سکس ­‌تراپی نوعی گفتگودرمانی است که برای کمک به افراد و زوجین طراحی شده تا عوامل طبی، روانی، شخصی یا بین‌­فردیی را که بر رضایت جنسی تاثیر می­‌گذارند، برطرف کنند. در این مقاله به تعریف سکس ­‌تراپی، مشکلاتی که باید برای آنها به سکس­‌تراپیست مراجعه کنید و انواع این روش درمانی می‌­پردازیم.

سکس­‌تراپی چیست؟

سکس ­‌تراپی چیست؟ درمان جنسی یا سکس ­‌تراپی می­‌تواند به افراد کمک کند تا چالش­‌های جنسی خود را مانند میل جنسی پایین، درد در طول سکس و دشواری در تجربه‌­ی ارگاسم شناسایی و حل‌­وفصل کنند. این درمان می‌­تواند خرسندی جنسی زوجین را بالا ببرد.

مشاوره جنسی

سکس‌­تراپی می‌­تواند برای هرکسی که به دنبال بهبود رابطه­ و رضایت جنسی است، سودمند باشد. این درمان می­‌تواند به کسانی که دشواری در برانگیختگی، دخول دردناک، ناتوانی در رسیدن به ارگاسم یا سایر بدکارکردی­های جنسی را تجربه می­‌کنند، سود برساند.

سکس ­‌تراپی چیست؟
سکس ­‌تراپی چیست؟

درمان جنسی نیازمند حضور هر دو شریک عاطفی در جلسه نیست. برخی افراد از جلسات فردی نفع می‌­برند، درحالیکه سایرین ممکن است جلسات زوجی را مفیدتر بدانند.

عوامل جسمی، روانشناختی و هیجانی همگی می­‌توانند چالش­‌های جنسی در پی داشته باشند. هدف درمانگر جنسی، کمک به فرد یا زوج است تا این مسایل را برطرف کند و زندگی جنسی رضایتبخش­تری را تجربه کند.

لازم است بدانید؛ سکس ­‌تراپی شامل برقراری رابطه­‌ی جنسی بین درمانگر و مراجع نیست.

چگونه کار می­‌کند؟

حتما این سوال برایتان پیش آمده که نحوه­‌ی کار سکس ­‌تراپی چیست؟ مانند هر نوع دیگر روان­درمانی، سکس‌­تراپی شامل گفتگو درباره‌­ی مشکلات است.

به­‌طور کلی، مراجع و درمانگر جنسی درباره‌­ی هر نوع تجربه، هیجان و نگرانی که ممکن است در نارضایتی جنسی مراجع نقش داشته باشد، بحث می­‌کنند. آنها همچنین بر مکانیسم‌­های مقابله­‌ای برای کمک به ایجاد یک زندگی جنسی رضایتبخش کار می‌­کنند.

درمانگر جنسی ممکن است تکالیفی را برای منزل بسته به مشکل مراجعان به آنها ارایه کند تا آگاهی جنسی آنان را بالا ببرد و ارتباط بین شریکان را بهبود بخشد. درمانگر جنسی همچنین تکالیفی را متمرکز بر تجربه­‌ی عملی و درک جنسی ارایه می‌­کند.

چنانچه درمانگران نسبت به نگرانی فیزیکی پشت چالش‌­های جنسی مشکوک باشند، مراجعان را برای ارزیابی به یک پزشک عمومی ارجاع می‌­دهند. یه همین ترتیب، پزشک و درمانگر ممکن است کاری گروهی را برای برطرف­‌کردن مسایل فیزیکی و در عین حال، راهنمایی مراجع به سمت دستیابی به اهداف جنسی در پیش بگیرند.

