM-5، میانگین سن شروع سادیسم در مردان 19.4 سال است.

آیا اختلال سادیسم جنسی با رفتارهای مجرمانه مرتبط است؟

شواهدی وجود دارد که از ارتباط اختلال سادیسم جنسی با رفتار جنسی مجرمانه حمایت می کند. نمونه هایی از مجرمان جنسی جنایی نشان می دهد که 10 درصد از متجاوزان به این اختلال تشخیص داده شده اند. در میان مجرمانی که به قتل جنسی محکوم شده‌اند، نمونه ها نشان می دهد که حدود 32 درصد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی تشخیص داده شده اند. به طور کلی، مطالعات مربوط به مجرمان جنسی به طور گسترده‌ای در یافته‌های خود از 10 درصد تا 50 درصد دریافت کننده تشخیص اختلال سادیسم جنسی متفاوت بوده است. این تشخیص‌ها قابلیت اطمینان محدودی دارند، زیرا اغلب پس از جنایت با تجزیه و تحلیل شواهد از صحنه جرم داده می شوند.

مشخص نیست که آیا سادیسم جنسی بیشتر از سایر اختلالات شخصیتی مانند اختلال روانپریشی در این اعمال نقش دارد یا خیر.

آیا اختلال سادیسم جنسی با روان‌پریشی مرتبط است؟

روان‌پریشی توصیف‌کننده یکی از اشکال اختلال شخصیت ضداجتماعی است که با نادیده گرفتن و نقض قوانین جامعه و حقوق دیگران مشخص می‌شود. اغلب دیده می شود که سایکوپات‌ها فاقد اضطراب هستند و سطح بالایی از رفتارهای جلب‌توجه‌آمیز دارند. بین روان‌پریشی و اختلال سادیسم جنسی رابطه‌ای وجود دارد که شایع‌ترین در مبتلایان به اختلال سادیسم جنسی، اختلال شخصیت ضداجتماعی است. سادیسم چنان رفتار رایجی در مجموعه صفات ضداجتماعی است که زمانی در واقع شاخه بندی مجزا خود را داشت.

علل سادیسم جنسی

در حالی که هیچ دلیل خاصی برای اختلال سادیسم جنسی مشخص نشده است، چندین نظریه وجود دارد. اینها شامل گریزگرایی (تمایل به فرار از واقعیت‌ها) یا احساس قدرت برای کسی که معمولاً در زندگی روزمره احساس ناتوانی می کند. رهایی از تخیلات جنسی سرکوب شده؛ یا کنش پیشرونده از روی خیالات جنسی سادیستی در طول زمان.

سایر اختلالات روانپزشکی یا اجتماعی ممکن است همراه با اختلال سادیسم جنسی تشخیص داده شوند، اگرچه لزوماً علت نیستند.

چرا سادیست های جنسی از درد دیگران لذت می برند؟

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که درگیر شدن در رفتارهای جنسی سادیستی، علاوه بر لذت جنسی، ناشی از میل به احساس قدرت و تسلط است. این در مورد افرادی که به طور کلی یک فتیش سادیستی جنسی دارند و آنقدر شدید هست که اختلال سادیسم جنسی برای آنها تشخیص داده شود صادق است.

بر اساس اسکن مغزی fMRI از 15 مجرم جنسی خشن، سادیست‌ها در هنگام مشاهده تصاویری که درد را نشان می‌دهند، آمیگدال (amygdala بخشی از مغز مرتبط با تحریک جنسی) فعال‌تر بود. سادیست‌ها همچنین این تصاویر را به عنوان نشان دهنده سطوح بالاتری از درد نسبت به افراد غیر سادیستی در گروه ارزیابی کردند. علاوه بر این، سادیست‌ها در مقایسه با افراد غیر سادیست فعالیت بیشتری در اینسولا قدامی (anterior insula بخش پردازش کننده درد در مغز) نشان دادند.

