معرفی اختلال عورت‌ نمایی – Exhibitionism

اختلال عورت نمایی وضعیتی است که با میل، فانتزی، یا عمل در معرض قرار دادن اندام تناسلی خود در معرض دید افراد بدون رضایت‌شان (به ویژه غریبه ها) مشخص می شود.این وضعیت یک انحراف جنسی در نظر گرفته می شود که به الگوهای برانگیختگی جنسی غیر معمول مداوم و شدید اشاره دارد که با ناراحتی یا اختلال قابل توجه بالینی همراه است.

افراد مبتلا به اختلال عورت نمایی شاید ترجیح دهند اندام تناسلی خود را به کودکان نابالغ، بزرگسالان یا هر دو نشان دهند. برخی افراد ممکن است انکار کنند که اندام تناسلی خود را به دیگران بی‌خبر نشان می‌دهند یا انکار کنند که این عمل باعث ناراحتی آنها می‌شود. اگر واقعاً خود را به طور مکرر در معرض دید افرادی که رضایت ندارند قرار داده باشند، اختلال عورت نمایی در آن ها تشخیص داده می‌شود.شیوع اختلال عورت نمایی ناشناخته است، اما تصور می شود که تقریباً 4-2 درصد از جمعیت مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. این وضعیت در زنان کمتر شایع است، اگرچه تخمین شیوع در بین زنان ناشناخته است.

اعمال فرد عورت نما و داشتن اختلال عورت نمایی می تواند متمایز باشند. در حالی که عورت نمایی شامل قرار دادن اندام تناسلی برای برانگیختگی جنسی یا تجربه تمایلاتی برای مشاهده توسط افراد دیگر در طول فعالیت جنسی است، اختلال شامل عمل بر روی آن تمایلات یا خیالات و مضطرب شدن یا ناتوانی در عملکرد جنسی به دلیل آنها است.

بیشتر بخوانید : اختلال فتیشیسم چیست؟

علائم عورت نمایی

بر اساس DSM-5 ، در صورتی که معیارهای زیر برآورده شوند، می توان اختلال عورت نمایی را تشخیص داد :

  • در یک دوره حداقل شش ماهه، فرد دارای فانتزی‌ها، رفتارها یا تمایلات جنسی مکرر و شدیدی است که شامل قرار دادن اندام تناسلی در معرض یک فرد ناآگاه است.
  • فرد بر اساس این تمایلات جنسی با فردی که رضایت ندارد عمل کرده است، یا اصرار یا خیال پردازی باعث ناراحتی یا مشکلات بین فردی در محل کار یا موقعیت های اجتماعی روزمره می شود.

اختلال عورت نمایی بر اساس این که آیا فرد ترجیح می دهد خود را در معرض کودکان پیش از بلوغ، بزرگسالان یا هر دو قرار دهد به زیرگروه هایی طبقه بندی می شود.مانند بسیاری دیگر از پارافیلیاها و انحرافات جنسی، افراد می توانند تمایلات نمایشی را از خود بروز دهند یا به صورت پراکنده یا گهگاهی بدون داشتن اختلال نمایشی درگیر اعمال نمایشی شوند.

اختلال عورت‌ نمایی

نمونه ای از عورت نمایی چیست؟

یکی از نمونه‌های کلاسیک عورت نمایی، پدیده جیمی جامپ در رویدادهای ورزشی است، کسانی که در حین بازی برهنه می‌شوند و به میدان می‌دوند و خود را در معرض دید کسانی که در سکوها هستند (و همچنین کسانی که در تلویزیون تماشا می‌کنند) قرار می‌دهند. مثال دیگر مردی در وسایل حمل و نقل عمومی یا در مکان عمومی است که خود را در معرض دید اطرافیانش قرار می دهد.

