افسردگی چیست؟

ویلیام استایرون نویسنده به یادماندنی افسردگی را «نم نم باران خاکستری وحشت» نامید. این اختلال خلقی ممکن است ظاهراً از بین برود، یا ممکن است به دنبال یک شکست یا از دست دادن شخصی رخ دهد و باعث ایجاد احساسات مداوم غمگینی، بی ارزشی، ناامیدی، درماندگی، بدبینی یا گناه شود. افسردگی همچنین با تمرکز، انگیزه و سایر جنبه های عملکرد روزمره تداخل می کند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، افسردگی عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است. در سراسر جهان، بیش از 300 میلیون نفر در هر سنی از این اختلال رنج می برند. و بروز این اختلال در همه جا در حال افزایش است. آمریکایی ها به شدت نگران شادی هستند، اما به طور فزاینده ای افسرده می شوند: حدود 15 میلیون آمریکایی با این اختلال مبارزه می کنند و تعداد فزاینده ای از آنها جوانان هستند

افسردگی به اشکال مختلف از افسردگی شدید گرفته تا دیس تایمی و اختلال عاطفی فصلی بروز می کند. دوره های افسردگی نیز یکی از ویژگی های اختلال دوقطبی است. افسردگی یک وضعیت پیچیده است که بسیاری از سیستم های بدن از جمله سیستم ایمنی را به عنوان علت یا معلول درگیر می کند. خواب را مختل می کند و اشتها را مختل می کند. در برخی موارد باعث کاهش وزن می شود. در برخی دیگر به افزایش وزن کمک می کند. افسردگی نیز اغلب با اضطراب همراه است.

 تحقیقات نشان می‌دهد که نه تنها این دو شرط همزمان اتفاق می‌افتند، بلکه در الگوهای آسیب‌پذیری همپوشانی دارند. به دلیل پیچیدگی آن، درک کامل افسردگی دست نیافتنی بوده است. شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد افسردگی ممکن است در واقع یک استراتژی دفاعی ضروری برای بدن باشد، نوعی خاموشی یا بی‌حرکتی در پاسخ به خطر یا شکست، که در واقع به منظور حفظ انرژی و کمک به زنده ماندن است.

محققان شواهدی دارند مبنی بر اینکه حساسیت به افسردگی با رژیم غذایی مرتبط است، هم به طور مستقیم – از طریق مصرف ناکافی مواد مغذی مانند چربی‌های امگا 3 – و هم به طور غیرمستقیم، از طریق انواع باکتری‌هایی که روده را پر می‌کنند. اما افسردگی شامل خلق و خو و افکار و همچنین بدن می شود و باعث درد هم برای کسانی که با این اختلال زندگی می کنند و هم برای کسانی که به آنها اهمیت می دهند، می شود. افسردگی نیز به طور فزاینده ای در کودکان شایع است حتی در شدیدترین موارد، افسردگی بسیار قابل درمان است.

بیشتر بخوانید: کمبود ویتامین ها و افسردگی

این وضعیت اغلب چرخه ای است و درمان زودهنگام ممکن است از اپیزودهای عود کننده جلوگیری یا جلوگیری کند. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که مؤثرترین درمان، درمان شناختی رفتاری است که به الگوهای فکری مشکل‌ساز، با یا بدون استفاده از داروهای ضد افسردگی، می‌پردازد. علاوه بر این، شواهدی به سرعت در حال جمع‌آوری است مبنی بر اینکه مدیتیشن منظم ذهن آگاهی، به تنهایی یا همراه با شناخت درمانی، می‌تواند با کاهش واکنش‌پذیری نسبت به تجربیات ناراحت‌کننده، افسردگی را قبل از شروع آن متوقف کند، و به طور مؤثری باعث می‌شود که توجه از افکار منفی تکراری که اغلب مارپیچ رو به پایین ایجاد می‌کنند، جدا شود.