فنون سکس­‌ تراپی

اهداف و فنون درمان جنسی چیست؟ سه هدف ممکن است در جلسات سکس ­‌تراپی دنبال شود:

 1. شناسایی دقیق شکایت افراد
 2. دریافت مشکل در جزییات تا جای ممکن و اینکه در ذهن و رختخواب فرد چه اتفاقی می‌­افتد
 3. تعیین اینکه هر پارتنر چه چیزی را لذتبخش می‌­داند و این موارد را در رختخواب چطور در ذهن نگه می­‌دارد

درمانگران جنسی می­‌کوشند تا نگرش شما را به سکس تعدیل کنند. آنها تلاش می­‌کنند تا باورهای شریکان عاطفی را درباره­‌‌ی ضعف‌‍­های یکدیگر اصلاح کنند و در این زمینه فنونی همچون آموزش جنسی را به کار می­‌برند. از فنون دیگر می­توان به مداخلات مبتنی بر ذهن‌­آگاهی و فنون شناختی رفتاری اشاره کرد.

انواع درمان جنسی

 • گفتگودرمانی: این روش اصلی سکس­‌تراپی است. زوجین می­‌توانند در این روش روی مهارت‌­های ارتباطی خود کار می­‌کنند، نقاط حساسیت خود را با توجه به زندگی جنسی گذشته‌­شان توضیح می­‌دهند و آگاهی جنسی خود را بالا می­‌برند.

در یک مطالعه، بیشترین شکایتی که درمانگران جنسی از جانب مراجعان خود گزارش دادند، اختلافات میل جنسی در زوجین بود، بدین صورت که یکی از طرفین نسبت به دیگری دفعات بیشتر یا کمتری از سکس را طلب می­کرد. این مشکل اغلب از دغدغه‌­های هیجانی و سطوح بالای استرس نشات می­‌گیرد که هردوی این مسایل در گفتگودرمانی قابل رسیدگی هستند.

 • تمرکز بر حواس: این نوعی سکس ­‌تراپی رفتاری است که بر جزییات رابطه‌­ی زوجین تکیه دارد و سپس تکالیفی رفتاری را به آنها ارایه می­‌کند. این تکالیف شامل ارتقای تمرکز زوجین بر تعاملات فیزیکی لذتبخش است، بدون فشار برای دخول.

این نوع درمان معمولا از زوجین می­‌خواهد تا هر رفتار جنسیی را که ممکن است باعث اضطراب شود، برای مدتی کنار بگذارند. هدف این کار، بهبود تجربه‌­ی صمیمیت و در کنار آن، کارکردن بر روی مسایل از پیش موجود است.

خیلی از درمانگران، این انواع درمان جنسی را با هم ترکیب می­‌کنند یا در هر جلسه، روی جنبه‌­های خاصی از این درمان‌­ها متمرکز می­‌شوند.

مزایا سکس تراپی

مزایای سکس ­‌تراپی چیست؟ سکس­‌تراپی می­‌تواند به افراد و زوجین کمک کند تا:

 • به درکی واقع­‌بینانه از لذت و رابطه­‌ی جنسی برسند
 • علل زیربنای مسایل جنسی را شناسایی و برطرف کنند
 • ارتباط جنسی عمیق­‌تری را با خود و شریک عاطفی­شان برقرار سازند

چه کسانی به سکس­تراپی نیاز دارند؟

افرادی که بدکارکردی جنسی را تجربه می­‌کنند، ممکن است از درمان جنسی سود ببرند.

بدکارکردی جنسی، اصطلاحی کلی است که مشکلات عودکننده‌­ی بسیاری را در ارتباط با سکس شامل می‌­شود؛ از جمله:

 • انزال تاخیریافته
 • اختلال نعوظ
 • اختلال میل جنسی کم در مردان
 • نعوظ پیش­رس
 • اختلال ارگاسم زنان
 • اختلال برانگیختگی یا علاقه‌­ی جنسی زنان
 • اختلال دخول/درد تناسلی لگنی
 • ترس از سکس
 • مسایل صمیمیت
 • مقابله با بیماری­‌های مقاربتی
 • نگرانی‌­های ناشی از کوچک­‌بودن آلت تناسلی
 • عدم تناسب بین امیال جنسی زوجین
 • مسایل مربوط به گرایش یا هویت جنسی
 • اعتیاد به صنعت پورن
 • بدکارکردی جنسی ناشی از مصرف مواد یا برخی داروها
 • سایر بدکارکردی­‌های جنسی مشخص
 • بدکارکردی­‌های جنسی نامشخص

این اختلالات می­‌تواند سبب فقدان علاقه به سکس، کاهش اعتماد به نفس، اضطراب اجرای جنسی، دخول دردناک و ناتوانی در برانگیخته­‌شدن یا رسیدن به ارگاسم شود که اثراتی جدی را بر توانایی فرد برای لذت­‌بردن از یک زندگی جنسی سالم و کامل بر جای می­‌گذارد.