بیشتر بخوانید : انحرافات جنسی یا فتیش جنسی ، علائم و درمان آن

آیا ارسال عکس برهنه نوعی اختلال عورت نمایی است؟

بستگی به شرایط و قصد ارسال عکس‌های برهنه دارد. در برخی موارد، ممکن است چنین باشد، در حالی که در موارد دیگر می‌تواند نیروهای اجتماعی یا روانی دیگری در کار باشد. از آنجایی که کسانی که تصاویر صریح بدون توافق را ارسال می کنند، معمولاً نوعی رابطه با هدف دارند، این یک آنالوگ مستقیم نیست.تحقیقات در مورد ارسال عکس برهنه عمدتاً بر مردانی متمرکز است که تصاویر برهنه ناخواسته خود (یا قسمت هایی از خود) را برای زنان ارسال می کنند. در حالی که تصاویر برهنه ناخواسته ممکن است نمونه ای از عورت نمایی باشند، عوامل دیگری نیز ممکن است در این عمل نقش داشته باشند، از جمله احساس استحقاق، یا میل جدی برای شروع یک رابطه عاشقانه.

آیا برهنه قرار دادن خود در برابر کسی که می شناسید، اختلال محسوب می شود؟

اگر آنها انتظار آن را ندارند، بله. تعریف اختلال عورت نمایی شامل این است که فرد باید خود را در معرض دید افراد ناآگاه و بدون توافق آن‌ها قرار دهد. به عنوان مثال، با ظهور دوستیابی آنلاین، زنان میزان بیشتری از دریافت عکس های ناخواسته و صریح از مردان را گزارش کرده اند. اکثر تصاویر در این موارد از طریق پیام متنی یا سایر پیام‌های دیجیتال ارسال می‌شوند، به این معنی که طرفین باید حداقل اطلاعاتی را رد و بدل کرده باشند که باعث می‌شود آنها کاملاً غریبه نباشند، اما دریافت چنین تصویری همچنان می‌تواند مشکوک و بدون توافق باشد.

اگر مردی آلتش را نشان دهد چه باید کرد؟

برای بسیاری از زنان، تجربه حضور در عورت نمایی مردانه می‌تواند آزاردهنده باشد. یک مطالعه روی 846 دانشجوی دختر نشان داد که 33 درصد از زنان در موقعیت‌های ناشایستی قرار گرفتند. در حالی که حدود یک سوم از این زنان این تجربه را ناراحت‌کننده نمی‌دانستند، 38 درصد از آنها آن را به‌عنوان ناراحت‌کننده متوسط تا شدید توصیف کردند. مطالعات دیگر نشان داده اند که زنانی که در معرض اعمال ناشایست قرار می گیرند، ممکن است احساس تجاوز کنند و ناراحتی روانی طولانی مدت داشته باشند.در حالی که یک زن به نادیده گرفتن آنچه قبلاً دیده است، تمایل چندانی ندارد، دیده شدن عورت یا قرار گرفتن در موقعیت ناشایست، خلاف قانون است و زنان می توانند با پلیس تماس بگیرند. اگر این تجربه باعث ناراحتی مداوم زن شود، مشاوره با یک درمانگر ممکن است محل خوبی برای صحبت در مورد این تجربه باشد، به ویژه اگر این تجربه باعث ایجاد خاطرات ناراحت کننده دیگری در زندگی زن شود.

بیشتر بخوانید : اختلال سادیسم جنسی چیست؟ علت ، علائم

آیا مردم می توانند عورت نمایی را به طور توافقی انجام دهند؟

بله. مانند بسیاری دیگر از پارافیلیاها، مانند سادیسم، مازوخیسم، یا ترنس وستیسم، افراد می توانند به این رفتار علاقه جنسی داشته باشند و به عنوان اختلال تشخیص داده نشود. برای برخی افراد، اعمال عورت نمایی ، زمانی که به طور توافقی انجام شود، می تواند بخش سالم و کامل کننده یک رابطه باشد. این می‌تواند شامل اشتراک‌گذاری عکس‌های برهنه با شریک زندگی فرد باشد که کاملا بصورت توافقی دو طرفه صورت گرفته است. مهم ترین تمایز بین این اعمال عورت نما و اختلال عورت نمایی این است که این اعمال با رضایت افراد صورت می گیرد یا خیر.

علل اختلال عورت نمایی

در حالی که اطلاعات کمی در مورد عوامل خطرناک برای ایجاد اختلال عورت نمایی در مردان وجود دارد، آنها می توانند شامل اختلال شخصیت ضد اجتماعی، سوء مصرف الکل و علاقه به پدوفیلیا باشند. عوامل دیگری که ممکن است با عورت نمایی مرتبط باشد عبارتند از سوء استفاده جنسی و عاطفی در دوران کودکی و مشغله جنسی در دوران کودکی.