نشانه های افسردگی چیست؟

همه افرادی که افسرده هستند همه علائم را تجربه نمی کنند. برخی از افراد علائم کمی را تجربه می کنند، برخی دیگر. شدت علائم در بین افراد و در طول زمان متفاوت است. افسردگی اغلب شامل حالت غمگین، مضطرب یا خالی مداوم است. احساس ناامیدی یا بدبینی؛ و احساس گناه، بی ارزشی یا درماندگی. همچنین می‌تواند شامل از دست دادن علاقه یا لذت به سرگرمی‌ها و فعالیت‌هایی باشد که زمانی از آنها لذت می‌بردید، از جمله رابطه جنسی. کاهش انرژی، خستگی یا احساس “کند شدن” نیز رایج است، بیقراری، تحریک پذیری و مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن یا تصمیم گیری. بسیاری از مبتلایان به افسردگی به مرگ یا خودکشی فکر می کنند. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است اختلالاتی در خواب (بی خوابی، بیدار شدن در صبح زود یا پرخوابی) و در رفتار غذا خوردن (تغییرات اشتها، کاهش یا افزایش وزن) تجربه کنند. علائم فیزیکی مداوم ممکن است شامل سردرد، اختلالات گوارشی و درد مزمن باشد.

افسردگیچه چیزی باعث افسردگی می شود؟

 هیچ دلیل شناخته شده ای برای افسردگی وجود ندارد. بلکه احتمالاً ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی و روانی است. تجارب منفی عمده – ضربه روحی، از دست دادن یکی از عزیزان، یک رابطه دشوار، یا هر موقعیت استرس زا که توانایی مقابله را تحت الشعاع قرار می دهد – ممکن است باعث یک دوره افسردگی شود. دوره های افسردگی بعدی ممکن است با یا بدون یک محرک آشکار رخ دهد. با این حال، افسردگی نتیجه اجتناب ناپذیر رویدادهای منفی زندگی نیست. تحقیقات به طور فزاینده ای نشان می دهد که تنها زمانی که چنین رویدادهایی الگوهای نشخوار فکری بیش از حد و افکار منفی را به حرکت در می آورند، به ویژه در مورد خود، خلق و خو وارد یک مارپیچ نزولی می شود. تحقیقات با استفاده از فناوری‌های تصویربرداری از مغز مانند تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) نشان می‌دهد که مغز افرادی که افسردگی دارند با مغز افرادی که افسردگی ندارند متفاوت به نظر می‌رسد. به طور خاص، به نظر می رسد که بخش هایی از مغز که مسئول تنظیم خلق و خو، تفکر، خواب، اشتها و رفتار هستند عملکرد غیر طبیعی دارند. مشخص نیست که کدام تغییرات دیده شده در مغز ممکن است علت افسردگی باشد و کدام ممکن است اثر آن باشد.

برخی از انواع افسردگی معمولا در خانواده ها دیده می شود، که نشان می دهد ممکن است آسیب پذیری ژنتیکی در برابر این اختلال وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: چگونگی کمک به فرد مبتلا به افسردگی

افسردگی چگونه درمان می شود؟

افسردگی، حتی در شدیدترین موارد، یک اختلال بسیار قابل درمان است. مانند بسیاری از بیماری ها، هرچه درمان زودتر شروع شود، موثرتر است و احتمال عود آن بیشتر می شود. درمان مناسب افسردگی با معاینه توسط پزشک شروع می شود. برخی از داروها و همچنین برخی شرایط پزشکی مانند عفونت های ویروسی یا اختلال تیروئید می توانند علائمی مشابه افسردگی ایجاد کنند و باید کنار گذاشته شوند. پزشک باید در مورد مصرف الکل و مواد مخدر و اینکه آیا بیمار افکاری در مورد مرگ یا خودکشی دارد سوال کند. پس از تشخیص، فرد مبتلا به افسردگی می تواند به روش های مختلفی درمان شود. رایج ترین درمان ها دارو درمانی و روان درمانی است. بسیاری از مطالعات نشان می دهند که روان درمانی شناختی رفتاری، به تنهایی یا همراه با دارودرمانی بسیار موثر است. روان درمانی به الگوهای تفکری می پردازد که افسردگی را تسریع می کنند و مطالعات نشان می دهد که از عود آن جلوگیری می کند. دارودرمانی اغلب برای تسکین علائم، مانند اضطراب شدید، مفید است تا افراد بتوانند روان درمانی معناداری را انجام دهند.