علل بدکارکردی‌­های جنسی

بدکارکردی جنسی می‌­تواند علل جسمی یا روانی داشته باشد. گاهی، سابقه­‌ی بدرفتاری جنسی در این مسایل دخیل است.

ترومای جنسی

نقش ترومای جنسی در سکس ­‌تراپی چیست؟ ترومای جنسی می­‌تواند مشخصا در علاقه‌­ی فرد یا توانایی­‌اش در کسب لذت جنسی تداخل ایجاد کند.

طبق پژوهش­ها، درمان جنسی می­‌تواند به افراد با پیشینه‌­ی ترومای جنسی کمک کند. برای مثال، ترکیب درمان ترومامحور با فنون جنسی مثبت ممکن است در بدکارکردی‌­های ناشی از ترومای جنسی مفیدتر از درمان ترومامحور به تنهایی باشد. این مطالعات کوچک اما امیدبخش­‌اند.

مشاوره روانشناسی

با این­حال، همانطور که برخی پژوهشگران اشاره می­‌کنند، برخی افراد با پیشینه­‌ی ترومای جنسی ممکن است پیش از آماده­‌شدن برای کاوش در امیال و رضایت جنسی در سکس‌­تراپی، به حل مسایل زیربنایی بپردازند.

چه انتظاراتی باید از یک جلسه‌­ی سکس­تراپی داشته باشیم؟

بحث در مورد زندگی جنسی با یک غریبه ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشد. احتمالا درمانگر جنسی این موضوع را پیش­‌بینی می­‌کند و با تعدادی سوال ساده برای آشناشدن با شما شروع می­‌کند.

می‌­توانید انتظار موارد زیر را برای مورد بحث قرارگرفتن در اتاق درمان داشته باشید:

 • سلامت
 • آموزش جنسی
 • پیشینه‌­ی جنسی
 • عقاید و نظرات درباره­‌ی سکس
 • چالش­‌های خاص با سکس

همه‌­ی این­ها از طریق گفتگو انجام می‌­شود. تعداد و طول مدت جلسات درمان به چالش­‌ها و نیازهای مراجعین بستگی دارد.

کارهایی که یک درمانگر جنسی انجام نمی­‌دهد

درمانگر جنسی این کارها را انجام نمی‌­دهد:

 • اینکه طرف یک نفر را بگیرد و دیگری را متقاعد به انجام هرکاری کند
 • اینکه لباس­‌هایش را دربیاورد یا از مراجع تقاصای درآوردن لباس داشته باشد
 • اینکه روابط جنسی با مراجع برقرار کند

توجه داشته باشید که مانند همه­‌ی درمانگران، درمانگران جنسی نیز مناسب همه نیستند. صلاحیت درمانگر، بخش مهمی از درمان موفقیت‌­آمیز است. اگر کسی با درمانگر خود احساس راحتی نداشته باشد، بهتر است به سراغ درمانگر دیگری برود.

سکس‌­تراپی زوجین

سکس ­‌تراپی زوجین زمانی است که شریکان جنسی هردو در جلسات شرکت می­‌کنند.

سکس ­‌تراپی چیست؟
سکس ­‌تراپی چیست؟

برای برخی افراد، شرکت به تنهایی در جلسات می­‌تواند مفید باشد. برای سایرین، برای ساخت ارتباط قوی‌­تر و بهبود رضایت، حضور هر دو زوج در جلسه سودمندتر است.

در برخی موارد، درمانگر ممکن است به افراد کمک کند تا دریابند جلسات فردی، زوجی یا ترکیبی از هردو کدام برایشان مفیدتر است.