سادیسم جنسی

آیا تماشای پورنوگرافی سادیستی باعث می شود که فرد بیشتر به یک سادیست جنسی تبدیل شود؟

رابطه بین سادیسم جنسی و پورنوگرافی سادیستی نامشخص است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پورنوگرافی تشویق کننده تبدیل فانتزی جنسی به تخلف جنسی است، در حالی که تحقیقات دیگر نشان می دهد که فقط کسانی که تمایلات جنسی سادیستی دارند به دنبال پورنوگرافی جنسی سادیستی هستند.

مطالعه ای روی 512 مرد و زن در موزامبیک نشان داد که قرار گرفتن مکرر مردان در معرض پورنوگرافی با رفتار سادیستی مردان نسبت به زنان مرتبط است.

در کل، مشخص نیست که آیا استفاده از پورنوگرافی سادیستی علت اختلال سادیسم جنسی است یا نشانه آن.

آیا سطح تستوسترون با سادیسم جنسی ارتباط دارد؟

ارتباط بین تستوسترون و اختلال سادیسم جنسی وجود دارد، با این حال، شواهد قابل توجهی برای یک رابطه علت و معلولی وجود ندارد. داروهای کاهش دهنده تستوسترون درمان اولیه‌ای برای بسیاری از اختلالات جنسی پارافیلیک هستند. مطالعات مختلف نشان داده اند که درمان کاهش تستوسترون در مجرمان جنسی منجر به کاهش علاقه جنسی، خیال پردازی ها، میل و کاهش دفعات خودارضایی و آمیزش جنسی می شود. به طور کلی، اعتقاد بر این است که تستوسترون بالاتر در مردان با سطوح بالاتر پرخاشگری و برانگیختگی جنسی مرتبط است، اما این رابطه با علت و معلولی فاصله دارد. برخی تحقیقات نشان داده است که سادیست‌های جنسی به فعالیت‌های همجنس‌گرایانه و پوشیدن لباس زنانه می‌پردازند، که هیچ‌کدام با سطوح بالاتر تستوسترون مرتبط نیستند. یک مطالعه روی متجاوزان (نه لزوماً مبتلایان به اختلال سادیسم جنسی) نشان داد که سطح تستوسترون آنها در محدوده طبیعی مردان است.

درمان

این غیرمعمول است که افراد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی به تنهایی به دنبال درمان باشند. درعوض، کسانی که مرتک جرم تجاوز جنسی شده‌اند، طبق قانون ملزم به دریافت کمک حرفه ای از روانشناس یا روانپزشک هستند که ممکن است ارزیابی را انجام دهند. درمان اختلال سادیسم جنسی معمولاً شامل روان درمانی و دارو است.

درمان شناختی – رفتاری می‌تواند به فرد کمک کند تا الگوهای برانگیختگی جنسی را بشناسد و بیاموزد که پاسخ‌های جدید و سالم‌تری به خواسته‌های خود بدهد. یک تکنیک درمانی به نام بازسازی شناختی می تواند به فرد کمک کند تا الگوهای تفکر تحریف شده را شناسایی کرده و بر آن غلبه کند. داروهای ضد افسردگی که رفتار تکانشی را کاهش می دهند یا داروهای ضد آندروژنی (anti-androgenic) که میل جنسی را سرکوب می کنند نیز ممکن است برای درمان اختلال سادیسم جنسی استفاده شوند.

آیا اختلال سادیسم جنسی قابل درمان است؟

درمان سادیسم جنسی می تواند دارویی یا رفتاری یا احتمالاً هر دو باشد. داروهایی که اغلب برای درمان این بیماری استفاده می‌شوند، داروهای ضد افسردگی (SSRIs) و مسدودکننده‌های تستوسترون (ضد آندروژن‌ها و آنالوگ‌های GnRH) هستند. روان درمانگرها اغلب بر مشکلات رابطه و خودتنظیمی تمرکز می کنند. همچنین مشخص شده است که افزایش سن با کاهش تمایلات جنسی سادیستی مرتبط است.

مرکز مشاوره سها به عنوان یکی از بهترین کلینیک های روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره روانشناسی و مشاوره و درمان انواع اختلالات رفتاری و روانی می‌باشد.

منبع : psychologytoday

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]