رویکردهای طبیعی به افسردگی

 افسردگی نیاز به درمان فعال دارد، زیرا این اختلال می‌تواند اثرات پایداری بر عملکرد مغز داشته باشد که احتمال بروز دوره‌های بعدی را بیشتر می‌کند. هرچه یک دوره افسردگی بیشتر طول بکشد، احتمال یک دوره آینده بیشتر است. با این حال، راه‌های زیادی برای درمان افسردگی وجود دارد و برخی از مؤثرترین آنها، به‌ویژه در موارد اختلال خفیف تا متوسط، نیازی به نسخه یا مداخله پزشکی ندارند. افسردگی را می توان نوعی غار دانست و بیرون آمدن از غار به زمان و تلاش نیاز دارد. اما معمولاً با یادگیری الگوهای جدید فکر کردن و انجام دادن ممکن است. تغذیه نیز نقش دارد.

افسردگیافسردگی و سلامتی شما

ناراحتی روانی برای سلامتی شما سخت است: افرادی که از افسردگی رنج می برند سه برابر بیشتر در معرض خطر یک حادثه قلبی هستند. در واقع افسردگی کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. این سیستم ایمنی را تضعیف می کند، حساسیت به عفونت های ویروسی و در طول زمان، احتمالاً برخی از انواع سرطان را افزایش می دهد – یک استدلال قوی برای درمان زودهنگام. همچنین با خواب تداخل می کند، به احساس بی حالی می افزاید، مشکلات تمرکز و تمرکز را مرکب می کند و به طور کلی سلامتی را تضعیف می کند. افرادی که از افسردگی رنج می برند، نرخ های بالاتر دیابت و پوکی استخوان را نیز تجربه می کنند. گاهی اوقات افسردگی به صورت خلق و خوی ضعیف مداوم ظاهر می شود، وضعیتی که به عنوان دیس تایمیا شناخته می شود که معمولاً با دوره های طولانی مدت کم انرژی، عزت نفس پایین و توانایی کمی برای تجربه لذت مشخص می شود.

زندگی با افسردگی

همه افراد گهگاهی حالت آبی را تجربه می کنند. با این حال افسردگی بالینی یک تجربه فراگیرتر از نشخوار فکری مکرر منفی، چشم‌انداز تیره و فقدان انرژی است. این نشانه ضعف شخصی یا وضعیتی نیست که بتوان آن را خواست یا آرزو کرد. افراد مبتلا به افسردگی نمی توانند صرفاً “خود را جمع و جور کنند” تا بهتر شوند. این کمکی نمی کند که زندگی مدرن فشارهای فزاینده ای را به همراه دارد. تاکید بر دستاوردهای اولیه کودکی به قیمت بازی آزاد، تغییر فرهنگی از تماس مستقیم اجتماعی به نفع ارتباط الکترونیکی، و تمرکز بر ثروت مادی به قیمت تجارب غنی و تماس اجتماعی وجود دارد. همه نقش دارند با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، هر چند افسردگی دردناک است، ممکن است هدف مثبتی داشته باشد، و روش‌هایی از تفکر را به همراه داشته باشد که کسانی را که رنج می‌برند مجبور می‌کند به عنوان مقدمه‌ای برای حل مشکلات، روی مشکلات تمرکز کنند. در واقع، برخی از محققان فرض می کنند که افسردگی می تواند به فرد کمک کند تا به خودآگاهی بسیار مورد نیاز خود برود.