برخی از افرادی که رفتار عورت نمایانه از خود نشان می‌دهند، درگیر پارافیلیاهای دیگری نیز می‌شوند و در نتیجه بیش‌فعال جنسی محسوب می‌شوند.شروع این بیماری معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی رخ می دهد. مانند سایر گرایشات جنسی، ترجیحات و رفتارهای جنسی عورت نمایی ممکن است با افزایش سن کاهش یابد.تقریباً یک سوم از جنایات جنسی گزارش شده به پلیس شامل مواردی از عورت نمایی است.

اختلال عورت‌ نمایی

آیا افراد عورت نما معمولاً از سایر اختلالات روانپزشکی نیز رنج می برند؟

تحقیقات کمی در مورد علل اختلال عورت نمایی وجود دارد، و تحقیقاتی که وجود دارد عمدتاً از مردان در سیستم عدالت کیفری است که به اتهام سوء رفتار جنسی محکوم شده اند. بنابراین، اطلاع از حالات روانپزشکی افراد در جمعیت عمومی دشوار است .شرایطی که همراه با اختلال عورت نمایی رخ می دهد می تواند شامل اختلالات افسردگی، دوقطبی ، اضطراب و مصرف مواد باشد. بیش فعال جنسی ؛ اختلال نقص توجه / بیش فعالی (ADHD)؛ سایر اختلالات پارافیلیک؛ و اختلال شخصیت ضد اجتماعی

بیشتر بخوانید : معرفی اختلالات جنسی

میانگین سن شروع اختلال عورت نمایی چند است؟

مردان بالغ مبتلا به اختلال عورت نمایی اغلب گزارش می دهند که در دوران نوجوانی، به طور معمول پس از شروع بلوغ، از میل جنسی خود آگاه شده اند.

درمان اختلال عورت نمایی

اکثر افراد مبتلا به اختلال عورت نمایی به تنهایی به دنبال درمان نیستند و تا زمانی که دستگیر نشده باشند و توسط مقامات ملزم به انجام آن نشوند، درمان نمی‌شوند. اگر ممکن است شما یا فردی که به او اهمیت می‌دهید دچار یک اختلال شخصیت نمایشی باشد، درمان زودهنگام اکیداً توصیه می‌شود. درمان عورت نمایی معمولاً شامل روان درمانی و دارو است.تحقیقات نشان می‌دهد که درمان‌های بالینی می‌توانند با ارائه ابزارهایی برای کنترل تکانه‌های افراد و یافتن راه‌های قابل قبول‌تر برای مقابله با تمایلات خود نسبت به نشان دادن اندام تناسلی خود به دیگران، در درمان اختلال عورت نمایی مؤثر باشند.

درمان شناختی رفتاری ممکن است به افراد کمک کند تا محرک هایی را شناسایی کنند که باعث ایجاد تمایلات آنها می شوند و سپس این تمایلات را به روش های سالم تری مدیریت کنند. سایر رویکردهای روان درمانی شامل آموزش آرام سازی، آموزش همدلی ، آموزش مهارت های مقابله ای و بازسازی شناختی (شناسایی و تغییر افکاری است که منجر به عورت نمایی می شود).داروهایی که ممکن است در درمان اختلال عورت نمایی مفید باشند شامل داروهایی هستند که هورمون‌های جنسی را مهار می‌کنند و در نتیجه میل جنسی را کاهش می‌دهند. برخی از داروهایی که معمولا برای درمان افسردگی و سایر اختلالات شخصیتی استفاده می شوند، مانند SSRI ها نیز می توانند میل جنسی را کاهش دهند.

اگر افکار یا میل به عورت نمایی داشته باشم، چه کاری می توانم انجام دهم؟

اگر افکار یا انگیزه‌های عورت نمایی دارید، مهم است که از یک درمانگر آموزش‌دیده کمک بگیرید که می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌های سالم‌تری برای کنار آمدن با تمایلات خود بیابید، قبل از اینکه بر اساس آن‌ها عمل کنید، که می‌تواند برای کسانی که اعمال شما بر آنها تأثیر می‌گذارد مضر باشد.

سها کلینیک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]