آیا من به درمان جنسی نیاز دارم؟

یک روش برای اینکه بدانید به یک درمانگر جنسی نیاز دارید یا نوع دیگری از روان­‌درمانی می‌­تواند برایتان مفید باشد، تحلیل بخش‌هایی از زندگی­تان است که بیشترین تاثیر را بر احساس فعلی شما می‌گذارند. اگر بدکارکردی جنسی­تان، کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما تحت تاثیر قرار داده، مراجعه به یک درمانگر جنسی فکر خوبی است. همچنین، چنانچه نبود صمیمیت و مشکل در برقراری ارتباط منجر به جدی‌ترین نگرانی­های شخصی شما شده، درمانگر جنسی نقطه‌­ی مناسبی برای شروع است.

پیداکردن یک درمانگر جنسی

نکته­‌ی مهم در انتخاب درمانگر جنسی این است که ببینید با چه کسی راحت­‌تر هستید. شما قرار است جزییاتی شفاف درباره­‌ی مسایل جنسی خود ارایه دهید، پس راحت­‌بودن با درمانگر حایز اهمیت است. برخی روش­‌های یافتن یک درمانگر جنسی می‌­تواند شامل موارد زیر باشد:

 • از پزشک عمومی خود بخواهید شما را به یک درمانگر جنسی ارجاع دهد
 • در سایت‌­های معتبر اینترنتی جستجو کنید و رزومه­‌ی درمانگران جنسی را بررسی کنید
 • از دوستان یا آشنایان خود بخواهید کسی را به شما معرفی کنند

می­‌توانید برای یافتن درمانگر جنسی، در سایت سهاکلینیک جستجو کنید.

چطور شروع کنم؟

وقتی درمانگر جنسی مورد نظرتان را پیدا کردید، چند نکته هست که می­‌توانید برای جلسه‌­ی اول سکس ­‌تراپی در نظر داشته باشید:

 • باید همه­‌ی وقایع عینی را تا جای ممکن ارایه کنید. در سکس ­‌تراپی، احتمال اینکه از صحبت‌­کردن از هیجاناتتان احساس شرم یا ناراحتی داشته باشید، بیشتر است. مطمین شوید که شما و شریکتان آماده‌­ی پاسخگویی درباره­‌ی تعداد، تاریخ­ها و زمان­های مرتبط با مسایل جنسیتان هستید.
 • یادداشت­‌های ذهنی درباره‌­ی احساسات قبل، طی و پس از فعالیت­های جنسی و بحث‌­هایی که با شریک عاطفیتان داشتید، صحبت کنید.
 • در صورتی که اتفاقی وجود داشته که احساسات ناراحتیتان را نسبت به مسایل جنسی برانگیخته، حتما در مورد آن به درمانگرتان بگویید.
 • درمانگران جنسی به جزییات دقیقی از آنچه در تختخواب و در ذهن شما می­‌گذرد، نیاز دارند. پس آماده­‌ی به­‌اشتراک‌­گذاری آنها باشید.

کلام پایانی‌

در این مقاله خواندیم سکس ­‌تراپی چیست، چه فنونی دارد، چگونه کار می­‌کند و چطور می‌­توانیم یک درمانگر جنسی مناسب را پیداکنیم.

هرکسی می­‌تواند از درمان جنسی بهره‌­مند شود، خصوصا افرادی که چالش‌­ها و نارضایتی جنسی را در زندگی خود تجربه می‌­کنند.

 

آیا تاکنون تجربه‌­ی مراجعه به درمانگر جنسی را داشته‌­اید؟ در بخش نظرات، از چالش‌­های زندگی جنسی و تجربه­‌ی درمانی خود برای ما و سایر مخاطبین­‌مان بنویسید و از راهنمایی‌­های متخصصین کلینیک روانشناسی سهاکلینیک بهره‌­مند شوید.

 

منابع:

medicalnewstoday.com

www.healthline.com

www.verywellmind.com

کلینیک روانشناسی سها٬ مرکز ارائه خدمات مشاوره روانشناسی٬ مشاوره آنلاین٬ مشاوره خانواده و مشاوره جنسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]