بیشتر بخوانید: وسواس ، علائم و نشانه های آن

اشکال عمده افسردگی

 منظور اکثر مردم وقتی در مورد افسردگی صحبت می کنند، افسردگی تک قطبی است – حالتی بی وقفه از غم و اندوه، بی تفاوتی، ناامیدی و از دست دادن انرژی. به آن افسردگی اساسی نیز می گویند. دوره‌های افسردگی در اختلال دوقطبی نیز رخ می‌دهد، وضعیتی که با دوره‌های افسردگی همراه با دوره‌های شیدایی پرانرژی مشخص می‌شود. مردم بین دو قطب حالت خلقی در نوسان هستند، گاهی اوقات در طول روز، و گاهی در طول سال، اغلب با دوره های پایدار در بین. تولد نوزاد می تواند باعث نوسانات خلقی یا طلسم های گریه در روزها یا هفته های بعد شود که اصطلاحاً به آن بیبی بلوز می گویند. هنگامی که واکنش شدیدتر و طولانی تر باشد، افسردگی پس از زایمان در نظر گرفته می شود، وضعیتی که نیاز به درمان دارد زیرا می تواند در توانایی والدین برای مراقبت از نوزاد خود اختلال ایجاد کند. افسردگی همچنین می تواند به صورت فصلی رخ دهد، عمدتاً در ماه های زمستان که نور خورشید کمبود دارد. این اختلال که به عنوان اختلال عاطفی فصلی یا SAD شناخته می شود، اغلب با قرار گرفتن روزانه در معرض انواع خاصی از نور مصنوعی بهبود می یابد.

افسردگیزیست شناسی افسردگی

افسردگی نفوذ عمیقی در زیست شناسی ایجاد می کند تا علائم بسیاری از افسردگی را ایجاد کند، از اختلال خواب و ناتوانی در تجربه لذت تا کمبود انگیزه و احساس گناه. به دلیل پیچیدگی آن – و از آنجایی که این اختلال به شدت به درد و رنج انسان کمک می کند – زیست شناسی افسردگی موضوع اصلی تحقیقات در حال انجام است. تحریک پذیری بیش از حد سیستم پاسخ به استرس، تغییر در فعالیت مواد شیمیایی عصبی مختلف در مغز، کاهش کارایی مدارهای عصبی و تولید اعصاب، اختلال در مصرف انرژی در سلول های عصبی، نفوذ مواد التهابی در مغز، اختلالات در 24 ساعته مغز ساعت شبانه روزی – همه در شروع یا پیشرفت افسردگی نقش دارند و بر نوع و شدت علائم تأثیر می گذارند.

افسردگی و خودکشی

 بیشتر خودکشی ها با نوعی بیماری روانپزشکی، به ویژه افسردگی مرتبط هستند و هر چه افسردگی شدیدتر باشد، خطر آن بیشتر می شود. با این حال، اکثر افراد مبتلا به افسردگی شدید با دست خود نمی میرند. مطالعات نشان می دهد که حدود 5 درصد از افراد افسرده ممکن است در مورد خودکشی فکر کنند – افکار خودکشی. تنها درصد کمی از آنها به طور فعال برای پایان دادن به زندگی خود برنامه ریزی می کنند. واضح ترین علامت هشدار دهنده خودکشی صحبت در مورد تمایل به مردن است.

کودکان و افسردگی

 شرایط بهداشت روانی مانند افسردگی به طور فزاینده ای جوانان، از جمله کودکان پیش دبستانی را تحت تاثیر قرار می دهد. به خصوص در جوانان، افسردگی نیاز به درمان فعال دارد – می تواند در رشد طبیعی اختلال ایجاد کند. افسردگی می تواند در کودکان نیز مانند بزرگسالان خود را نشان دهد که با غم، بی حالی و بی علاقگی مشخص می شود. اما به خصوص در بین کودکان به صورت تحریک پذیری ظاهر می شود. گاهی اوقات به صورت عصبانیت و عمل کردن ظاهر می شود. افسردگی در کودکان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. می تواند پاسخی به قلدری باشد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد رسانه‌های اجتماعی در افسردگی جوانان نقش دارند.

 منبع دیگر ممکن است کاهش بازی آزاد باشد، عرصه‌ای که در آن کودکان به طور سنتی دغدغه‌های خود را حل می‌کنند و منبع بزرگی از لذت است.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره روانشناسی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

منبع: psychologytoday

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]